Rarity a další zajímavé hlavolamy


 

Hlavolamy podobné Ježku v kleci, raritní Ježci nebo hlavolamy s podobným principem. Vždy se jedná o jednu část tvořící tzv. klec a uvnitř buď posouvací nebo vyndavací součást hlavolamu.

 

OBSAH:


Bizarní

Podobné hlavolamy

Kulička v kleci

Recese - řešením není jejich vyjmutí

NEJ rozměry

Reklamní Ježci v kleci

Odlišné konstrukcí

Repliky

Odlišné materiálem

Sériově vyráběné


 

Pokud máte také nějakou raritu, tak neváhejte a zašlete nám její fotografii na e-mail: info@jezcivkleci.cz

 


ODLIŠNÉ MATERIÁLEM


 

Rarita Ježci v kleci z Ginkga

20.1.2017

 

Tyto Ježky v kleci vyrobil pan Jan Trojan z Mělníka, vícenásobný mistr světa ve vyjímání ježka z klece. Ježci jsou vyrobeni z ginkgového dřeva. Shodou zvláštních okolností se Royovi dostalo pár kousků tohoto, pro nás vzácného materiálu, do rukou a tak se ho snažil co nejlépe využít - vyrobil Ježky v kleci a japonskou lampičku. Kus níže přizdobil listy Ginkga ze stříbra pan Jaroslav Richtermoc.

 

 

 

© Copyright RM


 

JEŽEK V KLECI z včelích plástů

Ježek vyrobený z včelích plástů - vosku.

 

výrobce: Josef Hordina

 


 

JEŽEK V KLECI z vlašského ořechu

Ježek vyrobený z vlašského ořechu s kuličkou ježka z malého korálku.

 

výrobce: Josef Hordina

 


 

JEŽEK V KLECI z vlašského ořechu 2

rarita Ježek Trilby vyrobený ze skořápky ořechu a ebenového jadérka

výrobce: Jaroslav Richtermoc


 

JEŽEK V KLECI z kokosového ořechu

Máme zde ukázku lidské vynalézavosti v podobě Ježka v kleci vyrobeného z jednoho kusu kokosového ořechu. Kokosová klec přitom obsahuje ježka vyrobeného z ořechu vlašského.

 

výrobce: Josef Hordina

 


 

JEŽEK V KLECI ze zápalek č.1

Ježek vyrobený z těl zápalek. Tyčkový tvar klece.

 

výrobce: Josef Hordina

 


 

JEŽEK V KLECI ze zápalek č.2

Ježek vyrobený z těl zápalek. Válcový tvar klece.

 

výrobce: Josef Hordina

 


 

JEŽEK V KLECI z mléčného skla

Ježek vyrobený z mléčného skla jako plastika. Ježek má 12 ostnů. Vyrobeno ve Světlé nad Sázavou jako Absolventská práce v roce 2008. Současný majitel ho z Galerie odkoupil.

 

majitel: Jarda Jireš

rozměry: 20 x 27 cm

 


 

JEŽEK V KLECI ze slámy

Ježek vyrobený ze svázané slámy a dřeva. Ježek uvnitř má  12 ostnů. Je to dar sběrateli od jeho manželky k narozeninám.

 

majitel: Jarda Jireš

rozměry: 13 x 27 cm

 


 

r.v. 2005 / JEŽEK V KLECI ze dřeva - tis

Hlavolam z oranžovožlutého stotřicetiletého tisového dřeva, jemně opracovaného a napuštěného fermeží. Vysoký stupeň obtížnosti. Průměr koule 2,5 cm, počet ostnů 12 , vyrobeno 15 kusů. Ježek alias Telátko.

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 50 x 75 mm

 


 

JEŽEK V KLECI ze dřeva - švestka

materiál dřevo švestkové, lakované dlabané

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 50 x 75 mm

 


 

r.v. 2002 / JEŽEK V KLECI ze dřeva - tis č.2

materiál dřevo tisové, průměr koule 2,4 cm, ostnů 12 , vyroben 1 ks

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 50 x 73 mm

 

 


 

JEŽEK V KLECI ze dřeva - švestka č.2

materiál dřevo švestkové, lakované hladké

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 50 x 75 mm

 

 


 

JEŽEK V KLECI ze dřeva - balza

materiál dřevo balzové, lakované dlabané

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 50 x 75 mm

 


 

JEŽEK V KLECI ze dřeva - lípa

materiál dřevo lipové, lakované dlabané

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 50 x 75 mm

 


 

r.v. 2004 / JEŽEK V KLECI z plechovky - Protlakáč

Unikátní Ježek vtipně vyrobený z plechovky od protlaku a s ostny v podobě vrutů. Byl vyroben na táboře 10. oddílu Toronto Mělník na Kokoříně - Štampachu. Po obědě, kdy byla rajská omáčka, vyrobil Jan Trojan ze zbylých prázdných plechovek od protlaků klece. Z vrutů pak vyrobil ostny pro ježka. Obtížnost vyjímání je vysoká, protože jsou vruty velice ostré a hrozí tak poranění prstů. Všechny vyrobené kusy posloužily jako dar. Průměr koule 2 cm, ostnů 12, vyrobeno 11 kusů

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 55 x 73 mm

 


 

JEŽEK V KLECI z korálek

Ježek je hnědo žlutý, žlutá je barva naše (Vontové). Vyrobeno slečnou Katkou S. Je vyroben ve stejném rozměru jako vyráběl Roy J.Trojan svého tisového Ježka v kleci.

 

majitel: Jarda Jireš

rozměry: 45 x 80 mm

 


 

r.v. 2007 / JEŽEK V KLECI z turistických známek

prům. koule 2,3 cm, ostnů 12, vyrobeno 10 kusů, materiál - turistické známky - placky - dřevo

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 60 x 80 mm

 


 

r.v. 2007 / SKLENĚNÝ JEŽEK V KLECI - MZ

Tohoto Ježka v kleci vyrobil pan Michal Zahradník z technického skla v roce 2007, v roce výročí nedožitých stých narozenin Jaroslava Foglara. Jedná se o klec s pěti otvory, celkové velikosti cca 6 x 8 cm (průměr x výška). Hvězdice uvnitř má šest nepravidelně dlouhých ostnů a sama kulička je dutá s cca 3mm otvorem na vložení plánku tleskačova kola. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotný hlavolam, spíše o velmi pěknou a atraktivní dekorativní záležitost. Nicméně technické sklo je velmi pevné a hvězdice se dovnitř také musí nějakým způsobem natočit. Na fotografii vpravo je původní velmi zajímavý obal na ježka, vyroben z třívrstvé lepenky, přetočený v ose, doplněný ručním papírem. Celý obal byl obtočen pruhem papíru s příslušným textem. Byla vyrobena omezená série v počtu 50ks.

výrobce: Michal Zahradník
rozměry: 60 x 80 mm 

r.v. 2010 / SKLENĚNÝ JEŽEK V KLECI - MZ

Pan Michal Zahradník z Prahy vyrobil nový model svého skleněného Ježka, který má upravený design a navíc obsahuje v duté kuličce miniaturní model celého létajícího kola Jana Tleskače! Ačkoliv vypadá Ježek křehce, tak je jeho konstrukce dostatečně pevná a bytelná. Technický popis výroby, který nám poskytl přímo autor: "Nejdříve vyrobím klec. Aby to vypadalo k světu, udělal jsem si přípravek z duralu s vyvrtanými dírami pro tyčinky. 4 x je rozteč 70° a jednou 80°. Pro horní a spodní kroužek jsem vyrobil trn o průměru asi 22mm. Pak si nařežu tyčinky na délku 80mm a na jedné straně na nich vytvořím rádius. K němu pak přitavím ten jeden kroužek. Po vychladnutí to vyndám z přípravku, naohýbám radiusy na druhé straně a přitavím druhý kroužek. Pak dělám ježka. Vyfouknu oválnou kuličku o 1mm menší, než je rozteč nejširšího otvoru. Její konec ale neuzavírám, ale naopak otevřu tak, aby se mi tam vešlo to kolo. To kolo je ta nejhorší piplačka, protože se dělá z tyčinek slabší jak 1mm a žádný z jeho rozměrů nesmí být větší, jak vnitřní průměr té kuličky. Zároveň ale musím počítat s přídavkem asi 0,5mm na křídlech, protože to kolo vlastně za ta křídla je dovnitř přitaveno. Když je kolo vevnitř, zatavím montážní otvor tak, aby se nepoznal. Pak následuje přitavení ostnů. Dělám jich 6. 4 do kříže a 2 v ose. Před posledním ostnem se musí do kuličky profouknout odvzdušňovací otvor. Stačí tak do 0,3mm průměru. Následuje „ladění“ ostnů. Zvolím si libovolný počátek. Ten bude nejdelší. Pak postupně zkracuji a přihýbám ostatní ostny a průběžně ježka vsouvám a vysouvám z klece. Na konec se celý komplet musí vytemperovat do pece, aby neprasknul. Temperační cyklus trvá 4 hodiny a je při teplotě 520°C. Po vyndání a vychladnutí ještě jednou zkusím ježka vyndat a zandat. Musí to jít bez jakéhokoliv násilí."

 

Pokud máte o tuto krásnou raritu zájem, tak kontaktujte přímo pana Zahradníka na stránce www.sklozam.cz

 

výrobce: Michal Zahradník
rozměry: 60 x 110 mm

 

     

Kup teď!r.v. 2007 / JEŽEK V KLECI ZE STAVEBNICE MERKUR

Dalším zajímavým kusem je Ježek sestavený pouze ze slavné stavebnice Merkur. Jeho autorem je pan Jiří Mládek z Roudnice nad Labem. Tento Ježek v kleci má na výšku 37 cm a průměr 23,5 cm. Hlavolam má 22 ostnů o délkách 10 - 16 cm a průměr vlastního Ježka je 11 cm.

 

výrobce: Jiří Mládek
rozměry: 23,5 x 37 cm


© RM

r.v. 2008 / KOVÁŘSKÝ JEŽEK V KLECI

Jedná se o výrobek ze statku Bernard, který byl vyrobený tradiční kovářskou technikou. Autorem návrhu a tvůrcem Ježka je mistr kovář Ivo Rudolf z Bečova nad Teplou. Ježek byl vyrobený v roce 2008. Je 29 cm vysoký a v průměru má 16,5 cm. Jednotlivé kusy Ježků jsou číslované a tento má číslo 6. Velmi pěkná řemeslná práce.

 

výrobce: Ivo Rudolf
rozměry: 15,5 x 29 cm


 

r.v. 2007 / SKLENĚNÝ JEŽEK V KLECI - EP

Jedná se o opravdovou raritu, kterou nechal vyrobit pan Eduard Pazourek. První ježek na dvou obrázcích o velikosti 60 x 55 mm má 7 ostnů a 4 tyčky klece. Druhý ježek na třetí fotce má velikost 45 x 50 mm a samotný ježek je vyroben jako zvířátko.


výrobce: Eduard Pazourek, ČR
rozměry: 55 x 60 mm
materiál: sklo
počet ostnů: 7
detaily: výroba omezené série


© RM

HÁČKOVANÝ JEŽEK V KLECI

Tohoto netradičního Ježka v kleci dostal sběratel od své manželky k narozeninám. Ježek je háčkovaný, vysoký 8,5 centimetrů a má klec o průměru 7 cm. Hlavolam má 4 otvory, tyčky klece jsou vyztuženy třemi špejlemi a kola klece jsou vyztužena čtvrtkou. Ježek má dvanáct ostnů vyztužených špejlemi a přišitých ke kuličce. Jeho vnitřek je vyplněn molitanovou drtí.

 

výrobce: Martin Choděra

rozměry: 70 x 85 mm

 


 

KERAMICKÝ JEŽEK
výrobce: ?
rozměry: ?


     

© RM


r.v. 1994 / SKLENĚNÝ JEŽEK
skleněný ježek (zvíře) v kleci (tmavě zelený), druhé foto - bodlinatá hvězdice v kleci (černá), klece jsou vyrobeny z taženého čirého skla, dodával se v trubkovitém papírovém pouzdře

 

výrobce: Eduard Pazourek
rozměry: ?


  


 

r.v. 2012 / Vyřezávaní a ručně vyrábění Ježci v kleci

Nově otevíráme také kapitolu vyřezávaných a ručně vyráběných Ježků v kleci ze dřeva. Tyto hlavolamy mají jistě nespornou výhodu v tom, že je každý kus opravdový originál. Na levé straně můžete vidět Ježka vyrobeného z březového dřeva, které je navíc upraveno do precizně zaoblených tvarů. Ježek na prostředním obrázku ze stejného dřeva je nesouměrný a v nejširších částech měří 6,2 x 11,7 cm. Na další fotografii pak můžete vidět celou jejich sestavu. Autorem těchto exemplářů je pan Jaroslav Haken.

 

výrobce: Jaroslav Haken

 


 

Ježek v kleci ze Švédska

V prodejnách se suvenýry se po světě dají sehnat různé věci. Že by se ale prodával Ježek v kleci ve  Stockholmu, hlavním městě Švédska, nás opravdu překvapilo. Tento kus byl zakoupen v plastovém obalu spolu s návodem. Ježek je dřevěný, výška 79 mm, průměr 45 mm. Mezery mezi tyčkami klece jsou všechny stejně široké, až na jednu, která je výrazně širší. Tím pádem jde ježek vyndat velmi jednoduše. Ježek má 12 stejně dlouhých ostnů. Hlavolam je na první pohled velmi podobný českému Ježku Clever. Narozdíl od něho je ale menší a je vyroben z ještě pohlednějšího dřeva bez povrchové úpravy.


 

r.v. 2011 / JEŽEK V KLECI z ložiskových kroužků

Je to tyčkový typ se čtyřmi otvory a se základy klece ze dvou ložiskových kroužků, které původně držely ložiskové kuličky. Klec hlavolamu je vyrobená z mosazi a ježek i jeho ostny jsou ocelové. Ježek o průměru 30 milimetrů má 6 ostnů. Celý hlavolam váží 286 gramů.

