Rekordy - Memoriál Jana Tleskače 2000-2013

 

Aneb "mistrovství světa ve vyjímání Ježka z klece". V ročnících netradičního zápolení se účastní nejen soutěžící z České republiky, ale i dalších zemí jako Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Nizozemsko, Mongolsko, Bosna a Hercegovina. Mistrovství se konalo každoročně od roku 2000 do roku 2013 ve společenském sále kláštera Emauzy ve Vyšehradské ulici v Praze 2 zpravidla v listopadu.

O titul mistra světa se v Memoriálu Jana Tleskače bojuje ve třech věkových kategoriích – do 6 let, do 15 a nad 15 let. Soutěží se s Ježkem v kleci značky Philos (dříve se soutěžilo s Ježkem Hron), který je k dostání na našem trhu. Úkolem soutěžících je vyjmout ježka z klece v co nejkratším čase. Časový limit pro hodnocení do soutěže jsou 3 minuty. V dosavadní historii šampionátů se dosáhlo a dosahuje nejrychlejšího času 3 vteřin! V roce 2012 se dosáhlo dokonce času 2 vteřin.

 

Oficiální logo akce, poháry pro vítěze, medaile pro vítěze, soutěžní Ježek Philos (ročník 2010)

 

„Je to soutěž, která vznikla jako recese nebo nadsázka, ale v každém případě rozvíjí dílo Jaroslava Foglara,“ uvádí Slavomil Janov. Podle něj se v průběhu 12 ročníků Memoriálu zúčastnilo více než 3 000 soutěžící z 15 zemí. Soutěž probíhá ve třech věkových kategoriích, do šesti let, do patnácti let a nad patnáct let. Vítězem se stává ten, kdo vyjme ježka z klece v nejkratším čase. Vyndávat ovšem nemůže soutěžící do nekonečna, každý má limit tři minuty. Všichni soutěží se stejným typem slavného hlavolamu.

Nejmladší účastnicí dosavadních čtyř ročníků soutěže byla čtyřletá holčička, věk nejstarších soutěžících je přes 75 let. V rámci akce probíhá i pestrý doprovodný program týkající se například v roce 2005 křtu nového vydání trilogie Rychlé šípy ve Stínadlech z nakladatelství Olympia a také křest prvního průmyslově vyráběného kovového rozšroubovatelného ježka v kleci. Tradičně je zde výstava o životě a díle Jaroslava Foglara, doplňkové hry a soutěže pro děti.

Na vítěze jednotlivých kategorií čeká řada cen. Nejhodnotnější odměnou jsou samozřejmě medaile, jejichž součástí je miniaturní vyjímatelný ježek v kleci vyrobený z ryzího stříbra s povrchovou úpravou medailových drahých kovů. (v prvních ročnících soutěže)

 

medaile pro vítěze (ročník 2012)

© Copyright RM

Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece - výsledkové listiny, výpisy kategorií a výpisy všech hráčů ze všech dosavadních ročníků naleznete ZDE.

 

Informace k akci: Mgr. Slavomil Janov, tel.: (+420) 602 686 725, e-mail: jaroslav.foglar@email.cz

 

Neoficiální rekord

 
 

Ježek je už připravený v ruce, takže toto video zachycuje pouze samotné vyndání, které trvá tři vteřiny . Je to opravdu hodně tréninku a velmi hbité prsty na množství tahů. Autorem tohoto rekordu s Ježkem Hron je Radek Micopulos.

 
 

MEMORIÁL J. Tleskače 2012 a prezentace Ježka GEN

1.12.2012

 

Ač v pořadí dvanáctý (a tudíž by mu mohl náležet přívlastek „tuctový“), ve skutečnosti letošní ročník Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání hlavolamu ježek v kleci standardní „tuctovou“, či dokonce nevýznamnou událostí rozhodně nebyl. O tom se přesvědčila více než stovka návštěvníků společenského sálu kláštera Emauzy v Praze, kde se v sobotu 24. listopadu 2012 uskutečnila soutěž mistrovství světa v této netradiční disciplíně. Letošní startovní listina měla 59 startujících. Několik soutěžních pokusů dokonce atakovalo fantastickou hranici dvou vteřin! Kuriozitou soutěže byla symbolická účast bezesporu nejmladšího účastníka historie – sotva půlročního Filipa. Atmosféru soutěže prožíval po svém, bez znatelného vzrušení z mumraje kolem sebe, nicméně několik pohybů s ježkem v ruce předvedl.

