Sbírky, kusová výroba a Ježek na cestách


 

OBSAH:


JEŽEK NA CESTÁCH galerie fotografií

VIDEORECENZE Ježek v kleci na YouTube

KUSOVKY jedinečné kusy ze soukromých sbírek

SBÍRKY ukázky celých soukromých sbírek


 

Pochlubte se i vy svojí sbírkou nebo výrobou Ježků v kleci. Fotografii celé sbírky stačí poslat na email info@jezcivkleci.cz. My ji upravíme pro potřeby stránky a zveřejníme ji s vaším jménem a e-mailem (pokud si to budete přát - nutné předem uvést). Pokud se vám sbírka rozroste nebo když budete chtít udělat lepší fotografii, tak vám ji můžeme bez problému zaktualizovat. Poskytnutím fotografie vaší sbírky souhlasíte i k dalšímu použití fotografie nebo jejích částí pro účely stránky www.jezcivkleci.cz

 

KUSOVÁ VÝROBA


 

Kusovky - domácí výroba

 25.10.2009

 

Mezi lidmi nejsou pouze sériové typy Ježka v kleci, ale také spousta hlavolamů, které si šikovní jedinci umí vyrobit sami. Na obrázcích můžete vidět právě jeden takový kus. Klec tohoto hlavolamu je vyrobena pouze z jednoho kusu materiálu, ježek je rozšroubovatelný a má 14 ostnů. Samotnou konstrukci a způsob vyjmutí si vymyslel autor sám, jelikož se jedná o unikátní kus.

 
 

         

 

Domácí výroba č.2

 1.11.2009

 

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježka v kleci, kterého vyrobil pan Milan Holek před více než 20 lety. Ježek uvnitř je nerozšroubovatelný, má 12 ostnů a každý má jinou délku. Jen málokdo ho dokáže vyjmout z klece, zato autor pokaždé.

 
 

               

 
 

Domácí výroba č.3 - rarita

 29.12.2009

 

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna. Všechny tři kusy jsou vyrobeny z mosazi. Nejmenší má průměr 18 mm, výšku 30 mm, střední má průměr 22 mm, výšku 38 mm, největší má průměr 36 mm a výšku 62 mm. Dva menší mají 6 ostnů, největší má 10 ostnů a předlohou pro jejich výrobu byla ilustrace dr. Fischera v Záhadě hlavolamu.

 
 

                   

 

 

Vlastní výroba mosazných Ježků

 15.6.2010

 

Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna jsme tu prezentovali už před časem v novince s názvem Domácí výroba č.3, která je už nyní v archivu. Pan Ješina svou sbírku nyní rozšířil o dalších pět mosazných Ježků na celkem osm kusů. Klec vyrábí ze tří kusů a to z pláště, spodního a horního víčka. Vše letuje stříbrem včetně ostnů ježka, jehož kulička je soustružená. Vše se musí prý pečlivě opracovat a vyleštit. Do hotové klece pak napasuje ježka a když jde tam, tak musí jít i ven. Největší Ježek má rozměry 36 x 62 mm. Nejmenší z Ježků má až neuvěřitelných 11 x 19,4 mm a přibližuje se tak nejmenšímu Ježku v kleci, který v roce 2004 vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Jeho rozměry totiž byly 11 x 17 mm, ale stále si tak drží svůj post nejmenšího vyrobeného Ježka v kleci.

 
 

       

 

 

Nový nejmenší Ježek v kleci!

 25.6.2010

 

V návaznosti na předchozí novinku - pan Ješina nakonec vyrobil ještě menšího Ježka, než kterého vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Nový nejmenší Ježek v kleci má rozměry 9,57 x 14,95 mm a je devátým kusem v této jedinečné sbírce. Příště se můžete naopak těšit na fotografie největšího a také nejpovedenějšího dřevěného Ježka v kleci od jiného autora. Už nyní můžeme prozradit, že se jedná o 10 x zvětšený ulčův plán s rozšroubovatelným ježkem uvnitř!

