Archiv 2015 - 2016

 
 
Recenze Ježka v kleci AXIS z Puzzlemad.co.uk

31.12.2016

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi hlavolamu Ježek v kleci AXIS. Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://www.puzzlemad.co.uk/2016/07/a-cheat-im-sorry.html

Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

Ježek v kleci AXIS - Podváděl jsem, omlouvám se :) Musím se přiznat, že jsem udělal něco strašného... Byl jsem podvodník a doufám, že mi můžete odpustit :). Před několika měsíci jsem získal pár naprosto krásně vyrobených ježků v kleci z kolekce RADEMIC PUZZLES z České republiky a naprosto miluji jejich vzhled a kvalitu. Oli o nich absolutně básnil na Facebooku a Allard přidal i nějaké recenze. Verzi Gen jsem vyřešil docela rychle a velice mě bavil proces vyjímání a o svých dojmech jsem i napsal.

Hlavolam AXIS má rozměry 50 x 75 mm a váží 340g. Klec je nádherná, vyrobená z kartáčované ušlechtilé oceli a zajisté tím dodává hlavolamu i pocit robustnosti - pokud Vám to spadne na podlahu v kuchyni máte jasný problém s Vaší ženou :). Ježek má 6 ostnů různých délek, kdy každý osten je v 90º sklonu k ostatním ostnům a sám ježek je povrchově upraven ze zářivě červeného eloxovaného hliníku. Je opravdu krásný a za skvělou cenu.

 

 

Při pohledu na fotky hlavolamu se naskytne zjevná myšlenka, že funguje stejně jako ostatní Ježci v kleci a ježek by měl být vytočen ven skrz mříže klece, ale rychle si všimnete, že je to nemožné - tohle není běžný ježek v kleci.

Hlavolam Axis je v báječném provedení s horními a spodními ložisky obklopenými dvojitou řadou kuliček, což jim umožňuje rotovat v ose a zároveň se vyklápět a překlápět. To vede k další myšlence, že ježka je nutné otáčet a překlápět a dostat ho ven přes horní či spodní ložisko. Toto je ve své podstatě podobný princip jako u jiných hlavolamů až na vyjímání ježka spodem či vrchem a ne přes tyčky klece. Zkoušel jsem to snad věky a nikam jsem se nedostal. Nejsem opravdu moc chytrý!

 

nesprávné řešení / správné řešení

 

Na webových stránkách se uvádí, že se jedná o "překvapivé řešení" a oba Oli a Allard byli potěšeni s tím, jak to funguje, takže mi zjevně něco důležitého uniká. Samozřejmě, pokud obvyklý postup u hlavolamu nefunguje pak budete muset vyzkoušet něco neobvyklého a já vyzkoušel mnoho takových neobvyklých postupů a nikam jsem se nedostal. Na chvíli jsem ho musel odložit a soustředil jsem se na jiné věci, ale Oliho slova na mě stále dotírala... tak jsem zkusil další neobvyklou věc, či postup a to bylo ono! Vyřešil jsem hlavolam.

Ano, po tom co jsem vyklopil jedno z ložisek, bylo docela jednoduché vyndat z něho pár kuliček na každé straně a poté vyndat vnitřní kruh a ježek už vypadl sám! Ale neee. Zatímco ostatní, kteří tohoto ježka vyřešili byli z principu naprosto nadšení, já měl pocit spíše zklamání, jako bych podváděl! Po kontaktování Oliho o radu mi řekl, že moje metoda je úplně špatně a měl bych se zaměřit na alternativní způsob řešení, který může být zapeklitý. Ve čtvrtek jsem to zkusil znovu a zaměřil jsem se na jiné aspekty hlavolamu, šlo to ztuha, ale náhle jsem na to přišel, aha! jupíí! Postup je naprosto krásně a jedinečně realizovaný, stojí určitě za koupi a s Radkem se krásně komunikuje přes email.

 
Recenze Ježka v kleci GEN z Puzzlemad.co.uk

27.12.2016

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi hlavolamu Ježek v kleci GEN. Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://www.puzzlemad.co.uk/2016/06/a-prickly-subject.html

Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

Nedávno se na facebooku objevily obrázky hlavolamů od Radka Micopulose z produkce RADEMIC PUZZLES - byly krásně vyrobeny v kovovém vzhledu a upoutaly moji pozornost. Poté co si jich Oli, (kamarád zabývající se hlavolamy) také pár pořídil a pořád o nich básnil, musel jsem napsat rychlý email Radkovi a objednat si je také.

Dva hlavolamy na webových stránkách se mi zalíbily už jen proto, že nešlo o klasické ježky v kleci, kde musí být ježek vyndán z klece mezi tyčkami. První, který jsem vyzkoušel byl GEN: Gen je vyroben z eloxovaného hliníku a váží 90g. V průměru má 49mm a vysoký je 75mm. Ježek má 6 ostnů různé délky a je hodnocen obtížností 3 z 5. Na své stránce ho Radek popisuje takto:
 

 

AXIS a GEN - prostě nádherně zpracovaní Ježci očividně odlišní od standardního designu

 

Hlavolam, který by se dal také nazvat Ježkem v kleci nové generace, využívá naprosto nový a jedinečný způsob řešení. Má v sobě zakomponován nový princip, který zahrnuje cca 10 správných tahů. Úkolem je ježka vyndat jedním z víček klece a to pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky! Nevěříte, že to jde? Vyzkoušejte si to! Je překvapivě snadnější dostat ježka z klece ven, než dovnitř. Ježek má střední obtížnost, ale i po vyřešení se budete k jeho hravému způsobu vyjmutí rádi vracet. Hlavolam v sobě nese design inspirovaný lidským genem!

Popis je správný - řešení je v porovnání s tím co znám velmi nové. Hlavolam není až tak složitý, ale každopádně je velmi zábavný. Balíček dorazil a s cinkotem jsem obdržel hlavolamy na kterém jsem civěl hned po otevření. Pár minut to zabere než si člověk uvědomí jak mechanismus vlastně funguje a i přes to není samotné vyjmutí automatické. Existuje poměrně málo možných variant pro správné pořadí tahů a většina z nich končí v slepé uličce. Naleznutí správného pořadí tahů je jen záležitostí zkoumání a narazíte na odpověď, tedy řešení. Asi po 15 minutách jsem měl hlavolam na dva kousky: Vrácení ježka zpět by mělo být pouze zopakování procesu obráceně, až na to, že jsem si neuměl představit která část byla vyjmuta první a která jako poslední, takže jsem nemohl přijít na to, jak ježka zastrčit zase zpět.

 

 

Chvíli jsem s ježkem otáčel tam a sem a najednou se mi to povedlo - Opravdu jsem musel vyzkoušet několik variant a ani teď nejsem schopen říci zda existuje pouze jeden způsob řešení nebo ne. Trvalo mi asi 7 nebo 8 pokusů přesně určit kterým ostnem začít a posunout se směrem ke správnému řešení a stále nejsem schopen říci zda existuje jediné řešení! Je to skvělá zábava a pěkná věc pro zkrácení dlouhé chvíle - nemůžu se dočkat až budu moci luštit i ostatní. Jedná se o velmi kvalitní hlavolamy za rozumnou cenu - měli byste napsat Radkovi email a některé si koupit - skvěle se s ním jedná a ceny jsou rozumné.

 
PF 2017

21.12.2016

 

Jménem stránky JEŽCIVKLECI.cz a produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES Vám přejeme pohodové prožití vánočních svátků a úspěšný nový rok! Symbolem tohoto roku se tentokrát stal úspěšný Ježek v kleci AXIS, který vyniká svým futuristickým designem s výkyvnými ložisky usazenými uvnitř klece a jedinečným řešením, které potrápí vaše mozkové závity. Když se na fotografii pozorně zadíváte můžete si všimnout, že byla pořízena pohledem skrz ložisko. Přání z předchozích let si můžete prohlédnout zde v sekci články / PFka.