 

rozměry: 62 x 69 mm

 


 

Unikátní Ježek ze žlutého dřeva

7.11.2012

 

Do rarit nám přibyl další kousek. Tento Ježek v kleci byl vyroben z unikátního žlutého dřeva pouze za pomoci ručního opracování, na výrobu nebylo použito žádné strojní zařízení. Barva tohoto dřeva je skutečně sytě žlutá a již při řezání se sype spíše něco jako kari než piliny. Hlavolam je plně funkční, má šest ostnů a ježek jde vyjmout jen jedním ze čtyř otvorů. Rozměry tohoto Ježka jsou 50 x 84 mm a všechny jeho díly jsou spojeny lepidlem a natřeny bezbarvým lakem. Tento kus vyrobil Radek Micopulos a jeho záměrem bylo využít dřevo a jeho organičnost. Tyčky jsou úmyslně napojeny na víčka klece, jakoby z nich vyrůstaly. Některé plochy jsou ponechané s kůrou a jiné jsou opilované. Žlutá barva symbolizuje barvu Vontů, vzpomínáte? "Žlutá je barva naše, mlčenlivost chrání nás"

 
 

Rarita Ježek v kleci s americkým dolarem č.2

30.9.2016

 

Mosazný Ježek "Rychlé šípy" je osazen platnými US dolary s motivem 5ti šípů. Jeho rozměry jsou 30,5 × 46 mm. Ježka má pan Jaroslav Richtermoc ve své raritní sbírce. Bylo vyrobeno 10 číslovaných kusů.

 
 

Rarita vězeňský Ježek z chleba

10.7.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce ojedinělou raritu, kterou je Ježek vyrobený kompletně z chleba, velikost 47 × 67,5 mm. Po vězni, který ho vyrobil se stále pátrá! :)

 
 

Rarita Ježek v kleci s americkým dolarem

10.8.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce raritu, kterou je Ježek se stříbrným US 1/2 dolarem. Jeho rozměry jsou 32,5 × 42 mm.

 
 

Rarita Ježek v kleci Damasteel

10.12.2016

 

Jedinečný kus vznikl napodobením úpravy kovu damasteel. Autorem tohoto kusu je Radek Micopulos. Termín damascénská ocel (podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato ocel z Indie dovážena) označuje materiál složený z více druhů železa či oceli, na jehož leštěném nebo leptaném povrchu je zřetelná struktura těchto střídajících se vrstev. Damašková ocel se vyrábí mnohonásobným skováním, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech, čímž vzniká charakteristický vzor, který mívá několik desítek i stovek vrstev. Tento Ježek není samozřejmě vyroben přesně touto metodou, ale je poměrně úspěšnou napodobeninou této starodávné úpravy.

 
 

Rarita drátěný Ježek v kleci s 50ti ostny

20.12.2016

 

Tento originální kus dostal jeho majitel od rodiny ke svým letošním padesátinám, proto má ježek 50 ostnů. Je vyroben z drátu, výška klece je cca 150 mm, šířka klece je cca 135 mm, průměr ježka je cca 40 mm.

 
 

Rarita Marcipánový Ježek v kleci

12.5.2013

 

Autor této stránky dostal k dnešním narozeninám jedinečného Ježka v kleci. Celý je vyroben z marcipánu zpevněného špejlemi v tyčkách a oplatkami ve víčkách. Bohužel tento model podlehl, vzhledem k jeho jedlosti, rychlé zkáze a proto nejsou známy ani přesné rozměry :-). Byly však zhruba takové jako u běžných Ježků tohoto typu, možná trochu větší.

 
 

Rarita z plastu a mosazi

12.2.2014

 

Tento malinký Ježek má jeho majitel ve sbírce již poměrně dlouhou dobu. Je vyroben z mosazi a plastu a měří pouhých cca 5 cm na výšku. Vyjmout lze za nejdelší osten po tréninku za pouhých pár vteřin.

 

 

Rarita Ježek z keramiky

4.6.2014

 

Máme zde další raritu od jednoho ze sběratelů. Ježka v kleci z keramiky tyčkového typu s pěti otvory a ježkem s dvanácti válcovými tupými ostny. Klec hlavolamu je vysoká 134 mm a průměr má 95 mm, průměr kuličky ježka je 35 mm a vyjmout se dá jedním z otvorů klece.

 
 

Další dřevěné rarity

31.8.2014

 

První z Ježků vyniká svou výškou, vzhledem k malé podstavě. Druhý Ježek je zajímavý svým masivním provedením se silnými ostny.

 
 

Rarita Drátěný Ježek v kleci

24.11.2016

 

Máme zde dalšího zajímavého ježka v kleci vyrobeného pro změnu z drátu. Výška klece je 85 mm, průměr 45 mm. Ježek má průměr 20 mm. Výrobcem je pan Ladislav Šlechta.

 
 

Rarita Ježek z plexiskla

9.8.2017

 

Pan  Martin Doskočil nám zaslal pěknou raritu v podobě Ježka kompletně vyrobeného z plexiskla. "Odmala miluju hlavolamy a již jsem jich pár vyrobil, popřípadě upravil stávající systém hlavolamů. Posledních pár let se pokouším o výrobu těžké verze ježka, ale stále se mi to nedaří, jsem strojař a posledních 20 let dělám s plexisklem, takže moje maximální snaha byla zakončena tímto ježkem. Chtěl jsem, aby měl opravdu dlouhé ostny a tím maximálně ztížit jeho vyndání." uvádí jeho autor. Foto se šrouby je z vývoje tohoto Ježka.

 

 

Rarita Ježek ze zlata!

22.10.2017

 

Nádherná rarita z 14 karátového zlata z dílny pana Jaroslava Richtermoce má velikost 39 × 68 mm.

 

 

Rarita Ježek v kleci stříbrný

1.6.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Práce zkušeného zlatníka z ryzího kovu.

 

 

Rarita paličkovaný Ježek v kleci

13.10.2017

 

Rarita od pana Jaroslava Jireše je paličkovaná.

 

 

Rarita Ježek v kleci Wankel a Škumpák

10.3.2018

 

Nádherné výrobky Jana Trojana z Mělníka. První kus vzor WANKEL (inspirován tvarem pístu známého typu motoru) je vyroben z javoru japonského. Druhý kus s názvem Škumpák je vyroben ze dřeva stromu Škumpa. Níže je pak celá Royova kolekce.

 

 

 

Rarita Ježek Ed Hardy

9.9.2018

 

Tento jedinečný kus je dílem pana Jaroslava Richtermoce. Umělec Don Ed Hardy studoval grafický tisk a věnoval se tetování. Má extravagantní, nevšední a osobitý styl, který je založen na originálních motivech a ornamentech.

 

 

Rarita Ježek z paroží

10.11.2018

 

Myslivecký ježek z paroží. Rozměr 50×70 mm. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Kovaný Ježek v kleci

20.6.2020

 

Nádherný kovaný kousek. Autorem je umělecký kovář Vojtěch Bursa z Mělníka.

 

 

Rarita Proutěný Ježek

1.6.2020

 

Proutěný Ježek od neznámého autora.

 

 

Rarita Ježek v kleci ze slonoviny

26.9.2022

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. "Původně měl být ze slonoviny ale protože jsem nesehnal slona tak je z voloviny - hovězí kost". 

 

 

Rarita Ježek v kleci dýňák

10.9.2022

 

Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

ODLIŠNÉ KONSTRUKCÍ


 

r.v. ? / Dvojitý JEŽEK V KLECI

Jedná se o dvě klece přichycené na sobě. Podélné otvory jsou vyfrézovány do plného materiálu, klec je tedy vyrobena z jednoho kusu.

 

výrobce: neznámý

rozměry: cca 50 x 150 mm

 


 

r.v. 2011 / JEŽEK V KLECI - PŘÍVĚŠEK

Známý sběratel Ježků vyrobil dalšího zajímavého Ježka v kleci v podobě přívěšku. Jeho výška je 53 mm a průměr 33 mm. Ježek má 10 tupých mosazných ostnů, klec a koule je ocelová.

 

výrobce: Martin Choděra
rozměry: 33 x 53 mm

 

 


Neobvyklá provedení Ježka v kleci

Ježek v kleci nemusí být vždy v takové podobě, na kterou jsme zvyklí, o čemž se můžete přesvědčit na dalších kuriozitách. První z nich je tyčkový typ tvořený velmi netradičně třemi podpěrami. Rozměry má 55 x 117 mm a ježek má 11 ostnů. Klec je vyrobena z rozbitých přesýpacích hodin. Druhým Ježkem je válcový typ, který má rovněž nezvyklý počet pouze tří otvorů. Jeho rozměry jsou 36,5 x 67,7 mm a ježka dotváří 12 kuželovitých ostnů našroubovaných do koule o průměru 20,6 mm. Ježek se dá vyjmou pouze jedním z otvorů v kleci. Třetí raritou je skutečně jedinečný šestiboký Ježek v kleci. Má takovou podstavu i klec a tak se nedá označit ani jako válcový typ. Dá se tedy považovat za naprosto novou třetí variantu  Ježka! Další dva dřevěné hlavolamy vpravo jsou tyčkového typu a jejich zvláštností je naopak podstava, která je pětiboká. Poslední raritou úplně vpravo je Ježek s obřími rozměry 145 x 88 mm. Vyrábí ho truhlářství Roman Bureš z Trutnova jako didaktickou pomůcku pro děti. Jeho odlišností je osmiboká podstava ve spojení s čtyřtyčkovým provedením.

 


 

Ježek v kleci s atypickými ostny

výrobce: Filip Žák

 

 

Slámování a Ježek na této akci

12.11.2012

 

V srpnu letošního roku pořádalo občanské sdružení Spolek na záchranu památek červenořečických už 16. ročník výtvarně recesivní akce nazvané Slámování. Zájemci dostali do rukou drát, provázek a slámu a pak už šli na věc. Krom zvířat, postav a různých věcí zde vznikl i velký Ježek v kleci. Více informací o této pěkné akci naleznete na www.slamovani.cz.

 

Prototyp RADEMIC 2007 - zešikmená klec

1.2.2013

 

Je to již přesně rok (1.2.2012) co byla oficiálně založena produkce RADEMIC PUZZLES. Po úspěšném roce bychom Vám rádi představili hlavolam, jenž Radek Micopulos vytvořil v roce 2007. Tento Ježek ale bohužel nebyl z důvodu značné složitosti výroby nikdy, až na prototyp, realizován. Jeho designem byl však inspirován Ježek v kleci GEN, na němž byly použity podobné zešikmené otvory. Klec tohoto hlavolamu tvoří promyšlený soubor tyček šikmo uchycených v šesti bodech na každém z víček. Na nákresu můžete vidět rozvin pláště a nejtmavší otvory, které jsou pro vyjmutí klíčové. Uvnitř klece o rozměrech 52 x 86 mm měla být hvězdice s šesti kuželovitými ostny a později i ježek s 12 velmi atypickými ostny. Fotografie těchto dvou prototypů vnitřků vám ukážeme příště. Dnes se tento hlavolam nachází jako opravdový unikát pouze ve sbírce jejího autora.

 
 

Prototyp RADEMIC 2007 - ježek se skrytou dutinou

26.5.2016

 

Tohoto ježka vytvořil Radek Micopulos v roce 2007 pro klec prototypu z téhož roku. Ježek má šest kuželovitých ostnů, krychlovou základnu a skrytý mechanismus. Pootočením jednoho správného ostnu se uvolní jiný vedle umístěný osten a odkryje tím skrytou dutinu uvnitř. Vtip je v tom, že jsou všechny ostny protáčivé! Řešitel tedy musí přijít na to, jakým z nich uvolní jiný z ostnů. Tento ježek nebyl nikdy, až na prototyp, realizován, avšak podobnou myšlenku využívá jedna z posledních novinek..

 
 

Rarita drátěný Ježek

17.2.2013

 

Další raritu nám zaslal sběratel hlavolamů. Jedná se o Ježka v kleci vyrobeného ze svařených drátů. Svou podobou jde o další jedinečný kus, který opět rozšíří dosavadní rarity.

 

Prototyp RADEMIC 2008 - hvězdice

7.3.2013

 

Tuto hvězdici vytvořil Radek Micopulos v roce 2008 a měla být určena do prototypu klece z roku 2007. Ježek má 12 velmi atypických ostnů, které však nejsou do středu zasazeny jednotlivě. Běžným středem ježka je kulička, která zde však není. Střed vytváří spojení zešikmených čtyřramenných křížů, které se v osách protínají v každém ze tří směrů.

 
 

Pro lepší představu je níže ilustrační foto, které zachycuje sestavení této hvězdice. Na obrázku č.1 vidíte všechny díly (1,2,3,4,X,0) potřebné pro sestavení. Na obrázku č.2 se již spojí první dvojce dvojostnů 1 a 2, k nim se záhy přidají 3 + 4 a sepnou tak stávající tvar. Na obrázku č.3 můžete vidět již spojené čtyři dvojostny a připravené ostny X a 0 po dvou kusech, které doplní zbývající směry. Tato hvězdice byla vyrobena v jediném exempláři.

 
 

Rarita Ježek v kleci Gotic

21.8.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce raritu, kterou je mosazný Ježek Gotic. Ježek má velmi originální design se 12 čtyřhrannými ostny. Rozměry klece jsou 66 × 90 mm.

 
 
 

Rarita Ježčí trojkombinace

8.1.2016

 

Máme tu zcela originální raritu, jež v sobě nese inspiraci po vzoru šikmých otvorů modelu GEN, válečkového vnitřku modelu JEŽIVAL a rozšroubovatelného vnitřku modelu ORIGINAL. Otvory klece jsou vypilované a samotný Ježiválek uvnitř je rozšroubovatelný. Má šestnáct krátkých kuželových ostnů. Autor vyrobil tohoto Ježka pro svého kamaráda, kterému se líbil design Ježka GEN v časopisu Epocha. Ježiválek se dá vyjmout pouze jedním ze čtyř otvorů.

 
 

 

Rarita Pětihranný Ježek

15.8.2014

 

Další rarita Ježka vyniká svým nevšedním tvarem. Klec je pětihranná a uvnitř válcová. Hlavolam je vysoký 75 mm a rozšroubovatelný ježek má 12 velmi krátkých kuželových ostnů. O těchto netradičních podobách Ježků si můžete přečíst v článku ZDE.

 

 

Rarita Ježek v kleci Cubic

17.2.2017

 

Pan Richtemoc vyrobil Ježka v kleci Cubic z mosazi. Jeho rozměry jsou 55×55×55mm.

 

 

Rarita Ježek v kleci klonovaný

27.2.2017

 

Máme zde ukázku toho, jak může dopadnout klonování Ježků - tedy spolupráce konstruktéra Radka Micopulose a kreativního nadšence pana Jaroslava Richtermoce. Tento kus tvoří prototyp klece Ježka AXIS od Radka a návrh hvězdice od Jaroslava. Původně zamýšlený design klece pro Ježka AXIS byl z důvodu složitosti a změny použitého materiálu zaměněn a tak již jeden z původních prototypů neměl využití. Díky panu Jaroslavovi se tento jedinečný kus podařilo oživit a vtisknout mu opravdu úžasnou hvězdici s osmi ostny ve tvaru trojbokých jehlanů na složitém čtrnáctistěnu tvořeném trojúhelníkovými a čtvercovými ploškami. Celý hlavolam je vyroben z duralu.