 
 

       

 

 

Domácí výroba č.4

4.10.2010

 

Známý sběratel Ježků vyrobil šest trochu netradičních Ježků v kleci se šesti otvory. Výška klece každého z nich je 33 milimetrů, průměr klece je 25 milimetrů a  průměr koule ježka je 8 milimetrů. Jako základ klece byla použita strojní součástka z jednoho stroje na broušení dílů kuličkových ložisek. Klece byly vyrobeny přibližně v roce 1970 a ježci jsou letošní (2010). Klece jsou pravděpodobně z bronzu a víčka klece jsou ocelové podložky zaražené do pouzdra. Kulička ježka je dřevěná, ostny kovové a celý ježek je natřený zlatou barvou.

 

 

     

 

 

Domácí výroba č.5

25.10.2010

 

Máme tu další ukázku domácí výroby Ježka v kleci vyrobeného podle technického plánku pana Ulče. Tento krásný kus vlastní pan Petr Linhart z Mladé Boleslavi už nejméně 35 let a je chloubou v jeho sbírce.

 

 

   

 

 

Domácí výroba č.6

30.10.2010

 

Díky plánku pana Františka Ulče si Ježka v kleci mohlo vyrobit hned několik generací. Plánek vznikl v roce 1948, kdy pan Ulč vyrobil prvního Ježka v kleci u nás, tehdy jako učeň ve Škodovce Mladá Boleslav spolu s kamarádem V. Veselým. Získali jsme fotografie Ježků, kteří jsou vyrobení původně podle tohoto plánku a pozdější kusy podle předchozích Ježků. Fotografe zleva: původní hlavolam vyrobený podle plánku v roce 1970, Ježek vyrobený podle něho v roce 2009 před pochromováním, stejný Ježek po pochromování, další hlavolam vyrobený podle Ulčova plánku.

 

 

     

 

 

 

Domácí výroba č.7

11.1.2011

 

Další ukázka Ježků v kleci vyrobených podomácku kombinuje hned tři druhy materiálu. U dvou Ježků v kleci jsou ocelová víčka, mosazné tyčky a kulička ježka z olova. U jednoho Ježka je kulička plastová.

 

 

      

 

 

Domácí výroba č.8

7.2.2011

 

Známý sběratel Ježků vyrobil další netradiční Ježky v kleci se šesti otvory. Jsou ale vzhledově odlišné od těch prvních - viz. domácí výroba č.4. Bronzová klec má rozměry 32 x 28 mm. Kulička ježka je  dřevěná s šesti kovovými ostny. Víčka jsou přesazena a jedna část klece má tvar kytky (viz. foto). Jako základ je opět použita strojní součástka jako u prvního typu, ale tato má odlišný tvar. Ježek se dá vyjmout jedním otvorem klece. Zařazeno se sekce sbírky.

 

 

 

 

 

Příběhy okolo Ježků v kleci

24.8.2010

 

Kolem Ježka v kleci je i spousta příběhů, jak k němu jejich majitelé přišli. Občas se vyskytnou i kuriózní vyprávění, z něhož Vám nyní jedno předkládáme: "Přesné stáří ani výrobce neznám, současný majitel ho našel ležet někde v parku na zídce u potoka ještě když byl kluk. Proto ani neví, kdy a kým byl vyroben a už si nevzpomíná, v kterém roce ho našel. Teď je mu asi kolem padesáti let, takže ho mohl najít tak před čtyřiceti lety, ale to samozřejmě neznamená, že byl vyroben v roce 1970. Může být ještě o něco starší. Tento Ježek má ostny do kuličky našroubované a jsou kuželovitého tvaru. Jeho rozměry jsou 53 x 93 milimetrů. Šroubovací kulička je dělaná přibližně nebo dokonce stejně jako u toho umělohmotného ježka." Kdo a proč Ježka nechal na zídce? To asi zůstane věčnou záhadou. Máte také pravdivý příběh, který se váže k Vašemu hlavolamu? Neváhejte a podělte se s ním: info@jezcivkleci.cz

 

 

     

 

 

Domácí výroba č.9 - rarita

29.4.2011

 

Známý sběratel Ježků vyrobil dalšího netradičního Ježka v kleci. Je to tyčkový typ se čtyřmi otvory a se základy klece ze dvou ložiskových kroužků, které původně držely ložiskové kuličky. Klec hlavolamu je vyrobená z mosazi a ježek i jeho ostny jsou ocelové. Výška klece je 69 milimetrů, průměr kol 62 milimetrů. Ježek o průměru 30 milimetrů má 6 ostnů. Celý hlavolam váží 286 gramů. Je to opravdu zajímavý kutilský výtvor.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č. 10, 11, 12

