Archiv 2017 - 2018

 
 
Nový Ježek v kleci GEN a něco z deníku pana M

20.12.2018

 

Nový model Ježka v kleci GEN má nyní inovovaný design evokující lidské oko. Masivnější klec má tloušťku stěny 3 mm a luxusní saténový povrch. Tento kus je možné už nyní předobjednat - skladem bude od ledna 2019 v našem obchodu.

 

 

 

Poprvé zde máme také příběh ke vzniku tohoto jedinečného hlavolamu, který zaznamenal Radek Micopulos ve svém deníku:

"Ježek v kleci GEN vznikl během léta 2010. Inspirovala mě k němu kresba, či spíš vizualizace, na které vylézá ježek coby pavouk skrz otvor ve víčku klece. Řekl jsem si, že je to výzva a dal se do vymýšlení principu, kterým by toto bylo možné. Už na začátku bylo jasné, že se otvor bude muset upravit, protože pouhý kruhový průřez stačit nebude. Má idea byla taková, že se na pohled nesmí zdát zřejmé, že se ježek vyndává otvorem ve víčku a tak musel být zásah do víčka minimální. Navíc by bylo hezké kdyby ježek vylézal otvorem ve tvaru klíčové dírky a tak jsem si v tomto duchu vytvořil model z kartonu. Ten tvořily 3 vrstvy. Jedna vstupní s více drážkami pro ostny, druhá vrstva byla pouze obruč – meziprostor a třetí vrchní byl klíčový otvor na vrchu klece. Původní představa spočívala také v tom, že by se víčko z více drážkami otáčelo apod., ale z tohoto záměru jsem brzy upustil z důvodu složitosti výroby. Vymyslel jsem tedy konstrukci, která mohla zůstat napevno a otáčel by se v ní pouze ježek. V meziprostoru byly původně také dráhy různých průměrů, které stanovily, kam se má ježek otáčet a tvořily by ještě promyšlenější princip. Nakonec jsem usoudil, že stejný efekt bude fungovat i bez těchto drah, ale zato s promyšlenějším systémem ostnů. Na vymýšlení principu jsem usilovně pracoval téměř nepřetržitě přes víkend, až jsem ho nalezl.

 

"kresba, či spíš vizualizace, na které vylézá ježek coby pavouk skrz otvor ve víčku klece"

 
Základ vytvořil jednoduchý ježek se třemi délkami ostnů, krycí víčko se třemi délkami drážek a vrchní víčko s nejdelší drážkou a hned pod ním nejkratší drážkou z krycího víčka. Vytvořil jsem tak tu vysněnou klíčovou dírku se vším všudy a s perfektní logikou. Další čas tvořilo už dolaďování designu a proměřování funkčnosti. Také klec měla několik návrhů, až vznikl pátý, který měl již otvory zešikmené, protože mi přišlo příhodné, aby takto převratný ježek měl i převratný design, který se ale přesto zaobleními trochu drží klasiky. Volba zešikmených otvorů v sobě také nesla návrh Ježka, kterého jsem vytvořil již v roce 2007 a který nebyl z důvodu značné složitosti výroby nikdy, až na prototyp realizován. Dnes se nachází jako opravdový unikát pouze v mé sbírce. Tento Ježek měl velmi složitou tyčkovou klec a ještě složitější hvězdici. Hlavolam GEN měl připravenou výkresovou dokumentaci a mohl být vyroben již v roce 2010. Zabránily mi však v tom pracovní povinnosti, vytíženost a také fakt, že jsem hledal výrobce schopného vyrobit takto komplexní výrobek u něhož záleží na perfektní přesnosti a preciznosti." Přidáno do sekce historie a články.
 
Nové fotografie k Ježkům AXIS, HEXAHOG, CLASSIC

1.12.2018

 

Do sekce historie byly přidány nové fotografie k Ježkům AXIS a CLASSIC nerez. K novince HEXAHOG pak byla přidána fotografie originálního balení tohoto zajímavého hlavolamu zařazeného v kategorii rarity /
sériově vyráběné.

 

 

 
Ježek na cestách (č.14) Ve Stínadlech, Praha

25.11.2018

 

Další "objevené" místo s Ježkem v kleci nerez seriál v ulici Ve Stínadlech na Starém Městě v Praze. Kam jinam, než do Stínadel ježek v kleci patří. Přidáno do sekce JEŽEK NA CESTÁCH! a tím i do ježčí cestovatelské mapy. :-)

Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz

 

 
Rarita Ježek multifunkční

20.11.2018

 

Multifunkční Ježek v kleci na jedné straně s hodinkami pro sledování času při vyndávání ježka a na druhé straně s kompasem pro případnou ztrátu orientace. :-) Rozměr 48×90mm. Autor: Jaroslav Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek replika Trilby

15.11.2018

 
Mosazná replika Ježka z roku 1886 "Trilby", rozměr 38 × 25mm. Autor: Jaroslav Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / repliky.
 

 
Rarita Ježek z paroží

10.11.2018

 

Myslivecký ježek z paroží. Rozměr 50×70 mm. Autor: Jaroslav Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 
Rarita Ježek ze starého zapalovače

5.11.2018

 

Ježek vyrobený ze starého zapalovače má rozměry 40×61 mm. Autor: Jaroslav Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 
Rarita reklamní Ježci Red Hat a ČSOB

25.10.2018

 

Pěknou ukázku upomínkových předmětů pro firmy můžete vidět na Ježcích, které zajišťovala produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Red Hat je významná mezinárodní společnost zabývající se softwarem a její logo se na červenou variantu dřevěného ježka více než nabízelo. ČSOB pro změnu tyto Ježky vezla jako reprezentativní českou hračku do Jižní Koreje. Podmínkou byl co nejvíce přírodní vzhled a balení, protože to údajně v této zemi oceňují. Přidáno do sekce rarity / reklamní ježci v kleci.

 

 

 
Historie Ježek seriálový prototyp 1969

24.10.2018

 

Nové fotografie dobového prototypu seriálového ježka v kleci (1969) můžete vidět níže. Průměr kuličky ježka je 20,4 mm, vyjmout se dá jedním otvorem klece, klec je vysoká 73 mm a průměr má 41 mm. Tento ježek v kleci má klec z hliníku a ježka z mosazi. Ježek je zvláštní tím, že má oba středové ostny součástí kuličky - nedají se vyšroubovat jako ostatních osm ostnů, zkrátka kulička i s oběma středovými ostny je jeden kus. Přidáno do sekce historie.

