Archiv 2011 - 2012

 
 

Kusovka černěný Ježek v kleci

30.12.2012

 

Hlavolam vyrobený v roce 2012 má průměr 46,8 mm a klec o výšce 74,7 mm. Klec i ježek (kromě ostnů) je chemicky načerněná ocel. Průměr kuličky je 19 mm, ježek má 12 kuželovitých šroubovacích ostnů a je vyjmutelný všemi otvory. Má střední obtížnost. Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

PF 2013

25.12.2012

 
 

Ježci v kleci pro americký Baynetwork

18.12.2012

 

Pro významnou počítačovou společnost Baynetwork se sídlem v Kalifornii (Silicon Valley) v USA byla vyrobena kolekce vybraných hlavolamů produkce RADEMIC PUZZLES. Ježek v kleci BEARING má laserem vypálené logo společnosti na protáčející se zátce a nápisy na dvou tyčkách klece, kde je umístěna webová stránka a telefonní číslo. Stejně je upraven i Ježek CLASSIC. Běžná verze Ježka v kleci GEN má jedno z víček plné a na něm je umístěno velké logo Baynetwork s webovou adresou. K hlavolamům patří také čtyři varianty sáčků v červené, bordové, tmavě modré a černé barvě. Ty byly potisknuty barevným logem společnosti a ve stejných barvách (oranžové a modré) byly zajištěni i ježci uvnitř. Hlavolamy se rozdaly jako vánoční dárek partnerům firmy, mezi kterými sklidily velký úspěch! Více informací a fotografií naleznete na www.rademic.cz.

 
 
 
 
 

Nová vylepšená verze Ježka v kleci - GEN!

9.12.2012

 

Nový Ježek v kleci GEN, který byl poprvé představen 4.4.2012 produkcí originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES, zaznamenal od té doby mnoho úspěchů. Tento hlavolam ukazuje po více než 70 letech směr, kterým se bude Ježek v kleci vyvíjet. Velký comeback, který ho provází, byl spodobněn jako v roce 1940 (poprvé) kresbou s Rychlými šípy, známým kreslířem Milanem Teslevičem. S proběhnuvší výstavou Hry a hlavolamy v Praze se také Ježek GEN dostal do médií jako ČT24, Českého rozhlasu 2 a do tisku jako např. do pražského Deníku. Dne 17.10.2012 v Eden Aréně v Praze byla na tradiční akci Trend Event vyhlášena cena za Hlavolam roku 2012, kterou byl oceněn právě tento hlavolam! Na dvanáctém Memoriálu Jana Tleskače byl pak na živo prezentován a rovněž o něm byla natočena krátká reportáž v televizi Metropol.

 
 

Vynálezce tohoto hlavolamu, Radek Micopulos nyní přichází s novou vylepšenou verzí tohoto Ježka. Princip je nyní podstatně funkčnější a zároveň i obtížnější, protože ostny ježka byly zesíleny. Se změnami všech šířek drážek, meziprostoru a vůlí byl také vylepšen design Ježka. Kromě nových nerezových ostnů má nyní kulička černě kovovou barvu, klec má větší zaoblení a nižší otvory. Tuto novou verzi bude možné zakoupit od 10.12. v našem obchodě, kde nahradí původní úspěšnou verzi. Hlavolam byl zařazen do sekce historie. Více informací naleznete na www.rademic.cz.

 
 
 

Nový Ježek v kleci - BEARING se zátkou

8.12.2012

 

Bearing aneb Ložiskáč, jak by zněl jeho český název, tvoří zcela nový pohled na klasického Ježka. Původní model prošel dalším vylepšením a nyní má, kromě dvou ložisek nahrazujících víčka, navíc i zátku, která zakrývá otvor v jednom z ložisek. Právě na této protáčející se zátce je nyní laserem vypáleno i logo produkce RADEMIC PUZZLES, připomínající písmeno R a zároveň ježka s ostny. Tento hlavolam má kovově lesklý povrch klece, zátka a ježek uvnitř mají kovově matnou úpravu, aby vzájemně korespondovaly. Tento Ježek vypadá opravdu velmi technicky a cool! Tento nový kus bude možné zakoupit od 10.12. v našem obchodě za zaváděcí cenu. Nový "Ložiskáč" byl zařazen do sekce historie.

 
 

MEMORIÁL J. Tleskače a prezentace Ježka GEN

1.12.2012

 

Ač v pořadí dvanáctý (a tudíž by mu mohl náležet přívlastek „tuctový“), ve skutečnosti letošní ročník Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání hlavolamu ježek v kleci standardní „tuctovou“, či dokonce nevýznamnou událostí rozhodně nebyl. O tom se přesvědčila více než stovka návštěvníků společenského sálu kláštera Emauzy v Praze, kde se v sobotu 24. listopadu 2012 uskutečnila soutěž mistrovství světa v této netradiční disciplíně. Letošní startovní listina měla 59 startujících. Několik soutěžních pokusů dokonce atakovalo fantastickou hranici dvou vteřin! Kuriozitou soutěže byla symbolická účast bezesporu nejmladšího účastníka historie – sotva půlročního Filipa. Atmosféru soutěže prožíval po svém, bez znatelného vzrušení z mumraje kolem sebe, nicméně několik pohybů s ježkem v ruce předvedl.

 

 

Sportovní klání pak ještě doplnila řada doprovodných akcí a aktivit. Kromě křtu několika foglarovských knih zde Radek Micopulos, výrobce a propagátor hlavolamů Ježek v kleci, prezentoval svůj originální vlastní model GEN se šikmými otvory v kleci a vyjímáním ježka s pomocí horní stěny. Netradiční ježek letos zvítězil v anketě Hlavolam roku 2012. V rámci soutěže s ježkem v kleci proběhlo neformální recesní klání čtyř přítomných mistrů světa, kteří museli s nůžkami v rukou vyrobit netradiční model hlavolamu z kartónové ruličky od toaletního papíru a skládané papírové hvězdice. Každý účastník Memoriálu pak dostal také svou ruličku a ježka a bylo už na každém dodělat si otvory doma. Výsledky ze soutěže ve vyjímaní ježka z klece naleznete zde.

upraveno, zdroj: Slavomil Janov

 

Nové variace dřevěných Ježků v kleci

20.11.2012

 

Ježci v kleci vyrobení ze dřeva jsou odnepaměti nejrozšířenějším typem tohoto hlavolamu. Níže můžete vidět právě nové variace těchto Ježků. Prvním z nich je Ježek v kleci Clever, který má nově na koncích ostnů černé kuličky. Na dalších třech fotografiích jsou nové barevné variace s osmibokou a klasickou podstavou. O tvarově odlišných Ježcích si můžete přečíst zajímavé informace zde. Dalšími "novými" kusy bez barevné úpravy jsou pak poslední dva Ježci vyrábění v Číně. Rozměry prvního jsou 4,5 x 8 cm, druhého 10 x 17 cm. Tyto hlavolamy nejsou prakticky nic nového, jedná se spíše o nekvalitní kopie již dříve vyrobených českých hlavolamů. Z našich Ježků Vám můžeme vřele doporučit tyto kvalitní Ježky vyráběné v ČR, které je možné u nás i zakoupit. Zařazeno do historie.

 
 

MEMORIÁL Jana Tleskače XII

17.11.2012

 

Aneb MISTROVSTVÍ SVĚTA ve vyjímání hlavolamu „ježek v kleci“ se bude konat v sobotu 24. listopadu 2012 od 10 hodin ve SPOLEČENSKÉM SÁLE KLÁŠTERA EMAUZY - Benediktinské opatství, Vyšehradská 320/49, Praha 2 . Celodenní doprovodný program:

 

* Prezentace nových knih Jaroslava Foglara - Tajemství Velkého Vonta, 3. díl komiksu, ..

* Hlavolam roku - představení nejlepšího hlavolamu roku 2012 – Ježek v kleci GEN

* Rychlé šípy v Africe - velká poznávací hra na území Pražské památkové rezervace

* Galerie Milana Tesleviče - výstava kreseb významného malíře a ilustrátora díla J. Foglara

* Dílna Jana Tleskače - výroba originálního modelu „ježka v kleci“ metodou Udělej si sám!

* Stínadelské azimuty - objevuj zajímavá místa v blízkém okolí s mapou pro orientační běh

* Měšec plný zlaťáků - charitativní projekt ve prospěch zdravotně handicapovaných dětí

* Narozeniny se blíží - v roce 2013 oslaví legendární klub Rychlé šípy 75 let

* Vzpomínka na Bobří řeku - křest nové turistické známky

 

Dopravní spojení: metro B, TRAM, BUS Karlovo náměstí (asi 3 minuty chůze od stanice metra nebo zastávky tramvaje a autobusu) Více o této akci naleznete také zde v sekci rekordy.

Informace k akci: Mgr. Slavomil Janov, tel.: (+420) 602 686 725, e-mail: jaroslav.foglar@email.cz

 

Kusovka s osmi ostny

16.11.2012

 

Hlavolam vyrobený pravděpodobně v 80.letech v jediném exempláři má největší zajímavost v počtu ostnů. Je jich celkem osm, což nebývá příliš časté. Ježka je navíc možné rozšroubovat. Sledujte naši stránku, nově vám podobné "kusovky" budeme prezentovat pravidelně v každém týdnu dvě! Zařazeno do sbírek.