 
 
Rarita drátěný Ježek v kleci s 50ti ostny

20.12.2016

 

Tento originální kus dostal jeho majitel od rodiny ke svým letošním padesátinám, proto má ježek 50 ostnů. Je vyroben z drátu, výška klece je cca 150 mm, šířka klece je cca 135 mm, průměr ježka je cca 40 mm. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Rarita Ježek v kleci Damasteel

10.12.2016

 

Jedinečný kus vznikl napodobením úpravy kovu damasteel. Autorem tohoto kusu je Radek Micopulos. Termín damascénská ocel (podle syrského města Damašek, přes který byla dříve tato ocel z Indie dovážena) označuje materiál složený z více druhů železa či oceli, na jehož leštěném nebo leptaném povrchu je zřetelná struktura těchto střídajících se vrstev. Damašková ocel se vyrábí mnohonásobným skováním, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech, čímž vzniká charakteristický vzor, který mívá několik desítek i stovek vrstev. Tento Ježek není samozřejmě vyroben přesně touto metodou, ale je poměrně úspěšnou napodobeninou této starodávné úpravy. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Recese č.11 Ježek v kleci součástí sochy Jaroslava Foglara

2.12.2016

 

Autorem této plastiky je řezbářka a výtvarnice Jana Vytřasová. Sochu tvoří bysta Jaroslava Foglara a jeho iniciály obepínající ježka. Paní Vytřasová se specializuje na portrétovou a figurální řezbu a jak sama uvádí: "bystu Jaroslava Foglara jsem dělala velmi ráda. Je to člověk, kterého si velmi vážím a bylo mi velkou ctí, umělecky zpracovat jeho portrét." Na fotografiích je socha zachycená hned po dokončení, takže je ještě bez patiny, velmi světlá. Paní Vytřasová dodává: "sochu-bystu jsem vyřezbila podle vlastního návrhu z jednoho kusu topolového dřeva," ježek" je zhotovený zvlášť, z hrušňového dřeva a je do sochy dodatečně vsunut a ukotven. Sochu jsem vytvořila pro hnutí Brontosaurus a je (doufám) stále umístěna v areálu MUNA v Jeseníkách. Je to areál, kde byl za 2.svět.války zajatecký tábor, vyráběla se tam munice. Více o areálu, který je důstojnou a velmi pietní vzpomínkou na obrovské utrpení lidí, určitě najdete na internetu. Pořádá se tam během roku i spousta zajímavých akcí pro veřejnost a místo samotné je v krásném koutu panenské přírody, takže pokud byste někdy měli v plánu navštívit Jeseníky, vřele doporučuji." Další díla paní Vytřasové naleznete na www.vytrasova.com Přidáno do sekce rarity / recese.

 
 
Nový Ježek v kleci TYPIC

29.11.2016

 

Typický dřevěný Ježek dostal nové, těžší provedení. Obtížnější princip navrhl Radek Micopulos s přidáním dvou ostnů, kdy namísto původních 12 stejně dlouhých ostnů, obsahuje kulička navíc další dva různě dlouhé ostny. Vyjmutí se tím stává podstatně těžší. Nový model je barevně odlišen elegantními černě obarvenými prstenci. Rozměry hlavolamu jsou 70 x 95 mm a je vyroben z kvalitního bukového dřeva. Jedná se o český výrobek. Ježka je možné nově zakoupit v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 
 
Nový Ježek v kleci CLASSIC seriál

29.11.2016

 

Po několika letech výroby dostal Ježek v kleci CLASSIC zbrusu nový vzhled inspirovaný Ježkem ze seriálu Záhada hlavolamu! Klec je nově vyrobena z jednoho kusu materiálu a má jedinečný design ostřejších tvarů. Materiál klece je dural s povrchovou úpravou v přírodním eloxu. Ježek má 10 zašpičatělých ostnů a není rozšroubovatelný. Je však úžasně hravý a ve správném, největším otvoru, krásně obratný. Poprvé se bude s tímto českým Ježkem také soutěžit na "Mistrovství ve vyjímaní ježka z klece Brno 2016". Klec má rozměry 45x80 mm a zesílená víčka, aby měl o něco vyšší hmotnost. Klec má při zarachtání s ježkem nádherně znivý zvuk, který Vám hned připomene řinčení Ježka ze Stínadel! Ježka je možné zakoupit v našem obchodu i s krásným dárkovým balením! Přidáno do sekce historie.

 
 
Mistrovství ve vyjímání ježka z klece BRNO 2016

28.11.2016

 

V sobotu 26. listopadu 2016 proběhlo v Brně Mistrovství ve vyjímání ježka z klece. Soutěžilo se s novým ježkem CLASSIC seriál z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Akce se snažila navázat na předchozí soutěže s tímto podivuhodným hlavolamem v roce 1941 a soutěže v období 2001-2013. Mistrovství se podařilo obnovit hlavně díky úsilí Menharta a Tajlóra, kteří organizačně celou soutěž zaštítili a sehnali krásné duralové ježky v kleci i poháry od Roye. Ve starší kategorii soutěžili tři Janové a vítězi se podařilo ježka z klece dostat za necelých 11 vteřin. V kategorii mladších soutěžících do 15 let trvalo vynětí ježka z klece o něco déle. Téměř 7 minut. Výsledky zde. Kvalifikace proběhla v sobotu od 9 do 14:15 hodin. Soutěžilo se ve dvou kategoriích do 15 let a nad 15 let. V mladší kategorii byli přesně 3 účastníci, což umožnilo regulérnost kategorie podle pravidel. Starších bylo 21 soutěžících (24 kvalifikačních pokusů - někdo soutěžil vícekrát) a mnoho z nich skončilo ve vynikajících časech pod 1 minutu. Limit byl minuty 3.

Celé soutěžení o vyjmutí ježka z klece letos nově zahrnovalo:
- samoobslužné spuštění stopek,
- vyjmutí ježka z klece se kterým při finále rozhodčí předem zatřásl,
- stopnutí stopek,
- vrácení ježka do klece v časovém limitu do 3 minut. To se stalo osudné v jednom případě, kdy dosažený čas nebyl započítán, protože se nepodařilo ježka vrátit do klece v předepsaném čase. Všichni účastníci získali potvrzení o účasti v tomto ročníku Memoriálu Jana Tleskače.

 

 

Při finále stopky obsluhovali rozhodčí a ze tří finalistů v každé kategorii zvítězil soutěžící, který ježka vyjmul jako první a zvedl jej nad hlavu. Zbylí oba finalisté již byli druzí a ježka dále nevyjímali. Vítěz každé kategorie obdržel kovový hlavolam ježka v kleci se kterým se soutěžilo (ne však speciálně upravený soutěžní model s nerezovými ostny), dále dřevěný pohár s dřevěným ježkem v kleci a pozdrav od Širokka. Ostatní finalisté obdrželi jako cenu útěchy komiks od Jaroslava Foglara Za poklady starých Inků.

 

Vítězem Memoriálu Jana Tleskače v roce 2016 se stal Jan Fiala ml. v kategorii senioři a Ludvík Hess v kategorii junioři. Dřevěný putovní pohár každému vítězi předal Nashville - realizátor 13 ročníků předcházející soutěže a tým letošních realizátorů Menhart s Tajlórem, všichni tři členové SPJF. Vzhledem k mezinárodní účasti jsou vítězové obou kategorií současně mistry světa ve vyjímání ježka z klece v roce 2016. Příští ročník - SPJF se zavázalo, že následující 2 ročníky se bude soutěžit se stejnými hlavolamy. Zájemci o další ročník Memoriálu Jana Tleskače mohou zkoušet vyjímání se stejným ježkem a mohou své nafilmované pokusy vyvěšovat na facebookové stránce Memoriálu Jana Tleskače 2017. Pokyny k nahrávání a filmování naleznete zde. Doporučujeme se ke stránce na FB přihlásit, aby vám akce neunikla. Termín a místo příštího MJT není zatím znám.

Můžete pořádat místní kola ve školách, oddílech, domovech důchodců či jiných kolektivech. Pokud budou soutěžní pokusy nafilmovány tak, aby splňovaly podmínky kvalifikace (stopky i hlavolam stále v záběru, záběr na vynulované stopky a výsledný čas, záběr na tvář, dosažený čas pod 3 minuty) budou zařazeny do kvalifikace MJT 2017. Zařazeno do sekce rekordy.

zdroj: Menhart iklubovna.cz

 
Rarita Drátěný Ježek v kleci

24.11.2016

 

Máme zde dalšího zajímavého ježka v kleci vyrobeného pro změnu z drátu. Výška klece je 85 mm, průměr 45 mm. Ježek má průměr 20 mm. Výrobcem je pan Ladislav Šlechta. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Mistrovství ve vyjímání ježka z klece 2016 již tuto sobotu

23.11.2016

 

Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače na sobotu 26. listopadu 2016. Zveme vás na toto Mistrovství ve vyjímání ježka z klece. Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES, který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Více informací v novince níže z 12.11.2016.