 

 

Rarita Ježek v kleci s atypickými ostny

26.2.2017

 

Tento železný Ježek má rozměry 48×73 mm a má kuličku s 12 atypickými ostny. Je vyroben z roury se dvěma navařenými dekly. Jeho autorem je pan Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek v kleci Cubic 2

25.2.2017

 

Pan Richtermoc vyrobil Ježka v kleci Cubic z železa, tyče hlazenky o průměru 5mm. Rozměry hlavolamu jsou 65×65×65mm.

 

 

 

r.v. 2001 / 2018  JEŽEK V KLECI ve tvaru vajíčka

Velikonoce ve Stínadlech, vyroben jeden kus podle autorovi kresby v roce 2001, prům. koule 2,5 cm, ostnů 12, vyroben 1 kus , materiál - dřevo

 

Bílá klec se žlutým ježkem je novou verzí Ježka Vajíčko pana Trojana dle předlohy z roku 2001. Průměr koule 2,5 cm, 12 ostnů, rozměry: 60 x 74 mm, materiál - dřevo.

 

výrobce: Jan Trojan

rozměry: 60 x 74 mm

 

 

Rarita Velikonoční Ježek

30.3.2018

 

Mosazný kus pana Richtermoce je sletovaný ze dvou půlek vytepaných z mosazného plechu tloušťky 1,6 mm. Velikost 50×80 mm. Kulička má 20 ostnů.

 

 

 

Rarita Ježek Kulaťák

26.3.2017

 

Už to asi mnohé napadlo, ale asi nikdo to dosud nevyrobil. Ježka v kleci s kulatou klecí vyrobil pan Jaroslav Richtermoc. Ježek přezdívaný Kulaťák je vyroben z mosazného drátu o průměru 4mm a jeho rozměry jsou 60×65 mm, má 14 ostnů.

 

 

Rarita Ježek Kulaťák II.

4.11.2017

 

Dle našeho názoru nejkrásnější designová rarita letošního roku od pana Jaroslava Richtermoce. Materiál mosazný plech tl.1,5mm, průměr 45 mm.

 

 

Rarita Barokní Ježek v kleci

1.11.2017

 

Nevšední rarita ze sbírek císaře Rudolfa ll :-) má velikost 50×50×80 mm. Jejím autorem je pan Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita 3D výtisk Ježka v kleci

17.11.2017

 

Na mnohé to působí spíše jako sci-fi, ale dnes už je 3D tisk skutečností. Nelze se proto divit, že i Ježka v kleci lze vytisknout na 3D tiskárně. Kus který můžete vidět níže vyrobil Jakub Dratva jako svou bakalářskou práci v roce 2015. S konstrukcí hlavolamu mu pomáhal konstruktér hlavolamů Radek Micopulos. Celý tisk dvou klecí a jednoho ježka trval 10 hodin a 36 minut.

 

 

 

 

Na fotografiích můžete výrobky vidět ještě na tzv. podpůrném materiálu, který se po vytisknutí odstraní v ultrazvukové čističce. Vytištěný model má po odstranění podpor velkou drsnost povrchu způsobenou nanášením vrstev tisknutého materiálu. Tloušťka jedné vrstvy z ABS plastu je 0,254 mm. Ježek s černou klecí a další barevné kusy jsou již výtvory dalších nadšenců.

 

 

 

Rarita Ježek Vločkáč

26.12.2017

 

Tuto originální raritu vyrobil Jan Trojan - Roy.

 

 

Rarita Ježek Šestihran

27.1.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Müllera je vyrobena z nerezi. Princip - modifikovaný Ulčův ježek s 10 trny a klecí o rozměru 50x75 mm, ježek průměr 19 mm.

 

 

Rarita Ježek v kleci Kostkáč

24.1.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Müllera je vyrobena z nerezi, klec měří 49x49x49 mm, ježek má průměr 19 mm a má 14 trnů.

 

 

Rarita vysoký Ježek

22.1.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Müllera je vyrobena z mosazi a má při průměru klece 40 mm nezvykle vysokou klec o 113 mm. Ježek má průměr 22 mm a má 20 trnů. Druhý kus na třetí fotografii je vyroben z bronzu, ježek má průměr 16 mm a 6 trnů. Klec má průměr 32 mm a výšku 75 mm.

 

 

Rarita Ježek v kleci Trillion

4.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry 51×78mm. Název tvaru troúhelníku s vypouklými stranami (trillion) se používá při výbrusu drahých kamenů. Ježek se třemi otvory v kleci již dříve vznikl, ale tento je první svého druhu ve tvaru trilion.

 

 

Rarita Ježek v kleci Tetragon

3.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry 42×42×78mm. První svého druhu ve tvaru tetragon.

 

 

Rarita Ježek v kleci se dvěmi otočnými klecemi

13.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Mullera je vyrobena z oceli. Největší zajímavostí tohoto kusu jsou dvě v sobě na ložiskách uložené klece s ježkem o 10 trnech. Ježka je možné vyjmout pouze jedním otvorem, který je třeba najít otočením klecí do správné polohy - teprve potom lze ježka vyjmout jediným postupem.

 

 

Rarita Ježek v kleci Kokosák

11.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry  80×71mm. Kokosák je dle autora:

"recyklovaný odpad z Vánoc. Kulička je dřevěná, ostny jsou z morkový kosti z hovězí polévky. Největší problém je sehnat malý kulatý kokosák." Dle našeho názoru jde spíše o umělecké dílo!

 

 

Rarita Ježek v kleci Pentagon

9.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry 57×78mm.

 

 

Rarita Trubkový Ježek v kleci

18.2.2018

 

Rarita vlastní výroby Tomáše Mullera je vyrobena z bronzu. Atypická klec nemá horní ani spodní víčko, ježek má 6 trnů. Druhý kus, jež vyrobil jiný zručný sběratel rovněž postrádá víčka klece. Je vyroben kompletně z mosazi a má rozšroubovatelnou kuličku.

 

 

Rarita Ježek v kleci Čína s vlnitými ostny

24.2.2018

 

Nádherná rarita z dílny pana Richtermoce v sobě spojuje nejrůznější čínské symboly jako jsou mince štěstí, bambusové tyčky a vlnité ostny. Hlavolam je vyroben z mosazi o rozměru 46×72 mm.

 

 

Rarita Ježek s 32 ostny!

18.4.2018

 

Tento jedinečný kus pana Richtermoce je pokusem o ježka s 32 ostny. Materiál mosazný plech o síle 1,6mm, velikost 50×75mm.

 

 

Rarity Recyklovaní Ježci

10.4.2018

 

Ježci z recyklovaných ježčích komponentů ze sériové výroby. Poznáte, z jakých dílů jsou tito Ježci sestaveni?

 

 

 

Rarita Ježek Kostkáč

22.5.2018

 

Tyto originální kusy vyrobil Jan Trojan z Mělníka.

 

 

Rarita Ježek Kubista

22.6.2018

 

Tento originální kus ve stylu kubismu vyrobil Jan Trojan z Mělníka. Ježek je vyroben z lipového dřeva a má opravdu povedený design. Na poslední fotografii je tento kus mezi Ježkem Wankel z javorového dřeva (vlevo) a Ježkem ze šeříkového dřeva (vpravo).

 

 

Rarita Ježek dvaatřicetiostňák

10.9.2018

 

Drátěný dvaatřicetiostňák dlouhoostný, mosazný drát, 53 × 76 mm je dílem pana Jaroslava Richtermoce.

 

 

Rarita Ježek dle Fischerovy kresby

23.10.2018

 

Ježek vyrobený dle Fischerovy kresby, klec má 8 otvorů, ježek 20 trnů a je nerozšroubovatelný. Autor:  T.Müller.

 

 

Rarita Ježek multifunkční

20.11.2018

 

Multifunkční Ježek v kleci na jedné straně s hodinkami pro sledování času při vyndávání ježka a na druhé straně s kompasem pro případnou ztrátu orientace. :-) Rozměr 48×90mm. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek futurama

19.1.2019

 

Jedna z posledních nejoriginálnějších rarit má velmi odlišnou, geniálně jednoduchou konstrukci. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek dráťák

18.1.2019

 

Dráťák, ocelový drát průměru 3 mm, 46 ×48 × 80 mm, 12 ostnů. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek hvězdicový

17.1.2019

 

Dva ježčí bratři, 44 × 73 mm, mosazná tyčovina 4 × 4 mm, 2 × 14 ostnů. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Tibetský Ježek v kleci ( Dordže )

16.1.2019

 

Tibetský ježek v kleci ( Dordže ) mosaz, 42 × 42 × 156 mm, 2 × 14 ostnů. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek Picasso

20.7.2019

 

Tato zajímavá rarita má odlišnou, zajímavě řešenou konstrukci. Její autor je: Jan Trojan, který k Ježkům dodává: "Při stěhování nábytku u své přítelkyně jsem pod jednou skříní objevil dva kousky krásného starého mahagonového dřeva, které sloužilo jako podklady pod skříní, aby se nekývala. Dřevo mělo nádhernou vyzrálou tmavě rudou vínovou barvu a tak mě napadlo vyrobit z něj něco pěkného - třeba ježka v kleci, ale ne klasického! Nějakého zvláštního, kterého ještě nikdo nevyrobil - takového, jakého si to pěkné dřevo zaslouží. Po pár nákresech mi na papíře vykoukl zvláštní tvar klece ve tvaru písmene X. Když byla čtverhranná klec hotova vyřezal jsem do ní šikmé otvory, které zasahovaly vždy do dvou stran klece. A co teď dovnitř klece? Jaký tvar ,,ježka,, zvolit aby se k té kleci hodil? Vyrobil jsem nejprve čtverhranného šetiostnového ježka - ten se k té čtverhrané kleci velice hodí, ale výrobek se mi zdál málo ,,Foglarovský,, spíše je takový ,,Picasovský,, a tak jsem jej nazval Picaso X 1. Druhý den jsem do čtverhranné klece vyrobil ježka kulatého klasického ,, Foglarovského,, a ten se mi v té kleci líbil také a tak jsem ho nazval Picaso XF 2. Takže teď mám doma nového zvláštního ježka v kleci - tedy spíše klec do které jdou zasouvat dva různí ježci - jeden čtverhranný a druhý kulatý - samozřejmě, že každý zvlášť. Klec je vysoká 9 cm, vrchní a dolní čtverec má 4,5 cm, koule i čtverec ježka má průměr 2 cm, čtverec má 6 dlouhých ostnů a koule má 12 ostnů, materiál - mahagon."

 

 

Rarita Ježek Véčko

30.9.2019

 

Tento originální V Ježek o rozměru 50×50×84 je vyroben z mosazného profilu 4×4 mm. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek Tenisák

4.10.2019

 

Tento Ježek o rozměru 55×55 mm je vyroben z  mosazné kulatiny o průměru 4mm. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježci Křižáci J+R

30.4.2020

 

První společná práce Jana Trojana - Roye (dřevěný kus) a jeho kamaráda Jaroslava Richtermoce (mosazný) z roku 2018. Dále slovy Roye: "Jarka to vymyslel a oslovil mě a tak jsme to začali oba - každý dva kusy - nezávisle na sobě a potajmu doma vyrábět a vznikli z toho tito dva krasavci - KŘÍŽÁCI - a když jsme to měli hotové tak jsme si je vyměnili - poslali poštou domů - každý jeden kus - a bylo to milé, zajímavé i úžasné překvapení - že jsme se při výrobě i tvarově téměř ve všem shodli." 

 

 

 

Rarita Kovid v kleci

10.7.2020

 

Pan Rýgr použil klec Ježivala v kleci a vyrobil do něho známý vir. Snad už se nikdy nedostane ven :-).

 

 

Rarita Ježek Thůja

1.7.2020

 

Další společné dílo dvojice Jaroslav Richtermoc + Jan Trojan - Roy. Materiál - Thůja, výška 10 cm, šířka 6 cm, koule 3 cm, ostnů 12.

 

 

 

Rarita Ježek ABC šroubovací

20.5.2020

 

Upravený Ježek Jaroslava Richtermoce z časopisu ABC z roku 1990 na šroubovací provedení. Kulička ( 2 polokoule) má skelet z tenkého hliníkového plechu. Do obou půlek je vlepen papírový závit. V jedné půlce je papírová šroubovice z tenkého proužku kartonu nalepena na papírový tubus ze čtvrtky a v druhé polokouli je šroubovice nalepena dovnitř, přímo na její stěnu. Skelet je potažen originální vystřihovánkou z časopisu a nalakován. Ostny jsou vlepeny do navrtaných dírek podle vytištěných míst na vystřihovánce.

 

 

Rarita Koroňák

20.7.2020

 

Koroňák 2020 - tak nějak jsme to nosili v hlavách s Jarkou Richtermocem už od března, ale nic se nedělo, tak jsem se do toho pustil sám a za tři dny byl na světě. Autor návrhu a výroba - Jan Trojan - Roy, materiál: klec - lípa, ježek - akát, výška klece 13 cm, průměr klece 4,5 cm, průměr koule 2,5 cm, ostmů 14.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci Pérák

1.10.2020

 

Jan Trojan - Roy s Jarkou Richtermocem vytvořili další společnou důchodcovskou perličku pro potěšení všech nadšenců Ježků v kleci. Je to Pérák! Vypadá jednoduše, ale má docela obtížné vyjímání, protože možnost vyjmutí je jen v jednom bodě celého pera a jelikož je vyráběno ohněm a zakaleno - je tvrdé a nepruží! Co myslíte, líbil by se tento ježek v kleci Jaroslavu Foglarovi - Jestřábovi? Návrh: Jan Trojan - Roy, výroba: Jaroslav Richtermoc. Výška: 8 cm, šířka: 5 cm, průměr koule: 1,5 cm, ostnů: 6.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci fantazie

23.7.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek fantazie, železo 48×80mm, 8 ostnů. 

 

 

Rarita Ježek v kleci trojčata a blíženci

5.7.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek má rozměr 48×104 mm, materiál třech 14 ostných ježků: železo, mosaz, bronz. 

 

  

 

 

Rarita Ježek v kleci z jeklu

1.7.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek vyrobený z jeklu 3,5×3,5 výška 74 mm, materiál železo-mosaz, 6 ostnů. 

 

 

Rarita Hlavolam HEXA s klasickým ježkem

30.6.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc a RADEMIC PUZZLES. Ježek vyrobený z hlavolamu HEXA s běžným ježkem (Hexem s ostny) a upravenou klecí s průřezy pro ostny.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci orientální

25.6.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek orientální Tisíc a jedna noc (to je čas určený k vyjmutí :-)) (mosaz).

