Archiv 2013 - 2014

 
 

PF 2015

23.12.2014

 

Přejeme Vám pohodové prožití vánočních svátků a úspěšně rozehraný nový rok. Jménem stránky JEŽCIVKLECI.cz a produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Nová PF můžete vidět níže.

 

 

Níže se můžete podívat na PFka z předchozích let. Nově jsou zařazeny do sekce články.

 
 

Tajemný Širokko spatřen v Olomouci!

13.12.2014

 

Široko, v původních vydáních Širokko, je bývalý Velký Vont pravým jmeném Karel Nekola (dle volného pokračování stínadelské trilogie Poslední tajemství Jana T. od Jaroslava Velinského). Přezdívku Širokko si dal pravděpodobně kvůli tomu, že nad svými pronásledovateli létal ve vzduchu jako "sirocco", což je výraz pro silný středomořský vítr, tzv. "jižní vítr". Širokko bylo jméno tajemné postavy jedné pražské čtvrti - Stínadel, kam chodili na výpravy Rychlé šípy. Široko byl téměř neviditelný, neboť se pohyboval hlavně v noci, tiše a velmi hbitě. Byla to víceméně kladná postava, která si dala za úkol zlepšit a udržet dobré morální vztahy uvnitř Stínadel, plných rozhádaných konkurenčních part a partiček kluků. Protože to byl minulý Velký Vont (zvolený nejvyšší vůdce Stínadel) a nechtěl být poznán, chodil vždy v černém hábitu a se strašidelnou bílou maskou. Nikdo nikdy neviděl jeho tvář a proto, když se zřídkakdy objevil, pořádali na něj Stínadelští hon. Vždy se mu podařilo utéci, ale jednou se mu to málem nepodařilo, protože uklouzl a pádem ze střechy se zranil. Rychlé šípy ho tehdy zachránili a on jim za to předal Ježka v kleci - největší a nejtajemnější symbol Stínadel, o kterém ve Stínadlech všichni mluvili, ale téměř nikdo ho neviděl, nevěděl jak vypadá, ani kde je. Tento, z klece složitě vyjmutelný ježek v sobě skrýval plánek Létajícího Kola Jana Tleskače, nadějného avšak, vinou tajemného pana Em, tragicky zahynuvšího mladého konstruktéra. Když Ježka Rychlé šípy otevřou najdou papír prožraný rzí, plán létajícího kola je tím navždy ztracen. To jim ale nevadí a dají hlavolam jejich bývalému kamarádovi Losnovi a pomůžou tím Vontské organizaci Žlutý květ k vítězství.

 

 

foto Vladislav Galgonek ČTK, vpravo: seriál Záhada hlavolamu 1969

 

V hrané podobě seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969 (od Hynka Bočana) byl Širokko ztvárněn známým hercem Janem Třískou (* 1936), který nyní žije v Kalifornii v USA. Širokko se v knižní podobě poprvé objevil v druhém příběhu Rychlých šípů - Stínadla se bouří. Tajemná postava, která se zjevuje ve Stínadlech s Ježkem v kleci spolu s Emilem Hačiříkem a dalšími dvěma chlapci vylovili hlavolam z bezedného bahna a kalu podzemní stoky. Širokko poté hledá vhodného nástupce, kterému by svěřil Ježka v kleci, aby se stal Velkým Vontem. Zároveň nechce, aby někdo věděl, že Široko je předminulý Velký Vont, z toho důvodu nosí černou pelerínu a bílou masku na obličeji. To samozřejmě dráždí Vonty (Uctívače ginga), kteří chtějí hlavolam získat pro vůdce své skupiny. Široka však nikdo nedokáže polapit.

 
 

Pod maskou na fotografiích se skrývá velký příznivec Foglarova díla a jeho ideálů Jiří Dubský, rodák z Olomouce, kde také byly uvedené snímky Širokka realizovány. Širokko v ruce drží lesklý model Ježka v kleci ORIGINAL z produkce RADEMIC PUZZLES. Fotografie pocházejí ze sklepení barokního kostela sv. Michala v Olomouci a z přilehlého okolí. Na jedné z fotografií pózuje Širokko právě u zdi tohoto kostela, který je vidět za ním. Pan Dubský je od dětství velkým obdivovatelem a příznivcem díla J. Foglara a především jeho románů Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a komiksů s příběhy Rychlých šípů. Je též přispěvatelem časopisu Bobří stopa, kde vychází jeho dobrodružně laděné příběhy. V březnu letošního roku byly s panem Galgonkem, který je známým olomouckým fotografem, nafoceny série snímků Širokka - dva z těch snímků si následně vybrala a uveřejnila Bobří stopa. Na jaře proběhne další focení Širokka v historickém jádru Olomouce, která je druhou největší památkovou rezervací hned po Praze. Zařazeno do sekce články.

 
 

MEMORIÁL Jana Tleskače - XIV. mistrovství

29.11.2014

 

Aneb "mistrovství světa ve vyjímání hlavolamu Ježek v kleci" se poprvé po třinácti ročnících nekoná. Tato akce se konala s každoroční pravidelností poslední sobotu v listopadu ve společenském sále kláštera Emauzy v Praze. Organizoval a moderoval ji dlouholetý foglarovec a člen pražské pobočky Slávek Janov. Letos se rozhodl akci nepořádat a předat ji někomu, kdo by o to měl zájem. Nikdo se bohužel (pro letošek) nenašel a proto se akce nekoná. Věříme však, že se této skvělé akce opět někdo ujme a budeme se moci setkávat se stejně naladěnými lidmi a fanoušky tohoto hlavolamu. Více o této akci naleznete v sekci rekordy.

 
 

Rarita Ježek PHILIP MORRIS

22.11.2014

 

Společnost Philip Morris si nechala vyrobit zcela jedinečného Ježka v kleci! Klasický dřevěný Ježek byl speciálně upraven do černo-bílého provedení. Na bílé kleci je laserem vypálen znak a logo společnosti. Philip Morris je jedním z největších výrobců a prodejců tabákových výrobků známých pod značkami cigaret jako jsou např. Marlboro, L&M, Red & White, Philip Morris, Petra, Sparta a další.

 
 
 

Kořeny továrny společnosti v Kutné Hoře sahají do roku 1812, kdy byla v opuštěném a chátrajícím cisterciáckém klášteře zahájena výroba dýmkového a šňupacího tabáku. První doutníky zde byly vyrobeny roku 1844, ruční balení cigaret začalo o třicet osm let později v roce 1896. Tato společnost patří k české historii stejně jako cokoliv jiného a spojovat ji s odporem pana Foglara ke kouření, potažmo Ježkem jako symbolem čestného chování nám přijde přitažené za vlasy. Ani my nejsme zastánci tohoto zlozvyku, avšak Ježka považujeme za reklamní předmět, který je zkrátka součástí této doby. Ježek jako klasický hlavolam nemá co dočinění s propagací tohoto nešvaru, ale se snahou spojit významné české firmy a tradiční český hlavolam. Se svolením Bratrstva Kočičí pracky zařazeno do rarit.

 
 
 

Rarita Vítězní JEŽCI FedCup FINAL 2014!

10.11.2014

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES dostala za úkol vytvořit dalšího jedinečného Ježka v kleci. Po Ježcích ORIGINAL, které čeští hráči vezli jako dárek protihráčům na DavisCup do Francie jsou tito Ježci určeni pro finále FedCupu. Ježci mají speciálně upravenou kuličku do barvy tenisového míčku. Bílý model má červený semišový sáček s potiskem loga FedCupu a lesklý model má potisk laserem přímo na jednom z víček klece. Bylo vyrobeno jen pár kusů. Ježci byli předáváni na slavnostní večeři, která proběhla v neděli po zápasech. Zařazeno do rarit.