 
 

Kusovka Rohlíček z roku 2003

12.11.2012

 

Hlavolam vyrobený v roce 2003 je vysoký 8,5 cm a jeho průměr je 6 cm. Tento Ježek v kleci byl vyroben v jediném exempláři z běžného kovu. Průměr koule ježka s 12 ostny je 2,7 cm a je možné ho rozšroubovat. Jeho výrobce mu přezdívá Rohlíček pravděpodobně kvůli čistě zaobleným tvarům. Sledujte naši stránku, nově vám podobné "kusovky" budeme prezentovat pravidelně v každém týdnu dvě! Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Slámování a Ježek na této akci

11.11.2012

 

V srpnu letošního roku pořádalo občanské sdružení Spolek na záchranu památek červenořečických už 16. ročník výtvarně recesivní akce nazvané Slámování. Zájemci dostali do rukou drát, provázek a slámu a pak už šli na věc. Krom zvířat, postav a různých věcí zde vznikl i velký Ježek v kleci. Více informací o této pěkné akci naleznete na www.slamovani.cz. Zařazeno do rarit.

 
 

Unikátní Ježek ze žlutého dřeva

7.11.2012

 

Do rarit nám přibyl další kousek. Tento Ježek v kleci byl vyroben z unikátního žlutého dřeva pouze za pomoci ručního opracování, na výrobu nebylo použito žádné strojní zařízení. Barva tohoto dřeva je skutečně sytě žlutá a již při řezání se sype spíše něco jako kari než piliny. Hlavolam je plně funkční, má šest ostnů a ježek jde vyjmout jen jedním ze čtyř otvorů. Rozměry tohoto Ježka jsou 49 x 84 mm a všechny jeho díly jsou spojeny lepidlem a natřeny bezbarvým lakem. Tento kus vyrobil Radek Micopulos a jeho záměrem bylo využít dřevo a jeho organičnost. Tyčky jsou úmyslně napojeny na víčka klece, jakoby z nich vyrůstaly. Některé plochy jsou ponechané s kůrou a jiné jsou opilované. Žlutá barva symbolizuje barvu Vontů, vzpomínáte? "Žlutá je barva naše, mlčenlivost chrání nás" Zařazeno do rarit.

 
 

Ježek se šroubovacím víčkem

6.11.2012

 

Tento Ježek má větší rozměry než běžné typy ježků v kleci. Klec i kulička je ocelová a deset špičatých ostnů je mosazných. Kulička ježka je rozšroubovatelná a ježek se dá vyjmout jedním z otvorů klece nebo horním víčkem, které je možné odšroubovat. Celý hlavolam je s výjimkou ostnů natřený zlatou barvou. Tento hlavolam by se měl podobat Ježkovi, kterého vlastní pan Hynek Bočan scenárista a režisér seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969. Sledujte naši stránku, nově vám podobné "kusovky" budeme prezentovat pravidelně v každém týdnu dvě! Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Nysův Ježek v kleci 2011

4.11.2012

 

Tento Ježek byl vyroben podle plánku Františka Ulče v roce 2011. Klec s 5 podélnými otvory je z mosazi. Ježek je také mosazný, ostny jsou ocelové a vyleštěné. Ježek se dá rozšroubovat a uvnitř má dutinu. Hlavolam byl vyroben v počtu 3 kusů. Výrobcem je Zdeněk Škorpík (Nys) z obce Silůvky. Hlavolam má rozměry 45 x 75 mm. Sledujte naši stránku, nově vám podobné "kusovky" budeme prezentovat pravidelně v každém týdnu dvě! Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Písařův Ježek v kleci z roku 1970

31.10.2012

 

O tomto Ježkovi vyrobeném v roce 1970 informoval již v roce 1994 Ivan Vápenka ve své publikaci "Foglarovské odznaky s přílohami" (str. 66). Autor uvádí, že má Ježek jedenáct ostnů, ale ve skutečnosti oproti zde uvedené informaci má ocelový ježek 8 šroubovacích ostnů. Mosazná klec má 4 podélné otvory. Hlavolam má rozměry 43 x 72 mm. Ježek uvnitř má velmi zajímavý tvar ostnů a jejich uspořádání. Ježka vyrobil pan Pavel Klempa (Písař) z obce Silůvky v jediném exempláři v roce 1970. Současný majitel má tento kus ve své sbírce od roku 2009. Sledujte naši stránku, nově vám podobné "kusovky" budeme prezentovat pravidelně v každém týdnu dvě! Zařazeno do sekce sbírky.

 
 

Ježek v kleci GEN - Hlavolam roku 2012!

22.10.2012

 

Dne 17.10.2012 v Eden Aréně v Praze byla na tradiční akci Trend Event vyhlášena cena za Hlavolam roku 2012. Tato cena byla udílena poprvé. Cenou ve formě poháru byl oceněn nový hlavolam Ježek v kleci GEN a převzal ji osobně pan Radek Micopulos, vynálezce tohoto hlavolamu. Více informací zde.

 
 

Další nové rarity a start naší soutěže!

17.10.2012

 

Čtenáři naší stránky nám zaslali další fotografie svých rarit v kleci! Jsou to také zároveň  nově nominované kusy do soutěže o nejhezčí raritu, kterou spouštíme právě nyní! Mezi novými kusy naleznete Ježka vyrobeného ze slámy, sirek, včelích plástů, mléčného skla a ořechů. Více fotografií a informací naleznete přímo v sekci rarity, kde kromě těchto přibyly také další mnohé rarity.

 

Do soutěže se nám shromáždilo celkem téměř 60 rarit v kleci a každá z nich je jedinečná!

Hlasovat o nejhezčí raritu v kleci můžete v sekci ankety.

 
 

Nové rarity v kleci do naší velké soutěže!

7.10.2012

 

Do rarit nám přibyly nové kusy od nadšených čtenářů naší stránky! Jedná se zároveň o nově nominované kusy do soutěže o nejhezčí raritu. Více fotografií a informací naleznete přímo v sekci rarity.

 
 

Ježek v kleci vylovený z jezera

4.10.2012

 

Tento Ježek v kleci byl vyloven při potápění v létě roku 1988 z jezera Velký Draždiak, které se nachází poblíž Bratislavy. Vyloven byl z pětimetrové hloubky přibližně dvacet metrů od břehu. Klec je vysoká 74 mm a její průměr je 39 mm, má čtyři široké podélné otvory různých šířek. Víčka klece jsou k tělu klece přivařena bodově z vnitřní strany. Klec i ježek je natřený černou barvou. Uvnitř této klece se nachází ježek s deseti tenkými špičatými ostny různých délek. Bohužel pro tuto klec byl tento ježek nevhodný, kulička ježka má průměr 16,8 mm, ale šířka nejširšího otvoru v kleci je 25 mm, takže vzhledem k velké šířce otvoru a malému průměru kuličky i nevhodné délce ostnů stačilo klecí zaklepat a ježek sám z klece vypadl. Původní majitel ho měl několik let u sebe, ale potom ho vyměnil za ježka v kleci vyráběného v roce 1990 firmou Froněk Hobby motors s jedním sběratelem. Nový majitel klec zbavil původního nátěru a do klece si nechal v roce 2012 vyrobit nového vhodnějšího ježka s osmi do kuličky našroubovanými ostny o průměru 6 mm a průměrem kuličky 23 mm. Původní ježek se dočkal nové vhodnější klece s pěti podélnými otvory o výšce 75 mm a průměru 49 mm. Ježek se dá vyjmout pouze jedním otvorem v kleci. Celá klec je natřena černou barvou, čímž se vzhledově přibližuje původní kleci a originální ježek zůstal v původní podobě. Jak se tento ježek v kleci dostal do jezera, komu vypadl, kým byl do jezera vhozen? V jakém roce byl vyroben a kdo byl jeho prvním majitelem? To už se dnes asi nedozvíme. Fotografie - zleva: nalezený Ježek, původní klec zbavená nátěru s novým ježkem (vnitřkem), nová klec natřená na černo s původním ježkem (vnitřkem). Další fotografie naleznete v sekci sbírky.

 
 

Nominace nejhezčích rarit v kleci

29.9.2012

 

Do rarit a zároveň i do nominace o nejhezčí raritu Ježka v kleci jsme nově přidali (ze sekce sbírky) nejmenšího Ježka v kleci na světě a Ježka v kleci jako přívěšek. Nominováno je nyní již více než 20 rarit domácí výroby a rarity sériové výroby jako Ryba v kleci, hlavolamy Hanayama apod. budou mít spíše svou samostatnou anketu. Pokud máte také nějakou raritu, tak neváhejte a zašlete nám její fotografii na e-mail: info@jezcivkleci.cz a účastněte se naší soutěže!

Uzávěrka pro zasílání vašich fotografií je 12.10.2012. Více info přímo v sekci rarity.

 
 

Ježek v kleci GEN v České televizi a v médiích!

25.9.2012

 

Dodatečně Vám přinášíme odkazy související s proběhnuvší výstavou Hry a hlavolamy a Ježkem v kleci GEN, který se tak jako novinka díky tomu v médiích objevil. Jak byl tento hlavolam prezentován v televizi se můžete podívat zde ze záznamu ČT24 -  reportáž má 5 minut, ale stojí opravdu za shlédnutí i kvůli dalším prezentovaným hlavolamům. Dále se také tento Ježek dostal na Český rozhlas 2 - zde a do tisku jako např. do pražského Deníku - zde. Jsme velmi rádi, že se náš hlavolam stává populárním a doufáme, že to stejně potěší i Vás. Ježek GEN je stále k dostání v našem obchodu za zaváděcí cenu.

