Sbírky, kusová výroba a Ježek na cestách


 

OBSAH:


JEŽEK NA CESTÁCH galerie fotografií

VIDEORECENZE Ježek v kleci na YouTube

KUSOVKY jedinečné kusy ze soukromých sbírek

SBÍRKY ukázky celých soukromých sbírek


 

Pochlubte se i vy svojí sbírkou nebo výrobou Ježků v kleci. Fotografii celé sbírky stačí poslat na email info@jezcivkleci.cz. My ji upravíme pro potřeby stránky a zveřejníme ji s vaším jménem a e-mailem (pokud si to budete přát - nutné předem uvést). Pokud se vám sbírka rozroste nebo když budete chtít udělat lepší fotografii, tak vám ji můžeme bez problému zaktualizovat. Poskytnutím fotografie vaší sbírky souhlasíte i k dalšímu použití fotografie nebo jejích částí pro účely stránky www.jezcivkleci.cz

 

KUSOVÁ VÝROBA


 

Kusovky - domácí výroba

 25.10.2009

 

Mezi lidmi nejsou pouze sériové typy Ježka v kleci, ale také spousta hlavolamů, které si šikovní jedinci umí vyrobit sami. Na obrázcích můžete vidět právě jeden takový kus. Klec tohoto hlavolamu je vyrobena pouze z jednoho kusu materiálu, ježek je rozšroubovatelný a má 14 ostnů. Samotnou konstrukci a způsob vyjmutí si vymyslel autor sám, jelikož se jedná o unikátní kus.

 
 

         

 

Domácí výroba č.2

 1.11.2009

 

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježka v kleci, kterého vyrobil pan Milan Holek před více než 20 lety. Ježek uvnitř je nerozšroubovatelný, má 12 ostnů a každý má jinou délku. Jen málokdo ho dokáže vyjmout z klece, zato autor pokaždé.

 
 

               

 
 

Domácí výroba č.3 - rarita

 29.12.2009

 

Jako další z vlastních výrobků zde máme Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna. Všechny tři kusy jsou vyrobeny z mosazi. Nejmenší má průměr 18 mm, výšku 30 mm, střední má průměr 22 mm, výšku 38 mm, největší má průměr 36 mm a výšku 62 mm. Dva menší mají 6 ostnů, největší má 10 ostnů a předlohou pro jejich výrobu byla ilustrace dr. Fischera v Záhadě hlavolamu.

 
 

                   

 

 

Vlastní výroba mosazných Ježků

 15.6.2010

 

Ježky v kleci, které vyrobil pan Jiří Ješina z Brna jsme tu prezentovali už před časem v novince s názvem Domácí výroba č.3, která je už nyní v archivu. Pan Ješina svou sbírku nyní rozšířil o dalších pět mosazných Ježků na celkem osm kusů. Klec vyrábí ze tří kusů a to z pláště, spodního a horního víčka. Vše letuje stříbrem včetně ostnů ježka, jehož kulička je soustružená. Vše se musí prý pečlivě opracovat a vyleštit. Do hotové klece pak napasuje ježka a když jde tam, tak musí jít i ven. Největší Ježek má rozměry 36 x 62 mm. Nejmenší z Ježků má až neuvěřitelných 11 x 19,4 mm a přibližuje se tak nejmenšímu Ježku v kleci, který v roce 2004 vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Jeho rozměry totiž byly 11 x 17 mm, ale stále si tak drží svůj post nejmenšího vyrobeného Ježka v kleci.

 
 

       

 

 

Nový nejmenší Ježek v kleci!

 25.6.2010

 

V návaznosti na předchozí novinku - pan Ješina nakonec vyrobil ještě menšího Ježka, než kterého vyrábělo družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Nový nejmenší Ježek v kleci má rozměry 9,57 x 14,95 mm a je devátým kusem v této jedinečné sbírce. Příště se můžete naopak těšit na fotografie největšího a také nejpovedenějšího dřevěného Ježka v kleci od jiného autora. Už nyní můžeme prozradit, že se jedná o 10 x zvětšený ulčův plán s rozšroubovatelným ježkem uvnitř!

 
 

       

 

 

Domácí výroba č.4

4.10.2010

 

Známý sběratel Ježků vyrobil šest trochu netradičních Ježků v kleci se šesti otvory. Výška klece každého z nich je 33 milimetrů, průměr klece je 25 milimetrů a  průměr koule ježka je 8 milimetrů. Jako základ klece byla použita strojní součástka z jednoho stroje na broušení dílů kuličkových ložisek. Klece byly vyrobeny přibližně v roce 1970 a ježci jsou letošní (2010). Klece jsou pravděpodobně z bronzu a víčka klece jsou ocelové podložky zaražené do pouzdra. Kulička ježka je dřevěná, ostny kovové a celý ježek je natřený zlatou barvou.