 
Ježek v kleci vystřihovánka z Bobří stopy

20.11.2016

 

V čísle 3/2016 časopisu Bobří stopa, členského časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara, vyšla v upravené podobě původní vystřihovánka ježka v kleci z časopisu ABC. Barva je oproti původnímu ježkovi v kleci jiná a i provedení hlavolamu je částečně upraveno. Rozměry klece jsou stejné jako u ježka v kleci z časopisu ABC, výška klece 90 mm a průměr 70 mm, průměr ježka 30 mm, ježek má 12 ostnů. Klec má barvu kovu a z vnitřní strany má vytvořeny stopy koroze. Od původní vystřihovánky se liší tím, že má z vnitřní strany nálepky či zálepky lemující oblouky klece, to u původní vystřihovánky nebylo. Časopis Bobří stopa s vystřihovánkou ježka v kleci se dá sehnat na stránkách www.iklubovna.cz, po levé straně stránky je výběr obsahu stránky, stačí kliknout na Foglarovský obchůdek a v něm najít časopis Bobří stopa, nové číslo (3/2016) bude až úplně na konci stránky (v nabídce ho bohužel ještě nemají). Přestože se jedná určitým způsobem spíše o raritu, byl tento Ježek i přesto zařazen do historie stejně jako jeho předchůdci, (jeden z roku 1990 a druhý z roku 2003, oba z časopisu ABC), protože se jedná o funkční Ježky pouze z odlišného materiálu.

 
 
Nový Ježek v kleci CLASSIC ze seriálu Záhada hlavolamu

16.11.2016

 

Po několika letech výroby dostal Ježek v kleci CLASSIC zbrusu nový vzhled inspirovaný Ježkem ze seriálu Záhada hlavolamu! Klec je nově vyrobena z jednoho kusu materiálu a má jedinečný design ostřejších tvarů. Materiál klece je dural s povrchovou úpravou v přírodním eloxu. Ježek má 10 zašpičatělých ostnů a není rozšroubovatelný. Je však úžasně hravý a ve správném, největším otvoru, krásně obratný. Poprvé se bude s tímto českým Ježkem také soutěžit na "Mistrovství ve vyjímaní ježka z klece Brno 2016". Klec má rozměry 45x80 mm a zesílená víčka, aby měl o něco vyšší hmotnost. Klec má při zarachtání s ježkem nádherně znivý zvuk, který Vám hned připomene řinčení Ježka ze Stínadel! Ježka si můžete předobjednat v našem obchodu i s krásným dárkovým balením! Ježek bude skladem 28.11.

 
 
Dárkové balení na Ježky v kleci

15.11.2016

 

Na libovolného Ježka si můžete v našem obchodu nově zakoupit originální vánoční dárkové balení! Pokud ho přidáte do košíku v našem obchodu, automaticky Vám zakoupeného Ježka takto zabalíme. Vložíme ho do krásného červeného semišového pouzdra a do jedinečné potištěné krabičky vystlané dřevitou vlnou. Potisk krabičky tvoří plán létajícího kola a jeho linie jsou po celém povrchu včetně části vnitřku. V poštovní krabici (1.foto) Vám tedy přijde kompletní balíček, který už stačí jen ovázat stuhou a dotyčného, který už při pohledu na ni pod stromkem možná bude tušit, příjemně překvapit! Pokud zakoupíte některého Ježka z řady ORIGINAL, vložíme do krabičky jeho kompletní balení včetně sáčku a plechovky. Červený sáček v krabičce zůstane jako obal navíc. Děkujeme a doufáme, že tímto dárkovým balením uděláme radost nejednomu nadšenci tohoto krásného hlavolamu.

 
 
Akce STÍNADLA 2016 v rodném městě Ježka v kleci

15.11.2016

 

Je to opět tady. Ve Stínadlech to znova vře. Nad celou čtvrtí se ozývá bojovná píseň vontů. Stávající Velký Vont ohlásil, že již dál nechce vládnout a chce předat svoji funkci někomu mladšímu. Akce Stínadla www.stinadla.eu pro 300 hráčů se opět konala ve městě Dvůr Králové nad Labem, které je i rodištěm stránky JEŽCIVKLECI.cz a jejího autora. Hra se odehrávala v ulicích města dne 12. listopadu. Novou upoutávku můžete vidět níže. Zařazeno do nové kategorie v sekci články výstavy a knihy.

 
 

 

 

 
Mistrovství ve vyjímání ježka z klece 2016

12.11.2016

 

Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače na sobotu 26. listopadu 2016. Zveme vás na toto Mistrovství ve vyjímání ježka z klece. Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES, který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Principem se jedná o model Ježka CLASSIC, podobou je ježek shodný s tím ze seriálu Záhada hlavolamu. Jedná se o novinku, která bude teprve představena!

 

 

Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941. V letech 2001-2013 SPJF spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze. Soutěže se účastnili nejenom Češi, takže Memoriál byl též Mistrovstvím světa ve vyjímání ježka z klece. V roce 2001 vznikly v Pražské pobočce SPJF dvě sesterské soutěže - Memoriál Jana Tleskače a pátrací hra Hledáme Rychlé šípy. Zatímco ta druhá hra existuje bez přerušení a rozšířila se i do jiných měst, Memoriál JT ředitel akce a člen SPJF Slávek Janov - Nashville v roce 2013 po jejím třináctém ročníku ukončil a nabídl práci na přípravě memoriálu dalším zájemcům. Až v roce 2016 se podařilo SPJF navázat novou soutěží na předchozí akce z roku 1941 a 2001-2013.

Organizátoři Foglarovských dnů v Brně zařadili Memoriál Jana Tleskače do programu této několikadenní akce. V sobotu 26. listopadu 2016 znovu proběhne akce, připomínající nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar. Soutěž je otevřená všem příchozím - tedy i nečlenům SPJF. Základní část (1. kolo) se koná v předsálí Valné hromady SPJF na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, Poříčí 9 od 9 do 14:15 hodin. Kvalifikace se mohou zúčastnit také soutěžící na dálku pomocí Facebooku, pokud pošlou svoje video a budou dodrženy soutěžní podmínky (stopování pokusu, časový limit, typ ježka…). Každý si v 1. kole může vyjmutí 3 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy. V případě časových možností a zájmu lze rozšířit počet soutěžních pokusů zakoupením dalšího startovného. Soutěží se ve dvou kategoriích junioři do 15 let a senioři nad 15 let. Tři nejlepší z každé kategorie postupují do finále, které se uskuteční jako součást slavnostní části Foglarovských dnů v hlavním sále v 15:15 hodin.

 
 
 

Časový limit v 1. kole pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše. Čas je v 1. kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává. Ve finále podmínka vrácení ježka do klece odpadá. Ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.

Trénovat můžete zde - není to těžké, když vám Jan Tleskač prozradí jak. Startovné činí 10 Kč pro 2 soutěžní pokusy a účastníci obdrží stylový pamětní list. Pokud časové možnosti dovolí, lze si zakoupit startovné několikrát a rozšířit si soutěžní pokusy. V případě účasti v 1. kole na dálku pomocí Facebooku se startovné neplatí a účastník neobdrží ani pamětní list. Pro finále je nutná fyzická účast 3 finalistů při počátku finále. Vítěz každé kategorie obdrží putovní pohár a kovového ježka, se kterým zvítězil.