 
 

 

Akce STÍNADLA 2014 - Dvůr Králové nad Labem

1.11.2014

 

Skauti ze Dvora Králové pořádají každoročně akci zvanou Stínadla a nejinak je tomu i letos. Jedná se o hru založenou na motivech Foglarovy trilogie o Rychlých šípech, Vontech a ježku v kleci. Hlavní pointou je bitva o Velké vonství, kde dvě skupiny - Losnovci a Mažňákovci soupeří v několika disciplínách, podobných těm, v jakých se v dávných dobách utkal Otakar Losna se Štěpánem Mažňákem ve svatojakubském kostele. Jde např. o prokázání znalostí ze stínadelské historie, hledání deníku a hrobu Jana Tleskače, rozluštění místa úkrytu plánku létajícího kola či nejoblíbenější - braní soupeřových životů respektive střet se samotným Širokkem. Vyvrcholením hry je volba Velkého Vonta a předání tohoto titulu výherci opět na dobu jednoho roku. Celá tato hra se odehraje v ulicích Dvora Králové nad Labem dne 15. listopadu. Jsme rádi, že se tato zajímavá akce odehrává opět ve městě Dvůr Králové nad Labem, které je i rodištěm stránky JEŽCIVKLECI.cz a jejího autora. Více informací o akci naleznete zde www.stinadla.com a letošní trailer můžete shlédnout níže.

 

 

Nová verze Ježka CLASSIC se zlatými ostny

17.10.2014

 

V prodeji je nová podoba Ježka CLASSIC se zlatými ostny (elox) a jedním z víček plným. Zakoupit ho můžete v našem obchodu.

 

 
Ježci na 20. výstavě HRY A HLAVOLAMY

29.9.2014

 

Od 11. do 14.9.2014 proběhla na Novoměstské radnici v Praze jubilejní 20. výstava HRY A HLAVOLAMY. Také letošní ročník výstavy patřil Ježkům v kleci z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES a Ježkům ze sbírky JEŽCIVKLECI.cz. Na malou ukázku se můžete podívat níže!

 
 

 

Ježek jako stylový polep na auto!

8.9.2014

 

Polep s Ježkem Original získáte nyní ZDARMA při zakoupení hlavolamů GEN, ORIGINAL či ORIGINAL MOSAZ produkce RADEMIC PUZZLES nebo ho můžete zakoupit v našem obchodu. Polepovanou plochu je třeba důkladně otřít, polep zčásti sloupnout z podkladové fólie a Ježka postupně nalepit, aby se nedostaly pod povrch vzduchové bubliny. Poté důkladně přejet silou, aby se dobře přichytil. Polep je možné umístit jak na karoserii, tak na sklo a je velmi odolný vůči prostředí i auto myčce a je možné ho kdykoliv beze stopy sloupnout. Na první fotografii je tak, jak ho dostanete a na dvou vizualizacích vpravo je tak, jak vypadá na různě barevné metalíze (bílé plochy jsou průhledné).

 

 
20. výstava HRY A HLAVOLAMY

7.9.2014

 

Od čtvrtka začíná jubilejní 20. výstava HRY A HLAVOLAMY. Kromě tradiční velké herny deskových her  je připraven i bohatý doprovodný program, který obsahuje přednášky, hlavolamové workshopy a soutěže. Návštěvníci výstavy se také mohou těšit na sobotní síň sběratelů se zahraniční účastí.

 

Také letošní ročník výstavy patří Ježkům v kleci z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES a Ježkům ze sbírky JEŽCIVKLECI.cz


Datum: 11. - 14. 9. 2014
Místo: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2

Otevírací doba: čtvrtek a pátek 8.00 – 18.00 h (22.00 h), sobota a neděle 10.00 – 18.00 h
Vstupné: plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 190 Kč, skupinové 60 Kč

 

 

Další dřevěné rarity

31.8.2014

 

První z Ježků vyniká svou výškou, vzhledem k malé podstavě. Druhý Ježek je zajímavý svým masivním provedením se silnými ostny. Poslední z dnešních rarit jsou vyřezávaní Ježci z dílny pana Jaroslava Hakena, jehož dva kusy z březového dřeva jste mohli vidět už dříve. Doplněno a zařazeno do rarit.

 

 

Kusovka Ježek ORIGINAL v červené barvě (č.36)

23.8.2014

 

Ježek v kleci Máj vyráběný před 45 lety měl více barevných variant - černou, lesklou a vzácnější červenou. Po jeho vzoru byly nyní vyrobeny pouhé dva kusy červeného (terakotového) Ježka ORIGINAL. Vzácnější odstín tak navazuje na pěknou tradici, kterou s sebou Ježek v kleci nese již odedávna. První červený Ježek se objevil již v roce 1941, poté na Ježivalu v kleci z roku 1969, dále na zmíněném Máji a na mnoha dalších. Zařazeno do sekce sbírky.

 

 

Rarita Pětihranný Ježek

15.8.2014

 

Další rarita Ježka vyniká svým nevšedním tvarem. Klec je pětihranná a uvnitř válcová. Hlavolam je vysoký 75 mm a rozšroubovatelný ježek má 12 velmi krátkých kuželových ostnů. O těchto netradičních podobách Ježků si můžete přečíst v článku ZDE. Zařazeno do rarit.

 

 

Rarita Ježek na cestách - Zvičina

1.8.2014

 

Fotografie s Ježkem Original z výletu na vrchol Zvičinu nám zaslal jeden ze sběratelů ze Dvora Králové n/L. Jak můžete vidět, tak se i z Ježka stává talisman, který cestuje podobně jako populární plyšáci po světě. Do královédvorského údolí shlíží Zvičina z výšky 671 metrů a je tak nejvyšším kopcem 17 km dlouhého horského hřbetu. Působivější než výška absolutní je výška relativní. O 300 m převyšuje Dvůr Králové nad Labem a o 330 m Miletínskou kotlinu. Zvičina byla cílem srazů, poutí a dodnes patří k nejčastějším místům výletů na Královédvorsku. Poslední z fotografií - archiv Radek Micopulos. Ježek byl zařazen do rarit.

 

 

Kusovka Ježek v kleci ze sklepa (č.35)

20.7.2014

 

Máme zde další kusovku, kterou nalezl současný majitel po jeho tchánovi ve sklepě. Tchán (ročník 1936) zemřel ve věku 75 let a s ježkem si hrál jako dítě. S největší pravděpodobností se tak jedná o předchůdce filmového Ježka vyráběného v roce 1998. Zařazeno do sekce sbírky.

 

 

Nová podoba Ježka ORIGINAL ve starožitném odstínu!

5.7.2014

 

V prodeji je nová podoba Ježka ORIGINAL s odolnějším povrchem klece a úpravou kovu do starožitného odstínu, který mnohem více zvýrazňuje strukturu kovu. Tento odstín by měl více odpovídat tradičnějšímu vzhledu Ježka. Nehledě na originální předlohu vypadá matný kov v kontrastu s lesklým Ježkem velmi zajímavě. Povrch je více odolný vůči poškrábání a špinění. Princip byl ještě více vyladěn, aby bylo možné Ježka plynuleji vyjmout. Tento model by přidán do sekce historie. Zakoupit ho můžete v našem obchodu.