 

 

     

 

 

Domácí výroba č.5

25.10.2010

 

Máme tu další ukázku domácí výroby Ježka v kleci vyrobeného podle technického plánku pana Ulče. Tento krásný kus vlastní pan Petr Linhart z Mladé Boleslavi už nejméně 35 let a je chloubou v jeho sbírce.

 

 

   

 

 

Domácí výroba č.6

30.10.2010

 

Díky plánku pana Františka Ulče si Ježka v kleci mohlo vyrobit hned několik generací. Plánek vznikl v roce 1948, kdy pan Ulč vyrobil prvního Ježka v kleci u nás, tehdy jako učeň ve Škodovce Mladá Boleslav spolu s kamarádem V. Veselým. Získali jsme fotografie Ježků, kteří jsou vyrobení původně podle tohoto plánku a pozdější kusy podle předchozích Ježků. Fotografe zleva: původní hlavolam vyrobený podle plánku v roce 1970, Ježek vyrobený podle něho v roce 2009 před pochromováním, stejný Ježek po pochromování, další hlavolam vyrobený podle Ulčova plánku.

 

 

     

 

 

 

Domácí výroba č.7

11.1.2011

 

Další ukázka Ježků v kleci vyrobených podomácku kombinuje hned tři druhy materiálu. U dvou Ježků v kleci jsou ocelová víčka, mosazné tyčky a kulička ježka z olova. U jednoho Ježka je kulička plastová.

 

 

      

 

 

Domácí výroba č.8

7.2.2011

 

Známý sběratel Ježků vyrobil další netradiční Ježky v kleci se šesti otvory. Jsou ale vzhledově odlišné od těch prvních - viz. domácí výroba č.4. Bronzová klec má rozměry 32 x 28 mm. Kulička ježka je  dřevěná s šesti kovovými ostny. Víčka jsou přesazena a jedna část klece má tvar kytky (viz. foto). Jako základ je opět použita strojní součástka jako u prvního typu, ale tato má odlišný tvar. Ježek se dá vyjmout jedním otvorem klece. Zařazeno se sekce sbírky.

 

 

 

 

 

Příběhy okolo Ježků v kleci

24.8.2010

 

Kolem Ježka v kleci je i spousta příběhů, jak k němu jejich majitelé přišli. Občas se vyskytnou i kuriózní vyprávění, z něhož Vám nyní jedno předkládáme: "Přesné stáří ani výrobce neznám, současný majitel ho našel ležet někde v parku na zídce u potoka ještě když byl kluk. Proto ani neví, kdy a kým byl vyroben a už si nevzpomíná, v kterém roce ho našel. Teď je mu asi kolem padesáti let, takže ho mohl najít tak před čtyřiceti lety, ale to samozřejmě neznamená, že byl vyroben v roce 1970. Může být ještě o něco starší. Tento Ježek má ostny do kuličky našroubované a jsou kuželovitého tvaru. Jeho rozměry jsou 53 x 93 milimetrů. Šroubovací kulička je dělaná přibližně nebo dokonce stejně jako u toho umělohmotného ježka." Kdo a proč Ježka nechal na zídce? To asi zůstane věčnou záhadou. Máte také pravdivý příběh, který se váže k Vašemu hlavolamu? Neváhejte a podělte se s ním: info@jezcivkleci.cz

 

 

     

 

 

Domácí výroba č.9 - rarita

29.4.2011

 

Známý sběratel Ježků vyrobil dalšího netradičního Ježka v kleci. Je to tyčkový typ se čtyřmi otvory a se základy klece ze dvou ložiskových kroužků, které původně držely ložiskové kuličky. Klec hlavolamu je vyrobená z mosazi a ježek i jeho ostny jsou ocelové. Výška klece je 69 milimetrů, průměr kol 62 milimetrů. Ježek o průměru 30 milimetrů má 6 ostnů. Celý hlavolam váží 286 gramů. Je to opravdu zajímavý kutilský výtvor.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č. 10, 11, 12

8.5.2011

 