Pořadatel akce - SPJF se zavazuje, že minimálně následující 2 ročníky se bude soutěžit se stejným typem hlavolamu, takže se lze na všechny tyto ročníky náležitě připravit. Díky obchodu JEŽCIVKLECI.cz (obchod.jezcivkleci.cz) bude možno (v omezeném množství) na akci zakoupit tyto soutěžní ježky s 1/3 slevou. Partnerem Memoriálu JT je webová stránka www.jezcivkleci.cz. Jsme rádi, že vítězové z roku 2013 nebudou posledními šampiony, kteří jako Jan Tleskač, Otakar Losna a někteří další dokázali hlavolam vyjmout. Na předchozí soutěže navazujeme v jiném formátu a věříme, že se nám podaří Mistrovství ve vyjímání ježka z klece dále rozvíjet jako další připomínku díla spisovatele Jaroslava Foglara. Zařazeno do sekce rekordy.

autor: Menhart iklubovna.cz

 
Rarita Nejmenší Ježek v kleci 7x9 mm

9.11.2016

 

Nový nejmenší Ježek v kleci má rozměr 7x9 mm a vejde se téměř dvakrát na položený desetník. Je to neuvěřitelné, ale je navíc rozšroubovatelný a uvnitř skrývá plánek létajícího kola. Je vyroben ze zlata o ryzosti 585/1000 a váze 1,15 g. Kulička má 12 ostnů. Jeho výrobcem je pan Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / NEJ rozměry.

 
 
 
Rarita protiletadlový Ježek ráže 14,5 mm

30.10.2016

 

Ježek v kleci vyrobený z protiletadlové náboje ráže 14,5 mm má ve své sbírce pan Jaroslav Richtermoc. Ježek má mosaznou klec a ježka, železnou kulku a velikost 27×157 mm. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Ježek v kleci ORIGINAL s novým plánkem a sáčkem

17.10.2016

 

Ježek v kleci ORIGINAL má zbrusu nový plánek, jehož autorem je pan Richtermoc, který kreslil 15 let mapy. "Plán ku sestrojení létajícího kola", jak zní jeho archaický název, je opravdu krásně a detailně zpracovaný. Oproti původnímu, spíše uměleckému plánku, jehož autorem byl pan Milan Teslevič, je tento více technický a jednotlivé části kola jsou ještě zkrášleny úžasným psaným písmem. K Ježku Original je také nově namísto černého semišového sáčku dodáván pohledný pytlovinový šedočerný sáček. Ježka ve variantě mosaz, nerez nebo elox můžete zakoupit v našem obchodu.

 
 
Rarita Ježek v kleci z granátu

12.10.2016

 

Tzv. obranný ježek v kleci má rozměry 128 × 55 mm a je vyroben z těla granátu. Ježka má pan Jaroslav Richtermoc ve své raritní sbírce. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Rarita Ježek v kleci s americkým dolarem č.2

30.9.2016

 

Mosazný Ježek "Rychlé šípy" je osazen platnými US dolary s motivem 5ti šípů. Jeho rozměry jsou 30,5 × 46 mm. Ježka má pan Jaroslav Richtermoc ve své raritní sbírce. Bylo vyrobeno 10 číslovaných kusů. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Rarita Ježek v kleci Colt 45

22.9.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce raritu, kterou je Ježek s klecí vyrobenou z náboje do coltu ráže 45. Mosazná klec, železná kulka, stříbrný ježek, velikost 12×43 mm. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Recese svatební Ježek v kleci

15.9.2016

 

Tohoto ježka vymyslel a vyrobil Radek Micopulos pro kamaráda jako originální svatební dar. Když má být pár spolu, tak ať to symbolizuje i ježek s klecí. Oba díly jsou spolu propojeny, jedna z tyček klece protíná kuličku Ježka, kterou tak není možné pohybovat ani vyjmout. Přidáno do sekce rarity / recese

 
 
Rarita vězeňský Ježek z chleba

10.7.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce ojedinělou raritu, kterou je Ježek vyrobený kompletně z chleba, velikost 47 × 67,5 mm. Po vězni, který ho vyrobil se stále pátrá! :). Přidáno do sekce rarity.

 
 
Rarita Ježek v kleci Gotic

21.8.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce raritu, kterou je mosazný Ježek Gotic. Ježek má velmi originální design se 12 čtyřhrannými ostny. Rozměry klece jsou 66 × 90 mm. Přidáno do sekce rarity.

 
 
 
Rarita Ježek v kleci s americkým dolarem

10.8.2016

 

Pan Jaroslav Richtermoc má ve své sbírce raritu, kterou je Ježek se stříbrným US 1/2 dolarem. Jeho rozměry jsou 32,5 × 42 mm. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Rarita nový nejmenší Ježek v kleci

10.7.2016

 

V červnu byl k vidění na pelhřimovském festivalu rekordů také pravděpodobně nejmenší kdy vyrobený kovový Ježek v kleci. Učitel Jiří Wegner vysoustružil z mosazi hlavolam, jehož klec má průměr osm milimetrů a výšku 12 milimetrů. Uvnitř vsazený ježek má osm bodlin. Hlavolam byl zhotoven na běžném univerzálním soustruhu z roku 1964 a na frézce z roku 1963. Přidáno do sekce rarity / NEJ rozměry.

 
 
 

Recese (č.8) Ježek v láhvi - doplnění informací

5.7.2016

 

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku je autorem rekordních ježků umístěných ve skleněných lahvích. Největší takový hlavolam je vložen do demižonu o venkovní výšce 46,2 centimetru, vnitřní využitelné výšce 29 centimetrů a průměru 20,5 centimetru. Heneš ježka sestavil z částí vkládaných do demižonu hrdlem o průměru 3,6 centimetru pomocí speciálních nástrojů. Klec je vysoká 27 centimetrů, její průměr je 19,8 centimetru. Ježek má průměr 8,2 centimetru, rozteč jeho bodlin činí 24,5 centimetru.

Tentýž autor je držitelem dalšího rekordu. Miniaturní ježek s osmi ostny je umístěn v lahvičce o venkovní výšce 31,7 milimetru, vnitřní využitelné výšce 19 milimetrů a vnitřním průměru 9,3 milimetru. Heneš vkládal části ježka do lahvičky hrdlem o průměru pět milimetrů. Ježek má i s ostny šest milimetrů, klec je vysoká 18,2 milimetru a její průměr je 8,6 milimetru.

Heneš vyrobil také další kuriózní objekt. Miniaturní hlavolam sestavil z dřevěných částí uvnitř žárovky - kontrolky z auta o průměru 8,6 milimetru s pětimilimetrovým hrdlem. Žárovka v dřevěné kleci je umístěna v žárovce od šicího stroje o průměru 17,8 milimetru s jedenáctimilimetrovým hrdlem. Ta je opět s klecí uvnitř žárovky halogenového osvětlení o průměru 38 milimetrů a průměru hrdla 18 milimetrů. Celá posloupnost je umístěna v kleci vysoké 20,2 centimetru.

Doplněno do sekce rarity / recese.

zdroj: ČTK

Rarita nový největší Ježek v kleci

1.7.2016

 

V červnu byl na pelhřimovském festivalu rekordů k vidění pravděpodobně největší kdy vyrobený kovový Ježek v kleci. Vyrobili ho učitelé a učni v odborném učilišti v Horním Slavkově v Karlovarském kraji. Největší Ježek je vysoký 110 cm, kovová žárově zinkovaná klec má průměr 73 cm. Uvnitř vsazený ježek o průměru 30 cm má 12 ostnů o průměru 6 cm. Výroba hlavolamu začala v září 2015 a byla dokončena letos 10. června. Následující den se ježek objevil na festivalu Pelhřimov - město rekordů. Ježek je zcela funkční, z klece se dá vyjmout, jen manipulace s tímto metrákovým exponátem je trošku složitější. Přidáno do sekce rarity / NEJ rozměry.

 
 
 
 

Výstava HRY + HLAVO-LAMY ve Zlíně IV

10.6.2016

 

V obchodním centru Kvítková ve Zlíně proběhne ve dnech 13. - 19. června čtvrtý ročník „Interaktivní výstavy her a hlavolamů“. Návštěvníci mohou zkoušet nejrůznější deskové hry, stavebnice a hlavolamy. Nově zde má výstavní premiéru novinka - Ježek v kleci AXIS spolu s dalšími modely z produkce RADEMIC PUZZLES a soukromou sbírkou Ježků stránky JEŽCIVKLECI.cz. Zařazeno do nové kategorie v sekci články: výstavy a knihy.

 
 
Prototyp RADEMIC 2007 - ježek se skrytou dutinou

26.5.2016

 

Tohoto ježka vytvořil Radek Micopulos v roce 2007 pro klec prototypu z téhož roku. Ježek má šest kuželovitých ostnů, krychlovou základnu a skrytý mechanismus. Pootočením jednoho správného ostnu se uvolní jiný vedle umístěný osten a odkryje tím skrytou dutinu uvnitř. Vtip je v tom, že jsou všechny ostny protáčivé! Řešitel tedy musí přijít na to, jakým z nich uvolní jiný z ostnů. Tento ježek nebyl nikdy, až na prototyp, realizován, avšak podobnou myšlenku využívá jedna z posledních novinek.. Přidáno do sekce rarity.

