Články o nás 

 
 

The Metagrobologist An interview with Radek Micopulos

ČILICHILI Spousta ježků ve spoustě klecí

Krkonošský deník Pan Ježek v kleci

Rozhovor: Český rozhlas

Recenze webu Allard na Ježky ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER

Recenze Ježka v kleci AXIS z Puzzlemad.co.uk

Recenze Ježka v kleci GEN z Puzzlemad.co.uk

Týdeník DOTYK: Ježek v kleci Made in USA

Český rozhlas Plus: 120 let Ježka v kleci

Forbes: Příběh muže, který propadl záhadě ježka v kleci

Rozhovor: Český rozhlas Hradec Králové

EPOCHA č.15: Pravda o ježku z klece

Ježek v kleci? Je to stále výzva, přesvědčili se dospělí i děti

Rozhovor v magazínu Trutnovinky

Rozhovor v týdeníku 5+2

Host k tématu Ježek v kleci na TV NOVA

Ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013!

Prezentace Ježka GEN v TV Metropol

Ježek v kleci GEN - Hlavolam roku 2012!

Rozhovor na rádiu ČRo Wave - Český rozhlas

 
The Metagrobologist An interview with Radek Micopulos

15.8.2019

 

Rozsáhlý rozhovor o 22 stranách poskytl výrobce Ježků v kleci Radek Micopulos (v rámci produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES) v mezinárodním magazínu o hlavolamech - The Metagrobologist (č.6). Magazín je k dispozici v tištěné podobě a objednat ho lze zde. Nutno podotknout, že se jedná o velké zviditelnění našeho Ježka v zahraničí.

 

 
ČILICHILI Spousta ježků ve spoustě klecí

13.1.2019

 

Radek Micopulos sbírá ježky v kleci a navíc je sám vyrábí. Proč? Hezký článek naleznete v tištěném časopisu ČILICHILI 1/2019 nebo v elektronické verzi. Popřípadě lze článek vidět i po dvojím přiblížení níže. .  aa
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pan-jezek-v-kleci-sbirani-hlavolamu-prerostlo-ve-foglarovo-muzeum-20170725.ht

 

 

Krkonošský deník Pan Ježek v kleci

25.7.2017

 

Když se Radek Micopulos z Bílé Třemešné začal před dvanácti lety aktivně zajímat o ježka v kleci, těžko mohl tušit, jakou závislost si vytvoří. Po letech luštění, tvoření internetové stránky a sbírání informací i různých druhů hlavolamů je začal sám vyrábět. V poslední době se také podílí na vzniku muzea Jaroslava Foglara. Hezký článek z Krkonošského deníku je níže nebo v elektronické verzi. Článek vyšel rovněž v Náchodském a Jičínském deníku. .  aa
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pan-jezek-v-kleci-sbirani-hlavolamu-prerostlo-ve-foglarovo-muzeum-20170725.h

 

Rozhovor: Český rozhlas

28.2.2017

 

Živě vysílaný pořad Kontakt na Českém rozhlasu bylo možné poslouchat ve všech rádiích Vašeho kraje 24.2. od 20:04h. Host: Radek Micopulos, výrobce a sběratel hlavolamů. Moderuje Pavel Kudrna. Délka pořadu: 56 minut. Jeho záznam si můžete poslechnout zde.

 

 
Recenze webu Allard na Ježky ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER

28.1.2017

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi Ježků v kleci ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER (Ježival). Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://allardspuzzlingtimes.blogspot.cz/2016/07/hedgehogs.html

 

Pozor u článků mohou být spoilery k řešení hlavolamů!

 

JEŽCI! Několik z mých přátel mluvilo o internetovém obchodě Radka Micopulose a tak jsem si naplánoval, že tam taky objednám. Před několika týdny, Oli, jeden z mých přátel donesl několik příkladů Radkovi práce a já jsem před několika dny také konečně objednal - vypadají opravdu dobře!