 

 
Ježek v kleci? Je to stále výzva, přesvědčili se dospělí i děti

28.6.2014

 

Interaktivní výstava her a hlavolamů 18. - 21. června v Baťově institutu ve Zlíně přilákala do továrního areálu okolo 2000 návštěvníků! "Největší zájem vzbudili mezi návštěvníky zejména Ježci v kleci. Ukázku své rozsáhlé sbírky ježků v kleci měl na výstavě i známý sedmadvacetiletý sběratel Radek Micopulos, který nejen shromažďuje úlovky do sbírky, ale hlavolamy také navrhuje a vyrábí. V jeho sběratelské vitríně, byli k vidění ježci nejrůznějších velikostí a typů" - článek z týdeníku 5+2 naleznete ZDE. Zařazeno do sekce články o nás.

 

 

Nový Ježek v kleci ORIGINAL z mosazi!

22.6.2014

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES přináší všem sběratelům a nadšencům Ježka v kleci opravdový skvost. Rozšroubovatelného Ježka v kleci ORIGINAL z mosazi!

 

 

"V celé, téměř již 120leté historii hlavolamu Ježek v kleci, nevznikla až dosud sériově vyrobená plnohodnotná rozšroubovatelná podoba tohoto hlavolamu z ušlechtilého materiálu. Je to Ježek v kleci, který jistě splní mnohá klukovská přání a proto je mi upřímnou radostí Vám právě takový jedinečný kus představit!" uvedl Radek Micopulos, autor tohoto hlavolamu.

 

  

 

Hlavolam zaujme podstatně vyšší hmotností (175 g) a bytelným provedením. Ježka je možné vyleštit až do velmi světlé podoby a nebo mu ponechat patinu, kterou ještě časem získá. K tomuto Ježkovi navíc získáte i malé překvapení. Tento model by přidán do sekce historie. Omezená série je v prodeji v našem obchodu!

 

 

Tento Ježek v kleci je přesnou podobou známého románového Ježka! Klec hlavolamu je vyrobena z jednoho kusu materiálu a má elegantně zaoblený tvar. Design hlavolamu vychází z originální předlohy a jeho podoba spojuje všechny pěkné rysy včetně kuželovitých ostnů. Ježek uvnitř je rozšroubovatelný a ukrývá zbrusu nový plánek na sestrojení Létajícího kola, který znovu ztvárnil pan Milan Teslevič, kreslíř Rychlých šípů. K hlavolamu patří luxusní semišový sáček v barvě dle výběru (černé, bordó, tmavě modré) a kovová plechovka! Ježka lze vyjmout jedním z největších otvorů za nejdelší osten téměř podle návodu z románu Záhada hlavolamu. Obtížnost má střední. Rozměry klece jsou 47 x 80 mm a průměr koule ježka je 22,5 mm.

 

Historie Ježka Máj 1969 v červené barvě

21.6.2014

 

O Ježcích v kleci Máj Karviná vyrobených v roce 1969 pro členy Klubu přátel Jaroslava Foglara bylo donedávna známo, že byli vyrobeni pouze v lesklé - poniklovnané a černé barvě. Nyní však bylo zjištěno, že byl tento Ježek vyráběn i v červené barvě! Je to originální barva a sběratel, který má všechny tyto tři kusy tvrdí, že v roce 1969, když se tito Ježci v kleci začali vyrábět, přišel jeho kamarádovi tento ježek v kleci s červenou klecí. Ježek na další fotografii je pak dalším jedinečným kusem této vzácnější červené varianty. To dokazuje, že je tato barva opravdu originální a že se klece skutečně vyráběly ve třech barevných provedeních. Tento model by přidán do sekce historie.

 

 

Rozhovor v magazínu Trutnovinky

8.6.2014

 

Ve známém regionálním magazínu Trutnovinky vyšel článek, ve kterém sběratel a designér Ježka v kleci  Radek Micopulos popisuje svou velkou zálibu. Tisková verze je níže, online verzi naleznete ZDE. Zařazeno do sekce články o nás.

 

zdroj: www.trutnovinky.cz

Historie seriálového Ježka v kleci!

5.6.2014

 

Majitel má tohoto Ježka v kleci již několik desítek let doma. Je kovový a zvláštní je zejména tím, že byl jedním z několika hlavolamů, které se používaly při natáčení seriálu Záhada hlavolamu v roce 1969! V době natáčení seriálu bylo majiteli tohoto Ježka 12 let a dostal jej od tety, která pracovala na Barrandově ve filmovém studiu. Hlavolamů nebylo vyrobeno více než 5 kusů. Rozměry hlavolamu jsou 39 x 77 mm. Do sekce historie byly přidány nové fotografie a tyto nové informace.

 

 

Rarita Ježek z keramiky

4.6.2014

 

Máme zde další raritu od jednoho ze sběratelů. Ježka v kleci z keramiky tyčkového typu s pěti otvory a ježkem s dvanácti válcovými tupými ostny. Klec hlavolamu je vysoká 134 mm a průměr má 95 mm, průměr kuličky ježka je 35 mm a vyjmout se dá jedním z otvorů klece. Ježek byl zařazen do rarit.

 

 

Kusovka Ježek v kleci 1996 (č.34)

14.5.2014

 

Tohoto ocelového ježka v kleci vyrobil pan Bohumil Vladyka. V roce 1996 ho daroval synovi Dušanovi. Ježek je vyroben na soustruhu a frézce, horní část klece tvoří víčko, které je zalisované. Hlavolam má jednoduchou obtížnost a rozšroubovatelného ježka se závitem ve středu kuličky. Rozměry jsou 70 x 95 mm. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Interaktivní výstava her a hlavolamů ve Zlíně podruhé

13.5.2014

 

Ve Zlíně se chystá druhý ročník čtyřdenní „Interaktivní výstavy her a hlavolamů“. Proběhne ve dnech 18. - 21. června ve 14|15 Baťově institutu ve Zlíně. Na výstavě si návštěvníci mohou zkoušet nejrůznější deskové hry, skládat stavebnice a luštit hlavolamy. Zajímavá bude jistě soukromá sbírka tradičních kovových a dřevěných hlavolamů. Nebudou chybět ani různé varianty Ježků v kleci z produkce RADEMIC PUZZLES a sbírky JEŽCIVKLECI.cz,“ uvedla Věra Stojarová, ředitelka společnosti Aktivně životem o.p.s. OTEVÍRACÍ DOBA: Středa 18. června - sobota 21. června od 9 do 18 hodin. VSTUPNÉ: Děti 30 Kč, dospělí 40Kč www.aktivnezivotem.cz

 
 

Nový Ježek CLASSIC s plným víčkem

12.4.2014

 

V prodeji je nový atypický Ježek CLASSIC s jedním plným víčkem. V prodeji je v našem obchodu. Upozorňuje také na doprodej původní verze Ježka v kleci s ložisky - BEARING. Nová verze bude již více odlišná než ta původní a změní se také výrazněji design klece. Pokud tedy ještě originálního Ježka BEARING s ložisky nemáte, neváhejte a zakupte si jeden z posledních kusů!

 
 

Limitovaná velikonoční edice Ježka CLASSIC!

23.3.2014

 

V prodeji jsou nové limitované velikonoční edice Ježka v kleci CLASSIC! Oproti základní verzi kovového vzhledu má tento Ježek bíle nabarvenou klec a barevné ostny (u snadnější verze COLOR) či klasické ostny. Tyto hlavolamy můžete do vyprodání zakoupit v našem obchodu. Ježek je nově v sekci historie.