Máme zde další ukázku Ježků v kleci vyrobených soukromě. Prvního Ježka zleva si nechal vyrobit na zakázku pan Pavel Astaloš v roce 2006 podle výkresů pana Františka Ulče. Klec je zhotovena ze dvou dílů z ručně vyleštěné nerez oceli. Ježek má 12 tupých ostnů. Kulička je ložisková - vyžíhaná, aby se do ní daly vyvrtat otvory pro ostny. Klec je vyrobena na zakázku, ale ježka si vyrobil pan Astaloš s kamarádem, neboť si na něj nikdo netroufl. Tento hlavolam je hlavolamem v pravém slova smyslu, až na jednoho se zatím nikomu nepodařilo ježka z klece vyjmout. Rozměry Ježka jsou shodné s technickými nákresy pana Ulče. Drobný rozdíl je pouze v kleci - její výška je o dva milimetry nižší, tedy 71 mm, průměr klece je 48 mm. Klec je tvořena dvěma kusy, tedy jedno víčko, které je vsazeno a přilepeno napevno a druhé tvořící jeden kus klece. Znamená to, že klec není vyrobena z trubky. Druhého Ježka zleva vlastní pan Jaroslav Žaroský. Rozměry se velmi podobá "spartakiádnímu" Ježkovi, ale liší se délkou nejdelšího ostnu. Zbylé dva mosazné kusy na fotografiích vlastní pan Jarda J. a údajně se jedná o Ježky datované do roku 1950.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.13

30.5.2011

 

Máme zde další povedené Ježky vyrobené podomácku. Dva Ježci na fotografii vlevo mají klec vyrobenou z jednoho kusu materiálu a čtyři Ježci na pravé fotografii mají naopak víka klece svařená. Klec má čtyři otvory. Pět hlavolamů má výšku 66 mm a šestý má výšku klece 70 mm. Všechny mají průměr klece 39 mm.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.14

9.8.2011

 

Fotografie dalšího Ježka vyrobeného podomácku nám zaslal pan Jaroslav Hrouda. Klec je vyrobena pouze z jednoho kusu nerezové oceli, což znamená, že víčka na kleci nejsou nijak připevněna. Koule ježka i ostny jsou také z nerezové oceli. Systém vytažení ježka je nastaven poměrně velmi složitě a z klece je možné jej vyprostit pouze jedním, jediným způsobem (nikoliv dle knihy Záhada hlavolamu).

 

 

 

 

Domácí výroba č.15 - rarita

14.12.2011

 

Známý sběratel Ježků vyrobil dalšího zajímavého Ježka v kleci v podobě přívěšku. Jeho výška je 53 mm a průměr 33 mm. Ježek má 10 tupých mosazných ostnů, klec a koule je ocelová.

 

 

 

 

 

Kusovky - domácí výroba č.16

17.5.2012

 

Máme zde další povedené Ježky vyrobené podomácku. Prvním je chromovaný kus o výšce 100 mm a průměru 60 mm. Kulička ježka o průměru 30 mm má dvanáct ostnů. Druhý Ježek v kleci má klec vyrobenou z mosazi a kuličku z bronzu. Výška klece je 70 mm a průměr 53 mm. Ježek má deset kuželovitých ostnů do kuličky upevněných šroubováním. Mosazná klec je vyrobena z jednoho kusu materiálu vnitřním vysoustružením.

 

 

Ježek v kleci vylovený z jezera (č.17)

4.10.2012

 

Tento Ježek v kleci byl vyloven při potápění v létě roku 1988 z jezera Velký Draždiak, které se nachází poblíž Bratislavy. Vyloven byl z pětimetrové hloubky přibližně dvacet metrů od břehu. Klec je vysoká 74 mm a její průměr je 39 mm, má čtyři široké podélné otvory různých šířek. Víčka klece jsou k tělu klece přivařena bodově z vnitřní strany. Klec i ježek je natřený černou barvou. Uvnitř této klece se nachází ježek s deseti tenkými špičatými ostny různých délek. Bohužel pro tuto klec byl tento ježek nevhodný, kulička ježka má průměr 16,8 mm, ale šířka nejširšího otvoru v kleci je 25 mm, takže vzhledem k velké šířce otvoru a malému průměru kuličky i nevhodné délce ostnů stačilo klecí zaklepat a ježek sám z klece vypadl. Původní majitel ho měl několik let u sebe, ale potom ho vyměnil za ježka v kleci vyráběného v roce 1990 firmou Froněk Hobby motors s jedním sběratelem. Nový majitel klec zbavil původního nátěru a do klece si nechal v roce 2012 vyrobit nového vhodnějšího ježka s osmi do kuličky našroubovanými ostny o průměru 6 mm a průměrem kuličky 23 mm. Původní ježek se dočkal nové vhodnější klece s pěti podélnými otvory o výšce 75 mm a průměru 49 mm. Ježek se dá vyjmout pouze jedním otvorem v kleci. Celá klec je natřena černou barvou, čímž se vzhledově přibližuje původní kleci a originální ježek zůstal v původní podobě. Jak se tento ježek v kleci dostal do jezera, komu vypadl, kým byl do jezera vhozen? V jakém roce byl vyroben a kdo byl jeho prvním majitelem? To už se dnes asi nedozvíme. Fotografie - zleva: nalezený Ježek (1 fotka), původní klec zbavená nátěru s novým ježkem (vnitřkem) (3 fotky), nová klec natřená na černo s původním ježkem (vnitřkem) (3 fotky)