 

 
Rarita Ježek dle Fischerovy kresby

23.10.2018

 

Ježek vyrobený dle Fischerovy kresby, klec má 8 otvorů, ježek 20 trnů a je nerozšroubovatelný. Autor:  T.Müller. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Kusovky (č.49) Ježků v kleci

22.10.2018

 

1. bronzová klec s nerezovými víčky a šesti otvory, ježek 14 trnů nerozšroubovatelný, 2. mat. nerez, klec pr. 47 x 69,5, ježek pr. 24, 14 trnů, 3. ocelový, 8 trnů, 4. kopie druopta, nerez, 12 trnů, rozšroubovatelný, 5. kopie filmový ježek, nástrojová ocel, kalený, 6 trnů, klec pr. 65x69, ježek pr.28, 6. upravený RADEMIC, původní klec, nově vyrobený ježek, nerez,10 trnů, ježek pr.19, 7. ulčův ježek, nerez, 12 trnů. Vlastní výroba pana Tomáše Müllera. Další 3 kusy dole akce Pardubice. Přidáno do sekce kusovky.

 

 

 

 
Rarita Ježek dvaatřicetiostňák

10.9.2018

 

Drátěný dvaatřicetiostňák dlouhoostný, mosazný drát, 53 × 76 mm je dílem pana Jaroslava Richtermoce. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek Ed Hardy

9.9.2018

 

Tento jedinečný kus je dílem pana Jaroslava Richtermoce. Umělec Don Ed Hardy studoval grafický tisk a věnoval se tetování. Má extravagantní, nevšední a osobitý styl, který je založen na originálních motivech a ornamentech. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 

Ježek na cestách (č.13) Hrad Vízmburk

8.9.2018

 

Nové fotografie v sekci JEŽEK NA CESTÁCH!

 

 

 
Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz
 

Ježek na cestách (č.12) Rozkoš, Jičín, Ratibořice

7.9.2018

 

Nové fotografie v sekci JEŽEK NA CESTÁCH!

 

 

 
Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz
 

Ježek na cestách (č.11) Čáslav, Kutná hora, Ledeč n/S

6.9.2018

 

Nové fotografie v sekci JEŽEK NA CESTÁCH!

 

 
Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz
 
Nový hlavolam HEXAHOG

8.8.2018

 

Nový hlavolam z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES v sobě kombinuje dva typy hlavolamů. Klec HEXA s principem vyjímatelného hlavolamu a klec HEXXA - trojrozměrné skládací puzzle. Hlavolam má na stupnici Rademic obtížnost 5 z 5. Je kompletně vyroben z broušené a leštěné nerezi, Hex (jakýsi ježek uvnitř) je vyroben z mosazi. Celý hlavolam váží cca 390g a je umístěn v originálním balení. Název Hexahog (hexa - šestiúhleník) je odvozen od anglického Hedgehog (ježek). S Ježkem v kleci má pouze podobný tvar, princip zkonstruoval a design navrhnul Radek Micopulos.

 

Rozložte větší klec HEXXA, dostaňte se k menší kleci HEXA

a vyjměte z ní šestiúhelníkový tvar Hex.

 

 

Vyjmutí není tak obvyklé, jak by se mohlo zdát. Do klece HEXA se nelze prsty téměř dostat a proto je třeba klec natočit do vodorovné polohy otvory směrem k zemi a otáčením hledat správný otvor. Pokud máte dojem, že jste ho našli, hlavolamem zatřeste a Hex nasměrujte do správné pozice. Chce to trochu cviku, ale po pár pokusech si tento specifický postup brzy osvojíte!

 

 

Zandejte Hex zpět do klece HEXA a sestavte kolem ní klec HEXXA.

 

 
Rozložit větší klec HEXXA je snadné, ale dokážete ji zase složit? Toto trojrozměrné puzzle se skládá ze 14 jedinečných dílů. Začíná se od spodní kruhové podstavy, následně dvanácti prohnutých šestihranových dílů až po horní kruhové víčko. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.
 

Tento nový hlavolam můžete zakoupit exkluzivně v našem obchodu.

 
Nový Ježek v kleci CLASSIC - červená 13

13.7.2018

 

Pátek třináctého je pro mnoho lidí negativním dnem, ale pro pana Foglara bylo toto číslo šťastné. Symbolická 13 značí stejné množství vyrobených kusů Ježka v kleci CLASSIC v červené barvě. Součástí tohoto jedinečného exempláře je i nová exkluzivní dárková krabička s motivem Stínadel a Ježkem v kleci! Balení obsahuje luxusní černý semišový sáček a výstelku z dřevité vlny. Ježka v kompletním balení můžete zakoupit do vyprodání v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 

 

 
Rarita Ježek Kubista

22.6.2018

 

Tento originální kus ve stylu kubismu vyrobil Jan Trojan z Mělníka. Ježek je vyroben z lipového dřeva a má opravdu povedený design. Na poslední fotografii je tento kus mezi Ježkem Wankel z javorového dřeva (vlevo) a Ježkem ze šeříkového dřeva (vpravo). Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 

Ježek na cestách (č.10) HAVAJ

29.5.2018

 

Více než 12000 km dělí tyto Ježky od naší domoviny! Jedná se tak o kusy, které se doposud dostaly ve světě nejdále! Pochází od jednoho Havajského sběratele z města Kailua na ostrově O'ahu (Hawai, USA). Na fotografiích můžete vidět Ježka v kleci AXIS, Original z mosazi a Ježivala v kleci. Více nádherných fotografií přímo v  sekci JEŽEK NA CESTÁCH!

 

 
Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz
 
Rarita Ježek Kostkáč

22.5.2018

 

Tyto originální kusy vyrobil Jan Trojan z Mělníka. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek s 32 ostny!