 
 
Novinka roku 2016! Ježek v kleci AXIS

19.5.2016

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES přináší první letošní horkou novinku!

Ježek v kleci AXIS vyniká svým futuristickým designem s výkyvnými ložisky usazenými uvnitř klece. Ložiska je možné protáčet a překlápět ve všech směrech, nejlépe to jde, když je klec ve vodorovné poloze. Ježek uvnitř má nerezové trny osazené v duralové kuličce saténově červené barvy. Hlavolam má poměrně vyšší hmotnost (340g) a bytelně provedenou klec o rozměru 50x75 mm vyrobenou z nerezi technologií pálení laserem. Povrch tvoří neupravená kartáčovaná nerez, která působí hezkým syrovým dojmem. Ježek má jedinečné řešení, které potrápí vaše mozkové závity. Obtížnost má dle hodnocení Rademic 3 z 5. Součástí hlavolamu je luxusní plátěný sáček šedé barvy. Ježka můžete zakoupit v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 
 

 

 
Nový Ježek v kleci CLASSIC - NEREZ

9.5.2016

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES přináší další novinku. Ježka v kleci CLASSIC vyrobeného poprvé z nerezi! Klec tvoří masivní nerezové pouzdro, vyrobené nově technologií pálení laserem. Povrch tvoří neupravená kartáčovaná nerez, která působí hezkým syrovým dojmem a společně s různými stopami na materiálu jej dělají jedinečným. Ježek uvnitř je duralový, má 10 ostnů a není rozšroubovatelný. Hlavolam zaujme podstatně vyšší hmotností (240g) a bytelným provedením klece o rozměru 50x77 mm. Ježek má jediné možné řešení a byl na něho vytvořen i videonávod. Obtížnost má dle hodnocení Rademic 4 z 5, jedná se tedy spíše o obtížnější kousek. Součástí hlavolamu je luxusní plátěný sáček béžové barvy. Ježka můžete zakoupit v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 
 

Kusovka (č.44) Ježek v kleci LIAZ 1967

26.4.2016

 

Další kusově vyrobeného Ježka v kleci dostal pan Martin Kubín jako vzpomínku od svého dědy. "Co jsem sondoval v rodině, tak ježek v kleci není mladší jak rok 1967. Vznik a původ už dnes nejsem schopen zjistit. Údajně má ale něco společného s továrnou LIAZ v Liberci." dodává pan Kubín. Jedná se tedy o naprostý originál se zajímavou historií. Klec tohoto hlavolamu má 4 otvory ale jen jedním jde ježek vytáhnout. U toho okna je v dolní podstavě vtisknuta tečka (viz foto). "Jediný způsob, kterým jsem ježka zatím vytáhl je klasický... nejdelší osten plus 3 nejmenší blízko u sebe, lehce potočit a je venku."
S pozdravem M.Kubín. Přidáno do sekce sbírky.

 
 
 

 
Týdeník DOTYK: Ježek v kleci Made in USA

17.4.2016

 

Článek z tabletového týdeníku Dotyk naleznete zde. Radek Micopulos pro tento článek k historii Ježka odpovídal na pár otázek, jejichž úplné odpovědi naleznete v sekci články o nás.

 

 

Český rozhlas Plus: 120 let Ježka v kleci

7.4.2016

 

Co má za sebou po 120 letech hlavolam Ježek v kleci? A jak se jeho původní podobou nechal inspirovat autor Rychlých šípů a Záhady hlavolamu Jaroslav Foglar? Otázka pro Radka Micopulose, šéfredaktora webové stránky jezcivkleci.cz ve vysílání rádia Českého rozhlasu Plus v pořadu Den v 60 minutách - zhruba v polovině záznamu od 21.00 zde. Zařazeno do články o nás, kam byl přidán i úplný přepis rozhovoru.

 

 

Historie Hlavolam "Had a hvězda" z roku 1904

5.4.2016

 

Do sekce historie byla na základě informace od Tinnyho doplněna informace o hlavolamu Had a hvězda z roku 1904 - 1913. l'étoile prisonnière jak zní jeho originální název se vyráběl v Paříži ve Francii.

 
 

Historie Hlavolam "Hvězda a opasek" z roku 1895

2.4.2016

 

V sekci historie byly zásadně opraveny informace týkající se hlavolamu Had a hvězda. Výrobek od firmy Hanayama vznikl v roce 1983 a varianta Tunnel of time v roce 2011. Do těchto období byly i přesunuty. Skutečným předchůdcem tohoto modelu na nových fotografiích níže je hlavolam s názvem Hvězda a opasek. Poprvé se objevil v Selchow & Righter Games catalog 25.května 1895, později v Stanyon´s 1905 Novelties Catalogu a v r.1929 v Johnson Smith and Company. Je známý také pod jménem "The Star and Garter Puzzle". Byl jedním z prvních tzv."cast metal puzzles". V pozdějších variantách tohoto hlavolamu je místo "opasku" "had". Důležité je ovšem to, jaký uplatňuje princip. Opasek svírá hvězdu, kterou musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla ze zajetí. Princip nalezení dvou správných ostnů má ke dnešnímu Ježkovi poměrně blízko.

 
 

Sekce Články a E-katalog pro sběratele!

2.4.2016

 

Sekce články byla nově zpřehledněna chronologickým obsahem v němž si čtenář najde rychle to co hledá. Vylepšeno bylo i propojení článků se sekcí historie (19. - 20. století) a historie 2 (21. století), v níž navíc vznikl i chronologický E-katalog všech dosavadních 63 základních typů Ježků v kleci.

Z této sekce tak vznikla výborná přehledná pomůcka - katalog pro sběratele. Některé typy Ježků (podtržené) již byly provázány s popisem, takže se jedním rychlým klikem dozvíte o konkrétním modelu vše potřebné. Toto provázání by se mělo dále v průběhu času rozšiřovat a měl byl tak vzniknout nejucelenější katalog Ježků v kleci.

 
 

Rarita Ježek s tajným vzkazem

24.3.2016

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vytvořila nový typ Ježka se skrytým vzkazem. Na místě jedné z os ježka je uvnitř těla koule skrytý osten, který je možné např. za pomoci propisky vystrčit a přečíst si tajný vzkaz. V tomto případě jde se o slogan firmy. Firma, která měla o tuto možnost zájem má navíc na Ježkovi logo v tmavě zelené barvě umístěné na víčku klece a na čele vytištěný nápis. Přidáno do sekce rarity / Reklamní Ježci v kleci

 
 

Rarita Stolek Ježek v kleci

20.3.2016

 

Společenský stolek se inspiroval hlavolamem z románu Jaroslava Foglara. Konstrukce je tvořena dvěma částmi – klecí a ježkem. Klec se skládá ze dvou kruhových bukových spárovek, které spojuje pět bukových tyčí. V horní spárovce je osazena skleněná stolová deska. Ježek tvoří slepený bukový masiv, v němž jsou vlepeny kolíky. Povrchová úprava je provedena transparentním matným lakem. Materiál: bukový masiv, sklo. Rozměry: Ø 500 x 550 mm. Autorkou je Lucie Farkašová: Absolventka Střední průmyslové školy ve Volyni oboru Design interiéru. Nyní studuje 2. ročník oboru Truhlář na odborném učilišti v Českých Budějovicích (SŠ polytechnická ČB) a dálkově 1. ročník VOŠ Volyně, obor Tvorba nábytku a dřevěné konstrukce. Ježek byl k vidění 22.-25.4. 2015 na Mezinárodním veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX. Přidáno do sekce rarity.

 

zdroj: bvv.cz

Rarita Nadrozměrný kovový Ježek

19.3.2016

 

Tohoto nadrozměrného kovového Ježka naleznete ve Wax museum - Imaginarium v Praze. Občas se vystavuje i v obchodních centrech. Přidáno do sekce rarity.

 
 

Sbírka 160 ks Ježků!

18.3.2016

 

Pan Eduard Pazourek z Pardubic disponuje pravděpodobně největší sbírkou Ježků v kleci, která čítá cca 160 kousků. Má i jednoho živého, bělobřichého. Přidáno do sekce sbírky.