 

  

  

Ježek v kleci pana Milana Tesleviče (č.18)

12.6.2012

 

Máme zde fotografii Ježka v kleci kreslíře Rychlých šípů pana Milana Tesleviče! Jedná se o unikátního Ježka, kterého si sám vyrobil, ale jak sám dodává, tak ještě není tento hlavolam úplně hotový. Měl by se ještě na spojích zabrousit a vyleštit. Jak nám pan Teslevič také prozradil, tak se mu nejvíce líbí Ježci, na kterých je již znát jejich stáří ve formě patiny či rzi přičemž nám ukazuje také Ježka vyrobeného z lešenářské trubky. Osobně si myslíme to samé, jak jste nedávno mohli vidět v našem článku věnovaném tomuto tématu.

 
 

Písařův Ježek v kleci z roku 1970 (č.19)

31.10.2012

 

O tomto Ježkovi vyrobeném v roce 1970 informoval již v roce 1994 Ivan Vápenka ve své publikaci "Foglarovské odznaky s přílohami" (str. 66). Autor uvádí, že má Ježek jedenáct ostnů, ale ve skutečnosti oproti zde uvedené informaci má ocelový ježek 8 šroubovacích ostnů. Mosazná klec má 4 podélné otvory. Hlavolam má rozměry 43 x 72 mm. Ježek uvnitř má velmi zajímavý tvar ostnů a jejich uspořádání. Ježka vyrobil pan Pavel Klempa (Písař) z obce Silůvky v jediném exempláři v roce 1970. Současný majitel má tento kus ve své sbírce od roku 2009.

 
 

Nysův Ježek v kleci 2011 (č.20)

4.11.2012

 

Tento Ježek byl vyroben podle plánku Františka Ulče v roce 2011. Klec s 5 podélnými otvory je z mosazi. Ježek je také mosazný, ostny jsou ocelové a vyleštěné. Ježek se dá rozšroubovat a uvnitř má dutinu. Hlavolam byl vyroben v počtu 3 kusů. Výrobcem je Zdeněk Škorpík (Nys) z obce Silůvky. Hlavolam má rozměry 45 x 75 mm.

 
 

Ježek se šroubovacím víčkem (č.21)

6.11.2012

 

Tento Ježek má větší rozměry než běžné typy ježků v kleci. Klec i kulička je ocelová a deset špičatých ostnů je mosazných. Kulička ježka je rozšroubovatelná a ježek se dá vyjmout jedním z otvorů klece nebo horním víčkem, které je možné odšroubovat. Celý hlavolam je s výjimkou ostnů natřený zlatou barvou. Tento hlavolam by se měl podobat Ježkovi, kterého vlastní pan Hynek Bočan scenárista a režisér seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969.

 
 

Kusovka Rohlíček z roku 2003 (č.22)

12.11.2012

 

Hlavolam vyrobený v roce 2003 je vysoký 8,5 cm a jeho průměr je 6 cm. Tento Ježek v kleci byl vyroben v jediném exempláři z běžného kovu. Průměr koule ježka s 12 ostny je 2,7 cm a je možné ho rozšroubovat. Jeho výrobce mu přezdívá Rohlíček pravděpodobně kvůli čistě zaobleným tvarům.

 
 

Kusovka s osmi ostny (č.23)

16.11.2012

 

Hlavolam vyrobený pravděpodobně v 80.letech v jediném exempláři má největší zajímavost v počtu ostnů. Je jich celkem osm, což nebývá příliš časté. Ježka je navíc možné rozšroubovat.

 
 

Kusovka černěný Ježek v kleci (č.24)

30.12.2012

 

Hlavolam vyrobený v roce 2012 má průměr 46,8 mm a klec o výšce 74,7 mm. Klec i ježek (kromě ostnů) je chemicky načerněná ocel. Průměr kuličky je 19 mm, ježek má 12 kuželovitých šroubovacích ostnů a je vyjmutelný všemi otvory. Má střední obtížnost.