 
 

Soutěž o nejhezčí rarity v kleci!

24.9.2012

 

Připravujeme velkou soutěž o nejhezčí raritu Ježka v kleci. Pokud máte také nějakou, tak neváhejte a zašlete nám její fotografii na e-mail: info@jezcivkleci.cz a můžete se ucházet o první tři místa právě s ní! Pokud bude více účastníků, tak výherce i odměníme. Bude se hlasovat formou tří anket, které určí hlasy návštěvníků stránky první, druhé a třetí místo. Účastnit se mohou všichni, kteří takového Ježka vyrobili, nebo ho vlastní již dlouhou dobu a jeho výrobce o soutěž nemá zájem. Nominovat se nemohou napodobeniny již jednou vyrobených rarit. Uzávěrka pro zasílání vašich fotografií je 5.10.2012, tak neváhejte a zapojte se do soutěže! Všechny kuriózní Ježky naleznete v sekci rarity. Pokud byste měli informace o výrobci k raritám, u kterých není uveden, tak je jedině uvítáme.

 

Nové rarity a doplnění historie články

12.9.2012

 

Máme zde další ukázku lidské vynalézavosti v podobě Ježků v kleci vyrobených z jednoho kusu kokosového ořechu, vlašského ořechu, včelího vosku a keramiky. Kokosová klec přitom obsahuje ježka vyrobeného z ořechu vlašského. Klec z vlašského ořechu má pak kuličku ježka z malého korálku. Tyto rarity byly zařazeny do nově vylepšené sekce rarity, kde byly doplněny i další dosud chybějící rarity a údaje o rozměrech. Máte také své jedinečné kusy? Neváhejte a kontaktujte nás!

Rovněž byla vylepšena sekce historie, ve které u jednotlivých typů Ježků naleznete nově i odkazy na konkrétní články. Díky této provázanosti si budete moci přečíst k danému tématu téměř vše co na našem webu je, aniž byste to museli složitě hledat. Do historie byl přidán Ježek pana Foglara odhadem datovaný do let 1940 - 1950, protože přesný datum výroby tohoto kusu není znám stejně jako výrobce. Byl sem přidán také Ježek pana Hynka Bočana (1969), který sloužil jako předloha pro seriálového Ježka v kleci.

 

18. výstava HRY A HLAVOLAMY

10.9.2012

 

Již poosmnácté proběhne výstava HRY A HLAVOLAMY. Letos to bude opět na Novoměstské radnici v Praze a nebude chybět spousta novinek. Návštěvníci si mohou zahrát na 100 různých deskových a společenských her. Ve vitrínách, ale i na pultech, bude k dispozici několik desítek mechanických hlavolamů. Naprostou většinu si budou moci všichni návštěvníci zapůjčit a vyřešit.

 

Na výstavě se můžete rovněž těšit na část věnovanou Ježkům v kleci zapůjčených stránkou JEŽCIVKLECI.cz a produkcí originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Celkem si budete moci prohlédnout téměř 30 Ježků v kleci a mnoho doprovodných materiálů!

 

Novinkou je letos poprvé vyhlášená anketa Hlavolam roku, která má svůj web www.Hlavolamroku.cz a bude probíhat ve dvou rovinách – hlasování odborníků a také část pro všechny hlavolamové nadšence, která proběhne na Facebookových stránkách. Vyhlášení ankety Havolam roku proběhne v neděli na výstavě Hry a hlavolamy. Za web JEŽCIVKLECI.cz jsme nominovali nového Ježka v kleci GEN, který je dle našeho názoru opravdu převratný a už nyní se chystá jeho vylepšená verze. Věříme, že nás s tímto hlavolamem podpoříte.

 

Datum konání: 13. - 16. 9. 2012
Místo: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, 120 00 Praha 2

Otevírací doba: čtvrtek a pátek 8.00 – 18.00 h, sobota a neděle 10.00 – 18.00 h
Vstupné: plné 70 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 150 Kč, skupinové 50 Kč

 

 

Reklamní Ježci v kleci jako renomé českých firem

31.8.2012

 

Hlavolam Ježek v kleci nebyl vždy jen zábavnou hračkou pro děti i dospělé, ale stal se také jedinečným reklamním předmětem. Výroba Ježků v kleci pro firmy probíhá již celá desetiletí a hlavně díky tomu se daří Ježka držet v povědomí společnosti. Je s obdivem, že se i v dnešní době najde pár českých firem, jež si vyberou tradiční český hlavolam (tuzemské výroby) jako svého maskota. Podle našeho názoru může Ježek české výroby udělat firmě, která si ho zvolí skvělé renomé. Z takových hlavolamů stojí za zmínku třeba dřevěný Ježek v kleci Clever upravený pro firmu Asekol a druhá verze s potiskem města Praha. Původní neupravená verze tohoto dřevěného hlavolamu je stále k dostání v našem obchodu. Z posledních Ježků v kleci upravených do barev a stylu firmy pak připomeňme například Ježka pro společnost ŠKODA AUTO, který byl vytvořen v produkci RADEMIC PUZZLES. V současné době se chystá pro tuto společnost také speciálně upravená varianta Ježka v kleci GEN, která ponese specifický styl podobně jako nové logo Škody Rapid.

 
 

Mladý hlasatel - 1941 a seznam všech vydaných článků!

25.7.2012

 

Články z časopisu Mladý hlasatel (1941) publikované již před časem vám nově přinášíme v jednom souhrnném článku. Níže se také můžete podívat na všechny dosud vydané články!

Ježek v kleci - Hron vs. Philos
Skutečnost versus realita - Český vynález v cizích rukou
Skutečný původ Ježka v kleci - Patent z roku 1896
Záhada Foglarova Ježka v kleci
Hlavolamy Houdini´s Cage a Pop Earth
Záhada Roudnického Ježka v kleci
Kuriózní spor o Ježka v kleci - J.Foglar vs Hron
Tajemný Ulčův Ježek v kleci
Ježek v kleci - Film a seriál Záhada hlavolamu
Ježek v zahraničí - Ocelové nervy, Uvězněný satelit a další

Jedinečný hlavolam Cast Cuby
JEŽIVAL v kleci je zpět! - Původní český hlavolam z roku 1966
Ježek v kleci ze Švédska
Ježek v kleci pana Hynka Bočana
Ježek v kleci "Spartakiáda" 1955
Rez - zkáza či krása?
Létající kolo Jana Tleskače - Sen se stává skutečností
Nový JEŽEK V KLECI - GEN aneb Ježek nové generace!
Mladý hlasatel - 1941

Ježek v kleci - ŠKODA AUTO - Dvě české klasiky v jednom spojení!

 

Anketa k novému modelu Ježka

17.7.2012

 

Anketa, kterou jsme zde před časem spustili má za úkol zjistit, jaký povrch kovového Ježka se Vám líbí nejvíce. Cílem však je zjistit také to, jaká povrchová úprava by se Vám nejvíce líbila na chystaném novém modelu Ježka. Ten by měl mít klasickou podobu a proto se ptáme: jaký povrch by se vám na tomto hlavolamu nejvíce líbil? Hlasujte prosím v anketě a zvolte si svou variantu!

 

diskuse k článku

 

Nový JEŽEK V KLECI - BEARING ("Ložiskáč")

9.7.2012

 

Produkcí RADEMIC PUZZLES byl vyvinut jedinečný Ježek v kleci! Kombinuje v sobě dvě ložiska tvořící víčka klece a samotného Ježka v kleci CLASSIC. Ježka lze vyjmout největším otvorem za jeden z nejdelších ostnů. Samotná ložiska dodávají tomuto hlavolamu další rozměr hravosti, protože se na nich klec pěkně protáčí. Ježek uvnitř je eloxovaný pro větší odolnost povrchu. Vyrobena byla bílá a lesklá úprava tohoto hlavolamu. Více na stránce produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC.cz! Ježek "Ložiskáč" byl zařazen do sekce historie.

 
 
 

Nové zajímavé ankety

21.6.2012

 

Naše tradiční ankety, které zde mají počátky již od roku 2005 doplňují další zbrusu nové. Budeme rádi, když se zapojíte do hlasování. Nové ankety naleznete hned v horní části zde: ankety.

 

Nová Sbírka (č.9) kuriózních Ježků v kleci

12.6.2012

 

Máme zde fotografie sbírky Ježků v kleci od kreslíře Rychlých šípů pana Milana Tesleviče! Jedná se pouze o vybrané kusy (ne celou sbírku), které získal darem a jednoho unikátního Ježka, kterého si sám vyrobil. Jedná se o kus na první fotografii, ale jak sám dodává, tak ještě není tento hlavolam úplně hotový. Měl by se ještě na spojích zabrousit a vyleštit. Jak nám pan Teslevič také prozradil, tak se mu nejvíce líbí Ježci, na kterých je již znát jejich stáří ve formě patiny či rzi přičemž nám ukazuje také Ježka vyrobeného z lešenářské trubky. Osobně si myslíme to samé, jak jste nedávno mohli vidět v našem článku věnovaném tomuto tématu. Na dalších fotografiích si můžete prohlédnout dva Ježky vyřezané ze dřeva a na poslední fotografii pak unikátního Ježka vtipně vyrobeného z plechovky od protlaku a s ostny v podobě vrutů. Další fotografie těchto a jiných kusů jsou v sekci sbírky, kde také naleznete info k tomu, jak se i vy můžete pochlubit vaší sbírkou či domácí výrobou.