8.5.2011

 

Máme zde další ukázku Ježků v kleci vyrobených soukromě. Prvního Ježka zleva si nechal vyrobit na zakázku pan Pavel Astaloš v roce 2006 podle výkresů pana Františka Ulče. Klec je zhotovena ze dvou dílů z ručně vyleštěné nerez oceli. Ježek má 12 tupých ostnů. Kulička je ložisková - vyžíhaná, aby se do ní daly vyvrtat otvory pro ostny. Klec je vyrobena na zakázku, ale ježka si vyrobil pan Astaloš s kamarádem, neboť si na něj nikdo netroufl. Tento hlavolam je hlavolamem v pravém slova smyslu, až na jednoho se zatím nikomu nepodařilo ježka z klece vyjmout. Rozměry Ježka jsou shodné s technickými nákresy pana Ulče. Drobný rozdíl je pouze v kleci - její výška je o dva milimetry nižší, tedy 71 mm, průměr klece je 48 mm. Klec je tvořena dvěma kusy, tedy jedno víčko, které je vsazeno a přilepeno napevno a druhé tvořící jeden kus klece. Znamená to, že klec není vyrobena z trubky. Druhého Ježka zleva vlastní pan Jaroslav Žaroský. Rozměry se velmi podobá "spartakiádnímu" Ježkovi, ale liší se délkou nejdelšího ostnu. Zbylé dva mosazné kusy na fotografiích vlastní pan Jarda J. a údajně se jedná o Ježky datované do roku 1950.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.13

30.5.2011

 

Máme zde další povedené Ježky vyrobené podomácku. Dva Ježci na fotografii vlevo mají klec vyrobenou z jednoho kusu materiálu a čtyři Ježci na pravé fotografii mají naopak víka klece svařená. Klec má čtyři otvory. Pět hlavolamů má výšku 66 mm a šestý má výšku klece 70 mm. Všechny mají průměr klece 39 mm.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.14

9.8.2011

 

Fotografie dalšího Ježka vyrobeného podomácku nám zaslal pan Jaroslav Hrouda. Klec je vyrobena pouze z jednoho kusu nerezové oceli, což znamená, že víčka na kleci nejsou nijak připevněna. Koule ježka i ostny jsou také z nerezové oceli. Systém vytažení ježka je nastaven poměrně velmi složitě a z klece je možné jej vyprostit pouze jedním, jediným způsobem (nikoliv dle knihy Záhada hlavolamu).

 

 

 

 

Domácí výroba č.15 - rarita

14.12.2011

 

Známý sběratel Ježků vyrobil dalšího zajímavého Ježka v kleci v podobě přívěšku. Jeho výška je 53 mm a průměr 33 mm. Ježek má 10 tupých mosazných ostnů, klec a koule je ocelová.

 

 

 

 

 

Kusovky - domácí výroba č.16

17.5.2012

 

Máme zde další povedené Ježky vyrobené podomácku. Prvním je chromovaný kus o výšce 100 mm a průměru 60 mm. Kulička ježka o průměru 30 mm má dvanáct ostnů. Druhý Ježek v kleci má klec vyrobenou z mosazi a kuličku z bronzu. Výška klece je 70 mm a průměr 53 mm. Ježek má deset kuželovitých ostnů do kuličky upevněných šroubováním. Mosazná klec je vyrobena z jednoho kusu materiálu vnitřním vysoustružením.

 

 

Ježek v kleci vylovený z jezera (č.17)

4.10.2012

 