 
 

Kusovka frézovaný Ježek v kleci (č.25)

10.1.2013

 

Tento Ježek má klec vyfrézovanou z jednoho kusu materiálu. Hlavolam vyrobený v roce 2012 má průměr 40 mm a klec o výšce 48 mm. Klec i ježek je chemicky načerněná ocel. Ježek má 10 kuželovitých ostnů a je vyjmutelný jedním z největších otvorů. Má střední obtížnost.

 
 

Kusovky starší Ježci z mosazi (č.26)

17.1.2013

 

Do sběratelských zajímavostí nám přibyly tyto tři staré kusy Ježků v kleci vyrobených z mosazi. Dva z nich na krajních fotografiích mají běžné rozměry, Ježek uprostřed je má spíše miniaturní cca 5 cm na výšku.

 
 

Kusovky klasické a jedna atypická (č.27)

25.1.2013

 

Většinou starší kusy Ježků si můžete prohlédnout níže. Každý kus je něčím jiný a za nejzajímavější z nich považujeme poslední, který má na ježkovi velmi netradiční počet osmi ostnů rovnoměrně vybíhajících z kuličky.

 
 

Kusovka se zaoblenými víčky (č.28)

15.2.2013

 

Další kusovka od jednoho ze sběratelů má klec s rozměry 72 x 42 mm, ježek má 8 ostnů a je nešroubovací. Stupeň obtížnosti je průměrný, platí nejširší otvor. Klec je z ocelové trubky. Víka jsou ale vytvořena netradičně - naříznuté kraje těla klece jsou ohnuty a znovu svařeny s tradičním otvorem uprostřed. Jde o poctivou ruční práci s vrtáním, broušením a pilováním a tedy odpovídajícími drobnými nepřesnostmi. Oproti strojní výrobě má však tento Ježek své kouzlo.

 
 

Kusovka podle plánku pana Ulče (č.29)

25.2.2013

 

Ježka v kleci vyrobeného podle plánku pana Ulče nám zaslal další nadšenec. Klec hlavolamu je vysoká 73 mm a průměr má 48 mm, průměr kuličky je 19 mm. Původně byla kulička ježka rozšroubovatelná, ale při letování ostnů ke kuličce došlo k poškození závitu a tak je kulička nerozšroubovatelná - obě poloviny jsou k sobě sletované. Víčka klece jsou k tělu klece přiletována mosazí a následně je tělo klece přesoustruženo, čímž na obou stranách klece vznikl elegantní mosazný proužek. Výrobcem tohoto ježka v kleci je pan Jan Kakos z Nepoměřic.

 
 

Kusovka s letovanou klecí z roku 1974 (č.30)

18.3.2013

 

Další ze soukromě vyrobených Ježků v kleci je zhotoven méně častým způsobem. Do rozvinutého plechu o síle jeden milimetr byly vyfrézovány podélné otvory a následně bylo toto tělo stočeno. K takto vzniklému tubusu byly stříbrem přiletovány předem vyrobená víčka. Otvory ve víčkách klece nejsou přesně v ose. Ježek, který je vyjmutelný všemi otvory klece, má dvanáct tupých mosazných ostnů upevněných do ocelové kuličky o průměru 19 mm našroubováním. Klec je vysoká 77 mm a má průměr 51 mm. Klec byla vyrobena v roce 1974 a ježek je vyrobený v roce 2012. Tato klec byla vyrobena ve více kusech panem Ing. Jaromírem Synkem.

 
 

Kusovka Ježek s osazenou klecí (č.31)

20.5.2013

 
Další ze soukromě vyrobených Ježků v kleci má nezvykle vysoustružená víčka klece, která mají vnější osazení. Klec tohoto Ježka je ocelová, vysoká 80,7 mm s průměrem 48 mm. Mosazný ježek uvnitř má 14 polotupých ostnů našroubovaných do koule.
 
 

Kusovka románový Ježek v kleci (č.32)

29.9.2013

 

K výrobě tohoto kusu byl jeho autor inspirován ježkem pana Milana Tesleviče (sbírka č.18) a článkem "Rez - zkáza či krása". Ježka vyrobil za pomoci Martina Choděry, který vysoustružil dva válečky s vnějším a vnitřním závitem a dutinou. Tvar koule o průměru 22 mm a osázení čtrnácti ostny provedl autor sám. Klec má výšku 79 mm a průměr 46 mm, je ručně vypilovaná z trubky, spodní a horní víčka jsou přivařena. Výroba celého hlavolamu trvala 53 hodin. Patinu provedl jeho kamarád, který profesionálně vyrábí bodné a sečné chladné zbraně. Ježka před provedením patiny můžete vidět na prvních třech fotografiích. Na dalších fotografiích je již povrchově upraven. A názor autora: rez, ano, či ne? "Obojí má své kouzlo, ježek v kleci dělaný s láskou je krásný, ať už je takový nebo makový!" Jiří Ješina.