 

 

 

Výhodná kolekce hlavolamů RADEMIC PUZZLES!

5.6.2012

 

Náš internetový obchod vám přináší další výhodnou sestavu hlavolamů. Jedná se o kolekci RADEMIC PUZZLES v níž výhodně získáte hlavolamy Ježek v kleci CLASSIC, Ježek v kleci GEN, JEŽIVAL v kleci ´66 a k tomu 3 červené semišové sáčky. Více v obchodu Ježcivkleci.cz!

 

 

Sen se stává skutečností létající kolo Jana Tleskače!

29.5.2012

 

Jan Tleskač se učil zámečníkem a ve své skryté dílně neustále něco vytvářel. Toužil sestrojit létající kolo, jež se mu nakonec podařilo zkonstruovat, plány před svou smrtí uschoval do plechovky a hlavolamu zvaného Ježek v kleci. Plány v plechovce spálil, a tak celý plán byl pouze v ježkovi. Zemřel v sobotu 21. října 1913, pádem ze zvonice sv. Jakuba ve Stínadlech. Podle oficiálního románového vyšetřování se mladý Tleskač údajně houpal na laně a spadl. Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka). Ten byl totiž se svým učněm ve stálém konfliktu a dlouhodobě usiloval i o plánek létacího kola.

zdroj: cs.wikipedia.org

 

Čtyři české firmy se chystají splnit sen Jana Tleskače o létajícím kole. V Praze ve čtvrtek 24.5.2012 představily jeho zatím jen virtuální prototyp, ve fyzické podobě ho předvedou v září na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Autoři projektu slibují, že se kolo také vznese do vzduchu. Stroj s názvem F-Bike je velký jako menší osobní automobil (3,5 x 2,5 x 1,2 metru). Má být schopen jízdy jako klasické jízdní kolo, ale současně se bude moci dostat i do vzduchu. Předpokládaná doba letu je zatím tři až pět minut. "Uskutečnění projektu létajícího kola není jen splněním našich klukovských snů. Pro naši společnost je to zároveň dárek k jejím dvacátým narozeninám, který názorně ukazuje obrovské možnosti, jež průmyslu nabízejí dnešní vyspělé softwarové nástroje,“ říká Aleš Kobylík, člen řídícího výboru projektu a ředitel společnosti Technodat. Ta se na vývoji podílela s Dassault Systèmes a dále firmami Duratec a Evektor.

 

 

Duratec navrhl rám kola, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajišťuje standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu a také vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie, řídící jednotku a vrtule. Energii pro vzlet bude totiž stroji bez křídel dodávat statický tah hned šesti horizontálních vrtulí. Celkový výkon stroje je 47 kW. Ten sestává ze čtyř desetikilowattových motorů umístěných vpředu a vzadu a po stranách kola a dále dvou motorů s výkony 3,5 kW. Umístěny jsou na otočných konzolách po straně kola a mají stabilizační funkci. Hlavní vrtule mají průměr 130 centimetrů, stabilizační poloviční. Zdrojem energie je sada Li-Pol akumulátorů o celkové kapacitě 50 Ah (14s 10p). Hmotnost stroje bez pilota činí 85 kilogramů, maximální vzletová hmotnost dosahuje 170 kilogramů. Z toho vyplývá, že cyklista těžší než 85 kilogramů se do vzduchu nedostane. Po zemi jede kolo maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině.

zdroj: auto.aktualne.cz

diskuse k článku

 

Nové fotografie japonského Ježka v kleci - přívěšku

28.5.2012

 

Podařilo se nám získat fotografie japonského Ježka v kleci ve formě přívěšku, který vznikl v roce 2004. Jeho rozměry jsou 20 x 40 mm Jsme nesmírně rádi, že můžeme doplnit další část zajímavé historie tohoto hlavolamu. Pokud nám s tím také chcete nějak pomoci, tak neváhejte a kontaktujte nás!

 

 

Kusovky - domácí výroba č.16

17.5.2012

 

Máme zde další povedené Ježky vyrobené podomácku. Prvním je chromovaný kus o výšce 100 mm a průměru 60 mm. Kulička ježka o průměru 30 mm má dvanáct ostnů. Druhý Ježek v kleci má klec vyrobenou z mosazi a kuličku z bronzu. Výška klece je 70 mm a průměr 53 mm. Ježek má deset kuželovitých ostnů do kuličky upevněných šroubováním. Mosazná klec je vyrobena z jednoho kusu materiálu vnitřním vysoustružením. Velmi hezké "kusovky", které už od roku 2009 pravidelně zveřejňujeme  si můžete prohlédnout kompletně v sekci sbírky, kde naleznete i celé sbírky větších i menších sběratelů. Máte také své jedinečné kusy? Neváhejte a kontaktujte nás!

 

 

2. Jihočeská výstava - HRY A HLAVOLAMY

14.5.2012

 

18. - 19. května 2012 proběhne ve Vodňanech 2. Jihočeská výstava z cyklu HRY A HLAVOLAMY. Poznáte zde novinky ze světa her a hlavolamů, nakoupíte originální vánoční dárky a získáte sběratelské unikáty. Zahrajte si několik desítek deskových a společenských her a potrapte své mozkové závity v krásných prostorách Novoměstské radnice. Zkušení herní instruktoři poradí s výběrem hry, vysvětlí pravidla, nastíní strategii.

 

Stránka JEŽCIVKLECI.cz spolu s produkcí RADEMIC PUZZLES zde bude mít rovněž svou výstavku s celkem dvaceti Ježky v kleci. Budete si moci prohlédnout nového Ježka v kleci GEN a také Ježka v kleci vyrobeného pro společnost ŠKODA AUTO. To vše s exkluzivními doprovodnými materiály!

 

 

Kresba Ježka v kleci GEN od Milana Tesleviče

6.5.2012

 

Nový Ježek v kleci GEN, který byl po 2 letech vývoje uveden do prodeje teprve nedávno, má velmi příznivé ohlasy. Hlavolam dostal po více než 70 letech možnost posunout se jiným směrem ve své podobě a principu. Velký comeback, který tohoto Ježka v kleci provází, byl spodobněn jako v roce 1940 (poprvé) kresbou s Rychlými šípy. Známý kreslíř Rychlých šípů Milan Teslevič nám svou novou originální kresbou zvěčnil Ježka v kleci GEN ve zcela novém úhlu pohledu. Tato exkluzivní kresba bude u nás tento hlavolam provázet ve vybraných výlohách prodejen hraček či papírnictví. Hlavolam je možno zakoupit i v internetovém obchodu Ježcivkleci.cz! Více informací o Ježku v kleci GEN na RADEMIC.cz!

 

 

S hlavolamem Ježek v kleci nás poprvé seznámil pan Jaroslav Foglar v prvním příběhu Rychlých šípů - Záhada hlavolamu, který vyšel v časopisu Mladý hlasatel 30.8.1940. Jedná se o první známou ilustraci Ježka v kleci ve "válcové" podobě. Obálku tohoto vydání tvořila ilustrace kreslíře Jana Fischera, kde byl jasně znázorněn tvar tohoto hlavolamu. Po velkém úspěchu a mnoha dopisech od čtenářů se rozhodl pan Foglar napsat také román. Prvního knižního vydání se Záhada Hlavolamu dočkala již v roce 1941 v nakladatelství Kobes.

 

Nové fotografie plastové éry Ježka v kleci

2.5.2012

 

Podařilo se nám získat fotografie dalších typů plastových Ježků v kleci ze sedmdesátých let! V roce 1970 připravil PULS Ostrava s Fortunou Praha v družstvu Druopta Praha první variantu hlavolamu Ježek v kleci z umělé hmoty. Prodával se v prodejnách Drobného zboží za 19,50 Kčs nebo 20 Kčs v papírové krabičce, kde byl přiložen i návod. Tento Ježek byl vyroben v tak velkém množství barevných provedení a kombinací, že není dosud znám ani jejich počet! Ježci byli často vyrobeni v tříbarevných verzích, kdy byl ježek, ostny a klec v jiné barvě. Jedna z barev také bývala promíchaná s jinou barvou a tak mohla být klec (nebo ježek) žíhaná. Nyní si můžete prohlédnout několik dalších barevných variant a také jednu kuriozitu (s červenou klecí) s odlišně zabarvenými polokoulemi kuličky. Jedna je modrá a druhá červená. Jsme nesmírně rádi, že můžeme doplnit další část zajímavé historie tohoto hlavolamu. Pokud nám s tím také chcete nějak pomoci, tak neváhejte a kontaktujte nás!

 

 

 

 

 

Nová Sbírka č.8

18.4.2012

 

Máme zde fotografie sbírky, která se teprve rozrůstá, ale zato obsahuje kromě Ježků pěknou sbírku Foglarovek. Rádi zveřejníme Vaše sbírky a proto neváhejte a ukažte také své sbírky či domácí výrobu a porovnejte je s ostatními sběrateli. Více info jak na to naleznete spolu s touto sbírkou v sekci sbírky.