 

 

Rarita Ježek v kleci ze stromku

20.6.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek vyrobený z vánočního stromečku (kavkazská jedle).

 

 

Rarita Ježival klec s klasickým ježkem

30.5.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc a RADEMIC PUZZLES. Ježek vyrobený z Ježivala v kleci (klece) s běžným ježkem namísto válečku v kleci. 

 

 

Rarity Ježci v kleci Různootvoráci

9.12.2021

 

Autor návrhu a výroba - Jan Trojan - Roy. Materiál: dřevo - jabloň a moruše. 6 a 14 ostnů

 

 

 

 

Rarity Ježci v kleci Osmiotvorák ořechový

7.12.2021

 

Osmiotvorák ořechový výška - 11 cm, šířka - 7,5 cm . průměr koule - 2 cm . ostnů - 12. Autor návrhu a výroba - Jan Trojan - Roy. Materiál: dřevo - ořech.

 

 

Rarity Ježci v kleci Osmiotvorák švestkový

5.12.2021

 

Osmiotvorák švestkový - výška - 8 cm , šířka - 5 cm , průměr koule - 1,5 cm. Autor návrhu a výroba - Jan Trojan - Roy. Materiál: dřevo - švestka.

 

 

Rarita Ježek v kleci s fixním šroubováním

13.2.2022

 

Pan Jaroslav Hrouda vymyslel toto zajímavé technické řešení: "Přemýšlel jsem, jak udělat kouli ježka rozdělávací. Klasický způsob šroubováním, který je velmi rozšířen, jsem zavrhl. Můj ježek lze z klece vyndat sice dle přesného návodu od J. Tleskače, ale šroubování má jednu zásadní mušku na kráse. Stačí ježka utáhnout málo, nebo naopak více, ostny proti sobě se posunou a zlikvidují náročně nastavený systém vyjmutí. Vymyslel jsem tedy jiný systém. Po obvodu koule jsou výstupky a proti nim zahloubení. Polokoule se k sobě přitisknou a zajistí se zašroubováním osového ostnu. Tím se ostny proti sobě již nemohou posunout a není možnost, že by se způsob vyjmutí mohl změnit. Uvnitř ježka je plán na létající kolo J. Tleskače."

 

 

"Zvolil jsem vzhled ježka v kleci ze seriálu "Záhada hlavolamu" z roku 1969 od režiséra H. Bočana. Ježek v kleci má 10 ostnů, je šroubovací a má klec trubkového tvaru. Šel jsem tedy tímto směrem. Klec jsem vyrobil z jednoho kusu nerezového materiálu, průměr klece je 60 mm, výška klece je 95 mm, průměr otvorů ve vršcích klece je 35 mm, otvorů po obvodu klece je 5. Rozměry jsou 28,0 mm - 27,0 mm - 27,0 mm - 27,0 mm - 27,0 mm. Koule ježka je vyrobena také z nerezového materiálu a má průměr 27,0 mm. Ostny mají průměr 4,0 mm, jsou válcové a na konci zašpičatěné." Zařazeno do > rarity / odlišné konstrukcí.

 

 

Rarita Ježci v kleci ze stavebnice Merkur

1.5.2022

 

Níže můžete vidět fotografie ježků ze stavebnice Merkur od pana Jiřího Mládka, zhotovených pro pana Tesleviče a jím budované muzeum Jaroslava Foglara. Budou tvořit část sbírky ježků, ucházející se o titul "Největší sbírka na světě". Těch merkurových ježků je teď hodně přes sto kusů a každý je jiný! Zejména barevně a prostorově - od tříhranných, přes čtyř, pěti, šesti, sedmi a osmihranné macíky. A od těch pidimini až po několikakilogramová monstra.

 

 

Rarita Ježival v kleci ala Moučka

20.4.2022

 

Autor návrhu a výroba - Vladimír Chmelař. Materiál: dřevo barvené ve stylu Ježka Moučka z roku 1941.

 

 

Rarita Ježek v kleci Pandemic

10.11.2022

 

Autor: John Adrian (Tampa, Florida, USA). Pro nového tvůrce hlavolamů (The Bad Astronaut) byla v roce 2021 inspirací pandemie, vir covid a naše produkce Ježků v kleci. "Uvolníte pandemii nebo ji dokážete udržet?" Hlavolam má zajímavý sci-fi vzhled. Skládá se z 26 jednotlivých dílů vyrobených z různých pryskyřicových polymerů za použití různých aditiv (slída, kovový prášek, glowñ prášek a barviva). Ve spodní části jsou svítící (po nasvícení) fosforové pruhy, na jedné straně je fiktivní napájení a na druhé sériové číslo pandemic kontejneru. Vyrobeno bylo 150 očíslovaných kusů. V naší sbírce máme kus č. 001/150. Rozměry hlavolamu jsou 55 x 98 mm.

 

 

 

 

Ježek v kleci Zbrojovka 1992 s jiným ježkem

20.1.2023

 

Do naší sbírky jsme získali jeden unikátní plastový kousek. Podle rozměrů by se mělo jednat o Ježka od výrobce Zbrojovka – Brno, závod – Jablůnka, ČR. Hlavolam má bílou klec a červeného průsvitného ježka. Ježek má z jedné strany dutinu a nezvyklý počet 16 ostnů. Atypické jsou také ostny ve tvaru tupého čtyřbokého jehlanu. Pravděpodobně se jedná o ozdobu s nějakého svítícího řetězu, která však jako ježek v kleci dobře funguje i vypadá.

 

 

REPLIKY


 

Replika Ježka v kleci z roku 1941

výrobce: Jan Trojan

 

 

Rarita replika Ježka z roku 1941

1.2.2018

 

Rarita domácí výroby dle předlohy Ježka z roku 1941. Výrobce pan Jaroslav Richtermoc.

 

 

 

 

Rarita Clarence A.Worrall replika Ježka z roku 1896

3.4.2017

 

Dlouho mi vrtal v hlavě a zajímal mě princip vyjímání "prvního" (druhého?) ježka v kleci z USA od pana C. A. WORRALLA z roku 1896... a tak jsem si ho vyrobil. Byla to dlouhá hodně těžká, svízelná i objevitelská práce, vyráběl jsem "WORRALLA" přes dva měsíce a pokazil devět kusů, ale výsledek stál za to a pocit potom při vyjímání byl úžasný, přestože jsem musel postupovat obráceně - vyrobeného ježka nejdříve do té klece dostat, a až při devátém pokusu jsem teprve přišel na skrytý fígl, kterým si pravděpodobně pan C. A. WORRALL pojistil svůj patentový obrázek proti zneužití.

 

 

Moc mě to bavilo, i když byly i chvíle, kdy jsem byl i zoufalý a připadal jsem si jako Jan Tleskač, když vyráběl a zkoušel své létací kolo. A teď když ten způsob vyjímání i zandavání znám - obsahuje deset těžkých, nečekaných ale "jednoduchých" tahů - nemůžu se vyjímání "prvního" ježka v kleci z Ameriky nabažit a užívám si to, ta složitá, ale krásná práce stála za to! Takže pane C. A. WORRALLE z USA, díky za patent a k 120. resp. už k 121. narozeninám vašeho "prvního" ježka v kleci přejeme vše nejlepší.
Výroba a foto - Jan Trojan Roy.

 

 

Rarita TRILBY - replika Ježka z roku 1886

8.4.2017

 

Další ukázkou repliky je napodobenina Ježka Trilby z roku 1886.

 

 

Materiál stříbro 925/1000, váha cca 38g, velikost 39×26mm. Odlito do formy zhotovené z otisku, čili podobnost téměř 100%.

 

 

Rarita Ježek replika Trilby

15.11.2018

 

Mosazná replika Ježka z roku 1886 "Trilby", rozměr 38 × 25mm. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek v kleci podle ilustrace p. Fischera

15.7.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek vyrobený podle ilustrace pana Fischera. Materiál: železo 48×70 mm, 7 otvorů, 20 ostnů.

 

 

Rarita Ježek v kleci podle ilustrace p. Fischera č.2

9.10.2022

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek vyrobený podle ilustrace pana Fischera.

 

 

SÉRIOVĚ VYRÁBĚNÉ


 

r.v. 2011 / RYBA V KLECI (sériově)

alias Kapřík v kleci, vánoční NOVINKA! Ryba v kleci je dalším hlavolamem mezi známými zvířátky v kleci. Kapřík má pohyblivé ploutve a dá se vyjmout pouze jedním z otvorů v kleci. Na princip vyjmutí není tak snadné přijít, protože ryba i klec skrývají hned několik záludných tvarů, které vedou k řešení. Hlavolam má velmi hezké provedení a můžeme ho všem vřele doporučit!

 

O hlavolamu: Při přípravě Jihočeské výstavy her a hlavolamů ve Vodňanech se zjistilo, že město Vodňany je s knihou Záhada hlavolamu spojeno. Podle knihy se totiž právě ve Vodňanech objevilo poprvé funkční létající kolo. Měl na něm létat jakýsi muž na místní trhy. Spojení legendárního hlavolamu s městem Vodňany tedy dalo vzniknout novému hlavolamu, který vychází jednak z knihy a slavného Ježka v kleci, a pak také z nejznámější místní tradice - rybářství. Při příležitosti této výstavy vznikl tedy hlavolam Ryba v kleci. Hlavolam má pouze jedno jediné řešení a to není jednoduché. Možná, že jím zkrátí dlouhou chvilku nejeden rybář. Autor provedení a designu: Josef Hordina. Vyrobeno poprvé 1.11.2011 série 100 kusů. Novější verze je v zelené barvě.

 

výrobce: ČR
rozměry: 58 x 88 mm

 

Kup teď!r.v. 2008 / SOVA V KLECI (sériově)
originální kus pro děti nebo do sbírky, má pohyblivá křídla, je vhodný i pro rozvíjení jemné motoriky u dětí, platí zde nejširší otvor v kleci, hezké provedení, není tak snadný, jak se na první pohled zdá

 

výrobce: ČR
rozměry: 55 x 88 mmKup teď!


© RM

r.v. 2005 / KOS V KLECI (sériově)
originální kus pro děti nebo do sbírky, má pohyblivá křídla, je vhodný i pro rozvíjení jemné motoriky u dětí, platí zde nejširší otvor v kleci, hezké provedení, není tak snadný, jak se na první pohled zdá

 

výrobce: ČR
rozměry: 55 x 88 mmKup teď!


© RM

r.v. 2005 / KANÁREK V KLECI (sériově)
originální kus pro děti nebo do sbírky, má pohyblivá křídla, je vhodný i pro rozvíjení jemné motoriky u dětí, platí zde nejširší otvor v kleci, hezké provedení, není tak snadný, jak se na první pohled zdá

 

výrobce: ČR
rozměry: 55 x 88 mmKup teď!


© RM

r.v. 2006 / LEV V KLECI (sériově)
originální kus pro děti nebo do sbírky, je vhodný i pro rozvíjení jemné motoriky u dětí, platí zde nejširší otvor v kleci, hezké provedení, není tak snadný, jak se na první pohled zdá, nemá pohyblivé součásti

 

výrobce: ČR
rozměry: 90 x 80 x 64 mm (š x v x h)Kup teď!


© RM

PÍST V KLECI (sériově)

originální kus pro děti nebo do sbírky, má pohyblivou součást, má jedinečný i když snadnější princip vyjmutí, platí zde nejširší otvor v kleci, hezký dárkový předmět pro technické typy


výrobce: ČR
rozměry: 55 x 88 mmKup teď!r.v. 2007 / DRAK V KLECI (sériově)
originální kus pro děti nebo do sbírky, je vhodný i pro rozvíjení jemné motoriky u dětí, platí zde nejširší otvor v kleci, hezké provedení, má pohyblivé nohy a je o poznání snadnější na vyjmutí než Lev v kleci

 

výrobce: ČR
rozměry: 90 x 80 x 64 mm (š x v x h)Kup teď!

 

Rarita Papoušek v kleci

28.2.2018

 

Papoušek v kleci je další variací rarity po Sově, Kanárkovi a Kosu v kleci. Má nejrůznější barevné varianty. Pro náš e-shop byla vybrána ta nejpovedenější z nich.

 

 

Americký a český orel v kleci

29.3.2020

 

Dvě nové varianty známých ptáčků v kleci - amerického a českého orla v kleci.

 

 

 

Rarity v kleci Ledňáček a Sojka

20.11.2021

 

Dvě nové varianty známých ptáčků v kleci - ledňáček a sojka v kleci. V ČR se prodává pouze Sojka zde.

 

 

BIZARNÍ


 

Rarita Ježci v kleci pro armádu, na safari, pro Američany

21.1.2017

 

Otevíráme novou kategorii Ježků v sekci rarity - bizarní. Máme zde návrh ježka pro armádu, na safari a pro Američany.

 

 

Rarita Ježek v kleci z granátu

12.10.2016

 

Tzv. obranný ježek v kleci má rozměry 128 × 55 mm a je vyroben z těla granátu. Ježka má pan Jaroslav Richtermoc ve své raritní sbírce.

 
 

Rarita Ježek v kleci Colt 45

22.9.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce raritu, kterou je Ježek s klecí vyrobenou z náboje do coltu ráže 45. Mosazná klec, železná kulka, stříbrný ježek, velikost 12×43 mm.

 
 

Rarita protiletadlový Ježek ráže 14,5 mm

30.10.2016

 

Ježek v kleci vyrobený z protiletadlové náboje ráže 14,5 mm má ve své sbírce pan Jaroslav Richtermoc. Ježek má mosaznou klec a ježka, železnou kulku a velikost 27×157 mm.

 
 

Rarity aneb co tábor dal

11.2.2014

 

Níže můžete vidět Ježky vyrobené jedním nadšencem na táboře u Jelínku. Materiál je nejrůznější – šišky, dřevo, hlína, pet láhve, ale dokonce i salám a brambora!

 
 

© RM

Fantazii se meze nekladou

Ježek v kleci podněcuje fantazii ve všech směrech o čemž se můžete přesvědčit na dalších kuriozitách. První z "Ježků" má vtipně vyrobenou klec z plechovky od protlaku a kuličku s ostny ze šroubků. Další z kuriozit již nemá takovou trvanlivost, protože je vyrobený z čokolády a oplatek. Co po něm zbylo není známo! Vypadá lákavě, takže pravděpodobně jen špejle, které ho drží pohromadě :-). Poslední zajímavostí na fotografii vpravo je věc postavená ze stavebnice Merkur, která je s trochou představivosti také Ježek.