Radkova internetová stránka má několik zajímavých všeobecných informací o hlavolamu Ježek v kleci a pokud navíc mluvíte česky, má i skvělý internetový obchod - ale Google překladač Vám pomůže s porozuměním textu a zjistíte i cenu, ale když se pokusíte objednat, nebude to možné, formulář funguje pouze pro Českou republiku, ne mimo ni - což je trochu rána, pokud žijete v malé anglické vesnici - avšak stačil napsat krátký email Radkovi, představit se a vysvětlit co chci včetně postupu objednání, poté potvrzení objednávky a poskytnutí údajů pro PayPal - naneštěstí přesně ve chvíli kdy Radek odjížděl na dvoutýdenní dovolenou - ale po dvou týdnech, mi dorazil malý roztomilý balíček do mé vesnice. Obchod s ježky (nejedná se o reálný název obchodu, ale nemohu odolat mu takto neříkat, i kdyby to mělo pouze zatraktivnit tento hlavolam pro aktivisty za práva zvířat) má úžasné variace na téma tohoto hlavolamu - všechny z nich jsou skutečně lákavé a já jsem skončil pořízením si několika kousků z různorodé nabídky, a jsem opravdu rád, že jsem tak učinil - protože když říkám, že jsou to variace na téma - to je asi staví do příliš úzké kategorizace :-)

 

 

JEŽIVAL / TORPÉDO
První na řadě je dobře známý jako torpédový ježek ačkoli Radkův název Spikeroller je pravděpodobně výstižnější (často totiž nenajdete torpéda s ostny, jež trčí ven v podivných úhlech, že?) Jedná se o docela známý design, který byl vyroben mnoha jinými výrobci hlavolamů v průběhu let - hlavolam má standardní řešení, které vyžaduje určité pečlivé pozorování a nádhernou manipulaci ve třech dimenzích - velmi uspokojující věc!

 

 

ORIGINAL
Jak se dalo očekávat, Radkova stránka nabízí několik variací na klasický hlavolam kulička-s-ostny-v-kleci. Já si vybral efektivní hliníkovou verzi, která má zjevně klec tvořenou z jednoho kusu materiálu (velmi krásná práce) a kulička s ostny obsahuje i malé tajemství uvnitř. Tato verze obdobně vychází z pozorování a manipulace však navíc s malým přidaným překvapením, kdy po vyjmutí kuličky s ostny zjistíte, že ji lze rozšroubovat a skrývá v sobě plánek pro létající kolo. Proč? Nemám to nejmenší zdání, ale je to krásné potěšující překvapení a je to velmi krásně zhotovené. Jo a tato speciální verze se dodává v sametovém sáčku ukrytém v elegantní plechovce s logem. Krása !

 

 

GEN
Tak a tenhle je trochu odlišný. První nápovědou jsou spirálovitě zatočené tyčky klece - potom si všimnete zajímavého otvoru na jednom z konců (víček) klece a navíc je ten konec tvořen dvojitou vrstvou a ta vnitřní z vrstev v sobě má několik zvláštně rozložených otvorů. Jo a kulička má méně ostnů než byste čekali. Procházka v parku? Ne ne! Tento hlavolam vyžaduje promyšlení a plánování několika opatrných tahů než jste odměněni kuličkou v jedné ruce a klecí v té druhé. Jedná se o krásné pořadí promyšlených tahů!

 

 

AXIS
Pokud byl GEN trochu odlišný, tento je úplně z jiné planety. Nejen že je klec váhově o mnoho těžší, ale navíc má na každém konci zabudované otočné ložisko, což tomu dodává brilantní průmyslový vzhled a dojem ... a zároveň navíc věci k hraní. Vyřešení tohoto hlavolamu mi trvalo jednoduše nejdéle. Strávil jsem nějaký čas pohráváním si se všemi obvyklými rysy hlavolamu a i když jsem si to užil, nikam jsem se nedostal :) Kulička je očividně příliš široká na to, aby prošla skrz tyčky klece a ostny jsou příliš dlouhé aby umožnily průchod klecí či otvorem v ložiskách. Rozhodl bych se, že je to neřešitelné nebýt té Oliho fotky klece a ježka vyndaného na jejím vršku. Mé rozhodnutí že hlavolam je neřešitelný mne dovedlo k představě toho jak by ho asi šlo vyřešit ... a voala! Naprosto hlavolam pro hlavolamisty!