 
 

Rozhovor v týdeníku 5+2

13.3.2014

 

V jednom z nejčtenějších regionálních týdeníků 5+2 vyšel rozhovor, ve kterém Radek Micopulos odpovídá na celou řadu zajímavých otázek. Tištěná verze je ke stažení ZDE a ZDE. Online verze ZDE.

Zařazeno do sekce články o nás.

 

 

Fotografie Ježků Druopta 1970

6.3.2014

 

Další fotografie Ježků Druopta z roku 1970 byly přidány do sekce historie, kde si nyní můžete prohlédnout již cca 40 barevných variant těchto Ježků! Máte jinou variantu tohoto Ježka? Neváhejte a zašlete nám jeho fotografii na e-mail uvedený zde a my ho zde rádi uveřejníme!

 

 

Fotografie Foglarova Ježka v kleci!

22.2.2014

 

Do sekce historie byly přidány nové fotografie Foglarova Ježka v kleci! Na fotografii vpravo je pro porovnání nový Ježek v kleci ORIGINAL. Více o osudu Foglarova Ježka se můžete dočíst v článku ZDE.

 

 

Fanouškovské fotografie Ježka ORIGINAL

18.2.2014

 

Jako poděkování za Ježka ORIGINAL jsme od příznivce pana Galbavého dostali povedené fotografie právě tohoto hlavolamu. Jsou zajímavé jak úhlem pohledu, tak i jejich ztvárněním. Děkujeme! Kontakt

 

 

Rarita mini Ježečci

13.2.2014

 

Tentokrát něco ze sbírky autora stránky JEŽCIVKLECI.cz. Mini Ježečci, které již před časem navrhnul Radek Micopulos měří pouhých 25 x 28 mm. Za nejdelší osten lze ježka vyjmout jedním ze dvou nejširších otvorů. Ježečci mají dvě barevné varianty - přírodní a modrou a měli být určeni jako talisman pro skautské tábory. Ježci byli zařazeni do rarit.

 

 

Rarita z plastu a mosazi

12.2.2014

 

Tento malinký Ježek má jeho majitel ve sbírce již poměrně dlouhou dobu. Je vyroben z mosazi a plastu a měří pouhých cca 5 cm na výšku. Vyjmout lze za nejdelší osten po tréninku za pouhých pár vteřin. Ježek byl zařazen do rarit.

 

 

Rarity aneb co tábor dal

11.2.2014

 

Níže můžete vidět Ježky vyrobené jedním nadšencem na táboře u Jelínku. Materiál je nejrůznější – šišky, dřevo, hlína, pet láhve, ale dokonce i salám a brambora! Ježci byli zařazeni do rarit.

 

 

Ježek v kleci v televizi podruhé

26.1.2014

 

Ve středu 29.1. na Tv Prima od 21:30 do 22:25 v pořadu Očima Josefa Klímy se bude mluvit o Jaroslavu Foglarovi a Ježku v kleci ( k 15. výročí úmrtí JF a rozvoji jeho odkazu). Na natáčení se podíleli Alpín (Milan Lebeda), Best (Petr Molka), Nashville (Slavomil Janov), Martin Rosol a další, natáčeno bylo na pražském Večeru světel, na výstavě Rychlé šípy slaví 75 let, samostatně v klubovně 48. klubu OS Jestřábi atd.

dokument k výstavě

 

Host k tématu Ježek v kleci na TV NOVA

20.1.2014

 

Dne 23.1.2014 bude vysílat televize Nova pořad Snídaně s novou na téma Jaroslav Foglar (k 15. výročí úmrtí 23.1.1999). V pořadu by se měly objevit informace o spisovateli, Rychlých šípech a také o Ježku v kleci. Ve dvou vstupech (v 6.20 a 7.20) bude prezentovat hlavolam Ježek v kleci jeho znalec a designér, Radek Micopulos. K vidění bude celá řada Ježků v kleci a o některé z nich bude možné i soutěžit!

 

Velký Ježek v novém olomouckém muzeu

16.1.2014

 

V interaktivním přírodovědném muzeu v Olomouci bude k vidění zajímavý Ježek v kleci. Muzeum, které vzniká v Korunní pevnústce v Olomouci by se mělo otevřít už letos v létě. Ježek má v průměru padesát centimetrů a na výšku asi o deset centimetrů více. Drobné úpravy ještě autoři udělali díky zatěžkávací zkoušce, kterou Ježek v kleci prošel, když byl vystaven celý advent jako venkovní exponát doprovodného programu na Vánočních trzích v Olomouci. Ježek byl zařazen do rarit. K vidění bude i model přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, deformující zrcadla, caesarova šifra či reálný model pramene a části pramenné stružky s uzavřenou cirkulací vody.

 

zdroj: olomoucky.denik.cz

PFka od našich čtenářů

4.1.2014

 

Níže si můžete prohlédnout přání k novému roku od našich čtenářů. Na prostřední fotografii je nápis složen z listů ginka. Máte také podobné přání s Ježkem v kleci či s tématem Rychlých šípů? Neváhejte a zašlete nám ho na e-mail uvedený zde a my ho zde rádi zveřejníme. Zařazeno do rarit.

 
 

PF 2014

28.12.2013

 

 

Máme zde nové PFko! Níže se můžete podívat na ta z předchozích let.

Nově jsou zařazeny do sekce články.

 

 

Nové fotografie Ježka v kleci ORIGINAL

25.12.2013

 

 

Máme zde tématické fotografie nového Ježka v kleci ORIGINAL z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES! Ježka můžete zakoupit v našem obchodu!

 

 

Nový Ježek v kleci ORIGINAL v prodeji!

16.12.2013

 

 

V prodeji je po několikaletém vývoji Ježek v kleci, který je přesnou podobou známého románového Ježka! Klec hlavolamu je vyrobena z jednoho kusu materiálu a má elegantně zaoblený tvar. Design hlavolamu vychází z originální předlohy a jeho podoba spojuje všechny pěkné rysy včetně kuželovitých ostnů. Ježek uvnitř je rozšroubovatelný a ukrývá zbrusu nový plánek na sestrojení Létajícího kola, který znovu ztvárnil pan Milan Teslevič, kreslíř Rychlých šípů. K hlavolamu patří luxusní semišový sáček v barvě dle výběru (černé, bordó, tmavě modré) a kovová plechovka! Ježka lze vyjmout jedním z největších otvorů za nejdelší osten téměř podle návodu z románu Záhada hlavolamu. Obtížnost má střední. Rozměry klece jsou 47 x 80 mm a průměr koule ježka je 22,5 mm. Princip a design hlavolamu navrhnul Radek Micopulos v produkci originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES!

Ježek je nově v sekci historie.

 

Ježka v kleci ORIGINAL můžete už nyní zakoupit v našem obchodu!

Doručení do Vánoc je možné pouze s výběrem dopravy typu Expres.