 

výrobce: plechovka - Jan Trojan

 


 

r.v. 1992 / JEŽEK V KLECI NA ZEDNICKÉ OLOVNICI

Tato rarita byla vyrobena v roce 1992. Majitel ji dostal jako svatební dar, protože se krátce po svatbě chystal přestavovat dům. Celá olovnice je vyrobena z mosazi s výškou 28 cm a průměrem 3 cm. Samostatnou část tvoří Ježek v kleci - má 8 ostnů a jeho vyjmutí trvá asi 5 minut. Hned pod klecí se nachází duté tělo (s úkrytem) olovnice s počtem 13 okruží, což symbolizuje Foglarových 13 bobříků. Obě části jsou spojené sešroubováním. Provázek je namotán na tužce. Autorem a výrobcem je pan Břetislav Moravec z Pardubic. Na nových fotografiích si můžete prohlédnout zejména detaily olovnice v rozloženém stavu a samotného ježka.


výrobce: Břetislav Moravec
rozměry: 3 x 28 cm 

r.v. 2011 / JEŽEK V KLECI NA ZEDNICKÉ OLOVNICI č.2

Další rarita Ježka v kleci na zednické olovnici. Původní verze byla vyrobena v roce 1992 a níže můžete vidět novou kopii z roku 2011. Na délku měří 27 centimetrů a průměr má 3 centimetry. Ježek má osm ostnů našroubovaných do kuličky a dá se vyjmout jen jedním otvorem v kleci. Stejně jako předchozí verze má i tato tělo s počtem 13 okruží, což symbolizuje Foglarových 13 bobříků.

 

rozměry: 3 x 27 cm


 

Rarita Ježci v kleci hrnkoví

1.2.2017

 

Tyto hrnkové Ježky z keramiky vyrobil pan Radek Černý, Nový Drahov. Rozměry mají 73×113 mm. Jejich řešení je možné si podstatně zkrátit! :)

 

 

Rarita Ježek v kleci montovaný

31.1.2017

 

Ježek montovaný z dílů podobných stavebnici Merkur.

 

 

Rarita Ježek v kleci z dýmky

30.1.2017

 

Srandička: Ježek v kleci pro polepšené kuřáky, jehož klec tvoří tělo skutečné dýmky.

 

 

Rarita Ježek v kleci hornický

15.2.2017

 

Hornický ježek v kleci. Vyrobeno z hliníkového suvenýrového kahánku, který se prodával v 80 tých letech. Velikost 96×38mm (bez háku).

 

 

Rarita Ježek v kleci Indie

14.2.2018

 

Bizarní rarita z dílny pana Richtermoce je vyrobena ze sošky indického slona. Materiál mosaz o rozměrech 67×40 ×20 mm.

 

 

Rarita Ježek v kleci Rusko

16.2.2018

 

Netradiční rarita z dílny pana Richtermoce je vyrobena z tradiční ruské skládací panenky Matrjoška. Rozměry dřevěných figurek: 50×102, 41×83, 31×64 mm.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci Orient

20.2.2018

 

Netradiční rarita z dílny pana Richtermoce vyrobená z vázy je z mosazi a má velikost 77 × 195 mm.

 

 

Rarita Ježek ze starého zapalovače

5.11.2018

 

Ježek vyrobený ze starého zapalovače má rozměry 40×61 mm. Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek Raketa

9.5.2019

 

Ježek v kleci vyrobený z dělostřeleckého granátu, který má tvar rakety. Výroba trvala cca 6 hodin. Jedná se o znehodnocenou munici, nedoporučujeme pokusy s nalezenou municí. Raketa byla již vysypaná a bez zápalky, takže nehrozilo žádné nebezpečí. Mosazný ježek s 9ti ostny je bez rotační osy, takže ho nelze otočit napůl vyndaného. Výroba: pan Martin Doskočil.

 

 

 

 

Rarita Ježek Medovník

7.10.2019

 

Tento Ježek je vyroben z nádoby na med. Tzv. Medovník z Kréty je z olivového dřeva a má 72×115mm. Je ozdoben stříbrnou replikou minojského přívěsku ve tvaru dvou včel, nalezeného v paláci v Malii (Malijské včely). Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježci v láhvi

10.6.2020

 

Práce Jana Trojana - Roye vyřezaná z jednoho kusu dřeva.

 

 

Rarita Ježek v kleci soška

15.6.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek umístěný v břiše sošky.

 

 

Rarita Ježek v kleci hasičák

10.7.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Ježek vyrobený z hasičáku.

 

 

Rarita Ježek v kleci jedlý

20.7.2021

 

Autor: Jaroslav Richtermoc. Velmi netradiční jedlý Ježek! Dobrou chuť :)

 

 

Rarita Ježek v kleci ala Virus ve zkumavce

15.12.2021

 

Virus ve zkumavce - vylepšený Koroňák 2020. Autor návrhu a výroba - Jan Trojan - Roy.

 

 

Rarita Ježek v kleci Šiškový

13.12.2021

 

Šiškáč s "kouzelným" vyjímáním s návrhem výroby pro děti a jejich rodiče. Výška - 10 cm. šířka - 7 cm + borová šiška. Autor návrhu a výroba - Jan Trojan - Roy.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci pojízdný

1.9.2022

 

Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek v kleci kápézeťák

5.9.2022

 

Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek v kleci krávovina

1.9.2022

 

Autor: Jaroslav Richtermoc.

 

 

Rarita Ježek v kleci "z jiného světa"

13.11.2022

 

Autor: Radek Micopulos. Ježek - odlitek z bronzu s 10 ostny. Klec je slepena z cca 90 ks utahovacích excentrů.  Hmotnost má 353 g a rozměry 80 x 126 mm.

 

 

PODOBNÉ HLAVOLAMY


© RM

Hlavolamy podobné Ježku v kleci

Na trhu s hlavolamy je v současnosti spousta rarit blízce příbuzných Ježku v kleci, ale také jsou tu hlavolamy, které jsou mu pouze podobné. To můžete vidět na těchto třech dřevěných hlavolamech, kde se nejedná vždy přímo o vyndávání předmětu uvnitř, ale také o jeho sestavení v kleci.

 

výrobce: první dva - Václav Obšivač, Frenštát pod Radhoštěm


 

Japonské postavičky v kleci

výrobce: Kobito Dukan, Japonsko

 

 


© Copyright RM

Rarita "Ježci" pro nejmenší

9.1.2016

 

Jak můžete vidět níže, uvnitř klece se vždy nemusí skrývat klasický ježek. Po vzoru dětských hraček mohou být uvnitř i různé tvary, které je nutné z klece a do klece nějakým způsobem dostat. U nejmenších dětí tato činnost skvěle rozvíjí motoriku a navíc jsou tyto hračky vyrobeny ze dřeva, které je nejpřirozenějším materiálem. Na poslední fotografii je pak trochu odlišný výrobek určený pro uchycení krmiva pro ptactvo.

 
 

 

r.v. 2011 / HLAVOLAM ATOM (sériově)

Hlavolam, který s trochou představivosti připomíná ježka v kulaté kleci vymyslel český výrobce. Hlavolam je vyroben z kvalitního dřeva (buk) a vnitřek lze vyjmout pouze jedním z otvorů elipsovité klece.

 

výrobce: ČR
rozměry: 85 x 80 mm

 

Kup teď!


 

HLAVOLAM HANAYAMA - CAST MARBLE (sériově)
Jeden z nejkrásnějších hlavolamů od Hanayamy připomíná spíše šperk. Může za to jeho krásný povrch a velmi neobvyklé řezy. Hlavolam Cast Marble se dá rozložit až na 4 díly. Podaří se vám jej pak vrátit do původního stavu? geniální princip s elegantním řešením, které téměř ohromí, tento hlavolam vřele doporučujeme, ve skutečnosti je ještě pohlednější než na fotografiích, nádherný i k dekoraci, originál od japonské firmy Hanayama


výrobce: Hanayama, Japonsko/Čína
rozměry: 35 x 35 mm


Kup teď!


© RM

Hlavolam HANAYAMA - CAST EQUA (sériově)

Hlavolam Cast Equa je poslední dílo firmy Hanayama z Japonska. Obtížnost tohoto hlavolamu je 5, tedy hodně těžká. Úkolem je vyjmout dvě součásti z klece.


výrobce: Hanayama, Japonsko/Čína
rozměry: 46 x 46 mm© RM

Hlavolam HANAYAMA - CAST CUBY (sériově)
Hlavolam Cast Cuby, nebo-li japonská kostka toho má s Ježkem v kleci společného více, než by se mohlo zdát. Spojuje v sobě geniální princip provlékání hranolku se zkosenými konci v labyrintu, který tvoří samotná klec. Ta má různé výřezy, jimiž je možné hranolek otočit o 90 stupňů do 2 směrů a nebo ho provléknout do protějšího otvoru. Ačkoliv se udává k tomuto hlavolamu střední obtížnost, tak je spíše vyšší a záleží na tom, jak je hranolek v labyrintu moc "zamotaný". Jeho vyndání totiž umožní přibližně 15 tahů, které je nutné udělat. Cast Cuby se rozhodně nepodobá Ježkovi tvarem, ale principem ano. Má stejně jako Ježek v kleci pouze jeden otvor, kterým lze hranolek vyjmout a také s ním musíte různě otáčet, než se někam dostanete. Na obrázku uprostřed je někde před vyřešením a má tak v této pozici zobrazovat usmívající se obličej s vyplazeným jazykem, protože ještě nejste u konce. Stačí ale několik promyšlených tahů a "obličej" se dostane do obrácené - smutné polohy, kde už stačí jedním tahem hranolek vyndat a vyřešit tak, ještě před chvílí, vysmívající se hlavolam :-). Japonská kostka je  výborná pro odreagování a díky chytrému principu je také velmi hravá. K řešení vede celkem dost tahů, které si není možné příliš zapamatovat a tak je trvanlivost tohoto hlavolamu na skvělé úrovni. Pokud tedy hledáte něco jiného než Ježka v kleci a nebo snad i něco hravějšího, tak vám tento hlavolam vřele doporučujeme, jistě si ho oblíbíte.


výrobce: Hanayama, Japonsko/Čína
rozměry: 40 x 40 mmKup teď!


 

r.v. 2002 / KOSTKA V KOSTCE (sériově)
cílem je vyndat uvnitř uvězněnou krychli, Made in Taiwan pod licencí Bits and Pieces/USA pro EUREKu,
stěnová okna v kleci jsou stejného průměru 4,5cm, vyjímatelná krychle má hrany o délce 3 cm, pozn.: rozměry jsou zaokrouhleny


výrobce: Eureka, Belgie/Čína
rozměry: 50 x 50 x 50 mm© RM

OSKAROVO BLUDIŠTĚ (sériově)
Cílem je přesunout osten uvnitř z místa čtverce do místa kroužku vyznačených na kleci.


výrobce: Eureka, Belgie/Čína
rozměry: 62 x 62 x 62 mm 

PYRAMIDA V KLECI (sériově)

Alias Pyramid cage, designer: Jean Claude Constantin. Prodává se ve dvou velikostech:

1. klec 8,7x8,7x8,7cm, vyjímatelná pyramida - tetrahedron (trojúhelníková stěna 7x7x7cm)
2. klec 7x7x7cm, tetrahedronová stěna 6x6x6cm, materiál : dřevo, pozn.: hlavolamy sám vyrábí, má však i firmu na výrobu CMC PUZZLES.


výrobce: Jean Claude Constantin
rozměry: ? 

Hanayama Cast Donuts (sériově)

16.6.2013

 

Tento nový kousek má krásně tvarované kroužky, které vypadají jako dvě koblihy propletené dohromady. Zkuste vyřešit hlavolam, představte si vnitřní strukturu a použijte linky kroužků jako nápovědu. Budete příjemně překvapeni jedinečnými pohyby potřebnými k oddělení prstenců. Tento hlavolam je mistrovské dílo v designu a koncepci. Vaším úkolem je od sebe oddělit oba kroužky ve tvaru amerických koblížků a opět je vrátit zpět. Hlavolam Cast Donuts se dá rozložit až na 4 díly, má skvělý princip s překvapivým řešením, střední obtížnost a krásné zpracování.

 

 

Hlavolam HEXAHOG

8.8.2018

 

Nový hlavolam z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES v sobě kombinuje dva typy hlavolamů. Klec HEXA s principem vyjímatelného hlavolamu a klec HEXXA - trojrozměrné skládací puzzle. Hlavolam má na stupnici Rademic obtížnost 5 z 5. Je kompletně vyroben z broušené a leštěné nerezi, Hex (jakýsi ježek uvnitř) je vyroben z mosazi. Celý hlavolam váží cca 390g a je umístěn v originálním balení. Název Hexahog (hexa - šestiúhleník) je odvozen od anglického Hedgehog (ježek). S Ježkem v kleci má pouze podobný tvar, princip zkonstruoval a design navrhnul Radek Micopulos.

 

Rozložte větší klec HEXXA, dostaňte se k menší kleci HEXA

a vyjměte z ní šestiúhelníkový tvar Hex.

 

 

Vyjmutí není tak obvyklé, jak by se mohlo zdát. Do klece HEXA se nelze prsty téměř dostat a proto je třeba klec natočit do vodorovné polohy otvory směrem k zemi a otáčením hledat správný otvor. Pokud máte dojem, že jste ho našli, hlavolamem zatřeste a Hex nasměrujte do správné pozice. Chce to trochu cviku, ale po pár pokusech si tento specifický postup brzy osvojíte!

 

 

Zandejte Hex zpět do klece HEXA a sestavte kolem ní klec HEXXA.

 

 

Rozložit větší klec HEXXA je snadné, ale dokážete ji zase složit? Toto trojrozměrné puzzle se skládá ze 14 jedinečných dílů. Začíná se od spodní kruhové podstavy, následně dvanácti prohnutých šestihranových dílů až po horní kruhové víčko.

 

Hlavolam NEMO

30.11.2020

 

Na námět Julese Verna a jeho trilogie vznikl v produkci originálních českých hlavolamů RADEMIC nový hlavolam NEMO. Více úkolový hlavolam má uvnitř dvě nerezovo mosazné kuličky, které musíte za pomoci pohyblivého periskopu vyjmout a hledat další zašifrovaná tajemství. Klec kulatého tvaru je vyrobena z tyrkysově eloxovaného duralu a vnitřek ponorky s okny je z broušené nerezi. Součástí hlavolamu je měšec, který zároveň slouží i jako herní podložka zdobená motivem kompasové růžice. Inovativní více úkolové provedení vyžaduje k dalšímu postupu i využití internetu a hledání skrytých indicií.