 

 

Nový JEŽEK V KLECI - GEN aneb Ježek nové generace!

4.4.2012

 

Produkce hlavolamů RADEMIC PUZZLES přináší nový model Ježka v kleci s názvem GEN. Hlavolam, který by se dal také nazvat Ježkem v kleci nové generace, využívá naprosto nový a jedinečný způsob řešení. Má v sobě zakomponován nový princip, který zahrnuje cca 10 správných tahů, nad nimiž se musí řešitel opravdu zamyslet. Úkolem je ježka vyndat jedním z víček klece a to pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky! Nevěříte, že to jde? Vyzkoušejte si to! Je překvapivě snadnější dostat ježka z klece ven, než dovnitř. Ježek má střední obtížnost, ale i po vyřešení se budete k jeho hravému způsobu vyjmutí rádi vracet. Povrch celého hlavolamu má povrchovou úpravu (elox) odolnou vůči mechanickým (poškrábání) a chemickým vlivům vnějšího okolí. Povrch je na dotek velmi příjemný a nezanechává otisky prstů. Hlavolam v sobě nese design inspirovaný lidským genem a tím také připomíná, že jde o Ježka "nové generace"!

 

 

"Myšlenka na Ježka v kleci, který by se dal vyndávat kruhovým otvorem na vrchu klece mě napadla již před lety. Jak to ovšem udělat, aby mohly všechny součásti zůstat napevno a přitom minimálně narušit otvor klece? Zvolil jsem ježka se šesti ostny a vymyslel systém, kterým se dostane ježek ven z klece pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky. Hlavolam kombinuje postup otáčení a překlápění, které se musí provést ve správné kombinaci. Nejprve je ovšem potřeba nalézt správnou výchozí pozici čtyř ostnů. Pokud je správná, tak vám dovolí posouvat se v řešení dál až k vyjmutí samotného ježka. Princip tohoto jedinečného hlavolamu je opravdu promyšlený a k řešení už nestačí jen nelogické posuny ježkem jako tomu bylo dříve."

Radek Micopulos

vynálezce a producent hlavolamů RADEMIC PUZZLES

Více na webu hlavolamů RADEMIC.cz!

Ježek je nově v sekci historie.

Ježka můžete zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz!

 

 

EU nařídila zákaz Ježka v kleci!

1.4.2012

 

Komise Evropské unie pro ochranu lesních zvířat oznámila, že zakáže Ježka v kleci. Týrání volně žijících zvířat v kleci, natož jejich vytahování za nejdelší osten největším otvorem je v Evropě nepřípustné! Situaci budeme dále sledovat, protože jsme byli osočeni také my za popularizaci tohoto nešvaru a stránka JEŽCIVKLECI.cz by měla být z tohoto důvodu zakázána. 

 

apríl :-)

Nový Ježek v kleci - CLASSIC!

16.3.2012

 

Produkce hlavolamů RADEMIC PUZZLES přináší nový model Ježka v kleci s názvem CLASSIC. Nejoblíbenější typ tohoto hlavolamu prošel hned několika změnami. Konstrukce má vylepšené řešení spojů víček s klecí a působí tak mnohem kompaktněji. Víčka byla podstatně zesílena a povrch celého hlavolamu dostal navíc povrchovou úpravu (elox) odolnou vůči mechanickým (poškrábání) a chemickým vlivům vnějšího okolí. Povrch je také na dotek mnohem příjemnější a nezanechává otisky prstů. Ježka s deseti ostny lze za nejdelší osten vyjmout jedním z největších otvorů. Hlavolam působí masivním a bytelným dojmem a je úžasný i jako dekorace. Pro začátečníky má hlavolam střední obtížnost, pro zkušenější je spíše snadný. Více na webu hlavolamů RADEMIC.cz! Ježek je nově v sekci historie.

 

Ježka můžete nově zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz!

 

 

Vyřezávaní a ručně vyrábění Ježci v kleci

13.3.2012

 

Nově otevíráme také kapitolu vyřezávaných a ručně vyráběných Ježků v kleci ze dřeva. Tyto hlavolamy mají jistě nespornou výhodu v tom, že je každý kus opravdový originál. Na levé straně můžete vidět Ježka vyrobeného z březového dřeva, které je navíc upraveno do precizně zaoblených tvarů. Ježek na prostředním obrázku ze stejného dřeva je nesouměrný a v nejširších částech měří 6,2 x 11,7 cm. Autorem těchto dvou exemplářů je pan Jaroslav Haken. Vpravo pak můžete vidět čistě ručně vyřezaného Ježka v kleci vysokého 20 cm, který je uměleckým dílem řezbáře Robina. Zařazeno do sekce rarity.

 

 

Rez - zkáza či krása?

29.2.2012

 

Dnešní novinkou otevíráme dosud neprezentované téma týkající se rzi, která Ježkovi dodává také zajímavý vzhled. Otázkou však je, zda je koroze opravdu pozitivní věcí na našem známém hlavolamu. Jak můžete vidět níže, Ježci v kleci díky ní získávají opravdu jedinečný vzhled a působí velmi starožitně i přesto, že jsou staří třeba jen pár let. Většina současné výroby hlavolamů je soustředěna na korozivzdorné slitiny s povrchovými úpravami - chrom, zinek, komaxit a tak je tento jev u běžné výroby prakticky vyloučen. Díky domácí výrobě či chybám v povrchové úpravě a s tím související (nesprávné) skladování na vlhkých místech však vznikají na Ježcích krásné patiny stáří. Jaký názor na to máte vy? Je rez nevzhlednou věcí nebo je znakem zajímavosti? Zapojte se do diskuse! Novinka zařazena do sekce články.

 

 

 

Návod na hlavolam Ryba v kleci

20.2.2012

 

Na hlavolam Ryba v kleci máme nově také návod. Na princip vyjmutí není tak snadné přijít, protože ryba i klec skrývají hned několik záludných tvarů, které vedou k řešení. Na návod se podívejte jedině v případě, že nevíte jak na tento hlavolam, jinak si zkazíte krásné překvapení! Rybu v kleci je možné zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz. Více o hlavolamu naleznete v sekci rarity.

 

 

Sáček ala Červenáček!

10.2.2012

 

Naši oblíbenou kolekci luxusních semišových sáčků na Ježky nově doplňuje barva, kterou by i Červenáček záviděl :-). Krásný červený sáček je velmi hezkým a stylovým balením. Barva na fotografiích mírně zkresluje, sáček i šňůrky jsou více červené až rudé. Sáček zakoupíte nově v našem obchodu!

 

 

Plastový Ježek v kleci z roku 1980!

7.2.2012

 

Podařilo se nám získat chybějící fotografie průsvitného plastového Ježka v kleci z roku 1980! Tento Ježek se ve své době objevil na víkendových trzích v různých městech. Je menší než jeho předchůdce z roku 1970 a má jinak vyrobené ostny, které mají stupňovanou tloušťku. Výrobce byl i v době, kdy se Ježek prodával neznámý. Jsme nesmírně rádi, že můžeme tímto způsobem doplnit další část zajímavé historie tohoto hlavolamu! Můžete nám s tím také nějak pomoci? Kontaktujte nás!

 

 
Start projektu RADEMIC PUZZLES !

1.2.2012

 

Rok 2011 byl rokem příprav pro naši novou produkci hlavolamů RADEMIC PUZZLES, kterou spouštíme právě 1.2.2012. Produkce nese název po jejím zakladateli, který se tvorbou hlavolamů zabývá již od roku 2005. Autor těchto hlavolamů, Radek Micopulos od té doby také shromažďuje informace o legendárním českém hlavolamu Ježek v kleci na stránce JEŽCIVKLECI.cz. V tomto roce se dostane do prodeje dlouho očekávaný nový model Ježka v kleci GEN, dvě nové verze Ježků CLASSIC a také jedna zatím blíže nespecifikovaná novinka. Spolu se startem RADEMIC PUZZLES Vám nyní můžeme představit i jednu ze skvělých novinek, kterou jsou doslova "dvě české klasiky v jednom spojení"! Viz. níže.

 

 

Ježek v kleci - ŠKODA AUTO

1.2.2012

 

V produkci RADEMIC PUZZLES vznikl unikátní Ježek pro automobilku ŠKODA AUTO! Speciálně upravený hlavolam má bílou klec, zeleného ježka a černé nápisy ŠKODA, Service, Coaching, které jsou umístěny na plochách tyček. Je zajímavé jak nyní ježek silně evokuje okřídlený znak automobilky. Náš původní hlavolam prošel zesílením a vyztužením víček. Odolnější provedení má i ježek s deseti šroubovacími ostny, kterého lze vyjmout jedním z největších otvorů pod nápisem Coaching. Jsme nesmírně rádi, že jsme dostali možnost spojit dvě legendární české klasiky jako jsou ŠKODA AUTO a JEŽEK V KLECI. Více fotografií a informací naleznete na nové stránce hlavolamů RADEMIC.cz!

 

 

 

Dřevěná Trikolóra a Ryba v kleci stále v prodeji!