 

 

 

 

Výstava Rychlé šípy slaví 75 let zahájena

13.12.2013

 

Finálová akce celoročního projektu Rychlé šípy slaví 75 let – stejnojmenná jubilejní reprezentační výstava – byla otevřena v pátek 13. prosince ve 13 hodin 13 minut v půdní galerii Kafkova domu v Praze na Starém Městě (nám. Franze Kafky 3). Výstava představuje v širokém spektru a různých formách a podobách fenomén kresleného seriálu Rychlé šípy, jehož první pokračování vyšlo přesně před 75 lety, 17. prosince 1938, na zadní straně prvorepublikového oblíbeného časopisu pro mládež Mladý hlasatel.
Na výstavě je k vidění více než stovka obrazů, kreseb a ilustrací s tématikou legendárního chlapeckého klubu, sedmdesát pět různých modelů hlavolamu ježek v kleci, ale také například kostra neštastného filatelisty Maxmiliána Drápa. Charitativní charakter výstavy zastupují obrazy s tématikou Rychlých šípů, které namalovali nevidomí výtarníci v ateliéru Artevide. Výstava je přístupná denně od 10 do 18 hodin (na Štědrý den do 15 hodin) a potrvá do 2. ledna 2014. Vstupné pro dospělé je 75 Kč, pro děti a mládež od 10 do 18 let 45 Kč, děti do 10 let mají vstup zdarma. JEŽCIVKLECI.cz jsou mediálním partnerem této akce a také zde mají výstavku produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES.

 

 

MEMORIÁL Jana Tleskače XIII

20.11.2013

 

Aneb MISTROVSTVÍ SVĚTA ve vyjímání hlavolamu „ježek v kleci“ se bude konat v sobotu 23. listopadu 2013 od 10 hodin ve SPOLEČENSKÉM SÁLE KLÁŠTERA EMAUZY - Benediktinské opatství, Vyšehradská 320/49, Praha 2 . Celodenní doprovodný program. Dopravní spojení: metro B, TRAM, BUS Karlovo náměstí (asi 3 minuty chůze od stanice metra nebo zastávky tramvaje a autobusu) Více o této akci naleznete také zde v sekci rekordy.

Informace k akci: Mgr. Slavomil Janov, tel.: (+420) 602 686 725, e-mail: jaroslav.foglar@email.cz

 

 

Limitovaná edice Ježka CLASSIC - Gold a Color

19.11.2013

 

V prodeji jsou nové limitované edice Ježka v kleci CLASSIC! Oproti základní verzi kovově šedého vzhledu je ježek se zlatými ostny určen všem fajnšmekrům, kteří potřebují těžší obtížnost (GOLD). Druhou verzí (COLOR) je vánoční ježek s barevnými ostny, který svou obtížností potěší spíše děti či méně zkušené dospělé. Standardní verze má jinak střední obtížnost. Více informací naleznete na stránce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES! Ježek je nově v sekci historie. V našem obchodu lze zakoupit celého Ježka v kleci či přímo modifikované ježky samostatně!

 
 

Článek o sběrateli Ježků v kleci

10.11.2013

 

Pěkný článek o sběrateli Ježků v kleci naleznete v deníku iDNES.

 

Kusovka rezatý Ježek v kleci (č.33)

23.10.2013

 

Tento Ježek je vyroben z rezavé ocelové trubky, na které jsou ještě zbytky žluté barvy. Klec je vysoká 74,5 mm a průměr má 48,2 mm. Ježek z mosazi má dvanáct tupých ostnů našroubovaných do kuličky o průměru 17,2 mm. Je vyjmutelný jedním z otvorů klece. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 
Recese kaštanoví Ježci v kleci č.2

16.10.2013

 

Na ukázku malé ježčí recese se můžete podívat níže. Autorem je pan Luboš Rejl. Zařazeno do rarit.

 
 

Kusovka románový Ježek v kleci (č.32)

29.9.2013

 

K výrobě tohoto kusu byl jeho autor inspirován ježkem pana Milana Tesleviče (sbírka č.18) a článkem "Rez - zkáza či krása". Ježka vyrobil za pomoci Martina Choděry, který vysoustružil dva válečky s vnějším a vnitřním závitem a dutinou. Tvar koule o průměru 22 mm a osázení čtrnácti ostny provedl autor sám. Klec má výšku 79 mm a průměr 46 mm, je ručně vypilovaná z trubky, spodní a horní víčka jsou přivařena. Výroba celého hlavolamu trvala 53 hodin. Patinu provedl jeho kamarád, který profesionálně vyrábí bodné a sečné chladné zbraně. Ježka před provedením patiny můžete vidět na prvních třech fotografiích. Na dalších fotografiích je již povrchově upraven. A názor autora: rez, ano, či ne? "Obojí má své kouzlo, ježek v kleci dělaný s láskou je krásný, ať už je takový nebo makový!" Jiří Ješina. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 
 

Ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013!

14.9.2013

 

Hradec Králové, Nové Adalbertinum, středa 11. 9. 2013

 

Radek Micopulos, autor stránky JEŽCIVKLECI.cz a zakladatel produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES převzal prestižní cenu za druhé místo v soutěži ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013 Královehradeckého kraje.

 

Do osmého ročníku se přihlásilo 5 525 uchazečů, což je nejvíce v historii soutěže. O živnostenský titul bojovalo v tomto kraji 259 podnikatelů. Cena Hospodářských novin GE Money Bank Živnostník roku 2013 je určena všem živnostníkům v České republice. Soutěž patří svým všeoborovým a regionálním zásahem k největším podnikatelským kláním v zemi. Zájemci o účast v soutěži Živnostník roku 2013 odpovídají na stručné otázky, které charakterizují jejich živnostenské podnikání. Dále popisují svůj podnikatelský příběh. Síla a hloubka podnikatelského příběhu pak rozhodují o postupu do jednotlivých krajských kol. Do krajského finále postupuje celkem 10 živnostníků z každého kraje. Finalisty krajského kola hodnotí odborná porota, která má 5 - 10 členů. Partnerem soutěží je firemní katalog Firmy.cz od společnosti Seznam.cz. Mediálními partnery soutěží jsou Česká televize, Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Odborným garantem soutěží je Hospodářská komora ČR.

 
 

19. výstava HRY A HLAVOLAMY s naší novinkou!

10.9.2013

 

Od čtvrtka začíná již devatenáctá tradiční pražská výstava HRY A HLAVOLAMY. Kromě tradiční a nejvíce navštěvované velké herny deskových her pro hráče bez rozdílu věku je připravený i bohatý doprovodný program, který obsahuje přednášky pro školy a skupiny, hlavolamové workshopy pro veřejnost, soutěže. Návštěvníci výstavy se také mohou těšit na sobotní síň sběratelů se zahraniční účastí.

 

Velkým lákadlem letošního ročníku je představení novinky - prototypu nového modelu Ježka v kleci z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES s názvem ORIGINAL!

V prodeji bude do konce tohoto roku.

Datum: 12. - 15. 9. 2013
Místo: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2

Otevírací doba: čtvrtek a pátek 8.00 – 18.00 h, sobota a neděle 10.00 – 18.00 h
Vstupné: plné 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 180 Kč, skupinové 60 Kč

 
 

Nové fotografie Ježků v kleci

31.8.2013

 

Do sekce historie a rarity byly přidány nové sady fotografií Ježků a hlavolamů níže. U Ježka Philos (obr. vpravo) bylo doplněno, že se jedná o trochu odlišnou podobu, která od roku 2012 vystřídala původní verzi. Více v sekci rarity, historie (1895 - 2000) a historie (2001 až současnost).

 
 

Recese kaštanoví Ježci v kleci

22.7.2013

 

Na ukázku malé ježčí recese se můžete podívat níže. Není ježek jako ježek :-) Zařazeno do rarit.