Dodatek: Létající kolo?? - Díky Brettu Rothsteinovi - ukázal na mě IPP28 Sounvenir knihu, kde Petr Hájek vysvětluje všechno! Tyto ježčí hlavolamy mají svou předlohu v dětském časopise ("Mladý hlasatel "), kde skupina mladíků ("Rychlé šípy") řeší různé záhady a zločiny - jedna epizoda jejich cesty je za přísně tajným vynálezem létajícího kola, které bylo důmyslně skryté uvnitř hlavolamu Ježek v kleci. To vše co Radek dělá je tedy ještě jasnější!

Recenze Ježka v kleci AXIS z Puzzlemad.co.uk

31.12.2016

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi hlavolamu Ježek v kleci AXIS. Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://www.puzzlemad.co.uk/2016/07/a-cheat-im-sorry.html

Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

Ježek v kleci AXIS - Podváděl jsem, omlouvám se :) Musím se přiznat, že jsem udělal něco strašného... Byl jsem podvodník a doufám, že mi můžete odpustit :). Před několika měsíci jsem získal pár naprosto krásně vyrobených ježků v kleci z kolekce RADEMIC PUZZLES z České republiky a naprosto miluji jejich vzhled a kvalitu. Oli o nich absolutně básnil na Facebooku a Allard přidal i nějaké recenze. Verzi Gen jsem vyřešil docela rychle a velice mě bavil proces vyjímání a o svých dojmech jsem i napsal.

Hlavolam AXIS má rozměry 50 x 75 mm a váží 340g. Klec je nádherná, vyrobená z kartáčované ušlechtilé oceli a zajisté tím dodává hlavolamu i pocit robustnosti - pokud Vám to spadne na podlahu v kuchyni máte jasný problém s Vaší ženou :). Ježek má 6 ostnů různých délek, kdy každý osten je v 90º sklonu k ostatním ostnům a sám ježek je povrchově upraven ze zářivě červeného eloxovaného hliníku. Je opravdu krásný a za skvělou cenu.

 

 

Při pohledu na fotky hlavolamu se naskytne zjevná myšlenka, že funguje stejně jako ostatní Ježci v kleci a ježek by měl být vytočen ven skrz mříže klece, ale rychle si všimnete, že je to nemožné - tohle není běžný ježek v kleci.

Hlavolam Axis je v báječném provedení s horními a spodními ložisky obklopenými dvojitou řadou kuliček, což jim umožňuje rotovat v ose a zároveň se vyklápět a překlápět. To vede k další myšlence, že ježka je nutné otáčet a překlápět a dostat ho ven přes horní či spodní ložisko. Toto je ve své podstatě podobný princip jako u jiných hlavolamů až na vyjímání ježka spodem či vrchem a ne přes tyčky klece. Zkoušel jsem to snad věky a nikam jsem se nedostal. Nejsem opravdu moc chytrý!

 

nesprávné řešení / správné řešení

 

Na webových stránkách se uvádí, že se jedná o "překvapivé řešení" a oba Oli a Allard byli potěšeni s tím, jak to funguje, takže mi zjevně něco důležitého uniká. Samozřejmě, pokud obvyklý postup u hlavolamu nefunguje pak budete muset vyzkoušet něco neobvyklého a já vyzkoušel mnoho takových neobvyklých postupů a nikam jsem se nedostal. Na chvíli jsem ho musel odložit a soustředil jsem se na jiné věci, ale Oliho slova na mě stále dotírala... tak jsem zkusil další neobvyklou věc, či postup a to bylo ono! Vyřešil jsem hlavolam.

Ano, po tom co jsem vyklopil jedno z ložisek, bylo docela jednoduché vyndat z něho pár kuliček na každé straně a poté vyndat vnitřní kruh a ježek už vypadl sám! Ale neee. Zatímco ostatní, kteří tohoto ježka vyřešili byli z principu naprosto nadšení, já měl pocit spíše zklamání, jako bych podváděl! Po kontaktování Oliho o radu mi řekl, že moje metoda je úplně špatně a měl bych se zaměřit na alternativní způsob řešení, který může být zapeklitý. Ve čtvrtek jsem to zkusil znovu a zaměřil jsem se na jiné aspekty hlavolamu, šlo to ztuha, ale náhle jsem na to přišel, aha! jupíí! Postup je naprosto krásně a jedinečně realizovaný, stojí určitě za koupi a s Radkem se krásně komunikuje přes email.