Tento Ježek v kleci byl vyloven při potápění v létě roku 1988 z jezera Velký Draždiak, které se nachází poblíž Bratislavy. Vyloven byl z pětimetrové hloubky přibližně dvacet metrů od břehu. Klec je vysoká 74 mm a její průměr je 39 mm, má čtyři široké podélné otvory různých šířek. Víčka klece jsou k tělu klece přivařena bodově z vnitřní strany. Klec i ježek je natřený černou barvou. Uvnitř této klece se nachází ježek s deseti tenkými špičatými ostny různých délek. Bohužel pro tuto klec byl tento ježek nevhodný, kulička ježka má průměr 16,8 mm, ale šířka nejširšího otvoru v kleci je 25 mm, takže vzhledem k velké šířce otvoru a malému průměru kuličky i nevhodné délce ostnů stačilo klecí zaklepat a ježek sám z klece vypadl. Původní majitel ho měl několik let u sebe, ale potom ho vyměnil za ježka v kleci vyráběného v roce 1990 firmou Froněk Hobby motors s jedním sběratelem. Nový majitel klec zbavil původního nátěru a do klece si nechal v roce 2012 vyrobit nového vhodnějšího ježka s osmi do kuličky našroubovanými ostny o průměru 6 mm a průměrem kuličky 23 mm. Původní ježek se dočkal nové vhodnější klece s pěti podélnými otvory o výšce 75 mm a průměru 49 mm. Ježek se dá vyjmout pouze jedním otvorem v kleci. Celá klec je natřena černou barvou, čímž se vzhledově přibližuje původní kleci a originální ježek zůstal v původní podobě. Jak se tento ježek v kleci dostal do jezera, komu vypadl, kým byl do jezera vhozen? V jakém roce byl vyroben a kdo byl jeho prvním majitelem? To už se dnes asi nedozvíme. Fotografie - zleva: nalezený Ježek (1 fotka), původní klec zbavená nátěru s novým ježkem (vnitřkem) (3 fotky), nová klec natřená na černo s původním ježkem (vnitřkem) (3 fotky)

 

  

  

Ježek v kleci pana Milana Tesleviče (č.18)

12.6.2012

 

Máme zde fotografii Ježka v kleci kreslíře Rychlých šípů pana Milana Tesleviče! Jedná se o unikátního Ježka, kterého si sám vyrobil, ale jak sám dodává, tak ještě není tento hlavolam úplně hotový. Měl by se ještě na spojích zabrousit a vyleštit. Jak nám pan Teslevič také prozradil, tak se mu nejvíce líbí Ježci, na kterých je již znát jejich stáří ve formě patiny či rzi přičemž nám ukazuje také Ježka vyrobeného z lešenářské trubky. Osobně si myslíme to samé, jak jste nedávno mohli vidět v našem článku věnovaném tomuto tématu.

 
 

Písařův Ježek v kleci z roku 1970 (č.19)

31.10.2012

 

O tomto Ježkovi vyrobeném v roce 1970 informoval již v roce 1994 Ivan Vápenka ve své publikaci "Foglarovské odznaky s přílohami" (str. 66). Autor uvádí, že má Ježek jedenáct ostnů, ale ve skutečnosti oproti zde uvedené informaci má ocelový ježek 8 šroubovacích ostnů. Mosazná klec má 4 podélné otvory. Hlavolam má rozměry 43 x 72 mm. Ježek uvnitř má velmi zajímavý tvar ostnů a jejich uspořádání. Ježka vyrobil pan Pavel Klempa (Písař) z obce Silůvky v jediném exempláři v roce 1970. Současný majitel má tento kus ve své sbírce od roku 2009.

 
 

Nysův Ježek v kleci 2011 (č.20)

4.11.2012

 

Tento Ježek byl vyroben podle plánku Františka Ulče v roce 2011. Klec s 5 podélnými otvory je z mosazi. Ježek je také mosazný, ostny jsou ocelové a vyleštěné. Ježek se dá rozšroubovat a uvnitř má dutinu. Hlavolam byl vyroben v počtu 3 kusů. Výrobcem je Zdeněk Škorpík (Nys) z obce Silůvky. Hlavolam má rozměry 45 x 75 mm.

 
 

Ježek se šroubovacím víčkem (č.21)

6.11.2012

 

Tento Ježek má větší rozměry než běžné typy ježků v kleci. Klec i kulička je ocelová a deset špičatých ostnů je mosazných. Kulička ježka je rozšroubovatelná a ježek se dá vyjmout jedním z otvorů klece nebo horním víčkem, které je možné odšroubovat. Celý hlavolam je s výjimkou ostnů natřený zlatou barvou. Tento hlavolam by se měl podobat Ježkovi, kterého vlastní pan Hynek Bočan scenárista a režisér seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969.

 
 

Kusovka Rohlíček z roku 2003 (č.22)

12.11.2012

 

Hlavolam vyrobený v roce 2003 je vysoký 8,5 cm a jeho průměr je 6 cm. Tento Ježek v kleci byl vyroben v jediném exempláři z běžného kovu. Průměr koule ježka s 12 ostny je 2,7 cm a je možné ho rozšroubovat. Jeho výrobce mu přezdívá Rohlíček pravděpodobně kvůli čistě zaobleným tvarům.