 
 

Křest knihy ve Sluneční zátoce

20.7.2013

 

V sobotu 15. června 2013 proběhlo ve Sluneční zátoce na řece Sázavě setkání nejen členů Sdružení přátel Jaroslava Foglara, ale i skautů, trampů a příznivců díla Jaroslava Foglara – Jestřába. Na setkání bylo připomenuto i 75. výročí vzniku kresleného seriálu Rychlé šípy. Letos byl program obohacen také křtem knihy Jana Trojana - Po stopách Foglarova Ježka v kleci. Křest knihy byl vodou z Botiče a ze soutoku Labe s Vltavou. Více ZDE.

 
 
 

Interaktivní výstava her a hlavolamů ve Zlíně

18.6.2013

 

Interaktivní výstava her a hlavolamů, kterou pořádá společnost Aktivně životem o.p.s. proběhne 20. – 22. června 2013 v kulturním institutu Alternativa ve Zlíně. Akce je určena pro rodiny s dětmi a mladší ročníky základních škol. Po celou dobu však bude výstava otevřena také pro veřejnost. Celá akce je edukační, žáci a rodiny s dětmi si budou moci hry vyzkoušet, dozvědět se o nich zajímavé informace a v případě zájmu je i zakoupit. JEŽCIVKLECI.cz se této výstavy rovněž účastní a budou zde mít ukázku Ježků v kleci, které nabízí, včetně produkce RADEMIC PUZZLES. Přijďte se určitě podívat!

 
 

Nový Hanayama Cast Donuts v prodeji

16.6.2013

 

V našem obchodu máme nově v prodeji hlavolam Hanayama Cast Donuts. Tento nový kousek má krásně tvarované kroužky, které vypadají jako dvě koblihy propletené dohromady. Zkuste vyřešit hlavolam, představte si vnitřní strukturu a použijte linky kroužků jako nápovědu. Budete příjemně překvapeni jedinečnými pohyby potřebnými k oddělení prstenců. Tento hlavolam je mistrovské dílo v designu a koncepci. Vaším úkolem je od sebe oddělit oba kroužky ve tvaru amerických koblížků a opět je vrátit zpět. Hlavolam Cast Donuts se dá rozložit až na 4 díly, má skvělý princip s překvapivým řešením, střední obtížnost a krásné zpracování. Můžete ho zakoupit v našem specializovaném obchodu.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kleci - extra (7.díl)

15.6.2013

 

Na nových obrázcích můžete vidět Kuličky v kleci, které mají opravdu netradiční tvary. První z nich je stočená klec, která drží v zajetí hned dvě kuličky, druhá z nich je bohatě zdobená klec a třetí je kulička uvnitř tvarově rozmanité klece. Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Nejedná se o hlavolam, nýbrž o kuličku navždy uvězněnou v kusu dřeva. Tento výrobek tvoří klec a kulička, jež jsou vyřezané zároveň z jednoho kusu stejného dřeva. Vyrábí se pouze s použitím ručního nářadí a smirkového papíru. Věříme, že Vás tento miniseriál zaujal stejně jako nás a budeme rádi i za Vaše ohlasy k tomuto tématu - ZDE. Zařazeno do rarit k předchozím dílům tohoto miniseriálu, kde si můžete prohlédnout všech 24 typů této zajímavé rarity!

 
 

Létající kolo F-Bike vzlétlo!

6.6.2013

 

Po prvním krátkém řízeném vzletu létajícího kola F-Bike na jaře se už dalo v květnu konečně konstatovat, že Létající kolo F-Bike vzlétlo! "Na první pohled to může vypadat jednoduše, ale naše létající kolo F-Bike reprezentuje zcela unikátní koncepci kvadroptéry, není nám známý žádný srovnatelný koncept létajícího stroje. Přitom celý vývoj trval jen o něco déle než rok." S prezentací vzletu a s reálným létajícím kolem se můžete seznámit na Technodat "PLM Forum 2013" 13. a 14. června 2013 v Luhačovicích a na semináři "Přínosy 3DEXPERIENCE řešení pro průmysl výroby strojů a strojních zařízení" 14. června 2013 tamtéž! Více o létajícím F-Bike se dočtete v sekci články a také zde.

 

Zdroj: http://www.technodat.cz/letajici-kolo-vzletlo

Vyřezávaná rarita: Kulička ve dvou klecích (6.díl)

4.6.2013

 

Na nových obrázcích můžete vidět Kuličky v kleci uvězněné hned ve dvou klecích. Jedna z nich má vnitřní klec sešikmenou, druhá kulatou a třetí ve tvaru kvádru. Jedná se už o opravdu jedinečné kousky! Kulička v kleci je vyrobena z jednoho kusu materiálu pouze s použitím ručního nářadí. Zařazeno do rarit k předchozím dílům tohoto miniseriálu, který bude ukončen v příštím týdnu poslední novinkou.

 
 

Nový model Ježka v kleci - CLASSIC v prodeji!

29.5.2013

 

V prodeji je nový model Ježka v kleci CLASSIC. Nejoblíbenější typ tohoto hlavolamu je nyní zaoblenější a jeho povrch je krásně lesklý. Rozměry se zvětšily na 49 x 76,6 mm. Ježka s deseti ostny lze za nejdelší osten vyjmout jedním z největších otvorů, který lze nově identifikovat podle skryté indicie. Hlavolam působí bytelným dojmem a je úžasný rovněž jako dekorace. Pro začátečníky má hlavolam střední obtížnost, pro zkušenější je spíše snadný. Více na stránce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES! Ježek je nově v sekci historie. Ježka můžete zakoupit v našem obchodu.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v krychlové kleci (5.díl)

27.5.2013

 

Kulička v kleci je výrobkem šikovných řezbářů vyrobeným pouze s použitím ručního nářadí. Tentokrát si můžete prohlédnout kuličku navždy uvězněnou v kleci ve tvaru krychle. Nejzajímavějším výrobkem je kus na třetí fotografii, který má v jedné kostce ještě takové kostky dvě. Na poslední fotografii vpravo pak můžete vidět Kuličku v kleci vyrobenou naopak pouze s použitím strojní CNC frézy. Novinka zařazena do rarit k předchozím dílům tohoto miniseriálu. Pokračování příští týden.

 
 

Kusovka Ježek s osazenou klecí

20.5.2013

 

Další ze soukromě vyrobených Ježků v kleci má nezvykle vysoustružená víčka klece, která mají vnější osazení. Klec tohoto Ježka je ocelová, vysoká 80,7 mm s průměrem 48 mm. Mosazný ježek uvnitř má 14 polotupých ostnů našroubovaných do koule. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kleci - tvary (4.díl)

18.5.2013

 

Na nových obrázcích můžete vidět Kuličky v kleci, které mají klasický tvar, ale jsou tvarově něčím zajímavé. Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Všechny tyto kusy byly vyrobeny z jednoho kusu materiálu pouze s použitím ručního nářadí. Zařazeno do rarit k předchozím dílům tohoto miniseriálu. Pokračování příští týden.

 
 

Rarita Marcipánový Ježek v kleci

12.5.2013

 

Autor této stránky dostal k dnešním narozeninám jedinečného Ježka v kleci. Celý je vyroben z marcipánu zpevněného špejlemi v tyčkách a oplatkami ve víčkách. Bohužel tento model podlehl, vzhledem k jeho jedlosti, rychlé zkáze a proto nejsou známy ani přesné rozměry :-). Byly však zhruba takové jako u běžných Ježků tohoto typu, možná trochu větší. Zařazeno do rarit.

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kleci - přívěsek (3.díl)

9.5.2013

 

Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Tentokrát si můžete prohlédnout kuličku v kleci ve formě přívěsku. Všechny tyto kusy byly vyrobeny pouze s použitím ručního nářadí z jednoho kusu materiálu. Zařazeno do rarit k předchozím dílům tohoto miniseriálu. Pokračování příští týden.