Recenze Ježka v kleci GEN z Puzzlemad.co.uk

27.12.2016

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi hlavolamu Ježek v kleci GEN. Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://www.puzzlemad.co.uk/2016/06/a-prickly-subject.html

 

Nedávno se na facebooku objevily obrázky hlavolamů od Radka Micopulose z produkce RADEMIC PUZZLES - byly krásně vyrobeny v kovovém vzhledu a upoutaly moji pozornost. Poté co si jich Oli, (kamarád zabývající se hlavolamy) také pár pořídil a pořád o nich básnil, musel jsem napsat rychlý email Radkovi a objednat si je také.

Dva hlavolamy na webových stránkách se mi zalíbily už jen proto, že nešlo o klasické ježky v kleci, kde musí být ježek vyndán z klece mezi tyčkami. První, který jsem vyzkoušel byl GEN: Gen je vyroben z eloxovaného hliníku a váží 90g. V průměru má 49mm a vysoký je 75mm. Ježek má 6 ostnů různé délky a je hodnocen obtížností 3 z 5. Na své stránce ho Radek popisuje takto:

 

AXIS a GEN - prostě nádherně zpracovaní Ježci očividně odlišní od standardního designu

 

Hlavolam, který by se dal také nazvat Ježkem v kleci nové generace, využívá naprosto nový a jedinečný způsob řešení. Má v sobě zakomponován nový princip, který zahrnuje cca 10 správných tahů. Úkolem je ježka vyndat jedním z víček klece a to pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky! Nevěříte, že to jde? Vyzkoušejte si to! Je překvapivě snadnější dostat ježka z klece ven, než dovnitř. Ježek má střední obtížnost, ale i po vyřešení se budete k jeho hravému způsobu vyjmutí rádi vracet. Hlavolam v sobě nese design inspirovaný lidským genem!

Popis je správný - řešení je v porovnání s tím co znám velmi nové. Hlavolam není až tak složitý, ale každopádně je velmi zábavný. Balíček dorazil a s cinkotem jsem obdržel hlavolamy na kterém jsem civěl hned po otevření. Pár minut to zabere než si člověk uvědomí jak mechanismus vlastně funguje a i přes to není samotné vyjmutí automatické. Existuje poměrně málo možných variant pro správné pořadí tahů a většina z nich končí v slepé uličce. Naleznutí správného pořadí tahů je jen záležitostí zkoumání a narazíte na odpověď, tedy řešení. Asi po 15 minutách jsem měl hlavolam na dva kousky: Vrácení ježka zpět by mělo být pouze zopakování procesu obráceně, až na to, že jsem si neuměl představit která část byla vyjmuta první a která jako poslední, takže jsem nemohl přijít na to, jak ježka zastrčit zase zpět.

 

 

Chvíli jsem s ježkem otáčel tam a sem a najednou se mi to povedlo - Opravdu jsem musel vyzkoušet několik variant a ani teď nejsem schopen říci zda existuje pouze jeden způsob řešení nebo ne. Trvalo mi asi 7 nebo 8 pokusů přesně určit kterým ostnem začít a posunout se směrem ke správnému řešení a stále nejsem schopen říci zda existuje jediné řešení! Je to skvělá zábava a pěkná věc pro zkrácení dlouhé chvíle - nemůžu se dočkat až budu moci luštit i ostatní. Jedná se o velmi kvalitní hlavolamy za rozumnou cenu - měli byste napsat Radkovi email a některé si koupit - skvěle se s ním jedná a ceny jsou rozumné.

Týdeník DOTYK: Ježek v kleci Made in USA

17.4.2016

 

Článek z tabletového týdeníku Dotyk naleznete zde. Radek Micopulos pro tento článek k historii Ježka odpovídal na pár otázek, jejichž úplné odpovědi naleznete níže.