18.4.2018

 

Tento jedinečný kus pana Richtermoce je pokusem o ježka s 32 ostny. Materiál mosazný plech o síle 1,6mm, velikost 50×75mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarity Recyklovaní Ježci

10.4.2018

 

Ježci z recyklovaných ježčích komponentů ze sériové výroby. Poznáte, z jakých dílů jsou tito Ježci sestaveni? Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 

 
Rarita Velikonoční Ježek

30.3.2018

 

Přejeme Vám hezké Velikonoce prostřednictvím třech jedinečných rarit od sběratelů. Mosazný kus pana Richtermoce je sletovaný ze dvou půlek vytepaných z mosazného plechu tloušťky 1,6 mm. Velikost 50×80 mm. Kulička má 20 ostnů. Bílá klec se žlutým ježkem je novou verzí Ježka Vajíčko pana Trojana dle předlohy z roku 2001 (to s červeným pozadím). Průměr koule 2,5 cm, 12 ostnů, rozměry: 60 x 74 mm, materiál - dřevo. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 

 

Ježek na cestách (č.9) Ledeč nad Sázavou

22.3.2018

 

Nový přírůstek na mapě světa - Ježek v kleci RETRO ve městě Ledeč nad Sázavou v pozadí s hradem, kde sídlí Muzeum Jaroslava Foglara. Přidáno do sekce JEŽEK NA CESTÁCH! Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz

 

 
Historie 1895 - Hvězda a opasek

18.3.2018

 

Nové fotografie jednoho z předchůdců Ježka naleznete nově v sekci historie. Hlavolam s názvem Hvězda a opasek se poprvé objevil v Selchow & Righter Games catalog 25.května 1895, později v Stanyon´s 1905 Novelties Catalogu a v r.1929 v Johnson Smith and Company. Je známý také pod jménem "The Star and Garter Puzzle". Byl jedním z prvních tzv."cast metal puzzles". V pozdějších variantách tohoto hlavolamu je místo "opasku" "had". Opasek svírá hvězdu, kterou musíte dostat do správné pozice tak, aby vyklouzla ze zajetí. Princip nalezení dvou správných ostnů má ke dnešnímu Ježkovi poměrně blízko.

 

 
Speciál JEŽEK NA CESTÁCH!

16.3.2018

 

Zakládáme novou sekci JEŽEK NA CESTÁCH! Jedná se o velkou galerii fotografií od majitelů Ježků, kteří je fotí na místech, kde žijí nebo kam s nimi cestují. Objevujte místa, kde Ježek ještě nebyl a své originální fotografie nám zasílejte na info@jezcivkleci.cz Ježek žije a cestuje po celém světě!

 
 

Níže jsou fotografie od pana Aleše Bryxího, který už přes 25 let žije v státě Georgie v USA. Při své cestě do Washingtonu DC nafotil svého Ježka na různých známých místech - zleva: budova kongresu,  National Monument, Bílý dům, památník prezidenta Lincolna. Přidáno do sekce JEŽEK NA CESTÁCH! (Odkazy z hlavní stránky webu jako Rekordy, Ankety, Archiv byly přesunuty do kategorie Články)

 

 
Rarita Ježek v kleci Wankel a Škumpák

10.3.2018

 

Nádherné výrobky Jana Trojana z Mělníka. První kus vzor WANKEL (inspirován tvarem pístu známého typu motoru) je vyroben z javoru japonského. Druhý kus s názvem Škumpák je vyroben ze dřeva stromu Škumpa. Níže je pak celá Royova kolekce. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 

 
Zemřel Stanislav Tvrdík tvůrce Ježivala v kleci

1.3.2018

 

Známý sběratel hlavolamů a tvůrce tajemného Ježivala v kleci pan Stanislav Tvrdík zemřel ve středu 28.2.2018. Pan Tvrdík byl člověk, který miloval hlavolamy a vyzařoval pozitivní energii kolem sebe. Díky patří člověku, který zásadně pomohl s rozvojem této stránky a povolil výrobu jeho vynálezu produkci hlavolamů RADEMIC PUZZLES v roce 2010! Byla to velká satisfakce za vynález, který mu byl zcizen a vyráběn v zahraničí. Níže je zapomenutá a nikdy nezveřejněná fotografie původního a novodobého Ježivala, kterého panu Trvdíkovi daroval v roce 2015 konstruktér hlavolamů Radek Micopulos.

 

 

Více ve článku JEŽIVAL v kleci - český vynález v cizích rukou.

Ježival z roku 1966 byl rovněž přidán do sekce historie, kde má své čestné místo!

 

 
Rarita Papoušek v kleci

28.2.2018

 

Papoušek v kleci je další variací rarity po Sově, Kanárkovi a Kosu v kleci. Má nejrůznější barevné varianty. Pro náš e-shop byla vybrána ta nejpovedenější z nich. Přidáno do sekce rarity / sériově vyráběné.

 

 
Nový Ježek v kleci THAJSKO

26.2.2018

 

Jedinečný Ježek z nádherného exotického dřeva z Thajska. Každý kus je originál s unikátní kresbou dřeva. Díky 14 ostnům (běžně mívá ježek 10 až 12) je vyjmutí ježka z klece o trochu náročnější. Jeho rozměry jsou o něco větší než bývá obvyklé: 68 x 113 mm. Tento kus nově zakoupíte do vyprodání v našem e-shopu. Přidáno do sekce historie.

 

 
Rarita Ježek v kleci Čína s vlnitými ostny

24.2.2018

 

Nádherná rarita z dílny pana Richtermoce v sobě spojuje nejrůznější čínské symboly jako jsou mince štěstí, bambusové tyčky a vlnité ostny. Hlavolam je vyroben z mosazi o rozměru 46×72 mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
NÁVODY Ježek v kleci CLASSIC a ORIGINAL

22.2.2018

 

Nový obrazový návod na Ježka v kleci CLASSIC (seriál) a ORIGINAL naleznete v sekci návody.

 

 
Rarita Ježek v kleci Orient

20.2.2018

 

Netradiční rarita z dílny pana Richtermoce vyrobená z vázy je z mosazi a má velikost 77 × 195 mm. Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 

Rarita Trubkový Ježek v kleci

18.2.2018

 

Rarita vlastní výroby Tomáše Mullera je vyrobena z bronzu. Atypická klec nemá horní ani spodní víčko, ježek má 6 trnů. Druhý kus, jež vyrobil jiný zručný sběratel rovněž postrádá víčka klece. Je vyroben kompletně z mosazi a má rozšroubovatelnou kuličku. Původně byl zařazen do sekce sbírky a nyní přesunut do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci Rusko

16.2.2018

 

Netradiční rarita z dílny pana Richtermoce je vyrobena z tradiční ruské skládací panenky Matrjoška. Rozměry dřevěných figurek: 50×102, 41×83, 31×64 mm. Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 

 
Kusovka ze zaklepané roury (č.40)

15.2.2018

 

Železná zaklepaná roura zavařená železem má rozměr 48×78 mm, ježek je šroubovací a má 12 ostnů. Přidáno do sekce sbírky / kusovky.