 
 

2.vydání knihy Po stopách Foglarova ježka v kleci

8.5.2013

 

Druhé upravené a doplněné vydání (2013) vydané soukromým nákladem. Autor: Jan Trojan – Roy. Nově upravená barevná obálka, 195 stran textu včetně 315 černobílých fotografií, kreseb a dokumentů. Připsány tři nové kapitoly + názory čtenářů + 15 nových fotografií a kreseb. Křest knihy proběhne dne 15. června ve 12 hodin ve Sluneční zátoce Hochů do Bobří řeky u Ledče nad Sázavou při tradičním každoročním setkání příznivců J. Foglara.

Obsah: Setkání s J. Foglarem a ježkem v kleci. Malá příručka pro sběratele, ctitele J. Foglara a účastníky Memoriálu J. Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece 2001 – 2007, Historie hlavolamu - Katalog 1925 – 2007 ( 74 fotografií a popisů různých ježků v kleci ). Historie soutěží ve vyjímání ježka z klece 1941 – 2007


Formát: A5 ( 21 x 14,7 cm ) Vazba: brož. Cena : 300,- Kč,- + poštovné
Bližší informace a objednávky na emailové adrese FoglarovoDite@seznam.cz

 
 

Vyřezávaná rarita: Kulička v kulaté kleci (2.díl)

1.5.2013

 

Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Tentokrát si můžete prohlédnout kuličku navždy uvězněnou v kulaté kleci. Tyto dva kusy byly vyrobeny pouze s použitím ručního nářadí a smirkového papíru. Zařazeno do rarit k předchozímu dílu. Pokračování příští týden.

 
 

Nové Létající kolo - video se vzletem

29.4.2013

 

První krátký řízený let létajícího kola F-Bike upraveného pro účely zkoušek - místo kol stabilizační kříž a odlehčené ochranné rámy. 29. března 2013, Praha – Letňany. F-Bike se dokáže bez problémů vznést a dosáhnout tzv. "hoveringu" (zavisení), a z této pozice pak velmi měkce přistát. Na úplně první odpoutání se můžete podívat na videu. Více o novém létajícím kole se dočtete v sekci články a také zde.

 

Zdroj: http://www.catia-forum.cz/articles/?article_id=68

Vyřezávaná rarita: Kulička v hranaté kleci (1.díl)

28.4.2013

 

Kulička v kleci je jednou z disciplín šikovných řezbářů. Nejedná se o hlavolam, nýbrž o kuličku navždy uvězněnou v kusu dřeva. Tento výrobek tvoří klec a kulička, jež jsou vyřezané zároveň z jednoho kusu stejného dřeva. Vyrábí se pouze s použitím ručního nářadí a smirkového papíru. Níže si můžete prohlédnout postup výroby prvního a druhého kusu. V příštích šesti dílech vás seznámíme každý týden s dalšími, ještě složitějšími výrobky. Kulička v kleci byla nově zařazena do rarit. Měli byste odvahu pustit se do něčeho podobného? :-)

 
 

 

 

 

Rarita hlavolam Francouzská klec

24.4.2013

 

O hlavolamu Francouzská klec se v literatuře objevují zmínky již koncem devatenáctého století. Tento hlavolam byl vyroben ze dřeva a svou podobou je velmi podobný našemu Ježku v kleci. Jediným rozdílem je absence ostnů a princip. Cílem hlavolamu je vyjmout kuličku z klece - jednou z tyček je možné otáčet až k bodu, kde se dostane do vybrání. To umožní, aby tyčka sklouzla z otvoru v horní části a uvolnila tak kuličku, kterou je poté možné vyjmout. Objevila se i domněnka, že se mohlo jednat o jeden z hlavolamů, kterým se spisovatel Jaroslav Foglar mohl inspirovat minimálně tvarem klece. Zda tomu tak opravdu bylo a tato francouzská hračka je možným předchůdcem našeho českého Ježka se však již nedozvíme. Francouzská klec byla nově zařazena do rarit.

 
 

Doplnění fotografií a změny v sekci historie

10.4.2013

 

Do sekce historie bylo doplněno mnoho nových fotografií. Několik dalších plastových exemplářů Druopta 1970, dřevěný Tofa 1993, Mozkolam 2007 a první tyčkový Ježek z roku 1941, plastový Efko 2003 a dřevo-kovový Ježival 1969. Vzhledem k již velké obsáhlosti byla sekce historie rozdělena na dvě části. Jedna obsahuje historii hlavolamu Ježek v kleci od roku 1895 do 2000 a druhá část od roku 2001 do současnosti. Více v sekci historie.

 
 

Nové Létající kolo úspěšně vzlétlo!

3.4.2013

 

29. března 2013, Praha – Letňany: Se vzletovými zkouškami jsme nemohli z organizačních důvodů začít ihned po skončení MSV v Brně, testovat jsme začali až v listopadu 2012. Po načerpání poznatků z prvních vzletových zkoušek jsme zalétávání přerušili s cílem optimalizovat některé části prototypu. Opět jsme začali testovat až v posledním týdnu měsíce března 2013. Po týdenním intenzivním testování se už technické problémy zdají být vyřešeny a projekt úspěšně vykročil do své poslední fáze. První krátký řízený let kola v odlehčené podobě je tedy jasnou odpovědí. Jednalo se o první koordinovaný vzlet. Letové zkoušky kola dále pokračují, o jejich průběhu budeme průběžně přinášet zprávy. Více o novém létajícím kole se dočtete v sekci články.

 

Zdroj: http://www.designyourdreams.cz/novinky/

Vítěz ankety: nejhezčí rarita v kleci

2.4.2013

 

Anketu, kterou jsme vyhlásili 17.10.2012 ukončujeme právě dnes 2.4.2013. Vítězem nejhezčí rarity v kleci se stal Ježek v kleci z korálek, na druhém místě se umístil Ježek z mléčného skla, na třetím Ježek ze slámy a na čtvrtém Ježek ze zápalek - ten se stal také absolutním vítězem, protože získal nejvíce procentuálních hlasů v každém z hlasovacích sloupců. Druhou část ankety tvořila nejhezčí sériově vyráběná rarita v kleci, kde se na prvním místě umístila Ryba v kleci, na druhém Ježek v kleci Bearing (Ložiskáč), na třetím Kos v kleci a na čtvrtém hlavolam Kostka v kostce. Všechny rarity si můžete prohlédnout ZDE. Autoři vítězného Ježka z korálek a absolutního vítěze - Ježka ze zápalek od nás získávají poukázku (ve výši 149Kč) na nákup v našem internetovém obchodě!

 
 

Další nezveřejněné rarity

30.3.2013

 

Nashromáždily se nám další rarity všeho druhu. Mezi nejzajímavějšími jsou hlavolamy typu "věci v kleci", kde můžete vidět i jednu japonskou zajímavost s postavičkami v kleci. Pokud budete mít k těmto raritám nějaké doplňující informace, tak nás neváhejte kontaktovat. Více o těchto kusech ZDE.