 

 

Původní ježek v kleci patentovaný v Americe byl dle vašich informací trochu jiný než dnes známá verze - v čem konkrétně se lišil?
Ano, původní Ježek, jehož amerického předchůdce z roku 1886 jsem nedávno dopátral, je od dnešního modelu poměrně odlišný. Největším rozdílem je jeho velikost, která je podstatně menší, měří pouhých 2,2 cm v průměru a na výšku 4,1 cm. Této velikosti odpovídá i jeho dobový název "Jádro ve skořápce", pokud si i tvarově představíte vlašský ořech, tak je to celkem přesná podoba. Uvnitř je namísto ostnaté koule s dvanácti trny, hvězdice se šesti ostny. Tu lze jedním z tvarovaných otvorů velmi chytře dostat ven.

Čím si vysvětlujete, že je tento hlavolam tak populární převážně v Česku, ačkoli jeho tvůrcem byl zřejmě Američan? Může za to Foglar a Rychlé šípy?
Největší zásluhu na popularizaci tohoto hlavolamu má nepochybně pan Foglar a jeho skvělé romány s Rychlými šípy. K ježkovi přidal možnost rozšroubovatelné kuličky uvnitř a skrytého plánu létajícího kola. Tím tomuto předmětu dodal tak silné tajemné kouzlo, že po ježkovi toužily celé generace čtenářů. V Česku je to rozhodně fenomén, který v takovém měřítku (jeden typ hlavolamu známý v jedné zemi) nemá ve světě obdoby.

Vás dnes výroba a prodej hlavolamů živí, nebo máte ještě nějaké jiné zaměstnání?
Tvorba hlavolamů byl koníček, kterým převážně i zůstal. Je to pro mě poslání a vedlejší příjem při mém zaměstnání, kterým je roky technická práce ve strojírenství. Vystudoval jsem podobně jako Tleskač obor nástrojař a poté maturitní obor podnikání, takže jsem, myslím si, své zkušenosti celkem dobře zúročil.

Jak se v čase mění zájem o ježka v kleci? Když srovnáte třeba rok 2013 a 2016? Nebo pozorujete nějaký nárůst/pokles zájmu vždy v průběhu roku?
Ježek v kleci je převážně sezónní záležitost v předvánočním období. V poslední letech však pozoruji, že zájem neklesá i během roku, kdy lidé pořizují tento nostalgický dárek pro své blízké. Dnes se navíc Ježek vyrábí z celkem luxusních materiálů jako jsou nerez či mosaz. Je to proto i krásný dekorativní předmět vysoké hodnoty, která je vzhledem k malým sériím, dlouhodobě trvalá.

Hádám správně, že mezi modely je největší zájem o klasickou verzi ježka v kleci?
Klasická verze je opravdu nejžádanější. V roce 2013 jsem vyrobil prvního skutečně nejvěrohodnějšího Ježka s celistvou klecí, šroubovací kuličkou a kuželovitými ostny. Kreslíř Rychlých šípů pan Milan Teslevič pak ztrvárnil plánek létajícího kola o velikosti formátu A5 složený uvnitř kuličky. Oblíbené jsou však i odnože Ježka jako např. můj vynález z roku 2012 - Ježek v kleci GEN s inovativním principem či málo známý Ježival v kleci z roku 1966. Vymýšlím stále další modely s novými principy a moderním designem.

A poslední otázka se týká speciálního ježka k finále Fed Cupu - ve kterém to bylo roce a kolik kusů jste vyráběl?
Tyto Ježky jsem vyráběl pro úspěšné finále Petry Kvitové a Lucie Šafářové v roce 2014. Vyrobeno bylo celkem 12 kusů se svítivě žlutou kuličkou, z toho 6 kusů s bílou klecí a 6 ks s lesklou klecí a laserový potiskem. Zajímavostí také je, že podobní ježci putovali i na vítězné finále Davis Cup 2013, kdy si Radek Štepánek a Tomáš Berdych odvezli vítězné medaile. Takové modifikace ježků k příležitostem mě velmi baví a dělají mi hned po návrzích nových modelů největší radost.