 
 

Kusovka s osmi ostny (č.23)

16.11.2012

 

Hlavolam vyrobený pravděpodobně v 80.letech v jediném exempláři má největší zajímavost v počtu ostnů. Je jich celkem osm, což nebývá příliš časté. Ježka je navíc možné rozšroubovat.

 
 

Kusovka černěný Ježek v kleci (č.24)

30.12.2012

 

Hlavolam vyrobený v roce 2012 má průměr 46,8 mm a klec o výšce 74,7 mm. Klec i ježek (kromě ostnů) je chemicky načerněná ocel. Průměr kuličky je 19 mm, ježek má 12 kuželovitých šroubovacích ostnů a je vyjmutelný všemi otvory. Má střední obtížnost.

 
 

Kusovka frézovaný Ježek v kleci (č.25)

10.1.2013

 

Tento Ježek má klec vyfrézovanou z jednoho kusu materiálu. Hlavolam vyrobený v roce 2012 má průměr 40 mm a klec o výšce 48 mm. Klec i ježek je chemicky načerněná ocel. Ježek má 10 kuželovitých ostnů a je vyjmutelný jedním z největších otvorů. Má střední obtížnost.

 
 

Kusovky starší Ježci z mosazi (č.26)

17.1.2013

 

Do sběratelských zajímavostí nám přibyly tyto tři staré kusy Ježků v kleci vyrobených z mosazi. Dva z nich na krajních fotografiích mají běžné rozměry, Ježek uprostřed je má spíše miniaturní cca 5 cm na výšku.

 
 

Kusovky klasické a jedna atypická (č.27)

25.1.2013

 

Většinou starší kusy Ježků si můžete prohlédnout níže. Každý kus je něčím jiný a za nejzajímavější z nich považujeme poslední, který má na ježkovi velmi netradiční počet osmi ostnů rovnoměrně vybíhajících z kuličky.

 
 

Kusovka se zaoblenými víčky (č.28)

15.2.2013

 

Další kusovka od jednoho ze sběratelů má klec s rozměry 72 x 42 mm, ježek má 8 ostnů a je nešroubovací. Stupeň obtížnosti je průměrný, platí nejširší otvor. Klec je z ocelové trubky. Víka jsou ale vytvořena netradičně - naříznuté kraje těla klece jsou ohnuty a znovu svařeny s tradičním otvorem uprostřed. Jde o poctivou ruční práci s vrtáním, broušením a pilováním a tedy odpovídajícími drobnými nepřesnostmi. Oproti strojní výrobě má však tento Ježek své kouzlo.

 
 

Kusovka podle plánku pana Ulče (č.29)

25.2.2013

 

Ježka v kleci vyrobeného podle plánku pana Ulče nám zaslal další nadšenec. Klec hlavolamu je vysoká 73 mm a průměr má 48 mm, průměr kuličky je 19 mm. Původně byla kulička ježka rozšroubovatelná, ale při letování ostnů ke kuličce došlo k poškození závitu a tak je kulička nerozšroubovatelná - obě poloviny jsou k sobě sletované. Víčka klece jsou k tělu klece přiletována mosazí a následně je tělo klece přesoustruženo, čímž na obou stranách klece vznikl elegantní mosazný proužek. Výrobcem tohoto ježka v kleci je pan Jan Kakos z Nepoměřic.

 
 

Kusovka s letovanou klecí z roku 1974 (č.30)

18.3.2013

 

Další ze soukromě vyrobených Ježků v kleci je zhotoven méně častým způsobem. Do rozvinutého plechu o síle jeden milimetr byly vyfrézovány podélné otvory a následně bylo toto tělo stočeno. K takto vzniklému tubusu byly stříbrem přiletovány předem vyrobená víčka. Otvory ve víčkách klece nejsou přesně v ose. Ježek, který je vyjmutelný všemi otvory klece, má dvanáct tupých mosazných ostnů upevněných do ocelové kuličky o průměru 19 mm našroubováním. Klec je vysoká 77 mm a má průměr 51 mm. Klec byla vyrobena v roce 1974 a ježek je vyrobený v roce 2012. Tato klec byla vyrobena ve více kusech panem Ing. Jaromírem Synkem.