 

 

 
Rarita Ježek v kleci Indie

14.2.2018

 

Bizarní rarita z dílny pana Richtermoce je vyrobena ze sošky indického slona. Materiál mosaz o rozměrech 67×40 ×20 mm. Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 
Rarita Ježek v kleci se dvěmi otočnými klecemi

13.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Mullera je vyrobena z oceli. Největší zajímavostí tohoto kusu jsou dvě v sobě na ložiskách uložené klece s ježkem o 10 trnech. Ježka je možné vyjmout pouze jedním otvorem, který je třeba najít otočením klecí do správné polohy - teprve potom lze ježka vyjmout jediným postupem. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci Kokosák

11.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry  80×71mm. Kokosák je dle autora:

"recyklovaný odpad z Vánoc. Kulička je dřevěná, ostny jsou z morkový kosti z hovězí polévky. Největší problém je sehnat malý kulatý kokosák." Dle našeho názoru jde spíše o umělecké dílo! Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci Pentagon

9.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry 57×78mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Nová poštovní známka JEŽCIVKLECI.cz - 1 Ginkgo

6.2.2018

 

Od února značí balíčky našeho e-shopu nová poštovní známka v symbolické hodnotě 1 Ginkgo! Časem chystáme i další známky ve vyšších hodnotách.

 

 
Rarita Ježek v kleci Trillion

4.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry 51×78mm. Název tvaru troúhelníku s vypouklými stranami (trillion) se používá při výbrusu drahých kamenů. Ježek se třemi otvory v kleci již dříve vznikl, ale tento je první svého druhu ve tvaru trilion. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci Tetragon

3.2.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Jaroslava Richtermoce má rozměry 42×42×78mm. První svého druhu ve tvaru tetragon. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita replika Ježka z roku 1941

1.2.2018

 

Rarita domácí výroby dle předlohy Ježka z roku 1941 byla přidána do sekce rarity / repliky.

 

 

 
Rarita Ježek Šestihran

27.1.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Müllera je vyrobena z nerezi. Princip - modifikovaný Ulčův ježek s 10 trny a klecí o rozměru 50x75 mm, ježek průměr 19 mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci Kostkáč

24.1.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Müllera je vyrobena z nerezi, klec měří 49x49x49 mm, ježek má průměr 19 mm a má 14 trnů. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita vysoký Ježek

22.1.2018

 

Rarita vlastní výroby pana Tomáše Müllera je vyrobena z mosazi a má při průměru klece 40 mm nezvykle vysokou klec o 113 mm. Ježek má průměr 22 mm a má 20 trnů. Druhý kus na třetí fotografii je vyroben z bronzu, ježek má průměr 16 mm a 6 trnů. Klec má průměr 32 mm a výšku 75 mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Nový Ježek v kleci ORIGINAL - nerez

15.1.2018

 

Ježek v kleci Original nerez je nově leštěn speciální technologií a má díky tomu úžasně, až chromově lesklý vzhled. Je možné zakoupit ho v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 

 
Mistrovství ve vyjímání ježka z klece

11.1.2018

 

Mistrovství ve vyjímání ježka z klece – Memoriál Jana Tleskače 2017 se bude konat v pondělí 22. ledna 2018 od 15 hodin v Základní škole Libčická v Praze 8. Finále bude okolo 16 hodiny. Letos jej pořádá oddíl SPJF Příměstský tábor Rychlé šípy, Praha. Číslo 13 má v díle Jaroslava Foglara mimořádné postavení. Proto jsme měsíc leden nazvali 13. měsícem roku 2017 a pořádáme letošní Memoriál Jana Tleskače právě v lednu, navíc den před výročím Jestřábova úmrtí. Soutěž je opět ve dvou kategoriích (do 15 let a nad 15 let), ale tentokrát chceme více preferovat děti, takže akci nepořádáme o víkendu, ale ve všední den odpoledne ve škole, zároveň budou děti hrát různé deskové hry. Mistrovství je otevřeno všem příchozím. Třem nejlepším dospělákům a mimopražským dětem proplatíme vnitrostátní jízdné do Prahy. Účastníci obdrží stylovou pamětní placku, vítěz každé z kategorií obdrží putovní pohár. Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES, který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Místo konání Mistrovství: Základní škola, Libčická 10/658, Praha 8. Doprava: zastávka Čimice, bus 145 a 152 z metra C - Kobylisy (12 minut jízdy, pak 7 minut 500 m pěšky).

 

 
Článek Nález z pole poodhaluje záhadu hlavolamu!

7.1.2018

 

 
PF 2018

1.1.2018

 

Jménem stránky JEŽCIVKLECI.cz a produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES Vám přejeme šťastný nový rok!

 

 
Přání z předchozích let si můžete prohlédnout zde v sekci články / PFka.
 

 

 

 
Rarita Ježek Vločkáč

26.12.2017

 

Tuto originální raritu vyrobil Jan Trojan - Roy. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Nový Ježek v kleci ORIGINAL - zlatá edice

3.12.2017

 

Ježek v kleci Original byl vyroben v omezené sérii 10 kusů ve "zlaté" barvě. Zakoupit ho můžete do vyprodání v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 

 
Nový Ježek v kleci CLASSIC nerez v prodeji!

26.11.2017

 

Seriálový Ježek v kleci CLASSIC se dočkal luxusního provedení z nerezi! Klec vyrobená z jednoho kusu materálu je nově leštěna speciální technologií a má díky tomu úžasně, až chromově lesklý vzhled. Ježek s 10 zašpičatělými ostny sice není rozšroubovatelný (to nabízí model ORIGINAL), ale je úžasně hravý. Poměrně bytelná klec váží 213g a její rozměry jsou 45x80 mm. Platí zde největší otvor v kleci, který však není snadné nalézt. Klec má při zarachtání s ježkem nádherně znivý zvuk. K hlavolamu patří zbrusu nová stylová plechovka a luxusní semišový sáček.

 

 

Ke každému kusu dostanete navíc zdarma 2 reflexní polepy s motivem Ježka v černé a bílé barvě. Nejen, že Vám udělají Váš vůz zajímavější, ale také bude díky jejich reflexním vlastnostem viditelnější. Tento Ježek je dalším modelem, který posouvá produkci originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES zase o něco dál. Následovat by měl luxusnější model ORIGINAL nerez v leštěné podobě a v příštím roce pak dlouho očekávaný model EPIC.