Český rozhlas Plus: 120 let Ježka v kleci

7.4.2016

 

Co má za sebou po 120 letech hlavolam Ježek v kleci? A jak se jeho původní podobou nechal inspirovat autor Rychlých šípů a Záhady hlavolamu Jaroslav Foglar? Otázka pro Radka Micopulose, šéfredaktora webové stránky jezcivkleci.cz ve vysílání rádia Českého rozhlasu Plus v pořadu Den v 60 minutách - zhruba v polovině záznamu od 21.00 zde. Níže je úplný přepis rozhovoru.

 
 

Bojovali o něj ve Stínadlech Vontové s "mažňákovci". A získat se ho snažily i Rychlé šípy, protože ukrýval plánek létajícího kola Jana Tleskače. V jednom z nejznámějších děl Jaroslava Foglara - Záhadě hlavolamu. Tu záhadu skrýval "ježek v kleci". Jako hlavolam se ale neobjevil až s Foglarovým románem - ale dávno před ním si ho nechal patentovat Američan Clarence Worall. Dnes je tomu právě 120 let. A naše pozvání přijal jeden z předních znalců tohoto hlavolamu, Radek Micopulos - šéfredaktor webové stránky "ježcivkleci.cz".


Můžete, prosím, v kostce připomenout, jak pan Worrall došel k tomu patentu - a jakou podobu měl jeho hlavolam?
Pan Worrall ve svém patentu popisuje trochu odlišnou podobu nám známého hlavolamu. Klec s vrchní a spodní čtvercovou podstavou se čtyřmi nosnými tyčkami a ostnatou koulí se třinácti ostny. Jak pan Worrall k hlavolamu došel je jasné již z popisu u hlavolamu, kde je uvedeno že "vymyslel nové a užitečné zdokonalení hlavolamů" . Tudíž vylepšení předchůdců. Hlavolam jako takový tedy nevymyslel, protože s největší pravděpodobností obměnil hlavolam, který se objevil již kolem roku 1886. Tím je takzvané Jádro ve skořápce, které je i knižní předloze nejvíce podobné.


Měnil se nějak výrazněji v dalších letech "Ježek v kleci" - a měl komerční úspěch?
Ježek byl u nás poprvé vyroben v roce 1941, ale nebyl skutečnému originálu z románu příliš podobný. První Ježek věrný své předloze se objevil v padesátých letech a byl vyráběn dle plánů pana Františka Ulče z roku 1948, který je i skutečným tvůrcem jeho technického ztvárnění. Po Ježkovi byla opravdu poptávka, která mnohanásobně předčila nabídku.


Co víme o tom, proč a do jaké míry se tím původním "Ježkem v kleci" inspiroval Jaroslav Foglar - pro svůj příběh Rychlých šípů, Záhadu hlavolamu?
Pan Foglar nás s hlavolamem poprvé seznámil v prvním příběhu Rychlých šípů v roce 1940. Zde byla i první známá ilustrace Ježka v kleci v tzv. "válcové" podobě. Není známo, jak přesně pan Foglar na Ježka narazil, ale nejpravděpodobnější je to, že se někde setkal s Ježkem z roku 1886 i s patentem z roku 1896. Sloučením těchto dvou modelů pak přesně vznikl nám dnes známý Ježek do něhož pan Foglar ještě přidal tajemství v podobě plánu ukrytého uvnitř šroubovací kuličky.


Jak se pak tenhle hlavolam uchytil u nás? Nejdříve ve skautských klubech - nebo klubech Mladého hlasatele. A i v dalších desetiletích?
Ježek u nás přetrvával i v obdobích, kdy nebyl samotný skaut tolerován. Byl to symbol, který byl příležitostně vyráběn a v sedmdesátých letech již začal jeho velký návrat. Bylo to hlavně způsobeno uvedením seriálu v televizi a také tím, že se hned po pár kovových Ježcích začalo s masivní produkcí barevných plastových Ježků v kleci. Až v devadesátých letech se opět vrací kovový Ježek spolu s filmem Záhada hlavolamu.