 

 

 

 

Hlavolam AMULET

22.10.2022

 

Originální české hlavolamy RADEMIC PUZZLES představují nový hlavolam ze své zahraniční spolupráce. Autorem tohoto skvělého hlavolamu je James Stanley z Velké Británie. Radek Micopulos jej přenesl do kovové podoby a dodal dílu uvnitř netradiční vzhled, designový nápis a skryté poselství. Klec z broušené leštěné nerezi a dvě pohyblivé bronzové tyčky drží ve svém zajetí mintově zelený amulet. Hlavolam je založen na principu obtížnějšího 3D bludiště. Vyjmutí je velmi hravé a návykové. Osvoboď tajemný amulet a objev jeho tajemství! Tento hlavolam můžete zakoupit v našem obchodu.

 

 

 

KULIČKA V KLECI


 

Rarita hlavolam Francouzská klec

24.4.2013

 

O hlavolamu Francouzská klec se v literatuře objevují zmínky již koncem devatenáctého století. Tento hlavolam byl vyroben ze dřeva a svou podobou je velmi podobný našemu Ježku v kleci. Jediným rozdílem je absence ostnů a princip. Cílem hlavolamu je vyjmout kuličku z klece - jednou z tyček je možné otáčet až k bodu, kde se dostane do vybrání. To umožní, aby tyčka sklouzla z otvoru v horní části a uvolnila tak kuličku, kterou je poté možné vyjmout. Objevila se i domněnka, že se mohlo jednat o jeden z hlavolamů, kterým se spisovatel Jaroslav Foglar mohl inspirovat minimálně tvarem klece. Zda tomu tak opravdu bylo a tato francouzská hračka je možným předchůdcem našeho českého Ježka se však již nedozvíme.

 
 

 

Hlavolam ALCATRAZ (sériově)
cílem je vyndat kuličku uvnitř, řešení spočívá v nějakém triku


výrobce: Infinite Innovations
rozměry: 45 x 45 x 35 mm 

r.v. 2005 / GOLFOVÝ MÍČEK V KLECI (sériově)
alias BUNHERED PUZZLE, Made in Thailand (Thajsko), c Lagoon Group/UK, materiál dřevo, tyčky: 4 ks kulatina o průměru 1 cm, druhá verze Golfového míčku v kleci: WOOD´S DILEMMA, výrobce Dilemma/Izrael má rozměry: 7,5x 7,5x 9,5 cm (výška klece) materiál: dřevo, horní čtvercová deska klece je 2 cm silná, spodní je 1 cm silná, tyčky : 4 ks hranolky 1,2x1,2cm, Princip řešení je v obou případech stejný.

 

výrobce: Lagoon Group
rozměry: 7,5 x 7,5 x 10 cm 

Hlavolam JAILBREAK (sériově)
Cílem je vyndat kuličku uvnitř, řešení spočívá v nalezení správné kombinace otočení kroužků na spodní straně klece.


výrobce: Eureka, Belgie/Čína
rozměry: 30 x 70 mm 

Vyřezávaná rarita: Kulička v hranaté kleci (1.díl)

28.4.2013

 

Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Nejedná se o hlavolam, nýbrž o kuličku navždy uvězněnou v kusu dřeva. Tento výrobek tvoří klec a kulička, jež jsou vyřezané zároveň z jednoho kusu stejného dřeva. Vyrábí se pouze s použitím ručního nářadí a smirkového papíru. Níže si můžete prohlédnout postup výroby prvního a druhého kusu. V příštích šesti dílech vás seznámíme každý týden s dalšími, ještě složitějšími výrobky.

 
 

 

 

 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kulaté kleci (2.díl)

1.5.2013

 

Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Tentokrát si můžete prohlédnout kuličku navždy uvězněnou v kulaté kleci. Tyto dva kusy byly vyrobeny pouze s použitím ručního nářadí a smirkového papíru.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kleci - přívěsek (3.díl)

9.5.2013

 

Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Tentokrát si můžete prohlédnout kuličku v kleci ve formě přívěsku. Všechny tyto kusy byly vyrobeny pouze s použitím ručního nářadí z jednoho kusu materiálu.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kleci - tvary (4.díl)

18.5.2013

 

Na nových obrázcích můžete vidět kuličky v kleci, které mají klasický tvar, ale jsou tvarově něčím zajímavé. Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Všechny tyto kusy byly vyrobeny z jednoho kusu materiálu pouze s použitím ručního nářadí.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v krychlové kleci (5.díl)

27.5.2013

 

Kulička v kleci je výrobkem šikovných řezbářů vyrobeným pouze s použitím ručního nářadí. Tentokrát si můžete prohlédnout kuličku navždy uvězněnou v kleci ve tvaru krychle. Nejzajímavějším výrobkem je kus na třetí fotografii, který má v jedné kostce ještě takové kostky dvě. Na poslední fotografii vpravo pak můžete vidět Kuličku v kleci vyrobenou naopak pouze s použitím strojní CNC frézy.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička ve dvou klecích (6.díl)

4.6.2013

 

Na nových obrázcích můžete vidět Kuličky v kleci uvězněné hned ve dvou klecích. Jedna z nich má vnitřní klec sešikmenou, druhá kulatou a třetí ve tvaru kvádru. Jedná se už o opravdu jedinečné kousky! Kulička v kleci je vyrobena z jednoho kusu materiálu pouze s použitím ručního nářadí.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kleci - extra (7.díl)

15.6.2013

 

Na nových obrázcích můžete vidět Kuličky v kleci, které mají opravdu netradiční tvary. První z nich je stočená klec, která drží v zajetí hned dvě kuličky, druhá z nich je bohatě zdobená klec a třetí je kulička uvnitř tvarově rozmanité klece. Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Nejedná se o hlavolam, nýbrž o kuličku navždy uvězněnou v kusu dřeva. Tento výrobek tvoří klec a kulička, jež jsou vyřezané zároveň z jednoho kusu stejného dřeva. Vyrábí se pouze s použitím ručního nářadí a smirkového papíru. Věříme, že Vás tento miniseriál zaujal stejně jako nás a budeme rádi i za Vaše ohlasy k tomuto tématu - ZDE.

 
 

Rarity Kuličky v kleci "planety"

4.9.2015

 

Na trhu se objevily nové hlavolamy na téma Kuličky v kleci. První z nich nese název Sputnik. Pojmenování získal po první družici na oběžné dráze. Úkolem je rozložit všechny kousky a pak dát je zase dohromady. Vnější kruh blokuje všechny pokusy odstranit vnitřní kroužek, bez ohledu na to, jakým způsobem jej otočíte. Tento laserem řezaný dřevo kovový hlavolam byl původně navržen Leonardem M. Lyonem v roce 1891 a později upraven Jean-Claude Constantinem. Dalším členem série "planet" je Saturn, od německého výrobce Philos, který lze rozdělit na 13 částí a zase složit vždy s koulí uvnitř. Hlavolam je vyřezán laserem z akátové překližky stejně jako jeho bratříček Venus. Ten je z deseti různých částí. Tyto k hlavolamy je možné sehnat na www.puzzlemaster.ca.

 
 

RECESE

Ježci u kterých není řešením jejich vyjmutí


 

Recese (č.1) kaštanoví Ježci v kleci

22.7.2013

 

Na ukázku malé ježčí recese se můžete podívat níže. Není ježek jako ježek :-)

 
 

Recese (č.2) kaštanoví Ježci v kleci

16.10.2013

 

Na ukázku malé ježčí recese se můžete podívat níže. Autorem je pan Luboš Rejl. Zařazeno do rarit.

 
 

Recese (č.3) Jedlí Ježci v kleci

2.4.2015

 

Na ukázku malé ježčí recese se můžete podívat níže. Kromě šťopky, ohryzku a párátek jsou Ježci kompletně jedlí - hruška, hroznové víno, rozinky. Autorem je paní Dana. Zařazeno do rarit.

 
 

Recese (č.4) r.v. 2008 / Keramický JEŽEK V KLECI

Nejedná se o hlavolam, ale spíše o dekorativní předmět. Keramický ježek coby zvířátko sedí na keramické podložce a je opleten drátěnou klecí. Ježka, jehož výrobce neznám, mám ve své sbírce od roku 2008.

 

majitel: Radek Neužil

rozměry: 92 x 130 mm

 


 

Recese (č.5) r.v. 2011 / JEŽEK V PROUTĚNÉ KLECI

Rarita v podobě ježka v proutěné kleci má rozměry 20 x 55 cm. Celý ježek, klec i podestýlka je z čistě přírodních materiálů.

 

výrobce: Radek M.
rozměry: 20 x 55 cm

 

 

Recese (č.6) r.v. 2004, 2008 / JEŽEK Z KERAMIKY A PORCELÁNU

Ježek v kleci inspiruje také umělce jak můžete vidět na designové práci Natalie Chalcarzové z Ostravy. Jedná se pouze o ježka, ale zato ve velmi zajímavém provedení. Červená verze z roku 2004 je z lité keramiky a má rozměry 18 x 18 x 18 cm. Bílý ježek z porcelánu vystlaný černým sametem vznikl v roce 2008 a má totožné rozměry. Oba kusy po rozdělání odhalí dutý vnitřek.

výrobce: Natalie Chalcarzová
rozměry: 18 x 18 x 18 cm

 


© RM

Recese (č.7) r.v. 2007 / JEŽEK V KLECI NA VÁNOČNÍ OZDOBĚ

Speciální vánoční ozdoba, která se objevila před 3 roky k výročí 100 let Jaroslava Foglara. Poprvé si ji mohli zakoupit návštěvníci Memoriálu Jana Tleskače v roce 2007. Jedná se o tmavě zelenou foukanou vánoční ozdobu o průměru 8 cm, se čtyřmi obrázky - ježkem v kleci, listy ginga a textem J.F. 1907-2007 100. Ozdoba je uložena v originální lepenkové krabičce a byla vyrobena v limitované číslované sérii 100ks. Cena jednoho balení byla 120Kč.

 

výrobce: tajemný Em :)
rozměry: průměr 8 cm

 

 

Recese (č.8) Ježek v láhvi

8.2.2016

 

Netradiční celoživotní koníček má pan Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku. Pan Heneš se věnuje skládání modelů a hlavolamů v lahvích, demižonech a také v žárovkách. Za více než 40 let jich vytvořil již desítky. Mezi nejunikátnějšími jsou hlavolamy, kde můžete vidět i unikátního Ježka v kleci v láhvi jehož podstavy musely by rozděleny jako pizza a opět složeny a slepeny v láhvi, aby se do ní dostaly. Nad výrobou a umístěním hlavolamu do žárovky stráví pan Heneš několik desítek hodin. U mnoha také přes 100 hodin. Jako držitel největší kolekce objektů sestavených uvnitř lahví a žárovek je zapsaný v České knize rekordů.

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku je autorem rekordních ježků umístěných ve skleněných lahvích. Největší takový hlavolam je vložen do demižonu o venkovní výšce 46,2 centimetru, vnitřní využitelné výšce 29 centimetrů a průměru 20,5 centimetru. Heneš ježka sestavil z částí vkládaných do demižonu hrdlem o průměru 3,6 centimetru pomocí speciálních nástrojů. Klec je vysoká 27 centimetrů, její průměr je 19,8 centimetru. Ježek má průměr 8,2 centimetru, rozteč jeho bodlin činí 24,5 centimetru.

Tentýž autor je držitelem dalšího rekordu. Miniaturní ježek s osmi ostny je umístěn v lahvičce o venkovní výšce 31,7 milimetru, vnitřní využitelné výšce 19 milimetrů a vnitřním průměru 9,3 milimetru. Heneš vkládal části ježka do lahvičky hrdlem o průměru pět milimetrů. Ježek má i s ostny šest milimetrů, klec je vysoká 18,2 milimetru a její průměr je 8,6 milimetru.

Heneš vyrobil také další kuriózní objekt. Miniaturní hlavolam sestavil z dřevěných částí uvnitř žárovky - kontrolky z auta o průměru 8,6 milimetru s pětimilimetrovým hrdlem. Žárovka v dřevěné kleci je umístěna v žárovce od šicího stroje o průměru 17,8 milimetru s jedenáctimilimetrovým hrdlem. Ta je opět s klecí uvnitř žárovky halogenového osvětlení o průměru 38 milimetrů a průměru hrdla 18 milimetrů. Celá posloupnost je umístěna v kleci vysoké 20,2 centimetru.

zdroj: ČTK

 

Recese č.9 Ježek Plastika

9.3.2016

 

Plastiku Ježka v kleci ve Stodůlkách vytvořil v roce 2009 umělecký kovář pan Zdeněk Vodrážka. Tato "socha" ze dřeva je vyřezána z bukového dřeva za pomoci motorové pily. Klec má rozměry cca 780 x 6000 mm. Ostny ježka jsou vyrobeny z ocelové kulatiny o průměru 30 mm, koule je z pásoviny 20x8 mm. Ježek má rozebíratelné spoje a spasovaný měří cca 1400 mm. Povrchová úprava: dřevo vybělené savem, ocel natřená grafitovou barvou.

 
 

Recese č.10 Rubikovy věci v kleci

25.3.2017

 

Ukázka toho co všechno jiného by mohlo být v kleci, pokud by se na tom podílel pan Rubik :-).

 

 

 

PFka od našich čtenářů

4.1.2014

 

Níže si můžete prohlédnout přání k novému roku od našich čtenářů. Na prostřední fotografii je nápis složen z listů ginka.

 
 

 

r.v. 2005 / Kultovní cena "Ještěd f kleci"

Ještěd f kleci je soutěž Fatulu (viz. atypický název) o nejlepší studentský projekt na Fakultě umění a architektury v Liberci. V únoru letošního roku proběhlo předání této putovní ceny a v létě proběhne předání další. Tato cena vznikla v roce 2005 jako doplnění běžného posuzování ateliérových prací studentů. Jak se Ještěd z klece dostane je prý tajemstvím každého, kdo ho získá.

 

výrobce: Fakulta umění a architektury v Liberci

 

 

zdroj: www.jestedfkleci.cz , www.archiweb.cz


 

Recese č.10 svatební Ježek v kleci

15.9.2016

 

Tohoto ježka vymyslel a vyrobil Radek Micopulos pro kamaráda jako originální svatební dar. Když má být pár spolu, tak ať to symbolizuje i ježek s klecí. Oba díly jsou spolu propojeny, jedna z tyček klece protíná kuličku Ježka, kterou tak není možné pohybovat ani vyjmout.