 

 
Ježka CLASSIC nerez zakoupíte v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.
 

 
Rarita 3D výtisk Ježka v kleci

17.11.2017

 

Na mnohé to působí spíše jako sci-fi, ale dnes už je 3D tisk skutečností. Nelze se proto divit, že i Ježka v kleci lze vytisknout na 3D tiskárně. Kus který můžete vidět níže vyrobil Jakub Dratva jako svou bakalářskou práci v roce 2015. S konstrukcí hlavolamu mu pomáhal konstruktér hlavolamů Radek Micopulos. Celý tisk dvou klecí a jednoho ježka trval 10 hodin a 36 minut.

 

 

 

 

Na fotografiích můžete výrobky vidět ještě na tzv. podpůrném materiálu, který se po vytisknutí odstraní v ultrazvukové čističce. Vytištěný model má po odstranění podpor velkou drsnost povrchu způsobenou nanášením vrstev tisknutého materiálu. Tloušťka jedné vrstvy z ABS plastu je 0,254 mm. Ježek s černou klecí a další barevné kusy jsou již výtvory dalších nadšenců. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 

 
Fotografie Ježků v kleci

12.11.2017

 

Níže si můžete prohlédnout povedené tématické fotografie současných Ježků v kleci. Ospravedlňujeme se autorům fotek ze sociálních sítí za jejich použití, ale jsou opravdu povedené! Zleva: Ježek v kleci Original, Ježek v kleci AXIS, Ježek  v kleci Original nerez a Ježek  v kleci Original mosaz z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Přidáno do sekce sbírky.

 

 
Rarita Ježek Kulaťák II.

4.11.2017

 

Dle našeho názoru nejkrásnější designová rarita letošního roku od pana Jaroslava Richtermoce. Materiál mosazný plech tl.1,5mm, průměr 45 mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Barokní Ježek v kleci

1.11.2017

 

Nevšední rarita ze sbírek císaře Rudolfa ll :-) má velikost 50×50×80 mm. Jejím autorem je pan Jaroslav Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Kusovka (č.48) Mosazný Ježek v kleci

31.10.2017

 

Tento kusově vyrobený Ježek má čtrnáct ostnů a je vyroben z mosazného plechu o tl .1mm. Jeho rozměry jsou 47 × 63 mm. Přidáno do sekce sbírky / kusová výroba.

 

 
Rarita Ježek ze zlata!

22.10.2017

 

Nádherná rarita z 14 karátového zlata z dílny pana Jaroslava Richtermoce má velikost 39 × 68 mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 
Rarita paličkovaný Ježek v kleci

13.10.2017

 

Rarita od pana Jaroslava Jireše je paličkovaná. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 
Rarita reklamní Ježci v kleci - kov

23.9.2017

 

Pěknou ukázku upomínkových předmětů pro firmy můžete vidět na kovových Ježcích z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Jedná se o starší realizace na dnes již nevyráběných modelech. Přidáno do sekce rarity / reklamní ježci v kleci.

 

 

 
Výstava "Ježek v kleci" v Lipníku nad Bečvou

18.9.2017

 

Od 13. do 26. září 2017 probíhá výstava o Jaroslavu Foglarovi "Ježek v kleci", kterou pořádá Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou. Níže je i pan Ješina z Brna se svou úžasnou kolekcí Ježků. Stránka JEŽCIVKLECI.cz je partnerem této akce. .  aa
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pan-jezek-v-kleci-sbirani-hlavolamu-prerostlo-ve-foglarovo-muzeum-20170725.htČ
Zařazeno do sekce články / výstavy.

 
 

 
Rarita reklamní Ježci v kleci - dřevo

15.9.2017

 

Pěknou ukázku upomínkových předmětů pro firmy můžete vidět na dřevěných Ježcích z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Ježek se dvěma modrými tyčkami zůstal pouze ve formě jediného prototypu určeného firmě vyrábějící jeřáby. Dvě modré tyčky symbolizují stojny a horní tyčka v mezikruží pak rameno portálového jeřábu. Zde je navíječ - protáčející se tyčka s níž je možné ježka připevněného na provázku zvedat a povolovat (při vyjmutí ven). Jedná se o opravdu zajímavou raritu. Přidáno do sekce rarity / reklamní ježci v kleci.

 

 

 
Nový Ježek v kleci RETRO v prodeji!

12.8.2017

 

Ježek v kleci RETRO je inspirován původním modelem z roku 1941 - prvním sériově vyráběným Ježkem v kleci v Čechách. Hlavolam má spíše těžší obtížnost, ale jakmile ho vyřešíte, budete se k jeho hravému principu rádi vracet. Nejprve je nutné nalézt největší otvor a ježka uvnitř natočit tak, aby ho bylo možné, bez použití násilí, vyjmout. Rozměry Ježka jsou 57 x 63 mm a je prodáván ve speciální krabičce vystlané dřevitou vlnou. Výrobu tohoto Ježka po 76 letech znovu obnovil Radek Micopulos, konstruktér originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Ježka RETRO zakoupíte v našem obchodu. Přidáno do sekce historie.

 

 
Rarita Ježek z plexiskla

9.8.2017

 

Pan  Martin Doskočil nám zaslal pěknou raritu v podobě Ježka kompletně vyrobeného z plexiskla. "Odmala miluju hlavolamy a již jsem jich pár vyrobil, popřípadě upravil stávající systém hlavolamů. Posledních pár let se pokouším o výrobu těžké verze ježka, ale stále se mi to nedaří, jsem strojař a posledních 20 let dělám s plexisklem, takže moje maximální snaha byla zakončena tímto ježkem. Chtěl jsem, aby měl opravdu dlouhé ostny a tím maximálně ztížit jeho vyndání." uvádí jeho autor. Foto se šrouby je z vývoje tohoto Ježka. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 
Krkonošský deník Pan Ježek v kleci

25.7.2017

 

Když se Radek Micopulos z Bílé Třemešné začal před dvanácti lety aktivně zajímat o ježka v kleci, těžko mohl tušit, jakou závislost si vytvoří. Po letech luštění, tvoření internetové stránky a sbírání informací i různých druhů hlavolamů je začal sám vyrábět. V poslední době se také podílí na vzniku muzea Jaroslava Foglara. Hezký článek z Krkonošského deníku je níže nebo v elektronické verzi. Článek vyšel rovněž v Náchodském a Jičínském deníku. .  aa
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/pan-jezek-v-kleci-sbirani-hlavolamu-prerostlo-ve-foglarovo-muzeum-20170725.htČ
Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

 
Nový Ježek v kleci RETRO

26.6.2017

 

Ježek v kleci RETRO je inspirován původním modelem z roku 1941 - prvním sériově vyráběným Ježkem v kleci v Čechách. Hlavolam má spíše těžší obtížnost, ale jakmile ho vyřešíte, budete se k jeho hravému principu rádi vracet. Nejprve je nutné nalézt největší otvor a ježka uvnitř natočit tak, aby ho bylo možné, bez použití násilí, vyjmout. Rozměry Ježka jsou 57 x 63 mm.