A co dnes? Už je to spíš historická relikvie - nebo se zdejší fanoušci pořád snaží dostávat "Ježka" z klece, pořádají soutěže apod?
Ježek je stále v povědomí i přesto, že se vzdálil do ústraní. Od roku 2000 se třináct let pořádalo mistrovství ve vyjímání ježka z klece a dodnes se pořádají i pravidelné výstavy, kde jsou k vidění nejrůznější novinky.


A objevují se pořád nové verze "Ježka v kleci", čím dál rafinovanější? Nebo se spíš držíte toho tradičního hlavolamu?
Ano, dnes je možné vybrat si z mnoha typů Ježka včetně jeho nejrůznějších modifikací. Tou poslední je můj vynález Ježek v kleci GEN, který se vyndává netradičně horním víčkem v kleci. Má navíc postup vyjmutí, který je přesně stanoven a je proti svému předchůdci mnohem promyšlenější. Věřím, že tím tento skvělý hlavolam stále udržím v povědomí a další generace se díky tomu budou zajímat o dobrodružství a přátelství, které nám tak utkvělo z díla pana Jaroslava Foglara.

Forbes: Příběh muže, který propadl záhadě ježka v kleci

10.3.2016

 

V prestižním časopisu Forbes vyšel 6.3.2016 článek o autorovi této stránky. Můžete v něm spatřit i první fotografii dlouho očekávaného modelu Axis (vpravo). Celý článek naleznete zde. Článek byl umístěn i na stránce Královédvorsko zde.

 
Rozhovor: Český rozhlas Hradec Králové

5.9.2015

 

V pondělí 7.9. od 8:35 do 8:50 bude na Českém rozhlasu Hradec Králové hostem Radek Micopulos - výrobce a sběratel hlavolamů Ježek v kleci. Téma: Jak to bylo se slavným hlavolamem Ježek v kleci? Je to český vynález? O tom a také o sbírce Ježků samotných uslyšíte na frekvenci 90,5 FM.

 

záznam zde:

EPOCHA č.15: Pravda o ježku z klece

8.7.2015

 

V jednom z nejčtenějších časopisů EPOCHA vyjde titulní článek o Ježku v kleci. Podílel se na něm Radek Micopulos, redaktor stránky JEŽCIVKLECI.cz a designér hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Jedná se o velké odhalení pravděpodobného původu Ježka v kleci, který nám zůstával více než 75 let utajen! Jeho historie sahá hlouběji než bylo známo. Článek se opírá o zcela nové informace zjištěné na začátku tohoto roku, jež nebyly dosud publikovány.

 

Více naleznete v 15. čísle tohoto časopisu, který vychází již 15. července! PDF verze ZDE

V časopisu se můžete zúčastnit i soutěže.

Podrobnější článek naleznete 15.7. i na naší stránce. Celý článek ZDE !

komentáře

Ježek v kleci? Je to stále výzva, přesvědčili se dospělí i děti

28.6.2014

 

Interaktivní výstava her a hlavolamů 18. - 21. června v Baťově institutu ve Zlíně přilákala do továrního areálu okolo 2000 návštěvníků! "Největší zájem vzbudili mezi návštěvníky zejména Ježci v kleci. Ukázku své rozsáhlé sbírky ježků v kleci měl na výstavě i známý sedmadvacetiletý sběratel Radek Micopulos, který nejen shromažďuje úlovky do sbírky, ale hlavolamy také navrhuje a vyrábí. V jeho sběratelské vitríně, byli k vidění ježci nejrůznějších velikostí a typů" - článek z týdeníku 5+2 naleznete ZDE.

 

Rozhovor v magazínu Trutnovinky

8.6.2014

 

Ve známém regionálním magazínu Trutnovinky vyšel článek, ve kterém sběratel a designér Ježka v kleci  Radek Micopulos popisuje svou velkou zálibu. Tisková verze je níže, online verzi naleznete ZDE.

 

zdroj: www.trutnovinky.cz

Rozhovor v týdeníku 5+2

13.3.2014

 

V jednom z nejčtenějších regionálních týdeníků 5+2 vyšel rozhovor, ve kterém Radek Micopulos odpovídá na celou řadu zajímavých otázek. Tištěná verze je ke stažení ZDE a ZDE. Online verze ZDE.