 
 

Recese č.11 Ježek v kleci součástí sochy Jaroslava Foglara

2.12.2016

 

Autorem této plastiky je řezbářka a výtvarnice Jana Vytřasová. Sochu tvoří bysta Jaroslava Foglara a jeho iniciály obepínající ježka. Paní Vytřasová se specializuje na portrétovou a figurální řezbu a jak sama uvádí: "bystu Jaroslava Foglara jsem dělala velmi ráda. Je to člověk, kterého si velmi vážím a bylo mi velkou ctí, umělecky zpracovat jeho portrét." Na fotografiích je socha zachycená hned po dokončení, takže je ještě bez patiny, velmi světlá. Paní Vytřasová dodává: "sochu-bystu jsem vyřezbila podle vlastního návrhu z jednoho kusu topolového dřeva," ježek" je zhotovený zvlášť, z hrušňového dřeva a je do sochy dodatečně vsunut a ukotven. Sochu jsem vytvořila pro hnutí Brontosaurus a je (doufám) stále umístěna v areálu MUNA v Jeseníkách. Je to areál, kde byl za 2.svět.války zajatecký tábor, vyráběla se tam munice. Více o areálu, který je důstojnou a velmi pietní vzpomínkou na obrovské utrpení lidí, určitě najdete na internetu. Pořádá se tam během roku i spousta zajímavých akcí pro veřejnost a místo samotné je v krásném koutu panenské přírody, takže pokud byste někdy měli v plánu navštívit Jeseníky, vřele doporučuji." Další díla paní Vytřasové naleznete na www.vytrasova.com

 
 

Rarita Ježek Aragonit k 10 letům stránky JEŽCIVKLECI.cz

16.2.2016

 

K výročí 10 let existence stránky JEŽCIVKLECI.cz byl vytvořen Ježek v podobě šperku. Šperk je ručně tvořený technikou měkkého pájení bezolovnatým cínem s příměsí mědi a stříbra: Sn 95,5 Ag 3,8 Cu 0,7. Do klece je napevno vsazen ježek z krásného minerálu Aragonit. Šperk má rozměr cca 35 x 50 mm a je začištěn, patinován a ošetřen antioxidantem. Přímo na krystalu je umístěna číslice 10. Každý kus je originál a zároveň úžasný výstavní kousek od profesionálního šperkaře! V případě zájmu je možné tento jedinečný kus nechat na zakázku vyrobit. Objednat lze v našem obchodu.

 
 

 

r.v. 2012 / Vyřezávaný Ježek v kleci

Nově otevíráme také kapitolu vyřezávaných Ježků v kleci ze dřeva. Tyto hlavolamy mají jistě nespornou výhodu v tom, že je každý kus opravdový originál. Níže můžete vidět čistě ručně vyřezaného Ježka v kleci vysokého 20 cm, který je uměleckým dílem řezbáře Robina.

 

výrobce: řezbář Robin

 

 

Ježek jako Svatební dar

25.6.2022

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila dle prvního prototypu z roku 2016 neřešitelného Ježka, kterého Radek Micopulos tehdy daroval ke svatbě svému kamarádovi. Tento bukový Ježek má jako součást jedné z tyček klece samotného ježka, takže ho není možné vyjmout. Ježek není v kleci ale na kleci, kde se může na její tyčce protáčet a pohybovat nahoru a dolu. Kulička ježka je bílá a vrchní podstava je opatřena laserovým gravírem s logem srdce/ježka a darovacím nápisem:  Ať Vás nic nerozdělí! či anglickým Forever together!

 

 

Ježek je umístěn v dárkovém balení - celofánovém sáčku vystlaným dřevitou vlnou. Máte tedy už hotový originální svatební dar k němuž můžete třeba už jen přidat hotovost zastrčením do klece Ježka nebo v obálce. Zatím je k dispozici pouze pár vyrobených kusů, takže pokud máte někoho, komu byste rádi takto originální svatební dar darovali, tak neváhejte s jeho nákupem. Do vyprodání ho můžete zakoupit v našem obchodu.

 

 

REKLAMNÍ JEŽCI V KLECI


 

Ježek v kleci GEN - ŠKODA AUTO

10.3.2013

 

Produkce RADEMIC PUZZLES vyrobila pro automobilku ŠKODA AUTO další speciálně uzpůsobený hlavolam Ježek v kleci. Po výrazně upraveném zeleno-bílém CLASSICU se nyní jedná o decentněji stylizovaného Ježka v kleci GEN. Kromě černé kuličky korespondující s novým černým logem (uvedeným poprvé na modelu Škoda Rapid) má i černý nápis ŠKODA Coaching na jedné boční ploše klece. Spodní víčko je navíc atypicky plné a na horním klíčovém víčku je uveden kontakt.

 
 

Níže můžete vidět prvotní prototyp, který oproti vyrobenému počítal také se znakem na plném víčku a s nápisy na třech stěnách klece (nedokončeno - nápisy zůstaly nevycentrované). Tato varianta měla však spodní plné víčko zamýšlené jako horní, kde by byl viditelný znak automobilky. Nakonec se upřednostnilo klíčové víčko na horní části a tudíž již znak neměl takový význam. Konečná verze Ježka má klasický potisk namísto laserem vypálených popisů jako na prototypu. Více informací naleznete na RADEMIC.cz.

 
 

Ježek v kleci - ŠKODA AUTO

1.2.2012

 

V produkci RADEMIC PUZZLES vznikl unikátní Ježek pro automobilku ŠKODA AUTO! Speciálně upravený hlavolam má bílou klec, zeleného ježka a černé nápisy ŠKODA, Service, Coaching, které jsou umístěny na plochách tyček. Je zajímavé jak nyní ježek silně evokuje okřídlený znak automobilky. Náš původní hlavolam prošel zesílením a vyztužením víček. Odolnější provedení má i ježek s deseti šroubovacími ostny, kterého lze vyjmout jedním z největších otvorů pod nápisem Coaching. Jsme nesmírně rádi, že jsme dostali možnost spojit dvě legendární české klasiky jako jsou ŠKODA AUTO a JEŽEK V KLECI. Více fotografií a informací naleznete na nové stránce hlavolamů RADEMIC.cz!

 

ČLÁNEK Ježek v kleci - ŠKODA AUTO - Dvě české klasiky v jednom spojení!

 
 
 

 

Ježek v kleci darovaný ministrům EU

 26.11.2009

 

22. března 2009 se v Praze uskutečnila neformální Rada ministrů pro vzdělávání, kterou pořádalo české předsednictví. Zasedání vedl český ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška, který ministrům předal dárek v podobě Ježka v kleci. Smysl tohoto dárku je spojen s klasikou české literatury - spisovatelem Jaroslavem Foglarem. Ježek v kleci je také celosvětově uznávaným českým hlavolamem. Pro ministry EU bylo tedy vyrobeno 50 kusů speciální série s 12 vyraženými hvězdami.

 
 

Reklamní Ježci v kleci jako renomé českých firem

 
 

Hlavolam Ježek v kleci nebyl vždy jen zábavnou hračkou pro děti i dospělé, ale stal se také jedinečným reklamním předmětem. Výroba Ježků v kleci pro firmy probíhá již celá desetiletí a hlavně díky tomu se daří Ježka držet v povědomí společnosti. Je s obdivem, že se i v dnešní době najde pár českých firem, jež si vyberou tradiční český hlavolam (tuzemské výroby) jako svého maskota. Podle našeho názoru může Ježek české výroby udělat firmě, která si ho zvolí skvělé renomé. Z takových hlavolamů stojí za zmínku třeba dřevěný Ježek v kleci Clever upravený pro firmu Asekol a druhá verze s potiskem města Praha. Původní neupravená verze tohoto dřevěného hlavolamu je stále k dostání v našem obchodu. Z posledních Ježků v kleci upravených do barev a stylu firmy pak připomeňme například Ježka pro společnost ŠKODA AUTO, který byl vytvořen v produkci RADEMIC PUZZLES. V současné době se chystá pro tuto společnost také speciálně upravená varianta Ježka v kleci GEN, která ponese specifický styl podobně jako nové logo Škody Rapid.

 

Rarita Vítězní JEŽCI FedCup FINAL 2014!

10.11.2014

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES dostala za úkol vytvořit dalšího jedinečného Ježka v kleci. Po Ježcích ORIGINAL, které čeští hráči vezli jako dárek protihráčům na DavisCup do Francie jsou tito Ježci určeni pro finále FedCupu. Ježci mají speciálně upravenou kuličku do barvy tenisového míčku. Bílý model má červený semišový sáček s potiskem loga FedCupu a lesklý model má potisk laserem přímo na jednom z víček klece. Bylo vyrobeno jen pár kusů. Ježci byli předáváni na slavnostní večeři, která proběhla v neděli po zápasech.

 
 
 

Rarita Ježek PHILIP MORRIS

22.11.2014

 

Společnost Philip Morris si nechala vyrobit zcela jedinečného Ježka v kleci! Klasický dřevěný Ježek byl speciálně upraven do černo-bílého provedení. Na bílé kleci je laserem vypálen znak a logo společnosti. Philip Morris je jedním z největších výrobců a prodejců tabákových výrobků známých pod značkami cigaret jako jsou např. Marlboro, L&M, Red & White, Philip Morris, Petra, Sparta a další.

 
 
 

Kořeny továrny společnosti v Kutné Hoře sahají do roku 1812, kdy byla v opuštěném a chátrajícím cisterciáckém klášteře zahájena výroba dýmkového a šňupacího tabáku. První doutníky zde byly vyrobeny roku 1844, ruční balení cigaret začalo o třicet osm let později v roce 1896. Tato společnost patří k české historii stejně jako cokoliv jiného a spojovat ji s odporem pana Foglara ke kouření, potažmo Ježkem jako symbolem čestného chování nám přijde přitažené za vlasy. Ani my nejsme zastánci tohoto zlozvyku, avšak Ježka považujeme za reklamní předmět, který je zkrátka součástí této doby. Ježek jako klasický hlavolam nemá co dočinění s propagací tohoto nešvaru, ale se snahou spojit významné české firmy a tradiční český hlavolam. Se svolením Bratrstva Kočičí pracky zařazeno do rarit.

 
 
 

Rarita Ježek v kleci Davis Cup 2015

14.2.2015

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vytvořila dalšího originálního Ježka v kleci. Po Ježcích CLASSIC určených pro loňské finále Fed Cupu ve Francii jsou nyní Ježci GEN určeni pro letošní Davis Cup. Ježci mají speciálně upravenou kuličku do barvy tenisového míčku a semišový sáček v barvě bordó. Ježci byli předáváni na oficiální večeři v rámci Davis Cupu v Ostravě.

 
 

Rarita Ježek v kleci Baker & McKenzie

11.4.2015

 

Pro mezinárodní advokátní kancelář Baker & McKenzie vznikl speciálně upravený Ježek s laserovým popisem názvu společnosti.

 
 

Rarita Ježek s tajným vzkazem

24.3.2016

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vytvořila nový typ Ježka se skrytým vzkazem. Na místě jedné z os ježka je uvnitř těla koule skrytý osten, který je možné např. za pomoci propisky vystrčit a přečíst si tajný vzkaz. V tomto případě jde se o slogan firmy. Firma, která měla o tuto možnost zájem má navíc na Ježkovi logo v tmavě zelené barvě umístěné na víčku klece a na čele vytištěný nápis.

 
 

Rarita reklamní Ježci v kleci - dřevo

15.9.2017

 

Pěknou ukázku upomínkových předmětů pro firmy můžete vidět na dřevěných Ježcích z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Ježek se dvěma modrými tyčkami zůstal pouze ve formě jediného prototypu určeného firmě vyrábějící jeřáby. Dvě modré tyčky symbolizují stojny a horní tyčka v mezikruží pak rameno portálového jeřábu. Zde je navíječ - protáčející se tyčka s níž je možné ježka připevněného na provázku zvedat a povolovat (při vyjmutí ven). Jedná se o opravdu zajímavou raritu.

 

 

 

Rarita reklamní Ježci v kleci - kov

23.9.2017

 

Pěknou ukázku upomínkových předmětů pro firmy můžete vidět na kovových Ježcích z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Jedná se o starší realizace na dnes již nevyráběných modelech.

 

 

 

Rarita reklamní Ježci Red Hat a ČSOB

25.10.2018

 

Pěknou ukázku upomínkových předmětů pro firmy můžete vidět na Ježcích, které zajišťovala produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Red Hat je významná mezinárodní společnost zabývající se softwarem a její logo se na červenou variantu dřevěného ježka více než nabízelo. ČSOB pro změnu tyto Ježky vezla jako reprezentativní českou hračku do Jižní Koreje. Podmínkou byl co nejvíce přírodní vzhled a balení, protože to údajně v této zemi oceňují.

 

 

 

Rarita reklamní Ježci Timac, NDC, BDO

12.4.2019

 

Pěknou ukázku firemních upomínkových předmětů můžete vidět na Ježcích z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Ježci jsou opatřeni tamponovým potiskem na přírodním eloxu. Přestože se najdou odpůrci toho, aby Ježek sloužil jako reklamní předmět, nám to přijde jako skvělá prezentace (hlavně v zahraničí) našeho ryze českého hlavolamu.

 

 

 

 

Rarita Ježek v kleci Industrial Desing

20.9.2020

 

Na konci roku 2019 byl produkcí originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyroben reklamní Ježek v kleci CLASSIC. Červeně eloxovaný kus si objednala architektonická společnost jako svůj jedinečný reklamní předmět trvalé hodnoty. Klec a černý semišový sáček byl opatřen logem Industrial Desing & Service.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci NorWit

30.4.2021

 

Na počátku roku 2021 byl produkcí originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyroben reklamní Ježek v kleci CLASSIC NorWit. Společnost prodává mimo jiné stroj s přezdívkou "ježek" - hutnící stroj používaný ve stavebnictví. Tmavě modře eloxovaný kus si objednali jako svůj jedinečný reklamní předmět trvalé hodnoty. Ježek byl opatřen logem NorWit a umístěn do tmavě modrého semišového sáčku a plechovky.

 

 

Rarita Ježek v kleci MONETA

15.4.2021

 

Tento rok je produkcí originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyráběn reklamní Ježek v kleci MONETA pro nadaci CLEMENTIA, která jak zní příhodný slogan u největšího otvoru v kleci: Pomáháme Vám najít cestu ven. Šedě eloxovaný kus s tmavě šedým potiskem je umístěn v dárkové krabičce Stínadla s dřevitou vlnou.

 

 

Rarity reklamní Ježek Ombudsman a Tactical Advantage

15.11.2021

 

Starší reklamní kusy z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES byly určeny pro společnosti Ombudsman - veřejný ochránce práv a Tactical Advantage - nezávislý český logistický operátor zajišťující námořní i leteckou přepravu zboží.

 

 

 

Rarity reklamní Ježek Norway grants

25.11.2021

 

Ukázka reklamních kusů z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES  určených pro Ministerstvo vnitra - norské fondy. Součástí běžného Ježka CLASSIC byl na míru potištěný měšec a dárkové balení Stínadla vystlané dřevitou vlnou.