 
 

 

Kusovka (č.43) Mosazní Ježci

17.3.2016

 

Další kusově vyrobení Ježci v kleci z leštěné mosazi mají spíše výstavní účel. Jejich obtížnost je velmi nízká ale designem jsou zajímaví. Přidáno do sekce sbírky.

 
 
Forbes: Příběh muže, který propadl záhadě ježka v kleci

10.3.2016

 

V prestižním časopisu Forbes vyšel 6.3.2016 článek o autorovi této stránky. Můžete v něm spatřit i první fotografii dlouho očekávaného modelu Axis (vpravo). Celý článek naleznete zde. Článek byl umístěn i na stránce Královédvorsko zde. Zařazeno do články o nás.

 

 

Recese č.9 Ježek Plastika

9.3.2016

 

Plastiku Ježka v kleci ve Stodůlkách vytvořil v roce 2009 umělecký kovář pan Zdeněk Vodrážka. Tato "socha" ze dřeva je vyřezána z bukového dřeva za pomoci motorové pily. Klec má rozměry cca 780 x 6000 mm. Ostny ježka jsou vyrobeny z ocelové kulatiny o průměru 30 mm, koule je z pásoviny 20x8 mm. Ježek má rozebíratelné spoje a spasovaný měří cca 1400 mm. Povrchová úprava: dřevo vybělené savem, ocel natřená grafitovou barvou. Přidáno do sekce rarity / Recese.

 
 

Rarita Ježek Aragonit k 10 letům stránky JEŽCIVKLECI.cz

16.2.2016

 

K výročí 10 let existence stránky JEŽCIVKLECI.cz byl vytvořen Ježek v podobě šperku. Šperk je ručně tvořený technikou měkkého pájení bezolovnatým cínem s příměsí mědi a stříbra: Sn 95,5 Ag 3,8 Cu 0,7. Do klece je napevno vsazen ježek z krásného minerálu Aragonit. Šperk má rozměr cca 35 x 50 mm a je začištěn, patinován a ošetřen antioxidantem. Přímo na krystalu je umístěna číslice 10. Každý kus je originál a zároveň úžasný výstavní kousek od profesionálního šperkaře! V případě zájmu je možné tento jedinečný kus nechat na zakázku vyrobit. Objednat lze v našem obchodu. Přidáno do sekce rarity.

 
 

Recese (č.8) Ježek v láhvi

8.2.2016

 

Netradiční celoživotní koníček má pan Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku. Pan Heneš se věnuje skládání modelů a hlavolamů v lahvích, demižonech a také v žárovkách. Za více než 40 let jich vytvořil již desítky. Mezi nejunikátnějšími jsou hlavolamy, kde můžete vidět i unikátního Ježka v kleci v láhvi jehož podstavy musely by rozděleny jako pizza a opět složeny a slepeny v láhvi, aby se do ní dostaly. Nad výrobou a umístěním hlavolamu do žárovky stráví pan Heneš několik desítek hodin. U mnoha také přes 100 hodin. Jako držitel největší kolekce objektů sestavených uvnitř lahví a žárovek je zapsaný v České knize rekordů. Přidáno do sekce: rarity / Recese.

 
 
Rarita "Ježci" pro nejmenší

9.1.2016

 

Jak můžete vidět níže, uvnitř klece se vždy nemusí skrývat klasický ježek. Po vzoru dětských hraček mohou být uvnitř i různé tvary, které je nutné z klece a do klece nějakým způsobem dostat. U nejmenších dětí tato činnost skvěle rozvíjí motoriku a navíc jsou tyto hračky vyrobeny ze dřeva, které je nejpřirozenějším materiálem. Na poslední fotografii je pak trochu odlišný výrobek určený pro uchycení krmiva pro ptactvo. Přidáno do sekce: rarity / Podobné hlavolamy.

 
 
Rarita Ježčí trojkombinace

8.1.2016

 

Máme tu zcela originální raritu, jež v sobě nese inspiraci po vzoru šikmých otvorů modelu GEN, válečkového vnitřku modelu JEŽIVAL a rozšroubovatelného vnitřku modelu ORIGINAL. Otvory klece jsou vypilované a samotný Ježiválek uvnitř je rozšroubovatelný. Má šestnáct krátkých kuželových ostnů. Autor vyrobil tohoto Ježka pro svého kamaráda, kterému se líbil design Ježka GEN v časopisu Epocha. Ježiválek se dá vyjmout pouze jedním ze čtyř otvorů. Přidáno do sekce: rarity

 
 

 

PF 2016

30.12.2015

 

Jménem stránky JEŽCIVKLECI.cz a produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES Vám přejeme pohodové prožití vánočních svátků a úspěšný nový rok! Přání z předchozích let: PFka.

 
 
Stránka slaví 10 let své existence!

24.12.2015

 

Ano, je to opravdu tak! Dnešním dnem stránka o Ježku v kleci slaví přesně 10 let své existence! Přesně deset let co se její autor Radek Micopulos celkem náhodně rozhodl, že se naučí dělat webové stránky a vybral si k tomu právě hlavolam, který ho vždy fascinoval! Začínal s pouhým odstavcem informací o Ježku v kleci, ale za přispění a podpory ze strany sběratelů obsah webu neuvěřitelně rozšířil. V průběhu založil specializovaný obchod a také svou vlastní produkci originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. O tom jak šel čas se můžete přesvědčit v archivu, který spolu s celým obsahem stránky archivuje i Národní knihovna České republiky k uchování pro budoucí generace. Tímto děkujeme všem sběratelům a nadšencům za podporu a přejeme krásné prožití těchto svátků. Na příští rok pro vás autor připravuje spoustu novinek co se tohoto hlavolamu týče, takže se máte jistě na co těšit! :)

 

stránka při svém vzniku 24.12.2005

 
Ježek v kleci ORIGINAL - NEREZ

11.11.2015

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES přináší všem sběratelům a nadšencům Ježka v kleci opravdový skvost. Rozšroubovatelného Ježka v kleci ORIGINAL z nerezi! Dlouho očekávaný model se objevuje z tohoto ušlechtilého materiálu vlastně poprvé. Nerez je velmi odolná vůči poškrábání a vlivům vnějšího okolí. Hlavolam zaujme podstatně vyšší hmotností a bytelným provedením klece vyrobené z jednoho kusu materiálu. Tvůrcem designu a principu hlavolamu je Radek Micopulos. Ježek uvnitř je rozšroubovatelný a ukrývá plánek na sestrojení Létajícího kola. Hlavolam je uložen v luxusním černém semišovém sáčku (či v bordovém, tmavě modrém) a kovové plechovce! Ježek má střední obtížnost, je přiložen i návod. Jedná se o omezenou sérii. Přidáno do sekce historie.

Ježka můžete zakoupit v našem obchodu. Jako úžasný dárkový set doporučujeme zakoupit s kalendářem Stínadla a knihou Rychlé šípy ve Stínadlech (trilogie Záhady hlavolamu).

komentáře

 
 

 
Kalendář STÍNADLA 2016 v prodeji!

18.10.2015

 

Kalendář ve formátu 60x42 cm s šesti fotografiemi (po dvou měsících) je vytištěn na luxusním křídovém papíře s černou obálkou zdobenou stříbrnou ražbou. Hlavním motivem kalendáře je i Ježek ORIGINAL z produkce RADEMIC PUZZLES. Fotograf Stanislav Petera a retušér Jiří Kubík znovu zpracovali příběh, na kterém vyrůstalo několik generací mladých chlapců (i slečen).

Ježek se znovu objevil a v uličkách Stínadel to začíná vřít! Chlapci se po nocích vydávají za tajemstvím velkého Vonta, Jan Tleskač píše svůj deník a posvátné ginkgo čeká na své objevení ve skryté zahradě. Přijměte naše pozvání do tajemného příběhu inspirovaného dílem Jaroslava Foglara. O tom, kde se Stínadla nacházela se doteď vedou mezi zasvěcenými spory. A protože některá místa, popisovaná v knihách Jaroslava Foglara buď vůbec neexistují, nebo vypadají jinak než jsme si je představovali my, vytvořili jsme si Stínadla vlastní. Poskládaná z malebných uliček staré Prahy, starých stromů i kluzkých střech.