 
 

Kusovka Ježek s osazenou klecí (č.31)

20.5.2013

 
Další ze soukromě vyrobených Ježků v kleci má nezvykle vysoustružená víčka klece, která mají vnější osazení. Klec tohoto Ježka je ocelová, vysoká 80,7 mm s průměrem 48 mm. Mosazný ježek uvnitř má 14 polotupých ostnů našroubovaných do koule.
 
 

Kusovka románový Ježek v kleci (č.32)

29.9.2013

 

K výrobě tohoto kusu byl jeho autor inspirován ježkem pana Milana Tesleviče (sbírka č.18) a článkem "Rez - zkáza či krása". Ježka vyrobil za pomoci Martina Choděry, který vysoustružil dva válečky s vnějším a vnitřním závitem a dutinou. Tvar koule o průměru 22 mm a osázení čtrnácti ostny provedl autor sám. Klec má výšku 79 mm a průměr 46 mm, je ručně vypilovaná z trubky, spodní a horní víčka jsou přivařena. Výroba celého hlavolamu trvala 53 hodin. Patinu provedl jeho kamarád, který profesionálně vyrábí bodné a sečné chladné zbraně. Ježka před provedením patiny můžete vidět na prvních třech fotografiích. Na dalších fotografiích je již povrchově upraven. A názor autora: rez, ano, či ne? "Obojí má své kouzlo, ježek v kleci dělaný s láskou je krásný, ať už je takový nebo makový!" Jiří Ješina.

 
 
 

Kusovka rezatý Ježek v kleci (č.33)

23.10.2013

 

Tento Ježek je vyroben z rezavé ocelové trubky, na které jsou ještě zbytky žluté barvy. Klec je vysoká 74,5 mm a průměr má 48,2 mm. Ježek z mosazi má dvanáct tupých ostnů našroubovaných do kuličky o průměru 17,2 mm. Je vyjmutelný jedním z otvorů klece.

 
 

Kusovka Ježek v kleci 1996 (č.34)

14.5.2014

 

Tohoto ocelového ježka v kleci vyrobil pan Bohumil Vladyka. V roce 1996 ho daroval synovi Dušanovi. Ježek je vyroben na soustruhu a frézce, horní část klece tvoří víčko, které je zalisované. Hlavolam má jednoduchou obtížnost a rozšroubovatelného ježka se závitem ve středu kuličky. Rozměry jsou 70 x 95 mm.

 
 

Kusovka Ježek v kleci ze sklepa (č.35)

20.7.2014

 

Máme zde další kusovku, kterou nalezl současný majitel po jeho tchánovi ve sklepě. Tchán (ročník 1936) zemřel ve věku 75 let a s ježkem si hrál jako dítě. S největší pravděpodobností se tak jedná o předchůdce filmového Ježka vyráběného v roce 1998.

 
 

Kusovka Ježek ORIGINAL v červené barvě (č.36)

23.8.2014

 

Ježek v kleci Máj vyráběný před 45 lety měl více barevných variant - černou, lesklou a vzácnější červenou. Po jeho vzoru byly nyní vyrobeny pouhé dva kusy červeného (terakotového) Ježka ORIGINAL. Vzácnější odstín tak navazuje na pěknou tradici, kterou s sebou Ježek v kleci nese již odedávna. První červený Ježek se objevil již v roce 1941, poté na Ježivalu v kleci z roku 1969, dále na zmíněném Máji a na mnoha dalších.

 
 

Kusovky z jednoho kusu materiálu (č.37)

 
 

Na fotce vlevo je Ježek podle kterého jsou vyrobeny dvě kopie Ježka v kleci na obrázku vpravo. Výrobce a rok výroby u originálu je neznámý. Byl vyroben soukromě jen jeden kus s klecí z jednoho kusu materiálu o výšce 75 milimetrů a průměru 46 milimetrů. Klec je z hliníku a ježek je celý z mosazi s 8 ostny a průměru koule 20 milimetrů. U kopií jsou klece vyrobeny rovněž z hliníku a z jednoho kusu materiálu. Kulička ježka je mosazná a ostny ocelové natřené zlatou barvou. Do kuličky jsou ostny upevněny šroubováním. Klec obou Ježků je 70 mm vysoká a má průměr 46 mm. Průměr kuličky ježka je 20 milimetrů. Tyto dvě kopie jsou vlastní výrobou pana Choděry z roku 2008. U originálu jsou podélné otvory frézované a u kopií pilované.