26.1.2012

 

Sestava tří dřevěných Ježků v kleci Trikolóra s výraznou slevou bude v prodeji i tento rok do vyprodání! Neváhejte proto a ušetřete při nákupu této zajímavé sestavy. V prodeji je také omezená série Ryby alias Kapříka v kleci, která je dalším hlavolamem mezi známými zvířátky v kleci. Hlavolam má velmi hezké provedení a můžeme ho všem vřele doporučit! Více informací v obchodu JEŽCIVKLECI.cz

 

 

 

JEŽIVAL v kleci ´66 na nových fotografiích

25.1.2012

 

Ježival v kleci je nyní na zbrusu nových fotografiích, které si můžete prohlédnout níže. Připomeňme si, že se vznik původního českého hlavolamu Ježival v kleci datuje už do roku 1966, kdy ho vymyslel pan Stanislav Tvrdík. Hlavolam vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála a tak se dostal do zahraničí, kde se začal sériově vyrábět. Kvalita výroby byla ovšem nevalná a proto u nás vznikla v produkci RADEMIC PUZZLES verze nová, která chce původnímu hlavolamu vrátit jeho zašlou krásu. Zatím málo známý Ježival v kleci se tak po mnoha letech vrací do České republiky! Více na RADEMIC.cz.

 

 

 

Japonský Ježek v kleci

10.1.2012

 

Ježek, který je vyráběný japonskou firmou Hanayama od roku 2002 má také své alternativy na jiných trzích. Na fotografii vlevo je varianta s názvem TRILBY, která je pravděpodobně ze starší výroby tohoto hlavolamu, uprostřed je verze prodávaná v Austrálii a vpravo je evropská varianta prodávaná i v našem obchodu. Hlavolam Cast Cage od firmy Hanayama je ale ze všech nejpovedenější. Japonský Ježek je velmi zajímavou alternativou tohoto hlavolamu. Na rozdíl od běžných typů Ježka v kleci nemá přímo kuličku, ale hvězdici se šesti vyčnívajícími ostny kuželovitého tvaru. Klec má čtyři různě tvarované otvory a pouze jedním z nich je hvězdici možné vyjmout. Hlavolam má střední obtížnost a specifický způsob vyjmutí. Tento jedinečný Ježek vyniká kvalitním provedením z nezvyklých slitin kovu. Zajímavostí tohoto kousku také je, že je v zahraničí prodáván s titulem tradiční český hlavolam. Krásný originál od japonské firmy Hanayama (vpravo) zakoupíte aktuálně v našem obchodu za zvýhodněnou cenu!

 

 

Sbírka č.6 - aktualizace

9.1.2012

 

Máme zde nové fotografie sbírky, která se jednomu ze sběratelů těchto hlavolamů rozrostla za poměrně krátkou dobu z 50 na neuvěřitelných 100 ks. Všechny fotografie naleznete v sekci sbírky.

 

 

Rarita v pochromované úpravě

8.1.2012

 

Máme zde nové fotografie Ježka v kleci na zednické olovnici, který byl nově pochromován. Jedná se o novou (2011) kopii původního nápadu z roku 1992. Na délku měří 27 centimetrů a průměr má 3 centimetry. Ježek má osm ostnů našroubovaných do kuličky a dá se vyjmout jen jedním otvorem v kleci. Stejně jako předchozí verze má i tato tělo s počtem 13 okruží, což symbolizuje Foglarových 13 bobříků. Nové fotografie byly přidány do sekce rarity k původní olovnici.

 

 

PF 2012 a nová rarita

27.12.2011

 

 

Rarita v podobě ježka v proutěné kleci má rozměry 20 x 55 cm. Celý ježek, klec i podestýlka je z čistě přírodních materiálů. Tuto raritu s dalšími fotografiemi naleznete nově v sekci rarity.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.15

14.12.2011

 

Pan Martin Choděra vyrobil dalšího zajímavého Ježka v kleci v podobě přívěšku. Jeho výška je 53 mm a průměr 33 mm. Ježek má 10 tupých mosazných ostnů, klec a koule je ocelová. Tento kus byl zařazen do sekce sbírky.

 

Jen připomeňme, že první sériově vyrobený Ježek ve formě přívěšku vznikl v roce 2004. Jednalo se o plně funkčního japonského ježka Cast Cage z roku 2002, který byl oproti originálu podstatně zmenšen až do velikosti přívěšku na klíče. Hlavolam má 6 ostnů a jeho rozměry jsou 20 x 40 mm. Více zde

Další velmi hezký přívěšek vyrobilo družstvo umělecké výroby Granát v roce 2004. 1,7 cm vysoký stříbrný Ježek v  kleci se tak stal nejmenším sériově vyrobeným Ježkem, i když se jednalo o omezenou sérii. Více zde

 

 

 

 

 

Vánoční nadílka od stránky JEŽCIVKLECI.cz!

12.12.2011

 

Naše stránka Vám přináší jako vánoční nadílku sestavy hlavolamů za zvýhodněné ceny! Sběratelské sestavy jsou dvě po třech hlavolamech. Ušetřete při nákupu a vyberte si z některé z nich. Nabídka je omezena do vyprodání! Více naleznete v obchodu JEŽCIVKLECI.cz v nové kategorii Výhodné sestavy.

 
 

 

 

 

Akce STÍNADLA 2011 - Dvůr Králové nad Labem

16.11.2011

 

"Skauti ze Dvora Králové pořádají každoročně akci zvanou Stínadla a nejinak je tomu i letos. Jedná se o hru založenou na motivech Foglarovy trilogie o Rychlých šípech, Vontech a ježku v kleci. Hlavní pointou je bitva o Velké vonství, kde dvě skupiny - Losnovci a Mažňákovci soupeří v několika disciplínách, podobných těm, v jakých se v dávných dobách utkal Otakar Losna se Štěpánem Mažňákem ve svatojakubském kostele. Jde např. o prokázání znalostí ze stínadelské historie, hledání deníku a hrobu Jana Tleskače, rozluštění místa úkrytu plánku létajícího kola či nejoblíbenější - braní soupeřových životů respektive střet se samotným Širokkem. Vyvrcholením hry je volba Velkého Vonta a předání tohoto titulu výherci opět na dobu jednoho roku. Celá tato hra se odehraje v ulicích Dvora Králové nad Labem dne 19. listopadu. Do hry už je v současné době přihlášen dostatek účastníků a proto se již další nemohou přibrat. Jsme rádi, že se tato zajímavá akce odehrává opět ve městě Dvůr Králové nad Labem, které je i rodištěm stránky JEŽCIVKLECI.cz a jejího autora. Letos jsme opět mediálním partnerem této akce. Více informací o akci naleznete zde www.stinadla.com a na trailer se můžete podívat níže.

 
 

 

 

Vánoční novinka! RYBA v kleci

12.11.2011

 

Alias Kapřík v kleci je naší vánoční novinkou! Ryba v kleci je dalším hlavolamem mezi známými zvířátky v kleci. Kapřík má pohyblivé ploutve a dá se vyjmout pouze jedním z otvorů v kleci. Na princip vyjmutí není tak snadné přijít, protože ryba i klec skrývají hned několik záludných tvarů, které vedou k řešení. Hlavolam má velmi hezké provedení a můžeme ho všem vřele doporučit! K zakoupení je nově v obchodu Ježcivkleci.cz a naleznete ho i v sekci rarity.

 

O hlavolamu: Při přípravě Jihočeské výstavy her a hlavolamů ve Vodňanech se zjistilo, že město Vodňany je s knihou Záhada hlavolamu spojeno. Podle knihy se totiž právě ve Vodňanech objevilo poprvé funkční létající kolo. Měl na něm létat jakýsi muž na místní trhy. Spojení legendárního hlavolamu s městem Vodňany tedy dalo vzniknout novému hlavolamu, který vychází jednak z knihy a slavného Ježka v kleci, a pak také z nejznámější místní tradice - rybářství. Při příležitosti této výstavy vznikl tedy hlavolam Ryba v kleci. Hlavolam má pouze jedno jediné řešení a to není jednoduché. Možná, že jím zkrátí dlouhou chvilku nejeden rybář. Autor provedení a designu: Josef Hordina. Vyrobeno poprvé 1.11.2011 série 100 kusů.

zdroj: hryahlavolamy.cz

 

 

 

 

Novinka hlavolam ATOM

1.11.2011

 

V prodeji je novinka s názvem Atom! Hlavolam, který s trochou představivosti připomíná ježka v kulaté kleci vymyslel český výrobce. Hlavolam je vyroben z kvalitního dřeva (buk) a vnitřek lze vyjmout pouze jedním z otvorů elipsovité klece (85 x 80 mm). Hlavolam můžete zakoupit nově v obchodu Ježcivkleci.cz a naleznete ho i v sekci rarity.

 

 

 

 

 

Rozšroubovatelný Ježek v kleci v lesklé úpravě

30.8.2011

 

Ježka s největším výběrem barevných provedení v rozšroubovatelné podobě doplňuje nyní již desátá verze. V prodeji je po dlouhé době rozšroubovatelný Ježek v kleci v nové kovově lesklé úpravě. Oproti původnímu typu, který vznikl v roce 2005 má ale tento ještě hladší a kovovější povrch. Ježka můžete zakoupit už nyní v obchodu Ježcivkleci.cz!