 

 

Rarity reklamní Ježek DEK

29.12.2021

 

Upravení reklamní Ježci v kleci ORIGINAL z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES byli určeni jako dar od firmy Norwit společnosti DEK. Každý kus byl uložen v koženém bordovém měšci a plechovce.

 

 

Ježek pro České předsednictví v EU

20.5.2022

 

Jeden z dárkových předmětů Předsednictví České republiky v EU pro rok 2022 dostala na starosti produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Pro tento účel byly upraveni, jako jedna z verzí, Ježci ze dřeva do barev české trikolóry. Horní podstava je bílá, spodní modrá a kulička ježka červená. Vrchní podstava je opatřena laserovým gravírem heraldiky českého lva a nápisem CZECH REPUBLIC. Na modrém víčku je pak označení naší české produkce z důvodu jednoznačnosti a originality tohoto hlavolamu. Ježek v kleci se ocitne ještě v jednom celkovém "povídání o dárcích v rámci předsednictví, kde bude zmíněn "příběh Ježka v kleci" jako jednoho z našich legendárních symbolů nejen české hravosti, zvídavosti ale i "vynálezectví".  Ježek je umístěn v sáčku a v elegantní hnědé kraftové krabičce. Rozměry hlavolamu jsou 71 x 93 mm a hmotnost 55 g. Několik vyrobených kusů navíc je možné do vyprodání zakoupit v našem obchodu.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci FedCup (2016)

5.11.2022

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES v roce 2016 vyrobila  tyto ježky pro tenisové utkání FedCup. Ježci mají speciálně upravenou kuličku do barvy tenisového míčku. Bylo vyrobeno jen pár kusů.

 

 

Rarita Ježek v kleci Spider

1.11.2022

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila Ježky pro firmu Spider - svahové sekačky. Z původně plánované černé klece a žluté kuličky (v brandingu firmy) nakonec z časových důvodů bohužel sešlo.

 

 

Rarita Ježek v kleci WALLACE MYERS

15.2.2023

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila Ježky pro společnost WALLACE MYERS. Ježci mají na víčkách a kuličce zakázkovou barvu - malinově červenou RAL 3027 a vygravírované logo WM.

 

 

Rarita Ježek v kleci České centrum Soul, Korea

10.2.2023

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila tyto Ježky na zakázku pro České centrum Soul (Korea), kde budou sloužit jako ukázka typické české hračky. Ježci mají na kleci logo a korejský nápis. Vyrobeno bylo pouze 6 kusů.

 

 

Rarita Ježek v kleci DreamLand

17.2.2023

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila Ježky pro společnost DreamLand. Ježci mají na víčku vygravírované logo této společnosti.

 

 

Rarita Ježek v kleci Mercedes-Benz

19.4.2023

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila Ježky pro společnost Mercedes-Benz. Ježek v kleci RETRO má na víčku umístěné ikonické logo automobilové značky Mercedes-Benz. K tomuto Ježkovi patří designová kraftová krabička vystlaná dřevitou vlnou.

 

 

Rarita Ježek v kleci SIEMENS

8.6.2023

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila Ježky pro společnost SIEMENS. Byly vyrobeny dvě varianty šedá a světla zelená. Stejný odstín byl použit také na hlavolamu Amulet.

 

 

Rarita Ježek v kleci osobní

20.5.2023

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES výjimečně vyrobí personifikované Ježky. Na ukázce níže můžete vidět Ježka s osobním mottem pro obdarovaného.

 

 

Rarita Ježek v kleci CAMSTREAMER

24.5.2024

 

Společnost CamStreamer si vybrala jako svůj propagační předmět hlavolam Ježek v kleci AXIS z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Cestují s těmito Ježky po USA (Las Vegas, New Yorku a dál po východním pobřeží) a rozdávají je jako dárek, který má skvělé ohlasy. Je to pěkný kus české strojírenské výroby. Martin Gren, zakladatel společnosti www.axis.com je také vynálezcem IP kamery. Společnost AXIS má mnoho poboček a je velkou firmou o 5 000 lidech. Společnost CamStreamer v USA jezdí a učí pracovat s jejich SW aplikacemi. Klec Ježka má potisk na jedné ze stojek, kožený měšec se stahovadlem s logem firmy a dárkovou krabičku Stínadla v níž se nachází i anglický text o historii Ježka a jeho roli v románu.

 

 

 

 

Rarita Ježek v kleci ČVÚT

20.5.2024

 

České vysoké učení technické v Praze si jako svou vizitku vybralo Ježky v kleci CLASSIC s tmavě šedým tamponovým potiskem. Ježek bude jako dar putovat s delegacemi z ČVUT do mnoha světových destinací. Výrobu zajistila produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Ježek byl umístěn v dárkové krabičce Létající kolo vystlanou dřevitou vlnou.

 

 

Rarita Ježek v kleci Tyros Loading Systems

10.5.2024

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila Ježky pro společnost Tyros Loading Systems. Jedná se o první realizaci reklamního gravíru na Ježkovi v kleci IDEAL. Pro tento účel má právě proto větší plochu na víčkách než třeba model Buk nebo Retro.

 

 

 

Rarita Ježek v kleci Commerzbank

1.5.2024

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vyrobila na začátku roku 2022 Ježky pro společnost Commerzbank.

 

 

NEJ ROZMĚRY


 

r.v. 2016 / Nadrozměrný kovový Ježek

19.3.2016

 

Tohoto nadrozměrného kovového Ježka naleznete ve Wax museum - Imaginarium v Praze. Občas se vystavuje i v obchodních centrech. Rozměry nejsou známy.

 
 

r.v. 2016 / Stolek Ježek v kleci

20.3.2016

 

Společenský stolek se inspiroval hlavolamem z románu Jaroslava Foglara. Konstrukce je tvořena dvěma částmi – klecí a ježkem. Klec se skládá ze dvou kruhových bukových spárovek, které spojuje pět bukových tyčí. V horní spárovce je osazena skleněná stolová deska. Ježek tvoří slepený bukový masiv, v němž jsou vlepeny kolíky. Povrchová úprava je provedena transparentním matným lakem. Materiál: bukový masiv, sklo. Rozměry: Ø 500 x 550 mm. Autorkou je Lucie Farkašová: Absolventka Střední průmyslové školy ve Volyni oboru Design interiéru. Nyní studuje 2. ročník oboru Truhlář na odborném učilišti v Českých Budějovicích (SŠ polytechnická ČB) a dálkově 1. ročník VOŠ Volyně, obor Tvorba nábytku a dřevěné konstrukce. Ježek byl k vidění 22.-25.4. 2015 na Mezinárodním veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX.

 

 zdroj: bvv.cz

r.v. 2016 / nový nejmenší Ježek v kleci

10.7.2016

 

V červnu byl k vidění na pelhřimovském festivalu rekordů také pravděpodobně nejmenší kdy vyrobený kovový Ježek v kleci. Učitel Jiří Wegner vysoustružil z mosazi hlavolam, jehož klec má průměr osm milimetrů a výšku 12 milimetrů. Uvnitř vsazený ježek má osm bodlin. Hlavolam byl zhotoven na běžném univerzálním soustruhu z roku 1964 a na frézce z roku 1963.

 
 
 

r.v. 2016 / nový největší Ježek v kleci

1.7.2016

 

V červnu byl na pelhřimovském festivalu rekordů k vidění pravděpodobně největší kdy vyrobený kovový Ježek v kleci. Vyrobili ho učitelé a učni v odborném učilišti v Horním Slavkově v Karlovarském kraji. Největší Ježek je vysoký 110 cm, kovová žárově zinkovaná klec má průměr 73 cm. Uvnitř vsazený ježek o průměru 30 cm má 12 ostnů o průměru 6 cm. Výroba hlavolamu začala v září 2015 a byla dokončena letos 10. června. Následující den se ježek objevil na festivalu Pelhřimov - město rekordů. Ježek je zcela funkční, z klece se dá vyjmout, jen manipulace s tímto metrákovým exponátem je trošku složitější.

 
 
 

r.v. 2014 / Velký Ježek v novém olomouckém muzeu

16.1.2014

 

V interaktivním přírodovědném muzeu v Olomouci bude k vidění zajímavý Ježek v kleci. Muzeum, které vzniká v Korunní pevnústce v Olomouci by se mělo otevřít už letos v létě. Ježek má v průměru padesát centimetrů a na výšku asi o deset centimetrů více. Drobné úpravy ještě autoři udělali díky zatěžkávací zkoušce, kterou Ježek v kleci prošel, když byl vystaven celý advent jako venkovní exponát doprovodného programu na Vánočních trzích v Olomouci. K vidění bude i model přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, deformující zrcadla, caesarova šifra či reálný model pramene a části pramenné stružky s uzavřenou cirkulací vody.

 

zdroj: olomoucky.denik.cz

r.v. 2014 / mini Ježečci

13.2.2014

 

Tentokrát něco ze sbírky autora stránky JEŽCIVKLECI.cz. Mini Ježečci, které již před časem navrhnul Radek Micopulos měří pouhých 25 x 28 mm. Za nejdelší osten lze ježka vyjmout jedním ze dvou nejširších otvorů. Ježečci mají dvě barevné varianty - přírodní a modrou a měli být určeni jako talisman pro skautské tábory.

 

 

r.v. 2010 / NEJVĚTŠÍ JEŽEK V KLECI

V sobotu 19. června 2010 byl u příležitosti 20. výročí založení Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou, kde se každoročně konají setkání příznivců díla tohoto autora, prezentován a poprvé představen jeden z největších ježků v kleci, který byl kdy vyroben. Většina přítomných, kteří kdy přečetli Záhadu hlavolamu nebo jiný díl stínadelské trilogie, byli tímto maxihlavolamem naprosto uchváceni. Nechme však již promluvit přímo výrobce tohoto hlavolamu, kterého jsem vyzpovídal přímo na místě, abych Vám takto zprostředkovaně přinesl minireportáž o maxiježkovi. Zdeněk Kráčmar - JAFO:

"Rozměry ježka odpovídají přesně kovovému, ke kterému zhotovil technickou dokumentaci František Ulč, ale je desetkrát zvětšen.To znamená, že průměr klece je 48 cm, výška 73 cm, šířka otvorů 20 cm, atd. Ježek má průměr 19 cm, ostny 4 cm - zkrátka všechny rozměry jsou zachovány. Klec je ze smrku a váží 15 kg, ježek je z buku a má 4 kg. Ježek je rozšroubovací, uvnitř jsou duralová pouzdra. Klec je lepená - na horní a dolní víka jsou naklíženy latě síly 3 cm, boky jsou seříznuty tak, aby byl otvor po vlepení rovný - tedy 20cm. Nahoře a dole jsem dolepil vždy dvě latě délky asi 25 cm, aby vyšel rádius. Všechny latě jsou přišroubovány vruty. Pomocí frézy na dřevo jsem si nahoře a dole udělal přesný průměr 48 cm a podle nich jsem dohobloval celou klec. Přímočarou pilou jsem udělal otvory do rádiusu a celou klec jsem obrousil vibrační bruskou. Poté proběhlo jen závěrečné "oživení" ježka, aby šel dovnitř a ven. Celkově mi to trvalo asi 80 hodin, a je to pěkná fuška - jak práce, tak i ta váha! Ale stálo to za to."

 

výrobce: Zdeněk Kráčmar - JAFO
rozměry: 48 x 73 cm

 

         


 

r.v. 2010 / NEJMENŠÍ JEŽEK V KLECI

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna. Všechny kusy jsou vyrobeny z mosazi. Klec vyrábí ze tří kusů a to z pláště, spodního a horního víčka. Vše letuje stříbrem včetně ostnů ježka, jehož kulička je soustružená. Vše se musí prý pečlivě opracovat a vyleštit. Do hotové klece pak napasuje ježka a když jde tam, tak musí jít i ven. Pan Ješina vyrobil ještě menšího Ježka, než kterého vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova (11 x 17 mm). Nový nejmenší Ježek v kleci na světě má rozměry 9,57 x 14,95 mm. Druhý nejmenší Ježek má 11 x 19,4 mm, další nejmenší Ježek má průměr 18 mm, výšku 30 mm, střední Ježek má průměr 22 mm, výšku 38 mm, největší má průměr 36 mm a výšku 62 mm. Menší Ježci mají 6 ostnů a větší mají 10 ostnů, předlohou pro jejich výrobu byla ilustrace dr. Fischera v Záhadě hlavolamu.

 

výrobce: Jiří Ješina
rozměry:
9,57 x 14,95 mm

 

 

Rarita Nejmenší Ježek v kleci 7x9 mm

9.11.2016

 

Nový nejmenší Ježek v kleci má rozměr 7x9 mm a vejde se téměř dvakrát na položený desetník. Je to neuvěřitelné, ale je navíc rozšroubovatelný a uvnitř skrývá plánek létajícího kola. Je vyroben ze zlata o ryzosti 585/1000 a váze 1,15 g. Kulička má 12 ostnů. Jeho výrobcem je pan Richtermoc.

 
 
 

Rarita Ježek velký barevný

1.11.2019

 

Tohoto velkého Ježka vyrobil pan Michal Kocián pro letní tábor Záhada hlavolamu volně navazujícího na celoroční hru Rychlé šípy pražského oddílu Poutníci (oddilpoutnici.cz). Výška je 75 cm (100x zvětšený původní plán). Uvnitř se nalézal technický rys od Jana Tleskače na výrobu vlastní koloběžky. Děti i vedoucí si každý po jednom kusu vyrobili a jel se "závod míru" - každý, kdo jel, vyznává myšlenku žlutého kvítku, který se bude rozmáhat dál a dál (...) však to znáte z poslední strany knihy Stínadla se bouří. Oceňujeme velmi pohledné zpracování ježka uvnitř.

 

 

 

 

Rarita zahradní Ježci v kleci

10.9.2020

 

Přidáno pár Ježků větších rozměrů. První pochází z Horních Heřmanic a jeho rozměry bohužel nejsou známy. Druhý vlastní velký foglarovec a sběratel. Ručně kovaný Ježek v kleci má 70 centimetrů na výšku a 40 cm v průměru. Kuriózní je, že ho má na chalupě pod hradem Lipnice, tedy zhruba na místě, kde se v roce 1912 konal první skautský tábor na našem území.

 

 

 

Rarita neznámí maxi Ježci

1.9.2020

 

Přidáno pár Ježků větších rozměrů. Více informací bohužel není k dipozici.

 

 

Velký Ježek v kleci

výrobce: Jan Trojan


 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.