 
 

 

 

Kusovka Mosazný Ježek v kleci (č.38)

19.1.2015

 

Tento jedinečný exemplář patří tajemnému Širokkovi, který byl loňského jara spatřen ve starodávných uličkách obklopujících kostel sv. Michala v Olomouci! Byl viděn, jak jej pronásleduje tlupa povykujících Vontů, ale zmizel jim v podzemních chodbách chrámu a později byl zahlédnut vysoko ve zvonici kostela s Ježkem v ruce. Ježek, kterého má Širokko ve vlastnictví již od roku 1989, dostal za 25 let krásnou patinu. Údajně mu ho vyrobil jeden šikovný a ochotný soustružník z Černé Hory, kterého kontaktoval přes inzerát. Širokko si sám nakreslil plánek klece s rozměry, ale velikost ježka a ostnů, jejich počet a sklon, navrhnul sám řemeslník. Hlavolam má výšku 75 mm s průměrem klece 46 mm a 5 otvory o rozměrech 20 x 49 mm. Ježek má 12 ostnů - nejdelší měří 11 mm, většina má 9 mm a nejkratší měří pouhé 3 mm! Průměr kuličky ježka je 18 mm. Jedná se originální kus vyrobený na zakázku v jediném exempláři.

 
 

Kusovky Filmoví Ježci v kleci (č.39)

9.2.2015

 

Tyto jedinečné exempláře Ježků jsou kopiemi známého "filmového" Ježka. Do sbírky si je vyrobil jeden zručný sběratel. Jeden z kusů je vyrobený kompletně z mosazi, druhý je ze železa a má navíc rozšroubovatelnou kuličku.

 

 

Kusovka ze zaklepané roury (č.40)

15.2.2018

 
Železná zaklepaná roura zavařená železem má rozměr 48×78 mm, ježek je šroubovací a má 12 ostnů.
 

 

 

Kusovka Ulčův Ježek v kleci (č.41)

11.2.2015

 

Tohoto Ježka si vyrobil sám sběratel a je kopií známého Ulčova Ježka v kleci.

 

 

Kusovka Bronzový Ježek v kleci (č.42)

12.2.2015

 

Další zajímavou kusovkou je tento bronzový Ježek v kleci vyrobený v jediném exempláři.

 

 

Kusovka (č.43) Mosazní Ježci

17.3.2016

 

Další kusově vyrobení Ježci v kleci z leštěné mosazi mají spíše výstavní účel. Jejich obtížnost je velmi nízká ale designem jsou zajímaví.

 
 

Kusovka (č.44) Ježek v kleci LIAZ 1967

26.4.2016

 

Další kusově vyrobeného Ježka v kleci dostal pan Martin Kubín jako vzpomínku od svého dědy. "Co jsem sondoval v rodině, tak ježek v kleci není mladší jak rok 1967. Vznik a původ už dnes nejsem schopen zjistit. Údajně má ale něco společného s továrnou LIAZ v Liberci." dodává pan Kubín. Jedná se tedy o naprostý originál se zajímavou historií. Klec tohoto hlavolamu má 4 otvory ale jen jedním jde ježek vytáhnout. U toho okna je v dolní podstavě vtisknuta tečka (viz foto). "Jediný způsob, kterým jsem ježka zatím vytáhl je klasický... nejdelší osten plus 3 nejmenší blízko u sebe, lehce potočit a je venku."
S pozdravem M.Kubín.

 
 
 

 
Kusovka (č.45) Ježek v kleci měděný

2.2.2017

 

Krásný měděný Ježek je vyroben ze zaklepané roury letované mosazí. Rozměry má 40×65mm, je šroubovací a má 12 ostnů. Jeho autorem je pan Richtermoc.

 

 
Kusovka (č.46) Ježek v kleci mosazný

16.2.2017

 

Kusově vyrobený Ježek v kleci z mosazi má rozměry 42×73 mm, je šroubovací a má 12 ostnů. Je sletovaný ze dvou půlek vytepaných z mosazného plechu tloušťky 2 mm.