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.14

9.8.2011

 

Fotografie dalšího Ježka vyrobeného podomácku nám zaslal pan Jaroslav Hrouda. Klec je vyrobena pouze z jednoho kusu nerezové oceli, což znamená, že víčka na kleci nejsou nijak připevněna. Koule ježka i ostny jsou také z nerezové oceli. Systém vytažení ježka je nastaven poměrně velmi složitě a z klece je možné jej vyprostit pouze jedním, jediným způsobem (nikoliv dle knihy Záhada hlavolamu). Tento krásný kus byl zařazen do sekce sbírky.

 

 

 

 

Rozhovor na rádiu ČRo Wave - Český rozhlas

7.7.2011

 

Přinášíme Vám rozhovor, který proběhl v živém vysílání rádia Wave - Český rozhlas dne 30.6.2011. Účastnil se ho šéfredaktor této stránky a chtěl by tímto poděkovat za spolupráci redaktorovi Petrovi Duškovi! Že ježka v kleci nevymyslel Jaroslav Foglar, to už dnes ví kdekdo. Ale čím se český spisovatel při tvorbě své verze hlavolamu inspiroval, to ani dnes najisto neví nikdo. Český původ ježka v kleci tak zůstává skutečnou záhadou hlavolamu a to je skvělý námět na pořad Zpoždění. Díl se tedy věnuje hlavolamu Ježek v kleci, Jaroslavu Foglarovi, Janu Tleskači se Slavomilem Janovem a Martinem Rosolem z Akademie Jaroslava Foglara a autorem projektu JEŽCIVKLECI.cz Radkem Micopulosem.

 

Záznam pořadu je ZDE

(Poznámka: na přípravu k tématu jsem bohužel neměl vzhledem k mé současné pracovní vytíženosti mnoho času, ale doufám, že to není na rozhovoru příliš znát :-) RM

 

 

 

 

Rarita Ježek v kleci na zednické olovnici

6.7.2011

 

Máme zde další raritu Ježka v kleci na zednické olovnici. Původní verze byla vyrobena v roce 1992 a níže můžete vidět novou kopii z roku 2011. Na délku měří 27 centimetrů a průměr má 3 centimetry. Ježek má osm ostnů našroubovaných do kuličky a dá se vyjmout jen jedním otvorem v kleci. Stejně jako předchozí verze má i tato tělo s počtem 13 okruží, což symbolizuje Foglarových 13 bobříků. Tato rarita byla přidána do sekce rarity k původní mosazné olovnici, kde naleznete i další fotografie.

 

 

 

 

Sbírka č.7

20.6.2011

 

Máme zde novou sbírku Ježků pana Honzy Tománka. Další fotografie naleznete přímo v sekci sbírky.

 

 

 

 

Hlavolam Hanayama Cast Marble nově v sortimentu!

8.6.2011

 

V obchodu Ježcivkleci.cz je nově v nabídce jeden z nejkrásnějších hlavolamů od Hanayamy, který připomíná spíše šperk. Může za to jeho krásný povrch a velmi neobvyklé řezy. Hlavolam Cast Marble se dá rozložit až na 4 díly a má geniální princip s elegantním řešením, které téměř ohromí. Tento hlavolam vřele doporučujeme, protože nás také po všech stránkách velmi překvapil. Ve skutečnosti je také pohlednější než na fotografiích a jeho provedení je opravdu velmi krásné. Kromě obchodu ho nově naleznete i v sekci rarity, kde se mírně upravily podmínky potřebné pro zařazení do této kategorie.

 

 

 

 

Nové varianty známých hlavolamů v prodeji!

5.6.2011

 

V prodeji je novinka s názvem Tunnel of Time. Jedná se o alternativu k originálu hlavolamu Had a hvězda od Hanayamy, ale oproti ní působí spíše moderním dojmem. Hvězdici musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla z elipsy. Hlavolam má střední obtížnost, ale není zdaleka tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá, nejen poprvé dá dost zabrat. Druhou novinkou a zároveň jinou verzí už známého Ježka je červená varianta plastového rozšroubovatelného Ježka v kleci. Tyto novinky můžete zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz. Hlavolam Tunnel of Time byl také zařazen do historie.

 

 

 

 

Domácí výroba č.13

30.5.2011

 

Máme zde další povedené Ježky vyrobené podomácku. Dva Ježci na fotografii vlevo mají klec vyrobenou z jednoho kusu materiálu a čtyři Ježci na pravé fotografii mají naopak víka klece svařená. Klec má čtyři otvory. Pět hlavolamů má výšku 66 mm a šestý má výšku klece 70 mm. Všechny mají průměr klece 39 mm. Jejich autorem je pan Martin Choděra. Zařazeno do sekce sbírky.

 

 

 

 

 

Neobvyklá provedení Ježka v kleci

19.5.2011

 

Ježek v kleci nemusí být vždy v takové podobě, na kterou jsme zvyklí, o čemž se můžete přesvědčit na dalších kuriozitách. První z nich je tyčkový typ tvořený velmi netradičně třemi podpěrami. Rozměry má 55 x 117 mm a ježek má 11 ostnů. Klec je vyrobena z rozbitých přesýpacích hodin. Druhým Ježkem je válcový typ, který má rovněž nezvyklý počet pouze tří otvorů. Jeho rozměry jsou 36,5 x 67,7 mm a ježka dotváří 12 kuželovitých ostnů našroubovaných do koule o průměru 20,6 mm. Ježek se dá vyjmou pouze jedním z otvorů v kleci. Třetí raritou je skutečně jedinečný šestiboký Ježek v kleci. Má takovou podstavu i klec a tak se nedá označit ani jako válcový typ. Dá se tedy považovat za naprosto novou třetí variantu  Ježka! Další dva dřevěné hlavolamy vpravo jsou tyčkového typu a jejich zvláštností je naopak podstava, která je pětiboká. Poslední raritou úplně vpravo je Ježek s obřími rozměry 145 x 88 mm. Vyrábí ho truhlářství Roman Bureš z Trutnova jako didaktickou pomůcku pro děti. Jeho odlišností je šestiboká podstava ve spojení s čtyřtyčkovým provedením. Tyto nové zajímavosti byly zařazeny do sekce rarity.

 
 

 

 

 

Domácí výroba č. 10, 11, 12

8.5.2011

 

Máme zde další ukázku Ježků v kleci vyrobených soukromě. Prvního Ježka zleva si nechal vyrobit na zakázku pan Pavel Astaloš v roce 2006 podle výkresů pana Františka Ulče. Klec je zhotovena ze dvou dílů z ručně vyleštěné nerez oceli. Ježek má 12 tupých ostnů. Kulička je ložisková - vyžíhaná, aby se do ní daly vyvrtat otvory pro ostny. Klec je vyrobena na zakázku, ale ježka si vyrobil pan Astaloš s kamarádem, neboť si na něj nikdo netroufl. Tento hlavolam je hlavolamem v pravém slova smyslu, až na jednoho se zatím nikomu nepodařilo ježka z klece vyjmout. Rozměry Ježka jsou shodné s technickými nákresy pana Ulče. Drobný rozdíl je pouze v kleci - její výška je o dva milimetry nižší, tedy 71 mm, průměr klece je 48 mm. Klec je tvořena dvěma kusy, tedy jedno víčko, které je vsazeno a přilepeno napevno a druhé tvořící jeden kus klece. Znamená to, že klec není vyrobena z trubky. Druhého Ježka zleva vlastní pan Jaroslav Žaroský. Rozměry se velmi podobá "spartakiádnímu" Ježkovi, ale liší se délkou nejdelšího ostnu. Zbylé dva mosazné kusy na fotografiích vlastní pan Jarda J. a údajně se jedná o Ježky datované do roku 1950. Všechny tyto jedinečné kusy byly zařazeny do sekce sbírky.

 

 

 

 

 

Ježek v kleci ze Švédska

29.4.2011

 

V prodejnách se suvenýry se po světě dají sehnat různé věci. Že by se ale prodával Ježek v kleci ve  Stockholmu, hlavním městě Švédska, nás opravdu překvapilo. Tento kus byl zakoupen v plastovém obalu spolu s návodem. Ježek je dřevěný, výška 79 mm, průměr 45 mm. Mezery mezi tyčkami klece jsou všechny stejně široké, až na jednu, která je výrazně širší. Tím pádem jde ježek vyndat velmi jednoduše. Ježek má 12 stejně dlouhých ostnů. Hlavolam je na první pohled velmi podobný českému Ježku Clever. Narozdíl od něho je ale menší a je vyroben z ještě pohlednějšího dřeva bez povrchové úpravy.

 

 

 

 

Domácí výroba č.9

26.4.2011

 

Pan Martin Choděra vyrobil dalšího netradičního Ježka v kleci. Je to tyčkový typ se čtyřmi otvory a se základy klece ze dvou ložiskových kroužků, které původně držely ložiskové kuličky. Klec hlavolamu je vyrobená z mosazi a ježek i jeho ostny jsou ocelové. Výška klece je 69 milimetrů, průměr kol 62 milimetrů. Ježek o průměru 30 milimetrů má 6 ostnů. Celý hlavolam váží 286 gramů. Tento zajímavý kutilský výtvor byl zařazen do sekce sbírky.