Nyní máte jedinečnou příležitost zakoupit po 76 letech jeho dosud nejvěrnější napodobeninu v novém muzeum Jaroslava Foglara na hradě Ledeč nad Sázavou. První měsíc exkluzivně pouze zde a na konci července ho bude možné zakoupit i v našem obchodu. Pouze v muzeu bude však ve speciální krabičce s památeční etiketou. Výrobu tohoto Ježka znovu obnovil Radek Micopulos, konstruktér produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES.

 

 
Nové muzeum Jaroslava Foglara!

26.5.2017

 

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Hrad Ledeč nad Sázavou byl pro toto muzeum vybrán vzhledem k blízkosti řeky Sázavy a nedaleké Sluneční zátoce, kde pan Foglar úspěšně rozvíjel Skauting v České republice. Muzeum bude otevřeno k výročí 110 let od narození Jaroslava Foglara 6.7.2017

 

 

V muzeu naleznete kompletně zdokumentovaný život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací pana Tesleviče včetně velkoformátových tapet navozujících atmosféru skutečných Stínadel. Průchody, tajemná zákoutí a vše co k nim patří. Nesmí chybět ani sbírka Ježků v kleci v originální vitríně, kterou navrhnul pan Teslevič a zkonstruoval pan Radek Micopulos. Vitrína je s nadsázkou i největším kdy vyrobeným Ježkem v kleci! V muzeu je možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti, podívat se na kompletní tábor Hochů od Bobří řeky a seznámit se s mnoha zajímavostmi z osobního života pana Foglara. Přijeďte se podívat do našeho muzea a zaručeně Vás osloví i nádherná krajina Vysočiny, malebnost hradu Ledeč a útulný prostor muzea, kam se jistě budete rádi vracet. Více na Muzeum Jaroslava Foglara .cz

 
Nové balení Ježka v kleci ORIGINAL

26.4.2017

 

Ježek v kleci ORIGINAL dostal nový sáček se stylovým, kovově lesklým potiskem produkce RADEMIC PUZZLES. Ježka ve variantě dural, nerez nebo mosaz je možné zakoupit v našem obchodu.

 

 
Přejeme Vám Veselé Velikonoce

14.4.2017

 

Přinášíme Vám krásnou ukázku toho, jak může být naeloxován Ježek v kleci CLASSIC. I přes toto chemické obarvení si ponechá krásný kovový vzhled. Do prodeje se zatím dostává jeho černá varianta (viz. níže) a další dle toho, jaký by o ně byl zájem - můžete hlasovat v nové anketě. Hlasujte podle toho co se Vám líbí nejvíce (je možné vybrat pouze jednu barvu). Tmavě šedou a antracitovou barvu je možné vybrat, ale bohužel není momentálně k dispozici. Přidáno do sekce sbírky / kusová výroba.

 

 

 

 
Ježek v kleci CLASSIC seriál černý

10.4.2017

 

Ježek v kleci CLASSIC je model inspirovaný Ježkem ze seriálu Záhada hlavolamu. Klec je nově vyrobena z jednoho kusu materiálu a má jedinečný design ostřejších tvarů. Materiál klece je dural s povrchovou úpravou v černém matném eloxu. Ježek má 10 zašpičatělých ostnů a není rozšroubovatelný. Je však úžasně hravý a ve správném, největším otvoru, krásně obratný. S tímto českým Ježkem se také soutěží na "Mistrovství ve vyjímaní ježka z klece Brno". Klec má rozměry 45x80 mm a zesílená víčka, aby měl o něco vyšší hmotnost. Klec má při zarachtání s ježkem nádherně znivý zvuk, který Vám hned připomene řinčení Ježka ze Stínadel! Ježka je možné zakoupit v našem obchodu i s krásným dárkovým balením! Přidáno do sekce historie.

 

 
Rarita TRILBY - replika Ježka z roku 1886

8.4.2017

 

Další ukázkou repliky je napodobenina Ježka Trilby z roku 1886.

 

 

Materiál stříbro 925/1000, váha cca 38g, velikost 39×26mm. Odlito do formy zhotovené z otisku, čili podobnost téměř 100%. Přidáno do nové sekce rarity / repliky.

 

 
Rarita Clarence A.Worrall - replika Ježka z roku 1896

3.4.2017

 

Dlouho mi vrtal v hlavě a zajímal mě princip vyjímání "prvního" (druhého?) ježka v kleci z USA od pana C. A. WORRALLA z roku 1896... a tak jsem si ho vyrobil. Byla to dlouhá hodně těžká, svízelná i objevitelská práce, vyráběl jsem "WORRALLA" přes dva měsíce a pokazil devět kusů, ale výsledek stál za to a pocit potom při vyjímání byl úžasný, přestože jsem musel postupovat obráceně - vyrobeného ježka nejdříve do té klece dostat, a až při devátém pokusu jsem teprve přišel na skrytý fígl, kterým si pravděpodobně pan C. A. WORRALL pojistil svůj patentový obrázek proti zneužití.

 

 

Moc mě to bavilo, i když byly i chvíle, kdy jsem byl i zoufalý a připadal jsem si jako Jan Tleskač, když vyráběl a zkoušel své létací kolo. A teď když ten způsob vyjímání i zandavání znám - obsahuje deset těžkých, nečekaných ale "jednoduchých" tahů - nemůžu se vyjímání "prvního" ježka v kleci z Ameriky nabažit a užívám si to, ta složitá, ale krásná práce stála za to! Takže pane C. A. WORRALLE z USA, díky za patent a k 120. resp. už k 121. narozeninám vašeho "prvního" ježka v kleci přejeme vše nejlepší.
Výroba a foto - Jan Trojan Roy. Přidáno do nové sekce rarity / repliky.