 
 
 

Kusovka rezatý Ježek v kleci (č.33)

23.10.2013

 

Tento Ježek je vyroben z rezavé ocelové trubky, na které jsou ještě zbytky žluté barvy. Klec je vysoká 74,5 mm a průměr má 48,2 mm. Ježek z mosazi má dvanáct tupých ostnů našroubovaných do kuličky o průměru 17,2 mm. Je vyjmutelný jedním z otvorů klece.

 
 

Kusovka Ježek v kleci 1996 (č.34)

14.5.2014

 

Tohoto ocelového ježka v kleci vyrobil pan Bohumil Vladyka. V roce 1996 ho daroval synovi Dušanovi. Ježek je vyroben na soustruhu a frézce, horní část klece tvoří víčko, které je zalisované. Hlavolam má jednoduchou obtížnost a rozšroubovatelného ježka se závitem ve středu kuličky. Rozměry jsou 70 x 95 mm.

 
 

Kusovka Ježek v kleci ze sklepa (č.35)

20.7.2014

 

Máme zde další kusovku, kterou nalezl současný majitel po jeho tchánovi ve sklepě. Tchán (ročník 1936) zemřel ve věku 75 let a s ježkem si hrál jako dítě. S největší pravděpodobností se tak jedná o předchůdce filmového Ježka vyráběného v roce 1998.

 
 

Kusovka Ježek ORIGINAL v červené barvě (č.36)

23.8.2014

 

Ježek v kleci Máj vyráběný před 45 lety měl více barevných variant - černou, lesklou a vzácnější červenou. Po jeho vzoru byly nyní vyrobeny pouhé dva kusy červeného (terakotového) Ježka ORIGINAL. Vzácnější odstín tak navazuje na pěknou tradici, kterou s sebou Ježek v kleci nese již odedávna. První červený Ježek se objevil již v roce 1941, poté na Ježivalu v kleci z roku 1969, dále na zmíněném Máji a na mnoha dalších.

 
 

Kusovky z jednoho kusu materiálu (č.37)

 
 

Na fotce vlevo je Ježek podle kterého jsou vyrobeny dvě kopie Ježka v kleci na obrázku vpravo. Výrobce a rok výroby u originálu je neznámý. Byl vyroben soukromě jen jeden kus s klecí z jednoho kusu materiálu o výšce 75 milimetrů a průměru 46 milimetrů. Klec je z hliníku a ježek je celý z mosazi s 8 ostny a průměru koule 20 milimetrů. U kopií jsou klece vyrobeny rovněž z hliníku a z jednoho kusu materiálu. Kulička ježka je mosazná a ostny ocelové natřené zlatou barvou. Do kuličky jsou ostny upevněny šroubováním. Klec obou Ježků je 70 mm vysoká a má průměr 46 mm. Průměr kuličky ježka je 20 milimetrů. Tyto dvě kopie jsou vlastní výrobou pana Choděry z roku 2008. U originálu jsou podélné otvory frézované a u kopií pilované.

 
 

 

 

Kusovka Mosazný Ježek v kleci (č.38)

19.1.2015

 

Tento jedinečný exemplář patří tajemnému Širokkovi, který byl loňského jara spatřen ve starodávných uličkách obklopujících kostel sv. Michala v Olomouci! Byl viděn, jak jej pronásleduje tlupa povykujících Vontů, ale zmizel jim v podzemních chodbách chrámu a později byl zahlédnut vysoko ve zvonici kostela s Ježkem v ruce. Ježek, kterého má Širokko ve vlastnictví již od roku 1989, dostal za 25 let krásnou patinu. Údajně mu ho vyrobil jeden šikovný a ochotný soustružník z Černé Hory, kterého kontaktoval přes inzerát. Širokko si sám nakreslil plánek klece s rozměry, ale velikost ježka a ostnů, jejich počet a sklon, navrhnul sám řemeslník. Hlavolam má výšku 75 mm s průměrem klece 46 mm a 5 otvory o rozměrech 20 x 49 mm. Ježek má 12 ostnů - nejdelší měří 11 mm, většina má 9 mm a nejkratší měří pouhé 3 mm! Průměr kuličky ježka je 18 mm. Jedná se originální kus vyrobený na zakázku v jediném exempláři.