 

 

 

 

 

Ježek v kleci pana Hynka Bočana

20.4.2011

 

Pan Hynek Bočan scenárista a režisér (nejen seriálu z roku 1969 Záhada hlavolamu) vlastnil také kuriózního mosazného Ježka v kleci, který prý sloužil jako předloha pro seriálového Ježka v kleci. Pro potřeby seriálu byl potřeba Ježek v kleci, do kterého by se dal schovat plán létajícího kola a tak byl podán inzerát na jeho výrobu. Ozval se jim pan Christian Lares z České Třebové a ten jim ho vyrobil. Pravděpodobně je to přímo ten Ježek, kterého můžete vidět na fotografiích. Pan Bočan nám k tomu pouze sdělil, že žádného Ježka už nevlastní a více informací nám ani k této dobové výrobě bohužel nesdělil. Jak ale víme z dokumentu o natáčení seriálu Záhada hlavolamu s názvem Pokračování příště, tak je tento Ježek zvláštní v tom, že má obě víčka klece šroubovací. Ježek s 10 ostny je také rozšroubovatelný. Nejsou známy rozměry tohoto hlavolamu, ale vypadá, že je větší než běžné typy Ježků. Podle tohoto mosazného Ježka v kleci byl vyroben hlavolam, který byl použit v seriálu. Víte něco bližšího o tomto exempláři? Neváhejte a napište nám na e-mail: info@jezcivkleci.cz . Děkujeme.

 
 

zdroj fotografií: dokument o natáčení seriálu Záhada hlavolamu

Ježek v kleci "Spartakiáda" 1955

31.3.2011

 

V roce 1955 - 1958 se údajně vyráběl a prodával hlavolam z černé oceli o rozměrech 48 x 73 mm a hmotnosti 245 - 263 gramů. Ježek má 12 ostnů z čehož nejdelší osten má 10,8 mm a průměr koule ježka je 19 mm. Jsou známy dva naprosto totožné exempláře, u kterých se jejich majitelé nezávisle shodli na datu výroby tohoto Ježka. Jsou totožné i rozměry a hmotnost.

 

První ze známých exemplářů byl zakoupen v Praze v roce 1955 v průběhu zahájení první československé spartakiády. Nese na sobě vyražený monogram MK po předchozích majitelích, kteří ho vlastnili celou dobu, než přešel do rukou jednoho sběratele.

 

 

Druhý exemplář se zachoval údajně v původní krabičce ze silného papíru spolu s obrázkem Rychlých šípů (ten mohl být přidán ale i později). Tento kus je nyní v držení již asi čtvrtého majitele, který nám k němu poskytl i nové fotografie níže. Původně byl zakoupen od známého, který ho měl po otci s tvrzením, že je někdy z padesátých let, pravděpodobně z roku 1958.

 

 

Podle našeho názoru se jistě nejednalo o sériovou výrobu a bylo tudíž vyrobeno jen několik kusů. Bylo by ale zvláštní, že by se v průběhu 27 let od prvního vyrobeného Ježka (1941) a 28 let od chvíle, kdy nás s tímto předmětem seznámil pan Jaroslav Foglar (1940), neobjevil jediný Ježek. V roce 1948 vyrobil svého Ježka jen pan František Ulč, ale ten vešel ve známost zejména díky technickému plánu, který byl v té době uveřejněn v tisku. Později se pan Ulč vyjádřil v jednom rozhovoru, že netušil, jak bude tento plán zneužit různými podnikavci. Z toho by se dalo jasně odvodit, že i tento kus z roku 1955 vznikl právě na základě plánku pana Ulče. Odpovídají tomu ostatně i rozměry.

 

   

 

V roce 2009 se nám nevědomě podařilo podchytit další exemplář z této výroby. Bylo to ještě v době, kdy nebyl znám "spartakiádní" Ježek a jeho majitel se tedy opíral na v té době známá fakta. Na známém aukčním serveru, kde ho prodával uvedl, že jde o sériově vyráběného Ježka Máj z roku 1969, což byl ale omyl. Rozměry má sice totožné a je rovněž černý, ale má odlišné zaoblení horní a spodní části klece a také má uvnitř mosazného ježka. Fotografii tohoto třetího kusu si můžete prohlédnou níže a sami posoudit jeho podobu. Vlastníte někdo tento hlavolam nebo o něm víte něco bližšího? Neváhejte a pište na e-mail: info@jezcivkleci.cz . Velmi tím pomůžete k odhalení dalšího kusu historie tohoto skvělého hlavolamu. Všechny důležité Informace a fotografie byly doplněny k těm stávajícím v sekci historie. Zapojit se také můžete do diskuse.

© Copyright RM

 

 

 

Nové typy dřevěných Ježků v kleci!

8.3.2011

 

V prodeji jsou nové typy dřevěných Ježků v kleci od českého výrobce. Na výběr je ze tří barevných variant - přírodní, červené a modré. Ježek je spíše snadnější a je testován a certifikován, aby vyhovoval i všem normám jako hračky. Jeho rozměry jsou 70 x 95 mm a je vyroben z kvalitního listnatého dřeva. Hlavolam je zatavený v igelitovém sáčku a obsahuje příbalovou informaci s CE. Jsme rádi, že jsou stále čeští výrobci, kteří tento hlavolam vyrábí a nenechají se odradit nekvalitními kopiemi z Asie. Tyto Ježky můžete zakoupit v obchodu Ježcivkleci.cz. Byli také zařazeni do historie, kde naleznete další fotografie.

 

 

 

 

 

Znovu vydání článků o Foglarově a Ulčově Ježku v kleci

27.2.2011

 

Dnes byly zásadně upraveny a znovu vydány články o dvou nejdiskutovanějších hlavolamech u nás vůbec. Prvním z nich je tzv. Foglarův Ježek, který byl již od počátku nesprávně spojován s Ulčovým Ježkem. Druhým je právě článek o Františku Ulčovi a jeho hlavolamu, který mu tímto věnujeme k jeho poctě prvního konstruktéra Ježka v kleci! Více se dočtete přímo v článcích.

 

Záhada Foglarova Ježka v kleci

Ježek v  kleci, kterého na svých besedách pokaždé ukazoval spisovatel Jaroslav Foglar je od počátku obestřen mnoha záhadami.

celý článek >

Tajemný Ulčův Ježek v kleci

Ježka v  kleci, kterého vyrobil v roce 1948 František Ulč obestírá už od začátku spousta nepřesností.

celý článek >

 

 

 

 

 

Křehká krása a zručnost

19.2.2011

 

Ježci v kleci nevyžadují při výrobě pouze práci s kovem nebo dřevem. Na fotografiích níže je funkční model hlavolamu, který byl uveřejněn v lednu roku 1990 v časopisu ABC č.9 jako vystřihovánka. Papírový ježek v sobě nemá z technických důvodů otvírací dutinu, ale již vlastní sestavení hlavolamu vyžaduje velkou přesnost a pečlivost. Druhý (modrý) model hlavolamu byl uveřejněný k 1000 číslu časopisu ABC. Oba typy naleznete v sekci historie, kam byly také doplněny tyto upřesňující informace. Jako vrchol zručnosti jsou na fotografii vpravo pohromadě všechny hlavolamy vyrobené ze skla. Více informací o jejich výrobě naleznete v sekci rarity.

 

 

 

 

 

Domácí výroba č.8

7.2.2011

 

Pan Martin Choděra vyrobil další netradiční Ježky v kleci se šesti otvory. Jsou ale vzhledově odlišné od těch prvních - viz. domácí výroba č.4. Bronzová klec má rozměry 32 x 28 mm. Kulička ježka je  dřevěná s šesti kovovými ostny. Víčka jsou přesazena a jedna část klece má tvar kytky (viz. foto). Jako základ je opět použita strojní součástka jako u prvního typu, ale tato má odlišný tvar. Ježek se dá vyjmout jedním otvorem klece. Zařazeno se sekce sbírky.

 

 

 

 

 

Hlavolam Ježival v kleci a sáček zdarma!

29.1.2011

 

K naší poslední novince - hlavolamu Ježival v kleci získáte nyní v našem obchodu navíc i černý semišový sáček v hodnotě 49Kč zdarma! Akce platí do vyprodání zásob! Více v obchodu Ježcivkleci.cz

 
 

 

 

Fantazii se meze nekladou

20.1.2011

 

Ježek v kleci podněcuje fantazii ve všech směrech o čemž se můžete přesvědčit na dalších kuriozitách. První z "Ježků" má vtipně vyrobenou klec z plechovky od protlaku a kuličku s ostny ze šroubků. Další z kuriozit již nemá takovou trvanlivost, protože je vyrobený z čokolády a oplatek. Co po něm zbylo není známo! Vypadá lákavě, takže pravděpodobně jen špejle, které ho drží pohromadě :-). Poslední zajímavostí na fotografii vpravo je věc postavená ze stavebnice Merkur, která je s trochou představivosti také Ježek. Tyto nové zajímavosti byly zařazeny do sekce rarit.

 
 

 

 

Domácí výroba č.7

11.1.2011

 

Další ukázka Ježků v kleci vyrobených podomácku kombinuje hned tři druhy materiálu. U dvou Ježků v kleci jsou ocelová víčka, mosazné tyčky a kulička ježka z olova. U jednoho Ježka je kulička plastová. Více fotografií těchto tří hlavolamů naleznete v sekci sbírky, kde jsou nyní všechny výrobky z rubriky "domácí výroba". Poslední příspěvky hledejte v dolní části stránky.

 

 

    

 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.