 

 

Sportovní klání pak ještě doplnila řada doprovodných akcí a aktivit. Kromě křtu několika foglarovských knih zde Radek Micopulos, výrobce a propagátor hlavolamů Ježek v kleci, prezentoval svůj originální vlastní model GEN se šikmými otvory v kleci a vyjímáním ježka s pomocí horní stěny. Netradiční ježek letos zvítězil v anketě Hlavolam roku 2012. V rámci soutěže s ježkem v kleci proběhlo neformální recesní klání čtyř přítomných mistrů světa, kteří museli s nůžkami v rukou vyrobit netradiční model hlavolamu z kartónové ruličky od toaletního papíru a skládané papírové hvězdice. Každý účastník Memoriálu pak dostal také svou ruličku a ježka a bylo už na každém dodělat si otvory doma. Výsledky ze soutěže ve vyjímaní ježka z klece naleznete zde.

upraveno, zdroj: Slavomil Janov

 

Mistrovství ve vyjímání ježka z klece BRNO 2016

12.11.2016

 

Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače na sobotu 26. listopadu 2016. Zveme vás na toto Mistrovství ve vyjímání ježka z klece. Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES, který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Principem se jedná o model Ježka CLASSIC, podobou je ježek shodný s tím ze seriálu Záhada hlavolamu. Jedná se o novinku, která bude teprve představena!

 
 

Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941. V letech 2001-2013 SPJF spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze. Soutěže se účastnili nejenom Češi, takže Memoriál byl též Mistrovstvím světa ve vyjímání ježka z klece. V roce 2001 vznikly v Pražské pobočce SPJF dvě sesterské soutěže - Memoriál Jana Tleskače a pátrací hra Hledáme Rychlé šípy. Zatímco ta druhá hra existuje bez přerušení a rozšířila se i do jiných měst, Memoriál JT ředitel akce a člen SPJF Slávek Janov - Nashville v roce 2013 po jejím třináctém ročníku ukončil a nabídl práci na přípravě memoriálu dalším zájemcům. Až v roce 2016 se podařilo SPJF navázat novou soutěží na předchozí akce z roku 1941 a 2001-2013.

Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače do programu této několikadenní akce. V sobotu 26. listopadu 2016 znovu proběhne akce, připomínající nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar. Soutěž je otevřená všem příchozím - tedy i nečlenům SPJF. Základní část (1. kolo) se koná v předsálí Valné hromady SPJF na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, Poříčí 9 od 9 do 14:15 hodin. Kvalifikace se mohou zúčastnit také soutěžící na dálku pomocí Facebooku, pokud pošlou svoje video a budou dodrženy soutěžní podmínky (stopování pokusu, časový limit, typ ježka…). Každý si v 1. kole může vyjmutí 3 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy. V případě časových možností a zájmu lze rozšířit počet soutěžních pokusů zakoupením dalšího startovného. Soutěží se ve dvou kategoriích junioři do 15 let a senioři nad 15 let. Tři nejlepší z každé kategorie postupují do finále, které se uskuteční jako součást slavnostní části Foglarovských dnů v hlavním sále v 15:15 hodin.

 
 
 

Časový limit v 1. kole pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše. Čas je v 1. kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává. Ve finále podmínka vrácení ježka do klece odpadá. Ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.

Trénovat můžete zde - není to těžké, když vám Jan Tleskač prozradí jak. Startovné činí 10 Kč pro 2 soutěžní pokusy a účastníci obdrží stylový pamětní list. Pokud časové možnosti dovolí, lze si zakoupit startovné několikrát a rozšířit si soutěžní pokusy. V případě účasti v 1. kole na dálku pomocí Facebooku se startovné neplatí a účastník neobdrží ani pamětní list. Pro finále je nutná fyzická účast 3 finalistů při počátku finále. Vítěz každé kategorie obdrží putovní pohár a kovového ježka, se kterým zvítězil.