 
 

Kusovky Filmoví Ježci v kleci (č.39)

9.2.2015

 

Tyto jedinečné exempláře Ježků jsou kopiemi známého "filmového" Ježka. Do sbírky si je vyrobil jeden zručný sběratel. Jeden z kusů je vyrobený kompletně z mosazi, druhý je ze železa a má navíc rozšroubovatelnou kuličku.

 

 

Kusovka ze zaklepané roury (č.40)

15.2.2018

 
Železná zaklepaná roura zavařená železem má rozměr 48×78 mm, ježek je šroubovací a má 12 ostnů.
 

 

 

Kusovka Ulčův Ježek v kleci (č.41)

11.2.2015

 

Tohoto Ježka si vyrobil sám sběratel a je kopií známého Ulčova Ježka v kleci.

 

 

Kusovka Bronzový Ježek v kleci (č.42)

12.2.2015

 

Další zajímavou kusovkou je tento bronzový Ježek v kleci vyrobený v jediném exempláři.

 

 

Kusovka (č.43) Mosazní Ježci

17.3.2016

 

Další kusově vyrobení Ježci v kleci z leštěné mosazi mají spíše výstavní účel. Jejich obtížnost je velmi nízká ale designem jsou zajímaví.

 
 

Kusovka (č.44) Ježek v kleci LIAZ 1967

26.4.2016

 

Další kusově vyrobeného Ježka v kleci dostal pan Martin Kubín jako vzpomínku od svého dědy. "Co jsem sondoval v rodině, tak ježek v kleci není mladší jak rok 1967. Vznik a původ už dnes nejsem schopen zjistit. Údajně má ale něco společného s továrnou LIAZ v Liberci." dodává pan Kubín. Jedná se tedy o naprostý originál se zajímavou historií. Klec tohoto hlavolamu má 4 otvory ale jen jedním jde ježek vytáhnout. U toho okna je v dolní podstavě vtisknuta tečka (viz foto). "Jediný způsob, kterým jsem ježka zatím vytáhl je klasický... nejdelší osten plus 3 nejmenší blízko u sebe, lehce potočit a je venku."
S pozdravem M.Kubín.

 
 
 

 
Kusovka (č.45) Ježek v kleci měděný

2.2.2017

 

Krásný měděný Ježek je vyroben ze zaklepané roury letované mosazí. Rozměry má 40×65mm, je šroubovací a má 12 ostnů. Jeho autorem je pan Richtermoc.

 

 
Kusovka (č.46) Ježek v kleci mosazný

16.2.2017

 

Kusově vyrobený Ježek v kleci z mosazi má rozměry 42×73 mm, je šroubovací a má 12 ostnů. Je sletovaný ze dvou půlek vytepaných z mosazného plechu tloušťky 2 mm.

 

 
Kusovka (č.47) Přejeme Vám Veselé Velikonoce

14.4.2017

 

Přinášíme Vám krásnou ukázku toho, jak může být naeloxován Ježek v kleci CLASSIC. I přes toto chemické obarvení si ponechá krásný kovový vzhled. Do prodeje se zatím dostává jeho černá varianta a další dle toho, jaký by o ně byl zájem - můžete hlasovat v nové anketě. Hlasujte podle toho co se Vám líbí nejvíce (je možné vybrat pouze jednu barvu). Tmavě šedou a antracitovou barvu je možné vybrat, ale bohužel není momentálně k dispozici.

 

 

 

 
Kusovka (č.48) Mosazný Ježek v kleci

31.10.2017

 

Tento kusově vyrobený Ježek má čtrnáct ostnů a je vyroben z mosazného plechu o tl .1mm. Jeho rozměry jsou 47 × 63 mm.

 

 
Kusovky (č.49) Ježků v kleci

22.10.2018

 

1. bronzová klec s nerezovými víčky a šesti otvory, ježek 14 trnů nerozšroubovatelný, 2. mat. nerez, klec pr. 47 x 69,5, ježek pr. 24, 14 trnů, 3. ocelový, 8 trnů, 4. kopie druopta, nerez, 12 trnů, rozšroubovatelný, 5. kopie filmový ježek, nástrojová ocel, kalený, 6 trnů, klec pr. 65x69, ježek pr.28, 6. upravený RADEMIC, původní klec, nově vyrobený ježek, nerez,10 trnů, ježek pr.19, 7. ulčův ježek, nerez, 12 trnů. Vlastní výroba pana Tomáše Müllera. Další 3 kusy dole akce Pardubice.

