Alternativní původ Ježka v kleci - Patent z roku 1896

 9.2.2008, autor článku: Radek Micopulos

 

Jak jinak ještě mohla vzniknout podoba a princip dnešního hlavolamu Ježek v kleci? Před objevem Ježka Trilby se uváděly dvě základní teorie.

   

Za prvního ježka v kleci by se dal považovat hlavolam, který si dal patentovat pan Clarence A.Worrall z Filadelfie ve státě Pensylvánie v USA. Jeho patent ze 7.dubna 1896 (č. 558 009) popisuje klec, kterou tvoří vrchní a spodní čtvercová deska. Ty propojují čtyři  tyčky a uvnitř se nachází ostnatá koule se třinácti hroty. Hroty nejsou symetricky umístěné a směřují tak nejen od středu koule. K hlavolamu se uvádí, že klec může mít i více tyček.

   

 

Hlavolam patentovaný 7.4.1896

   

Druhou možnou teorií je ta, že současný Ježek v kleci vznikl z hlavolamu s názvem Hvězda a opasek. Poprvé se objevil v Selchow & Righter Games catalog 25.května 1895, později v Stanyon´s 1905 Novelties Catalogu a v r.1929 v Johnson Smith and Company. Je známý také pod jménem "The Star and Garter Puzzle". Byl jedním z prvních tzv."cast metal puzzles". V pozdějších variantách tohoto hlavolamu je místo "opasku" "had". Důležité je ovšem to, jaký uplatňuje princip. Opasek svírá hvězdu, kterou musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla ze zajetí. Princip nalezení dvou správných ostnů má ke dnešnímu Ježkovi poměrně blízko.

   

   

Hlavolam "Hvězda a opasek"

   

Hlavolamů, které byly patentovány ve stejném období je ale více, než jen tyto dva. Je tu několik patentů, jenž popisují hlavolamy podobné Ježkovi v kleci, ale už později než dva zmíněné. Další patenty jsou opět z USA. Patent č. 609 081 z 8/1898 od Collinse a patent č. 819 345 z 5/1906 od Dorstroma. Zásadní je ovšem fakt, že úplně prvním patentem nejpodobnějším Ježkovi v kleci je právě hlavolam již zmíněného pana Clarence. Sice neuplatňuje přímo princip nalezení dvou správných ostnů, ale je současnému ježkovi hlavně klecí velmi podobný.

 

 

Hlavolam "Had a hvězda"

 

Dá se ale jen spekulovat o tom, zda měl stejný princip jako hlavolam Hvězda a opasek. Proto tedy není zcela jasné, kde se vzal Ježek v kleci tak, jak ho dnes známe. Celou řadu patentů a teorií navíc komplikuje fakt, že se první "skutečný" Ježek v kleci objevil už v letech 1903 až 1907 a byl patentován v USA a Japonsku. Dá se tedy říci, že tento hlavolam není dílem jednoho člověka ale i mnoha dalších, kteří jeho princip neustále vylepšovali či kombinovali. Mohl, tak tedy vzniknout spojením myšlenky klece a principu vyjímání hvězdice z opasku. V průběhu času pak ještě muselo dojít ke zdokonalení ježka a jeho symetrie. Nakonec ho zřejmě objevil i pan Jaroslav Foglar a přidal k němu navíc možnost rozšroubování ježka uvnitř.

 

© Copyright RM

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.