 

 
Kusovka (č.47) Přejeme Vám Veselé Velikonoce

14.4.2017

 

Přinášíme Vám krásnou ukázku toho, jak může být naeloxován Ježek v kleci CLASSIC. I přes toto chemické obarvení si ponechá krásný kovový vzhled. Do prodeje se zatím dostává jeho černá varianta a další dle toho, jaký by o ně byl zájem - můžete hlasovat v nové anketě. Hlasujte podle toho co se Vám líbí nejvíce (je možné vybrat pouze jednu barvu). Tmavě šedou a antracitovou barvu je možné vybrat, ale bohužel není momentálně k dispozici.

 

 

 

 
Kusovka (č.48) Mosazný Ježek v kleci

31.10.2017

 

Tento kusově vyrobený Ježek má čtrnáct ostnů a je vyroben z mosazného plechu o tl .1mm. Jeho rozměry jsou 47 × 63 mm.

 

 
Kusovky (č.49) Ježků v kleci

22.10.2018

 

1. bronzová klec s nerezovými víčky a šesti otvory, ježek 14 trnů nerozšroubovatelný, 2. mat. nerez, klec pr. 47 x 69,5, ježek pr. 24, 14 trnů, 3. ocelový, 8 trnů, 4. kopie druopta, nerez, 12 trnů, rozšroubovatelný, 5. kopie filmový ježek, nástrojová ocel, kalený, 6 trnů, klec pr. 65x69, ježek pr.28, 6. upravený RADEMIC, původní klec, nově vyrobený ježek, nerez,10 trnů, ježek pr.19, 7. ulčův ježek, nerez, 12 trnů. Vlastní výroba pana Tomáše Müllera. Další 3 kusy dole akce Pardubice.

 

 

 

 
Kusovka (č.50) Ježek dle seriálu

10.1.2019

 

Tento Ježek byl vyroben z upraveného Ježka v kleci CLASSIC nerez "Snažil jsem se ježka vymyslet tak, aby vzhledem odpovídal co nejvíce tomu ježkovi, který figuroval v seriálu "Záhada hlavolamu" z roku 1969. Jen jsem ježka nechtěl dělat šroubovacího, ale koncipoval jsem ho jako opravdu těžký hlavolam. Lze ho z klece vyjmout opravdu jedním, jedinečným způsobem, který skrývá několik zákeřností. Takže kdo způsob nezná, může ho ježek potrápit třeba i několik dní..... Klec je vyrobena z jednoho kusu nerezové oceli, velmi masivní. Výška klece je 85 mm, vnější průměr je 50 mm a vnitřní průměr je 43 mm. Má po obvodu pět podélných otvorů a v každém dýnku kruhový otvor. Ježek je taktéž komplet z nerezové oceli, má 12 různě dlouhých ostnů, které jsou do koule pevně zašroubovány a zajištěny speciálním tmelem. Řadím ho mezi nejpovedenějšího ježka v kleci v mé sbírce." Jaroslav Hrouda.

 

 

SBÍRKY


 
 
 
Ivan, 38 ježků, www.adam2006.estranky.cz
 
 
Vladimír Chmelař, 18 ježků, vlada.chmelar@centrum.cz
 
 
Maximilian Dunaj, 6 ježků, milos.dunaj@chello.at
 
 
Jiří Frýbert, 22 ježků, jirkafrybert@seznam.cz
 
 

Martin Choděra, 100 ježků
 
 

Honza Tománek, 10 ježků, jeanek@volny.cz
 
 
Roman Šach, 6 ježků
 
 
Martin, 39 ježků
 
 

Sbírka 160 ks Ježků!

18.3.2016

 

Pan Eduard Pazourek z Pardubic disponuje pravděpodobně největší sbírkou Ježků v kleci, která čítá cca 160 kousků. Má i jednoho živého, bělobřichého.

 
 

 
Sbírka Ježčích pokladů

27.3.2017

 

Tato nádherná sbírka Ježků v kleci obsahuje 26 kusů. Pan Martin Choděra z toho vyrobil celkem 19 Ježků v kleci na základě představy a přání pana Jiřího Šmída, který je jejím majitelem.

 

 
Fotografie Ježků v kleci

12.11.2017

 

Níže si můžete prohlédnout povedené tématické fotografie současných Ježků v kleci. Ospravedlňujeme se autorům fotek ze sociálních sítí za jejich použití, ale jsou opravdu povedené! Zleva: Ježek v kleci Original, Ježek v kleci AXIS, Ježek  v kleci Original nerez a Ježek  v kleci Original mosaz z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES.

 

 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.