 

 

 

 
Kusovka (č.50) Ježek dle seriálu

10.1.2019

 

Tento Ježek byl vyroben z upraveného Ježka v kleci CLASSIC nerez "Snažil jsem se ježka vymyslet tak, aby vzhledem odpovídal co nejvíce tomu ježkovi, který figuroval v seriálu "Záhada hlavolamu" z roku 1969. Jen jsem ježka nechtěl dělat šroubovacího, ale koncipoval jsem ho jako opravdu těžký hlavolam. Lze ho z klece vyjmout opravdu jedním, jedinečným způsobem, který skrývá několik zákeřností. Takže kdo způsob nezná, může ho ježek potrápit třeba i několik dní..... Klec je vyrobena z jednoho kusu nerezové oceli, velmi masivní. Výška klece je 85 mm, vnější průměr je 50 mm a vnitřní průměr je 43 mm. Má po obvodu pět podélných otvorů a v každém dýnku kruhový otvor. Ježek je taktéž komplet z nerezové oceli, má 12 různě dlouhých ostnů, které jsou do koule pevně zašroubovány a zajištěny speciálním tmelem. Řadím ho mezi nejpovedenějšího ježka v kleci v mé sbírce." Jaroslav Hrouda.

 

 
Kusovka (č.51) Ježci z oceli

10.8.2020

 

"Původně jsem chtěl jenom jednoho ježka v nízké kleci s plochými dýnky, s válcovými trny na kouli a kompletně z chirurgické oceli, nikde jsem nemohl nic podobného sehnat, tak jsem si řekl, že to zkusím. Vytiskl jsem plánek z ABC, okoukl několik dostupných exemplářů a začal dávat dohromady výkresy. Když byly rozměry jasné, tak se objevil první problém a to vyrobit přesnou kouli z chirurgické oceli. Nakonec jsem usoudil, že CNC bude nejlepší cesta, což se taky vyplatilo (to se týká složitosti výroby). Jenže vyrábět jednu kouli je sakra drahý, tak jsem jich nechal vyrobit rovnou 10ks, což teda bylo ještě dražší, ale jedna samotná koule vyšla rapidně levněji. No a už se to vezlo. Zbytek věcí a dílů už byl vyráběn na starých TOSáckých strojích u nás na dílně + řezání závitů, grotování, pilování, leštění probíhalo ručně. O tom kolik by stála výroba se moc mluvit nedá, protože to je opravdu hodně a bylo by neprodejné. Všechny ježky jsem rozdal mezi obráběče, zámečníky a svářeče, kteří se na výrobě podíleli. Materiál: chirurgická ocel. Vyrobeno 10ks (5ks nízká klec, 5ks vysoká klec) Klec: průměr 47,5mm, výška 67,5mm nebo 83 mm (5+5), 5 otvorů, svařena ze tří částí. Ježek: koule nešroubovací, průměr 22mm (1ks - leštěná zrcadlo, 7ks - leštěná matně, 2ks - hrubý obrobek) ostny - 12ks, průměr 5mm, šroubovací, lepené molekulou (1x20mm, 2x17mm, 2x13mm, 2x10mm, 4x8mm, 1x4mm) Postup: nejdelší osten nejširším otvorem, ale dále nikoli podle p. Foglara."

 

 

 

SBÍRKY


 
 
 
Ivan, 38 ježků, www.adam2006.estranky.cz
 
 
Vladimír Chmelař, 18 ježků, vlada.chmelar@centrum.cz
 
 
Maximilian Dunaj, 6 ježků, milos.dunaj@chello.at
 
 
Jiří Frýbert, 22 ježků, jirkafrybert@seznam.cz
 
 

Martin Choděra, 100 ježků
 
 

Honza Tománek, 10 ježků, jeanek@volny.cz
 
 
Roman Šach, 6 ježků
 
 
Martin, 39 ježků
 
 

Sbírka 160 ks Ježků!

18.3.2016

 

Pan Eduard Pazourek z Pardubic disponuje pravděpodobně největší sbírkou Ježků v kleci, která čítá cca 160 kousků. Má i jednoho živého, bělobřichého.

 
 

 
Sbírka Ježčích pokladů

27.3.2017

 

Tato nádherná sbírka Ježků v kleci obsahuje 26 kusů. Pan Martin Choděra z toho vyrobil celkem 19 Ježků v kleci na základě představy a přání pana Jiřího Šmída, který je jejím majitelem.

 

 
Fotografie Ježků v kleci

12.11.2017

 

Níže si můžete prohlédnout povedené tématické fotografie současných Ježků v kleci. Ospravedlňujeme se autorům fotek ze sociálních sítí za jejich použití, ale jsou opravdu povedené! Zleva: Ježek v kleci Original, Ježek v kleci AXIS, Ježek  v kleci Original nerez a Ježek  v kleci Original mosaz z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES.

 

 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.