Ježek z Divokého západu

 

 15.7.2015 © Radek Micopulos

 

Divoký západ roku 1886. Z lítacích dveří místního saloonu vychází kovboj a opírá se o jeho stěnu. Vytahuje z kapsy malý předmět o velikosti ořechu a možná si v duchu přemílá nám notoricky známá slova.. Když natočíte nejdelší osten tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak otočíme…

 

ilustrační foto: Luboš, hornické městečko Calico - Kalifornie (USA)

 

Toto si samozřejmě tehdy nemohl v duchu říkat. Pro nás bude hlavolam zvaný Ježek v kleci (poprvé uvedený v roce 1940) vždy spojen s temnými stínadelskými uličkami z románů Jaroslava Foglara (1907–1999).

 

Jaroslav Foglar

ilustrace v časopisu Mladý hlasatel z 30.8.1940

 

Americký patent č. 558 009

 

„Dosavadní nejstarší písemný důkaz sahal do roku 1896,“ říká Radek Micopulos (*1987 sběratel a designér Ježků v kleci). Tehdy, 7. dubna, si dal jistý Clarence A.Worrall z USA patentovat pod číslem 558 009 hlavolam v podobě hranaté klece tvořené tyčkami a ostnatou koulí.

 

patent č. 558 009 z 7. dubna 1896 Clarence A.Worrall

Radek Micopulos

 

„když jsem se stránkou před deseti lety začínal, existoval jen odstavec informací o tomto hlavolamu, dnes by se o tom dal napsat téměř román plný senzačních objevů!“  Radek Micopulos, šéfredaktor stránky JEZCIVKLECI.cz, vynálezce a designér originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES

 
Jádro ve skořápce
 
Přesto, že se v nedávné době našel patent Ježka v kleci z roku 1896, po celé generace se nepodařilo zjistit, kde pan Foglar přišel na jeho skutečnou válcovou zaoblenou podobu, poprvé viděnou až na ilustraci v časopisu Mladý hlasatel z 30.8.1940
 

ilustrační foto: Luboš, hornické městečko Calico - Kalifornie (USA)

 

Nyní můžeme opravdu říci, že se našla mnohem starší originální předloha tohoto hlavolamu. Stalo se to díky nadšenému sběrateli Ježků, panu Vladimíru Chmelařovi, který na začátku roku 2015 zakoupil na známém americkém aukčním serveru Ježka nám známých tvarů. U této aukce však byla zmínka s malou naskenovanou kopií amerických novin The American Stationer z 18. dubna 1895, což by bylo senzační zjištění, pokud by to byla pravda.

 

americké noviny The American Stationer z 18. dubna 1895

 

Radek Micopulos na tohoto Ježka narazil už na konci roku 2011 (viz. archiv jezcivkleci.cz z 10.1.2012) a měl za to, že se jedná pouze o jednu z variant Ježka staršího data výroby. Že je až tak starý však netušil a dal se do pátrání v amerických novinových archivech. Téměř 130 let starý novinový článek po delším hledání skutečně objevil. Zjistil nejen to, že byl hlavolam uveřejněn již v roce 1895, ale také to, že byl údajně publikován již dříve v katalogu US Trick & Novelty Co. z roku 1886! Po katalogu pátral prostřednictvím Library of Congress z Washington DC a The Strong Museum v Rochester NY. Bohužel se mu již více informací nepodařilo zjistit a rok 1886 s jistotou potvrdit. I to je však úžasné zjištění, protože se u nás hlavolam v takové podobě oficiálně objevil až po 54 letech na obálce prvního románového vydání Záhady hlavolamu z roku 1940. Foglar tedy pravděpodobně podobu hlavolamu nevymyslel, jak se dosud všeobecně mínilo. Pokaždé, když se pana Foglara na původ hlavolamu někdo dotázal, nikdy nebyl ochoten více prozradit. Kdoví jak by se tehdy pohlíželo na "americkou hračku" jako ústřední motiv jeho knih!

 

ilustrační foto: Luboš, hornické městečko Calico - Kalifornie (USA)

 

Patent z roku 1896 (C.A.Worrall), na kterém je nyní založen vznik hlavolamu je tedy pouze domněnkou o principu, nikoliv o jeho podobě. Spolu s kolegou sběratelem se nám tak podařilo zjistit, že zaoblená podoba klece existovala již v roce 1886. Že je Ježek téměř z doby divokého západu se dosud asi nikomu ani nesnilo! Po původu Ježka pátraly celé generace čtenářů foglarových románů dlouhých 75 let a až nyní existuje informace, která ukazuje odkud tento hlavolam podle všeho pochází.

 
Jádro ve skořápce TRILBY z bronzu v porovnání s Ježkem v kleci ORIGINAL z mosazi
 

Skutečný originál, na pohled zdánlivě jednoduchý, je vyroben z bronzové slitiny s lakovaným povrchem. Má čtyři otvory po obvodu a uvnitř klece ježka se šesti kuželovitými ostny. Klec má dva z otvorů oválné a dva mají navíc jakési zoubky a zářezy. V popisu historického článku je uvedeno:

 

Hlavolam se skládá z bronzové skořápky (shell) se čtyřmi otvory na stranách a po jednom otvoru na každém konci, ve které je pohodlně usazeno jádro (jackstone). Trikem je dostat jádro ven ze skořápky bez poškození. Hlavolam má velikost vhodnou k nošení v kapse a bude testovat schopnosti a trpělivost každého, kdo se ho pokusí vyřešit.

 

Ježek v kleci TRILBY alias Jádro ve skořápce

 

Na jedné z tyček klece je uveden název TRILBY a na druhé PAT.APL'D, což je označení toho, že bylo o patent zažádáno. Tento kousek se vyznačuje poměrně miniaturními rozměry oproti současným Ježkům, měří 41 mm na výšku a v průměru 22 mm. Váží pouhých 32 gramů. Existovala také jiná společnost se stejným názvem, která sídlila v Brooklynu, NY a vyráběla dřevěné a jiné hlavolamy. Ta ale nemá se společností vyrábějící kovového "Ježka" nic společného.

 

dřevěný hlavolam Trilby od jiné společnosti stejného jména

 

Obdobný Ježek jako TRILBY je dnes vyráběný japonskou firmou Hanayama od roku 2002 pod názvem Cast Cage. Má téměř dvojnásobné rozměry, každý z otvorů různě tvarovaný ale přesto je dnes jedinou upomínkou na jednoho z nejstarších Ježků v kleci. Zajímavostí tohoto kousku také je, že je v zahraničí prodáván s přízviskem tradiční český hlavolam. Není tedy pochyb o tom, že jenom díky panu Foglarovi zná tento hlavolam celý svět, nebýt jeho, byl by dávno zapomenut a nikdy by se nestal tak populární hračkou!

 

Ježek v kleci Cast Cage z roku 2002 v porovnání s Ježkem TRILBY

 

Největší záhadou hlavolamu Cast Cage však je, že samotný výrobce o jeho historii neměl potuchy. Panu Nobovi z firmy Hanayama tento hlavolam představil teprve v roce 1996 Pražský profesor Bakalář s jehož svolením se začal tento hlavolam vyrábět.

 

 15.7.2015 © Radek Micopulos

 
související článek: 1895  Vznik Ježka v kleci

související článek: 1895  Poslední záhada hlavolamu odhalena!

 
zpět na ČLÁNKY
 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.