Vznik Ježka v kleci

 

 17.9.2023 © Radek Micopulos

 

V roce 2015 se objevila první stopa o tom, že náš Ježek v kleci vznikl v USA. Radek Micopulos tehdy dopátral samotný novinový článek z roku 1895, kde byl tento hlavolam jasně popsaný. Záhadou hlavolamu však dále zůstávalo, kdo Ježka v kleci vynalezl. Už téměř celé století o tom kolovaly různé spekulace a až nyní můžeme s jistotou říci, jak tento, pro nás tak záhadný hlavolam, vznikl! 

 
 

"Objev dalšího článku se udál před rokem, tedy 15.9.2022, kdy jsem se ho rozhodl nejprve ukrýt do rozšroubovatelné dutiny nového Ježka v kleci Mystic. Měla to být historická analogie, protože tento model byl inspirovaný právě americkým předchůdcem (Trilby) z roku 1895.

© Radek Micopulos

titulní strana novin nalezených v roce 2022

© Radek Micopulos

Podobně jako ukryl Jan Tleskač plán létajícího kola do svého Ježka, tak jsem ukryl i já (na celý rok) svůj objev do tohoto hlavolamu. Dne 3.12.2022 Byl tento Ježek v kleci uveden do prodeje a v kuličce Ježka bylo možné nalézt úplný popis vzniku hlavolamu Trilby, předchůdce Ježka v kleci! Poprvé tedy tajemná ostnatá kulička neobsahovala smyšlenou informaci ale historickou skutečnost hledanou po celé generace!" dodává Radek Micopulos

 

vlevo: Ježek v kleci Mystic (2022), vpravo: hlavolam Trilby z USA (1895)

© Radek Micopulos

Článek byl nalezen v novinách The Iron Age z 2. května 1895 zabývající se technickými novinkami. V překladu se noviny nazývají Doba ocelová, článek pak nese název Hlavolam Trilby a v jiných novinách pak i trefnější titulek Šťastná náhoda s podtitulkem Jak výrobce Jack stones obrátil svou pozornost k hlavolamům. Níže už si můžete přečíst doslovný překlad nalezeného článku!

© Radek Micopulos

vlevo: překlad a přepis článku do češtiny, vpravo: originál článku (1895)

© Radek Micopulos

Ano Ježek v kleci vznikl neskutečnou náhodou a podnikavostí tehdejších firem. Velkou zajímavostí je i tehdejší zisk, který tento počin vynesl. Jednalo se o 1700 dolarů, což je v současnosti ekvivalentem 61 866 dolarů tedy 1 425 714 Kč! Tehdy to byl opravdu nevídaný úspěch. Radek Micopulos dál pokračuje v pátrání po samotné součástce - kování (kleci), která tehdy posloužila jako součást tohoto hlavolamu.

© Radek Micopulos

omílací zařízení z 19. století

© Radek Micopulos

Na horní fotografii můžete vidět dobové omílací zařízení a také zmíněné "jack stones" - omílací tělístka a zároveň hračku pro děti.

 

"jack stones" - omílací tělístka / hračka pro děti

 

17.9.2023 © Radek Micopulos

 

související článek: 1895  Ježek z Divokého západu Velké odhalení záhady hlavolamu

související článek: 1895  Poslední záhada hlavolamu odhalena!

 
zpět na ČLÁNKY
 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.