 

 
Sbírka Ježčích pokladů

27.3.2017

 

Tato nádherná sbírka Ježků v kleci obsahuje 26 kusů. Pan Martin Choděra z toho vyrobil celkem 19 Ježků v kleci na základě představy a přání pana Jiřího Šmída, který je jejím majitelem. Přidáno do sekce sbírky.

 

 
Rarita Ježek Kulaťák

26.3.2017

 

Už to asi mnohé napadlo, ale asi nikdo to dosud nevyrobil. Ježka v kleci s kulatou klecí vyrobil pan Jaroslav Richtermoc. Ježek přezdívaný Kulaťák je vyroben z mosazného drátu o průměru 4mm a jeho rozměry jsou 60×65 mm, má 14 ostnů. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Recese č.10 Rubikovy věci v kleci

25.3.2017

 

Ukázka toho co všechno jiného by mohlo být v kleci, pokud by se na tom podílel pan Rubik :-). Přidáno do sekce rarity / recese.

 

 

 
Ježek v kleci GEN: nové fotografie

16.3.2017

 

Převratný Ježek v kleci GEN bude za pár dnů slavit své 5. výročí. Jeho nové fotografie si můžete prohlédnout níže. Byly přidány do sekce historie. Ježka je možné zakoupit v našem obchodu.

 

 
Rozhovor: Český rozhlas

28.2.2017

 

Živě vysílaný pořad Kontakt na Českém rozhlasu bylo možné poslouchat ve všech rádiích Vašeho kraje 24.2. od 20:04h. Host: Radek Micopulos, výrobce a sběratel hlavolamů. Moderuje Pavel Kudrna. Délka pořadu: 56 minut. Jeho záznam si můžete poslechnout zde. Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

 
Rarita Ježek v kleci klonovaný

27.2.2017

 

Máme zde ukázku toho, jak může dopadnout klonování Ježků - tedy spolupráce konstruktéra Radka Micopulose a kreativního nadšence pana Jaroslava Richtermoce. Tento kus tvoří prototyp klece Ježka AXIS od Radka a návrh hvězdice od Jaroslava. Původně zamýšlený design klece pro Ježka AXIS byl z důvodu složitosti a změny použitého materiálu zaměněn a tak již jeden z původních prototypů neměl využití. Díky panu Jaroslavovi se tento jedinečný kus podařilo oživit a vtisknout mu opravdu úžasnou hvězdici s osmi ostny ve tvaru trojbokých jehlanů na složitém čtrnáctistěnu tvořeném trojúhelníkovými a čtvercovými ploškami. Celý hlavolam je vyroben z duralu. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci s atypickými ostny

26.2.2017

 

Tento železný Ježek má rozměry 48×73 mm a má kuličku s 12 atypickými ostny. Je vyroben z roury se dvěma navařenými dekly. Jeho autorem je pan Richtermoc. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Rarita Ježek v kleci Cubic 2

25.2.2017

 

Pan Richtermoc vyrobil Ježka v kleci Cubic z železa, tyče hlazenky o průměru 5mm. Rozměry hlavolamu jsou 65×65×65mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Vyjímání ježka z klece v ZŠ Libčická 2017

18.2.2017

 

V ZŠ Libčická se 14. února 2017 konalo školní kolo ve vyjímání ježka z klece. Akce připomíná nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar. Účastníci obdrží stylovou pamětní placku, vítěz kategorie juniorů získá ježka, se kterým zvítězil. Soutěžilo se s kovovým ježkem typu CLASSIC seriál z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Přidáno do sekce články / výstavy a knihy.

 

 
Rarita Ježek v kleci Cubic

17.2.2017

 

Pan Richtermoc vyrobil Ježka v kleci Cubic z mosazi. Jeho rozměry jsou 55×55×55mm. Přidáno do sekce rarity / odlišné konstrukcí.

 

 
Kusovka (č.46) Ježek v kleci mosazný

16.2.2017

 

Kusově vyrobený Ježek v kleci z mosazi má rozměry 42×73 mm, je šroubovací a má 12 ostnů. Je sletovaný ze dvou půlek vytepaných z mosazného plechu tloušťky 2 mm. Přidáno do sekce sbírky / kusovky.

 

 
Rarita Ježek v kleci hornický

15.2.2017

 

Hornický ježek v kleci. Vyrobeno z hliníkového suvenýrového kahánku, který se prodával v 80 tých letech. Velikost 96×38mm (bez háku). Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 
Kusovka (č.45) Ježek v kleci měděný

2.2.2017

 

Krásný měděný Ježek je vyroben ze zaklepané roury letované mosazí. Rozměry má 40×65mm, je šroubovací a má 12 ostnů. Jeho autorem je pan Richtermoc. Zařazeno do sekce sbírky / kusovky. Pochlubte se i vy svojí sbírkou nebo výrobou Ježků v kleci. Fotografii celé sbírky stačí poslat na email info@jezcivkleci.cz.

 

 
Rarita Ježci v kleci hrnkoví

1.2.2017

 

Tyto hrnkové Ježky z keramiky vyrobil pan Radek Černý, Nový Drahov. Rozměry mají 73×113 mm. Jejich řešení je možné si podstatně zkrátit! :) Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 
Rarita Ježek v kleci montovaný

31.1.2017

 

Ježek montovaný z dílů podobných stavebnici Merkur. Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 
Rarita Ježek v kleci z dýmky

30.1.2017

 

Srandička: Ježek v kleci pro polepšené kuřáky, jehož klec tvoří tělo skutečné dýmky. Přidáno do sekce rarity / bizarní.

 

 
Recenze webu Allard na Ježky ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER

28.1.2017

 

Pro zajímavost Vám přinášíme do češtiny přeloženou recenzi Ježků v kleci ORIGINAL, GEN, AXIS a SPIKEROLLER (Ježival). Originál  v anglickém jazyce naleznete zde: http://allardspuzzlingtimes.blogspot.cz/2016/07/hedgehogs.html

 

Pozor u článků mohou být spoilery k řešení hlavolamů! Zařazeno do sekce články / Články o nás.

 

JEŽCI! Několik z mých přátel mluvilo o internetovém obchodě Radka Micopulose a tak jsem si naplánoval, že tam taky objednám. Před několika týdny, Oli, jeden z mých přátel donesl několik příkladů Radkovi práce a já jsem před několika dny také konečně objednal - vypadají opravdu dobře!