Kalendář je výsledkem téměř dvou měsíců práce a stovek hodin strávených postprodukcí. Chlapce ze Stínadel si zahráli vedle dalších i členové 97. oddílu Vlčáci ze střediska Junáka Hiawatha Praha. V číslech: 28 hodin plánování, 37 hodin produkce, shánění kostýmů, lokací a propriet. 43 hodin focení a nakonec 267 hodin postprodukce. Fotografie jsou od kalendária odděleny perforací, když tedy měsíc skončí, můžete je z kalendáře vyjmout a dát si je třeba na stěnu. Kalendáře rozesíláme v pevné kartonové krabici.

Kalendář můžete zakoupit v našem obchodu. Zařazeno do kategorie v sekci články výstavy a knihy.

 
 
 
 
KNIHA Rychlé šípy ve Stínadlech opět v prodeji!

6.10.2015

 

Ve druhém vydání se po dlouhé době znovu objevila objemná publikace z nakladatelství Olympia. Kniha Rychlé šípy ve Stínadlech obsahuje kompletní vydání tzv. stínadelské trilogie - tedy původních knih Jaroslava Foglara - Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého vonta s úžasnými ilustracemi Milana Tesleviče! Zakoupit ji můžete v našem obchodu. Zařazeno do kategorie v sekci články výstavy a knihy.

 
 
 
Akce STÍNADLA 2015 opět v rodném městě Ježka v kleci

19.9.2015

 

Je to opět tady. Ve Stínadlech to znova vře. Nad celou čtvrtí se ozývá bojovná píseň vontů. Stávající Velký Vont ohlásil, že již dál nechce vládnout a chce předat svoji funkci někomu mladšímu. Oslavte s námi 25. ročník skautské hry Stínadla. Registrace od 1. 9. 2015 na www.stinadla.com, kapacita 300 hráčů. Jsme rádi, že se tato zajímavá akce odehrává opět ve městě Dvůr Králové nad Labem, které je i rodištěm stránky JEŽCIVKLECI.cz a jejího autora. Hra se odehraje v ulicích města dne 14. listopadu. Povedenou loňskou upoutávku můžete vidět níže. Zařazeno do nové kategorie v sekci články výstavy a knihy.

 

 

Ježci na 21. výstavě HRY A HLAVOLAMY

9.9.2015

 

Od 10. do 13.9.2015 proběhne na Novoměstské radnici v Praze 21. výstava HRY A HLAVOLAMY. Také letošní ročník výstavy prezentují Ježci v kleci z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES včetně nového modelu JEŽIVAL v kleci. Těšíme se na Vaši návštěvu! Zařazeno do nové kategorie v sekci články výstavy a knihy.

 

 

Rozhovor: Český rozhlas Hradec Králové

5.9.2015

 

V pondělí 7.9. od 8:35 do 8:50 bude na Českém rozhlasu Hradec Králové hostem Radek Micopulos - výrobce a sběratel hlavolamů Ježek v kleci. Téma: Jak to bylo se slavným hlavolamem Ježek v kleci? Je to český vynález? O tom a také o sbírce Ježků samotných uslyšíte na frekvenci 90,5 FM. články o nás.

 

záznam zde:

 
Rarity Kuličky v kleci "planety"

4.9.2015

 

Na trhu se objevily nové hlavolamy na téma Kuličky v kleci. První z nich nese název Sputnik. Pojmenování získal po první družici na oběžné dráze. Úkolem je rozložit všechny kousky a pak dát je zase dohromady. Vnější kruh blokuje všechny pokusy odstranit vnitřní kroužek, bez ohledu na to, jakým způsobem jej otočíte. Tento laserem řezaný dřevo kovový hlavolam byl původně navržen Leonardem M. Lyonem v roce 1891 a později upraven Jean-Claude Constantinem. Dalším členem série "planet" je Saturn, od německého výrobce Philos, který lze rozdělit na 13 částí a zase složit vždy s koulí uvnitř. Hlavolam je vyřezán laserem z akátové překližky stejně jako jeho bratříček Venus. Ten je z deseti různých částí. Tyto k hlavolamy je možné sehnat na www.puzzlemaster.ca. Přidáno do sekce: rarity / Kulička v kleci

 

 

Omezený VÝPRODEJ Ježků v kleci

23.8.2015

 

V obchodu JEŽCIVKLECI.cz je nyní omezený VÝPRODEJ a slevy nejméně 10 typů Ježků v kleci! Je to jedinečná šance jak získat vytoužené Ježky či rarity do Vaší sbírky! Více v našem obchodu.

 

Článek: Ježek z Divokého západu!

15.7.2015

 

Divoký západ roku 1886. Z lítacích dveří místního saloonu vychází kovboj a opírá se o jeho stěnu. Vytahuje z kapsy malý předmět o velikosti ořechu a možná si v duchu přemílá nám notoricky známá slova.. Celý článek ZDE !

komentáře

 
 
EPOCHA č.15: Pravda o ježku z klece

8.7.2015

 

V jednom z nejčtenějších časopisů EPOCHA vyjde titulní článek o Ježku v kleci. Podílel se na něm Radek Micopulos, redaktor stránky JEŽCIVKLECI.cz a designér hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Jedná se o velké odhalení pravděpodobného původu Ježka v kleci, který nám zůstával více než 75 let utajen! Jeho historie sahá hlouběji než bylo známo. Článek se opírá o zcela nové informace zjištěné na začátku tohoto roku, jež nebyly dosud publikovány.

 

Více naleznete v 15. čísle tohoto časopisu, který vychází již 15. července! PDF verze ZDE

Podrobnější článek naleznete 15.7. i na naší stránce. V časopisu se můžete zúčastnit i soutěže.

komentáře

 
Ježek ORIGINAL v novém odstínu

30.6.2015

 

V prodeji je nový odstín Ježka ORIGINAL s odolnějším povrchem klece a úpravou kovu do saténového odstínu. Matný kov v kontrastu s lesklým Ježkem vypadá velmi pěkně. Povrch je více odolný vůči poškrábání a špinění. Nově s Ježkem získáte i návod pro jeho vyjmutí. Tento model by přidán do sekce historie. Zakoupit ho můžete v našem obchodu.

komentáře

 

 

Ježci na cestách (č.6) Letem světem

24.6.2015

 

Máme zde fotografie s Ježkem ORIGINAL a polepem, který jeho majitel vozí v nebeských výšinách na svém ultralightu. "Až tak mě kdysi Tleskačův vynález ovlivnil (mám 57 let), že jsem si později létací kolo pořídil... Pravda, místo pedálů musí mít Rotax 447. Co se dá dělat, originál patent (kdyby stačily jen ty pedály) je navždy ztracený... Letadla mě zajímala od nejranějšího dětství. Jednoduše si nějaký začátek nepamatuji. Nejprve modelářství, pak jako 18 letý jsem začal v Brně v Medlánkách létat na větroních. Pak byla přestávka a po revoluci jsem se dal na ULL létání. Na fotkách je ULL letadlo LK-2 Sluka, celkem už legendární jednosedadlovka z Letovu Praha vyráběná v devadesátých letech min. století, létají jich desítky. Nic není tak blízkého Tleskačovu létacímu kolu, jako Sluka...Udrží se ve vzduchu při rychlosti menší než 50 km/h. Když na vánoce 1968 dávali v televizi právě natočený seriál s Rychlými šípy Záhada hlavolamu, byl jsem unesený a Tleskačovo létací kolo můj zájem o létání jen umocnilo... ale už tehdy jako 10 letý jsem o mechanice letu, aerodynamice atd. věděl dost, abych (smutně) pochopil, že jde o (krásnou) fikci. Dnes mám 57 let a dva ultralajty. Jsem živý důkaz tvrzení, že jediný rozdíl mezi malých chlapcem a dospělým chlapem je v ceně jejich hraček." Josef Kučera, Liptovský Mikuláš. Přidáno do sekce: rarity / Ježek na cestách.

komentáře

 
 

 

JEŽIVAL v kleci je zpět a v novém designu!

10.5.2015

 

Radek Micopulos přináší v produkci originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES nový model hlavolamu JEŽIVAL v kleci! Po dlouhé době se tento méně známý hlavolam objevuje ve zcela novém stylovém designu, který je po téměř 50 letech od jeho vzniku nevídaným osvěžením.