 

Host k tématu Ježek v kleci na TV NOVA

20.1.2014

 

Dne 23.1.2014 bude vysílat televize Nova pořad Snídaně s novou na téma Jaroslav Foglar (k 15. výročí úmrtí 23.1.1999). V pořadu by se měly objevit informace o spisovateli, Rychlých šípech a také o Ježku v kleci. Ve dvou vstupech (v 6.20 a 7.20) bude prezentovat hlavolam Ježek v kleci jeho znalec a designér, Radek Micopulos. K vidění bude celá řada Ježků v kleci a o některé z nich bude možné i soutěžit!

Ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013!

14.9.2013

 

Hradec Králové, Nové Adalbertinum, středa 11. 9. 2013

 

Radek Micopulos, autor stránky JEŽCIVKLECI.cz a zakladatel produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES převzal prestižní cenu za druhé místo v soutěži ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013 Královehradeckého kraje.

 

Do osmého ročníku se přihlásilo 5 525 uchazečů, což je nejvíce v historii soutěže. O živnostenský titul bojovalo v tomto kraji 259 podnikatelů. Cena Hospodářských novin GE Money Bank Živnostník roku 2013 je určena všem živnostníkům v České republice. Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi. Zájemci o účast v soutěži Živnostník roku 2013 odpovídají na stručné otázky, které charakterizují jejich živnostenské podnikání. Dále popisují svůj podnikatelský příběh. Síla a hloubka podnikatelského příběhu pak rozhodují o postupu do jednotlivých krajských kol. Do krajského finále postupuje celkem 10 živnostníků z každého kraje. Finalisty krajského kola hodnotí odborná porota, která má 5 - 10 členů. Partnerem soutěží je firemní katalog Firmy.cz od společnosti Seznam.cz. Mediálními partnery soutěží jsou Česká televize, Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Odborným garantem soutěží je Hospodářská komora ČR.

 

Prezentace Ježka GEN v TV Metropol

1.12.2012

 

Na dvanáctém ročníku Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání hlavolamu Ježek v kleci byl mimo jiné předveden i Hlavolam roku 2012. Radek Micopulos, výrobce a propagátor Ježků v kleci zde prezentoval svůj originální vlastní model GEN se šikmými otvory v kleci a s originálním vyjímáním ježka s pomocí horní stěny. Netradiční ježek letos zvítězil v anketě Hlavolam roku 2012.

 

 

Ježek v kleci GEN - Hlavolam roku 2012!

22.10.2012

 

Dne 17.10.2012 v Eden Aréně v Praze byla na tradiční akci Trend Event vyhlášena cena za Hlavolam roku 2012. Tato cena byla udílena poprvé. Cenou ve formě poháru byl oceněn nový hlavolam Ježek v kleci GEN a převzal ji osobně pan Radek Micopulos, vynálezce tohoto hlavolamu. Více informací zde.

 

Rozhovor na rádiu ČRo Wave - Český rozhlas

7.7.2011

 

Přinášíme Vám rozhovor, který proběhl v živém vysílání rádia Wave - Český rozhlas dne 30.6.2011. Účastnil se ho šéfredaktor této stránky a chtěl by tímto poděkovat za spolupráci redaktorovi Petrovi Duškovi! Že ježka v kleci nevymyslel Jaroslav Foglar, to už dnes ví kdekdo. Ale čím se český spisovatel při tvorbě své verze hlavolamu inspiroval, to ani dnes najisto neví nikdo. Český původ ježka v kleci tak zůstává skutečnou záhadou hlavolamu a to je skvělý námět na pořad Zpoždění. Díl se tedy věnuje hlavolamu Ježek v kleci, Jaroslavu Foglarovi, Janu Tleskači se Slavomilem Janovem a Martinem Rosolem z Akademie Jaroslava Foglara a autorem projektu JEŽCIVKLECI.cz Radkem Micopulosem.

 

Záznam pořadu je ZDE

(Poznámka: na přípravu k tématu jsem bohužel neměl vzhledem k mé současné pracovní vytíženosti mnoho času, ale doufám, že to není na rozhovoru příliš znát :-) RM

 

 

 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.