Radkova internetová stránka má několik zajímavých všeobecných informací o hlavolamu Ježek v kleci a pokud navíc mluvíte česky, má i skvělý internetový obchod - ale Google překladač Vám pomůže s porozuměním textu a zjistíte i cenu, ale když se pokusíte objednat, nebude to možné, formulář funguje pouze pro Českou republiku, ne mimo ni - což je trochu rána, pokud žijete v malé anglické vesnici - avšak stačil napsat krátký email Radkovi, představit se a vysvětlit co chci včetně postupu objednání, poté potvrzení objednávky a poskytnutí údajů pro PayPal - naneštěstí přesně ve chvíli kdy Radek odjížděl na dvoutýdenní dovolenou - ale po dvou týdnech, mi dorazil malý roztomilý balíček do mé vesnice. Obchod s ježky (nejedná se o reálný název obchodu, ale nemohu odolat mu takto neříkat, i kdyby to mělo pouze zatraktivnit tento hlavolam pro aktivisty za práva zvířat) má úžasné variace na téma tohoto hlavolamu - všechny z nich jsou skutečně lákavé a já jsem skončil pořízením si několika kousků z různorodé nabídky, a jsem opravdu rád, že jsem tak učinil - protože když říkám, že jsou to variace na téma - to je asi staví do příliš úzké kategorizace :-)

 

 

JEŽIVAL / TORPÉDO
První na řadě je dobře známý jako torpédový ježek ačkoli Radkův název Spikeroller je pravděpodobně výstižnější (často totiž nenajdete torpéda s ostny, jež trčí ven v podivných úhlech, že?) Jedná se o docela známý design, který byl vyroben mnoha jinými výrobci hlavolamů v průběhu let - hlavolam má standardní řešení, které vyžaduje určité pečlivé pozorování a nádhernou manipulaci ve třech dimenzích - velmi uspokojující věc!

 

 

ORIGINAL
Jak se dalo očekávat, Radkova stránka nabízí několik variací na klasický hlavolam kulička-s-ostny-v-kleci. Já si vybral efektivní hliníkovou verzi, která má zjevně klec tvořenou z jednoho kusu materiálu (velmi krásná práce) a kulička s ostny obsahuje i malé tajemství uvnitř. Tato verze obdobně vychází z pozorování a manipulace však navíc s malým přidaným překvapením, kdy po vyjmutí kuličky s ostny zjistíte, že ji lze rozšroubovat a skrývá v sobě plánek pro létající kolo. Proč? Nemám to nejmenší zdání, ale je to krásné potěšující překvapení a je to velmi krásně zhotovené. Jo a tato speciální verze se dodává v sametovém sáčku ukrytém v elegantní plechovce s logem. Krása !

 

 

GEN
Tak a tenhle je trochu odlišný. První nápovědou jsou spirálovitě zatočené tyčky klece - potom si všimnete zajímavého otvoru na jednom z konců (víček) klece a navíc je ten konec tvořen dvojitou vrstvou a ta vnitřní z vrstev v sobě má několik zvláštně rozložených otvorů. Jo a kulička má méně ostnů než byste čekali. Procházka v parku? Ne ne! Tento hlavolam vyžaduje promyšlení a plánování několika opatrných tahů než jste odměněni kuličkou v jedné ruce a klecí v té druhé. Jedná se o krásné pořadí promyšlených tahů!

 

 

AXIS
Pokud byl GEN trochu odlišný, tento je úplně z jiné planety. Nejen že je klec váhově o mnoho těžší, ale navíc má na každém konci zabudované otočné ložisko, což tomu dodává brilantní průmyslový vzhled a dojem ... a zároveň navíc věci k hraní. Vyřešení tohoto hlavolamu mi trvalo jednoduše nejdéle. Strávil jsem nějaký čas pohráváním si se všemi obvyklými rysy hlavolamu a i když jsem si to užil, nikam jsem se nedostal :) Kulička je očividně příliš široká na to, aby prošla skrz tyčky klece a ostny jsou příliš dlouhé aby umožnily průchod klecí či otvorem v ložiskách. Rozhodl bych se, že je to neřešitelné nebýt té Oliho fotky klece a ježka vyndaného na jejím vršku. Mé rozhodnutí že hlavolam je neřešitelný mne dovedlo k představě toho jak by ho asi šlo vyřešit ... a voala! Naprosto hlavolam pro hlavolamisty!

Dodatek: Létající kolo?? - Díky Brettu Rothsteinovi - ukázal na mě IPP28 Sounvenir knihu, kde Petr Hájek vysvětluje všechno! Tyto ježčí hlavolamy mají svou předlohu v dětském časopise ("Mladý hlasatel "), kde skupina mladíků ("Rychlé šípy") řeší různé záhady a zločiny - jedna epizoda jejich cesty je za přísně tajným vynálezem létajícího kola, které bylo důmyslně skryté uvnitř hlavolamu Ježek v kleci. To vše co Radek dělá je tedy ještě jasnější!

 
Rarita Ježci v kleci pro armádu, na safari, pro Američany

21.1.2017

 

Otevíráme novou kategorii Ježků v sekci rarity - bizarní. Máme zde návrh ježka pro armádu, na safari a pro Američany. Přidáno do sekce rarity / bizarní. Rovněž byla nově uspořádána celá sekce rarity.

 

 
Rarita Ježci v kleci z Ginkga

20.1.2017

 

Tyto Ježky v kleci vyrobil pan Jan Trojan z Mělníka, vícenásobný mistr světa ve vyjímání ježka z klece. Ježci jsou vyrobeni z ginkgového dřeva. Shodou zvláštních okolností se Royovi dostalo pár kousků tohoto, pro nás vzácného materiálu, do rukou a tak se ho snažil co nejlépe využít - vyrobil Ježky v kleci a japonskou lampičku. Přidáno do sekce rarity / odlišné materiálem.

 

 

 
Sbírky Ježka v kleci

13.1.2017

 

V sekci sbírky byly zaktualizovány dvě sbírky, které se rozrostly o nové přírůstky. Máte také podobnou sbírku Ježků v kleci? Neváhejte a podělte se o ní s ostatními sběrateli. Stačí nás kontaktovat.

 

 
 
 

 © Copyright WEB.rademic.cz &   Publikování a šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.