 

 

Největší zvláštností tohoto modelu je celistvý vzhled a přesahy na horní a spodní straně klece. Klec vyrobená z jednoho kusu materiálu má atypicky šest otvorů a nově, díky jednomu největšímu, i vyšší obtížnost! Zaoblení klece koresponduje se zaoblením otvorů, vnitřní i vnější obvod vrchní a spodní části klece má stylovou vnitřní drážku po obvodu.

 

 

Hlavolam byl povrchově upraven chemickou cestou - eloxem v kovově lesklém odstínu, který mu dodává luxusní nádech. Součástí hlavolamu je kvalitní černý semišový sáček se značkou a pravou pečetí znaku produkce (každá pečeť je trochu jiná a tím jedinečná). Ježival jako první nese na kleci miniaturní laserem vygravírovaný znak produkce, počátek nové luxusní série hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Hlavolam je v prodeji exkluzivně v našem obchodu! Zařazeno do historie.

 

 

Ježci na cestách (č.5) Polepy na autech

5.5.2015

 

Máme zde fotografie polepů, kterými si naši fanoušci ozvláštnili svá auta. Tento polep získáte nyní při každém nákupu v našem obchodě! Přidáno do sekce: rarity / Ježek na cestách.

 

 

Výstava HRY + HLAVOLAMY III ve Zlíně

4.5.2015

 

Ve Zlíně se chystá třetí ročník čtyřdenní „Interaktivní výstavy her a hlavolamů“. Proběhne ve dnech 11. - 14. června ve 14|15 Baťově institutu ve Zlíně. Na výstavě si návštěvníci mohou zkoušet nejrůznější deskové hry, skládat stavebnice a luštit hlavolamy. Zajímavá bude jistě soukromá sbírka tradičních kovových a dřevěných Ježků v kleci z produkce RADEMIC PUZZLES a sbírky JEŽCIVKLECI.cz. Akci pořádá společnost Aktivně životem o.p.s. Více na www.aktivnezivotem.cz

 

 

Rarita Ježek v kleci Baker & McKenzie

11.4.2015

 

Pro mezinárodní advokátní kancelář Baker & McKenzie vznikl speciálně upravený Ježek s laserovým popisem názvu společnosti. Přidáno do sekce: rarity / reklamní Ježci v kleci

 

 

Ježek na cestách (č.4) USA - Kalifornská poušť

10.4.2015

 

Od našeho věrného fanouška zde máme novou sadu fotografií Ježka Original ze světa. Tentokrát z kalifornské pouště. Zařazeno do rarit / Ježek na cestách. Vozíte také Ježka na cesty nebo víte o nějakém zajímavém místě (v rámci Čech či zahraničí), kde by se dal vyfotit? Neváhejte a zašlete nám fotografie na e-mail info@jezcivkleci.cz a my je velmi rádi uveřejníme.

 

 

Recese (č.3) Jedlí Ježci v kleci

2.4.2015

 

Na ukázku malé ježčí recese se můžete podívat níže. Kromě šťopky, ohryzku a párátek jsou Ježci kompletně jedlí - hruška, hroznové víno, rozinky. Autorem je paní Dana. Zařazeno do rarit.

 

 

Ježek na cestách (č.3) USA - China Town v Los Angeles

22.3.2015

 

Máme zde další sadu fotografií Ježka Original ze světa. Tentokrát z města Los Angeles ze čtvrti China Town. Naskýtají se nám tak opět velmi netradiční pohledy na tento hlavolam. Fotografie pochází od nadšeného fanouška Ježka v kleci, Luboše, který do USA emigroval už v roce 1980 a dnes na tento legendární hlavolam stále vzpomíná. Jeho povoláním je řidič traku a často jezdí přes celé Spojené státy z Californie podél řeky Colorado až na Floridu apod. Zařazeno do rarit.

Vozíte také Ježka na cesty nebo víte o nějakém zajímavém místě (v rámci Čech či zahraničí), kde by se dal vyfotit? Neváhejte a zašlete nám fotografie na e-mail info@jezcivkleci.cz a my je velmi rádi uveřejníme.

 

 

Seriálový Ježek v kleci - další objevený prototyp!

21.3.2015

 

Byl objeven další z Bednářových prototypů Ježka v kleci, který sloužil jako přímý předchůdce toho, co hrál v seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969. Tvarově (s malými detaily) i materiálově se shoduje s tím seriálovým - ty rozdíly vznikly proto jak se postupně zkoušela nejlepší varianta. Zajímavostí jsou ostny, které jsou šroubovací, aby se daly různě přehazovat při zkoušení průchodnosti ježka z klece. Přidáno: historie.

 

 

Rarita Ježek v kleci Davis Cup 2015

14.2.2015

 

Produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES vytvořila dalšího originálního Ježka v kleci. Po Ježcích CLASSIC určených pro loňské finále Fed Cupu ve Francii jsou nyní Ježci GEN určeni pro letošní Davis Cup. Ježci mají speciálně upravenou kuličku do barvy tenisového míčku a semišový sáček v barvě bordó. Ježci byli předáváni na oficiální večeři v rámci Davis Cupu v Ostravě. Přidáno: rarity.

 

 

Kusovka Bronzový Ježek v kleci (č.42)

12.2.2015

 

Další zajímavou kusovkou je tento bronzový Ježek v kleci vyrobený v jediném exempláři. Přidáno do sekce sbírky.

 

 

Kusovka Ulčův Ježek v kleci (č.41)

11.2.2015

 

Tohoto Ježka si vyrobil sám sběratel a je kopií známého Ulčova Ježka v kleci. Přidáno do sekce sbírky.

 

 

Kusovka Trubkový Ježek v kleci (č.40)

10.2.2015

 

Originální Ježek, který postrádá víčka klece vyrobil jeden zručný sběratel. Je vyroben kompletně z mosazi a má rozšroubovatelnou kuličku. Přidáno do sekce sbírky.

 

 

Kusovky Filmoví Ježci v kleci (č.39)

9.2.2015

 

Tyto jedinečné exempláře Ježků jsou kopiemi známého "filmového" Ježka. Do sbírky si je vyrobil jeden zručný sběratel. Jeden z kusů je vyrobený kompletně z mosazi, druhý je ze železa a má navíc rozšroubovatelnou kuličku. Přidáno do sekce sbírky.

 

 

Ježek na cestách (č.2) USA - LA, Hollywood

26.1.2015

 

Ježek Original z produkce RADEMIC PUZZLES cestuje také po světě, jak se můžete přesvědčit na fotografiích níže. První sada je s pozadím města Los Angeles, druhá pak z Holywoodu - s populárním nápisem a z centra města. Fotografie pochází od nadšeného fanouška Ježka v kleci, Luboše, který do USA emigroval už v roce 1980 a dnes na tento legendární hlavolam stále vzpomíná. Jeho povoláním je řidič traku a často jezdí přes celé Spojené státy z Californie podél řeky Colorado až na Floridu apod. Můžete se tedy určitě těšit na celou řadu dalších fotografií z této úžasné země. Zařazeno do rarit.

 
 
 
 

 

Kusovka Mosazný Ježek v kleci (č.38)

19.1.2015

 

Tento jedinečný exemplář patří tajemnému Širokkovi, který byl loňského jara spatřen ve starodávných uličkách obklopujících kostel sv. Michala v Olomouci! Byl viděn, jak jej pronásleduje tlupa povykujících Vontů, ale zmizel jim v podzemních chodbách chrámu a později byl zahlédnut vysoko ve zvonici kostela s Ježkem v ruce. Ježek, kterého má Širokko ve vlastnictví již od roku 1989, dostal za 25 let krásnou patinu. Údajně mu ho vyrobil jeden šikovný a ochotný soustružník z Černé Hory, kterého kontaktoval přes inzerát. Širokko si sám nakreslil plánek klece s rozměry, ale velikost ježka a ostnů, jejich počet a sklon, navrhnul sám řemeslník. Hlavolam má výšku 75 mm s průměrem klece 46 mm a 5 otvory o rozměrech 20 x 49 mm. Ježek má 12 ostnů - nejdelší měří 11 mm, většina má 9 mm a nejkratší měří pouhé 3 mm! Průměr kuličky ježka je 18 mm. Jedná se originální kus vyrobený na zakázku v jediném exempláři. Zařazeno do sekce sbírky.

 

 

 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.