Pořadatel akce - SPJF se zavazuje, že minimálně následující 2 ročníky se bude soutěžit se stejným typem hlavolamu, takže se lze na všechny tyto ročníky náležitě připravit. Díky obchodu JEŽCIVKLECI.cz (obchod.jezcivkleci.cz) bude možno (v omezeném množství) na akci zakoupit tyto soutěžní ježky s 1/3 slevou. Partnerem Memoriálu JT je webová stránka www.jezcivkleci.cz. Jsme rádi, že vítězové z roku 2013 nebudou posledními šampiony, kteří jako Jan Tleskač, Otakar Losna a někteří další dokázali hlavolam vyjmout. Na předchozí soutěže navazujeme v jiném formátu a věříme, že se nám podaří Mistrovství ve vyjímání ježka z klece dále rozvíjet jako další připomínku díla spisovatele Jaroslava Foglara. Zařazeno do sekce rekordy.

autor: Menhart iklubovna.cz

 

Mistrovství ve vyjímání ježka z klece BRNO 2016

28.11.2016

 

V sobotu 26. listopadu 2016 proběhlo v Brně Mistrovství ve vyjímání ježka z klece. Soutěžilo se s novým ježkem CLASSIC seriál z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Akce se snažila navázat na předchozí soutěže s tímto podivuhodným hlavolamem v roce 1941 a soutěže v období 2001-2013. Mistrovství se podařilo obnovit hlavně díky úsilí Menharta a Tajlóra, kteří organizačně celou soutěž zaštítili a sehnali krásné duralové ježky v kleci i poháry od Roye. Ve starší kategorii soutěžili tři Janové a vítězi se podařilo ježka z klece dostat za necelých 11 vteřin. V kategorii mladších soutěžících do 15 let trvalo vynětí ježka z klece o něco déle. Téměř 7 minut. Výsledky zde. Kvalifikace proběhla v sobotu od 9 do 14:15 hodin. Soutěžilo se ve dvou kategoriích do 15 let a nad 15 let. V mladší kategorii byli přesně 3 účastníci, což umožnilo regulérnost kategorie podle pravidel. Starších bylo 21 soutěžících (24 kvalifikačních pokusů - někdo soutěžil vícekrát) a mnoho z nich skončilo ve vynikajících časech pod 1 minutu. Limit byl minuty 3.

Celé soutěžení o vyjmutí ježka z klece letos nově zahrnovalo:
- samoobslužné spuštění stopek,
- vyjmutí ježka z klece se kterým při finále rozhodčí předem zatřásl,
- stopnutí stopek,
- vrácení ježka do klece v časovém limitu do 3 minut. To se stalo osudné v jednom případě, kdy dosažený čas nebyl započítán, protože se nepodařilo ježka vrátit do klece v předepsaném čase. Všichni účastníci získali potvrzení o účasti v tomto ročníku Memoriálu Jana Tleskače.

 

 

Při finále stopky obsluhovali rozhodčí a ze tří finalistů v každé kategorii zvítězil soutěžící, který ježka vyjmul jako první a zvedl jej nad hlavu. Zbylí oba finalisté již byli druzí a ježka dále nevyjímali. Vítěz každé kategorie obdržel kovový hlavolam ježka v kleci se kterým se soutěžilo (ne však speciálně upravený soutěžní model s nerezovými ostny), dále dřevěný pohár s dřevěným ježkem v kleci a pozdrav od Širokka. Ostatní finalisté obdrželi jako cenu útěchy komiks od Jaroslava Foglara Za poklady starých Inků.

 

Vítězem Memoriálu Jana Tleskače v roce 2016 se stal Jan Fiala ml. v kategorii senioři a Ludvík Hess v kategorii junioři. Dřevěný putovní pohár každému vítězi předal Nashville - realizátor 13 ročníků předcházející soutěže a tým letošních realizátorů Menhart s Tajlórem, všichni tři členové SPJF. Vzhledem k mezinárodní účasti jsou vítězové obou kategorií současně mistry světa ve vyjímání ježka z klece v roce 2016. Příští ročník - SPJF se zavázalo, že následující 2 ročníky se bude soutěžit se stejnými hlavolamy. Zájemci o další ročník Memoriálu Jana Tleskače mohou zkoušet vyjímání se stejným ježkem a mohou své nafilmované pokusy vyvěšovat na facebookové stránce Memoriálu Jana Tleskače 2017. Pokyny k nahrávání a filmování naleznete zde. Doporučujeme se ke stránce na FB přihlásit, aby vám akce neunikla. Termín a místo příštího MJT není zatím znám.

Můžete pořádat místní kola ve školách, oddílech, domovech důchodců či jiných kolektivech. Pokud budou soutěžní pokusy nafilmovány tak, aby splňovaly podmínky kvalifikace (stopky i hlavolam stále v záběru, záběr na vynulované stopky a výsledný čas, záběr na tvář, dosažený čas pod 3 minuty) budou zařazeny do kvalifikace MJT 2017.

zdroj: Menhart iklubovna.cz

 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.