 
 

 

Kusovka s letovanou klecí z roku 1974

18.3.2013

 

Další ze soukromě vyrobených Ježků v kleci je zhotoven méně častým způsobem. Do rozvinutého plechu o síle jeden milimetr byly vyfrézovány podélné otvory a následně bylo toto tělo stočeno. K takto vzniklému tubusu byly stříbrem přiletovány předem vyrobená víčka. Otvory ve víčkách klece nejsou přesně v ose. Ježek, který je vyjmutelný všemi otvory klece, má dvanáct tupých mosazných ostnů upevněných do ocelové kuličky o průměru 19 mm našroubováním. Klec je vysoká 77 mm a má průměr 51 mm. Klec byla vyrobena v roce 1974 a ježek je vyrobený v roce 2012. Tato klec byla vyrobena ve více kusech panem Ing. Jaromírem Synkem. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Ježek v kleci GEN - ŠKODA AUTO

10.3.2013

 

Produkce RADEMIC PUZZLES vyrobila pro automobilku ŠKODA AUTO další speciálně uzpůsobený hlavolam Ježek v kleci. Po výrazně upraveném zeleno-bílém CLASSICU se nyní jedná o decentněji stylizovaného Ježka v kleci GEN. Kromě černé kuličky korespondující s novým černým logem (uvedeným poprvé na modelu Škoda Rapid) má i černý nápis ŠKODA Coaching na jedné boční ploše klece. Spodní víčko je navíc atypicky plné a na horním klíčovém víčku je uveden kontakt.

 
 

Níže můžete vidět prvotní prototyp, který oproti vyrobenému počítal také se znakem na plném víčku a s nápisy na třech stěnách klece (nedokončeno - nápisy zůstaly nevycentrované). Tato varianta měla však spodní plné víčko zamýšlené jako horní, kde by byl viditelný znak automobilky. Nakonec se upřednostnilo klíčové víčko na horní části a tudíž již znak neměl takový význam. Konečná verze Ježka má klasický potisk namísto laserem vypálených popisů jako na prototypu. Více informací naleznete na RADEMIC.cz.

 
 

Prototyp RADEMIC 2008 - hvězdice

7.3.2013

 

Tuto hvězdici vytvořil Radek Micopulos v roce 2008 a měla být určena do prototypu klece z roku 2007. Ježek má 12 velmi atypických ostnů, které však nejsou do středu zasazeny jednotlivě. Běžným středem ježka je kulička, která zde však není. Střed vytváří spojení zešikmených čtyřramenných křížů, které se v osách protínají v každém ze tří směrů.

 
 

Pro lepší představu je níže ilustrační foto, které zachycuje sestavení této hvězdice. Na obrázku č.1 vidíte všechny díly (1,2,3,4,X,0) potřebné pro sestavení. Na obrázku č.2 se již spojí první dvojce dvojostnů 1 a 2, k nim se záhy přidají 3 + 4 a sepnou tak stávající tvar. Na obrázku č.3 můžete vidět již spojené čtyři dvojostny a připravené ostny X a 0 po dvou kusech, které doplní zbývající směry. Tato hvězdice byla vyrobena v jediném exempláři. Zařazeno do rarit.

 
 

Kusovka podle plánku pana Ulče

25.2.2013

 

Ježka v kleci vyrobeného podle plánku pana Ulče nám zaslal další nadšenec. Klec hlavolamu je vysoká 73 mm a průměr má 48 mm, průměr kuličky je 19 mm. Původně byla kulička ježka rozšroubovatelná, ale při letování ostnů ke kuličce došlo k poškození závitu a tak je kulička nerozšroubovatelná - obě poloviny jsou k sobě sletované. Víčka klece jsou k tělu klece přiletována mosazí a následně je tělo klece přesoustruženo, čímž na obou stranách klece vznikl elegantní mosazný proužek. Výrobcem tohoto ježka v kleci je pan Jan Kakos z Nepoměřic. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Nová inzerce

24.2.2013

 

Inzerce Ježků už byla neúměrně naplněna a proto prošla aktualizací. Nyní obsahuje pouze aktuální nabídku a poptávku. Inzeráty dříve odkazující na typy Ježků z ankety byly také smazány. Nově je lze určovat jejich názvem a rokem výroby ze sekce historie. Do aktuální inzerce se můžete podívat ZDE.

 

Rarita drátěný Ježek

17.2.2013

 

Další raritu nám zaslal sběratel hlavolamů. Jedná se o Ježka v kleci vyrobeného ze svařených drátů. Svou podobou jde o další jedinečný kus, který opět rozšíří dosavadní rarity, kterých je nyní již téměř 80!

 
 

Kusovka se zaoblenými víčky

15.2.2013

 

Další kusovka od jednoho ze sběratelů má klec s rozměry 72 x 42 mm, ježek má 8 ostnů a je nešroubovací. Stupeň obtížnosti je průměrný, platí nejširší otvor. Klec je z ocelové trubky. Víka jsou ale vytvořena netradičně - naříznuté kraje těla klece jsou ohnuty a znovu svařeny s tradičním otvorem uprostřed. Jde o poctivou ruční práci s vrtáním, broušením a pilováním a tedy odpovídajícími drobnými nepřesnostmi. Oproti strojní výrobě má však tento Ježek své kouzlo. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Prototyp RADEMIC 2007 - zešikmená klec

1.2.2013

 

Je to již přesně rok (1.2.2012) co byla oficiálně založena produkce RADEMIC PUZZLES. Po úspěšném roce bychom Vám rádi představili hlavolam, jenž Radek Micopulos vytvořil v roce 2007. Tento Ježek ale bohužel nebyl z důvodu značné složitosti výroby nikdy, až na prototyp, realizován. Jeho designem byl však inspirován Ježek v kleci GEN, na němž byly použity podobné zešikmené otvory. Klec tohoto hlavolamu tvoří promyšlený soubor tyček šikmo uchycených v šesti bodech na každém z víček. Na nákresu můžete vidět rozvin pláště a nejtmavší otvory, které jsou pro vyjmutí klíčové. Uvnitř klece o rozměrech 52 x 86 mm měla být hvězdice s šesti kuželovitými ostny a později i ježek s 12 velmi atypickými ostny. Fotografie těchto dvou prototypů vnitřků vám ukážeme příště. Dnes se tento hlavolam nachází jako opravdový unikát pouze ve sbírce jejího autora. Zařazeno do rarit.

 
 

Článek Inspirace v 15. století

28.1.2013

 

Kde mohl Jaroslav Foglar čerpat inspiraci ke svému románu Záhada hlavolamu a kde ještě mohla vzniknout podoba známého Ježka, Létajícího kola a postavy Širokka?

celý článek >

 
 

Kusovky klasické a jedna atypická

25.1.2013

 

Většinou starší kusy Ježků si můžete prohlédnout níže. Každý kus je něčím jiný a za nejzajímavější z nich považujeme poslední, který má na ježkovi velmi netradiční počet osmi ostnů rovnoměrně vybíhajících z kuličky. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Kusovky starší Ježci z mosazi

17.1.2013

 

Do sběratelských zajímavostí nám přibyly tyto tři staré kusy Ježků v kleci vyrobených z mosazi. Dva z nich na krajních fotografiích mají běžné rozměry, Ježek uprostřed je má spíše miniaturní cca 5 cm na výšku. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Článek Netradiční podoby Ježka v kleci

10.1.2013

 

Ježek v kleci může mít kromě běžných podob také různě netradiční vzhled podle způsobu jeho výroby.

celý článek >

 
 

Kusovka frézovaný Ježek v kleci

10.1.2013

 

Tento Ježek má klec vyfrézovanou z jednoho kusu materiálu. Hlavolam vyrobený v roce 2012 má průměr 40 mm a klec o výšce 48 mm. Klec i ježek je chemicky načerněná ocel. Ježek má 10 kuželovitých ostnů a je vyjmutelný jedním z největších otvorů. Má střední obtížnost. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.